מתקפות ה-11 בספטמבר: כר פורה לתיאוריות קונספירציה

השנה חל מפנה, לראשונה החל הציבור להאמין למדענים ולא לתיאוריות הקונספירציה, לאחר עבודה מעמיקה שעשו גופים כגון SKEPTIC.COM ואתרים ייעודיים שנועדו להפרכת התיאוריות

אתר התרסקות טיסה 93 של יונייטד איירליינס בפנסילבניה. מתוך ויקיפדיה
אתר התרסקות טיסה 93 של יונייטד איירליינס בפנסילבניה. מתוך ויקיפדיה

באותו נושא באתר הידען

מאז המתקפה ב-11 בספטמבר 2001 הופיעו תיאוריות קונספירציה רבות באתרי אינטרנט, ספרים וסרטים, קבוצות ויחידים רבים המקדמים תיאוריות אלה מזוהים כיום כחלק מתנועת האמת אודות ה-11 בספטמבר (9/11 Truth movement).

החידוש האחרון הוא טענה שכל המטוסים שהתרסקו היו מטוסי דמה שהוטסו בשלט רחוק, וכי הנוסעים חיים ובריאים בטהיטי.

בתוך שש שעות מהמתקפה הופיעו רעיונות חדרי צ'אטים באינטרנט ובהן נטען כי קריסת המגדלים נראית כמו פעולה של הרס מבוקר. "אם בעוד מספר ימים אף בכיר לא הזכיר בדבריו מאום אודות החלק של ההריסה המבוקרת" כותב אחד המבקרים "אני חושב שיש לנו בעיה רצינית".

התיאוריות הראשונות התמקדו בהיבטים שונים של אנומליה בעדויות הזמינות לציבור, והמבקרים פיתחו אותן מאוחר יותר לתיאוריות ספציפיות אודות קשר מכוון. אחת הטענות שהופצו אז במייל וברשת, היא שאף יהודי לא נהרג במתקפה, ולכן זו חייבת להיות עבודה של המוסד, לא של טרוריסטים איסלמיים. (נתון לא נכון, לפחות מאה יהודים ובהם גם כמה ישראלים נהרגו במטוסים ובמגדלים, כשהסיפור הבולט ביותר הוא זה של מייסד אקמאי דניאל לוין שהיה באחד המטוסים שהמריא מבוסטון וניסה למנוע את החטיפה, הוא שילם על כך בחייו עוד במהלך הטיסה למגדלי התאומים כפי שעולה  משיחת של טלפון הדיילת בטי אונג לחברת התעופה אמריקן איירליינס, א.ב.).
התיאוריות המקיפות הראשונות הופיעו באירופה. שבוע לאחר ההתקפה תיאורית ה"עבודה הפנימית" הוזכרה בלה מונד. תיאוריות אחרות החלו להופיע בכל רחבי העולם בתוך שבועות. תיאוריות אלו היו פופולריות באירופה, אך התקשורת האמריקנית טפלה בהם או כמביכים או כמשעשעים והם נשללו בידי הממשל האמריקני כתוצר של אנטי אמריקניות.

בנאום בפני עצרת האו"ם ב-10 בנובמבר 2001, הוקיע הנשיא בוש את "הופעת תיאוריות קונספירציה שערוריתיות המנסות להסיט את האשמה מהטרוריסטים לכיוונים אחרים."

למרבה ההפתעה הקונספירציות החלו דווקא בשמאל הרדיקאלי. בתחילה הן קנו להן אחיזה במדינות ערב ובמדינות מוסלמיות אחרות ובראשן פקיסטן, בשנת 2004 החלו התיאוריות להכות שורשים גם בארה"ב, בעיקר משום שזו היתה דרך לגיטימית למתוח ביקורת על המלחמה בעירק ובחירתו מחדש של בוש, מאשר בזכות גילוי חדש או שיפור באיכות הצגת התיאוריה.

אתר Knight Ridder העלה תיאוריה לפיה החשיפה על אי קיומו של נשק להשמדה המונית בעיראק, בניגוד לטענתו של הנשיא בוש ב-6 באוגוסט 2001, והדיווחים על כך ש-NORAD שיקר לוועדה שחקרה את אירועי ה-11 בספטמבר תדלקו את תיאוריות הקונספירציה.
בין 2004 ו-2006 גבר גם כיסוי תיאוריות הקונספירציה במדיה של הזרם המרכזי. כתוצאה מהפופולריות הגוברת, ממשלת ארה"ב פרסם את תגובתו לתיאוריות, לרבות ניתוח פורמלי בידי מכון התקנים (NIST) אודות קריסת המבנים במרכז הסחר העולמי ומסמך משנת 2006 של מחלקת המדינה הדף את התיאוריות.

בשנת 2006 הצהיר מסמך שעסק באסטרטגית הבטחון הלאומי ובו הצהרה לפיה הטרור משגשג בזכות תת תרבות של קונספירציה והטעיה, וש"הטרוריסטים מצליחים לגייס ביתר יעילות אנשים מאוכלוסיות שהמידע אודות העולם מלא בקונספירציה בשל אותן תיאוריות.
הסילוף שחרר התמרמרות וסינן החוצה עובדות שהיו עלולות לאתגר דעות קדומות ותעמולה. "אל קאעידה קיבל על עצמו שוב ושוב אחריות על המתקפה, כאשר סגנו של בין לאדן איימן אל זוואהירי (כיום ראש אל קאעידה) האשים את איראן ואת החיזבאלה בהשמצת ההצלחות הסוניות בפגיעה באמריקה באמצעות הפצת שמועות לפיהן ישראל ביצעה את המתקפה.

כמה מתיאוריות הקונספירציה אודות מתקפות ה-11 בספטמבר לא כוללים אסטרטגיות ייצוגיות טיפוסיות של תיאוריות קונספירציה רבות המבדילות בבירור בין הטוב והרע, בין האשם והחף מפשע. במקום זאת, התיאוריות הללו מתארות מצב של רשלנות ומורכבות. מאתיאס ברוקרס, אחד מהראשונים שהעלו תיאוריות מסוג זה, דחה את הגרסה הרשמית של הממשל אודות המתקפות כתיאוריות קונספירציה בפני עצמן המבקשות להפחית את המורכבות ו'להסביר את הבלתי ניתן להסבר.'

מחקר של זוגבי מאוגוסט 2007 שפורסם באתר המחישים 911Truth.org, מצא כי 63.6% מהאמריקנים מאמינים שמוסלמים פונדמנטליסטים אחראים לאירועי ה-11 בספטמבר בעוד 26.4% מאמינים כי כמה גורמים בממשל ידעו על המתקפה הקרבה, אך נתנו לאירועים להתרחש מסיבות פוליטיות, צבאיות וכלכליות" ו-4.8% מהציבור מאמין כי "כמה גורמים בממשל האמריקני תכננו בפועל או סייעו בכמה היבטים של המתקפות".

מחקר שערכה העיתונאית אליזבט וודוורת' מהמכון למחקר הגלובליזציה, העלה כי הנוכחות הגוברת של הטיעונים הללו במדיה מהזרם המרכזי משקפת את הגישה המקצועית המשופרת בתוך תנועת האמת אודות ה-11 בספטמבר".

ב-2007 שידרה תחנת הטלוויזיה הגרמנית ZDF סרט בשם "11 בספטמבר 2001: מה באמת קרה". שלוש שנים מאוחר יותר, ערכה אותה תחנה סקר ובו זיהו 67% מהמשיבים את הנשיא בוש (27%), שלטונות ארה"ב (27%), ולובי הנשק (25%) כמי שאחראי למתקפות ורק 25% בחרו את אוסאמה בין לאדן כאחראי, בעיקר בשל תנועת ההכחשה של 11 בספטמבר הפופולרית בגרמניה.
בשנת 2010, המרכז "המרכז הבינלאומי למחקר 11 בספטמבר", ארגון פרטי שטוען לאהדה לתיאוריות הקונספירציה, ניצח בתביעה לחשיפת סרטי וידאו שנאספו בידי מכון התקנים האמריקני אודות המתקפה והאירועים שלאחוריה."

העיתון הגרמני פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג, הסרטים שפורסמו בקצרה לפני יום הזכרון התשיעי סיפקה "מזון חדש לתיאוריות הקונספירציה". רבים מהסרטים מראים תמונות של בניין מספר 7, גורד שחקים במתחם מרכז הסחר העולמי שהתרסק אף הוא באותו יום. עדי ראיה דיווחו על פיצוצים שהתרחשו לפני הקריסה של שני המגדלים, אך המומחים תיארו את התיאוריות הללו כבלתי הגיוניים.

הטענות בקיצור
הממשל ידע ולא מנע או אף סייע להצלחת האירועים. כהוכחה לכך הביאו ציטוט של אחד מחברי ממשלתו של טוני בלייר שאמר כי ממשלת ארהב ידע ולא הצליחה למנוע. חוקר ה-FBI שהשתתף בחקירתו של זכריאס מוסווי, שלח מכתב באוגוסט 2001 למנהליו בוושינגטון ואמר שהוא מנסה למנוע ממישהו לחטוף מטוס ולרסק אותו למרכז הסחר העולמי.
גם נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד תמך בעמדה זו באום כאשר אמר בנאום ב-23 בספטמבר 2010, "כמה מרכיבים בתוך הממשל תזמנו את המתקפה כדי להפוך את הכלכלה האמריקנית המתדרדרת ואת השפעתה על המזרח התיכון כדי להציל את השלטון הציוני."

סחר פנים
מעט לפני ה-11 בספטמבר רכשו ספקולנטים אופציות על יונייטד ארליינס ואמריקן איירליינס, והאירוע נועד להוריד את המניות כדי שהאופציות מסוג PUT ירקיעו שחקים.
סוכנים ישראלים
הטענה היתה שסוכנים ישראלים היו עשוים לדעת מראש על המתקפה. ארבע שעות לאחר המתקפה ה-FBI עצר חמישה ישראלים שצילמו את העשן המתמר מעל ניו יורק מגג ואן בחניון של בניין מגורים בעבור "התנהגות חשודה". הישראלים צילמו את האירוע ואחד מעוברי האורח אמר כי הם התנהגו באופן חשוד. "נראה שהם שמחו, לא נראו בהלם. זה נראה מוזר". העיתון היהודי פורוורד כתב כי החמישה שוחררו מאוחר יותר והגיעו למסקנה שלא היה להם ידע מוקדם, וכי דובר שגרירות ישראל אמר שישראל אינה מעורבת בריגול בארה"ב.

קריסת מרכז הסחר העולמי
מבקרי הדוח של מכון התקנים אודות הרס מרכז הסחר העולמי שיחקו תפקיד מרכזי בטיעונים לפיהם המבנים נהרסו באורח מכוון, במיוחד מבנה מספר 7.

הטענה היא שהגורם לקריסת המגדל הצפוני, המגדל הדרומי ומגדל מספר 7 לא היו המטוסים שהתנגשו וגם לא השריפה שבעקבותיה אלא חומרי נפץ שהוחבאו בבנינים מלכתחילה.

תומכי תיאורית ההריסה המכוונת, כגון הפיסיקאי סטיבן ג'ונס מאוניברסיטת בריגהאם יאנג, הארכיטקט ריצארד גיידג' מהנדס התוכנה ג'ים הופמן ואחרים טוענים במאמר שהצליח להתקבל לכתב עת מדעי כי פגיעת המטוסים והשרכיפות לא יכלו להחליש את המבנים מספיק כדי לגרום להתרסקות הקטסטרופלית, ושהמבנים לא היו יכולים לקרוס לחלוטין ובמהירות שבה הן התרסקו, בלי תוספת אנרגיה שהחלישה את המבנה שלהם. לג'ונס ועמיתיו לא היה הסבר כיצד ניתן להחדיר כמות גדולה של חומר נפץ לתוך שני מבנים בלי לעורר תשומת לב, אך הזכירו נסיונות לחקור את פעילות התחזוקה בשבועות שלפני האירוע.
מחקרים שנעשו כדי לבדוק את טענותיו של ג'ונס.
ברנט בלנצ'ארד, מחבר "הסטוריה של הריסות מכוונות של מבנים באמריקה" שהתכתב עם ג'ונס טוען כי שאלות אודות החיוניות של התיאוריות של ג'ונס נותרו ללא תשובה, למשל לעובדה שלא נכח במקום צוות הריסה, שלא נמצאו סימנים לנוכחות חמר נפץ במהלך שמונת חודשי פינוי ההריסות.
הפטנגון
לפי כמה מהתיאוריות, ממשלת ארהב בחרה במכוון שלא להפיל את המטוס שעשה דרכו לעבר הפטנגון, בעוד תיאוריות אחרות טוענות כי הפנטגון לא נפגע בכלל. תיאוריות אחרות טוענות כי משהו אחר ולא טיסה 77 פגע בפנטגון אלא טיל ששוגר על ידי אחת מזרועות הבטחון האמריקניות. בתגובה אומר מט סוזן, פרופסור להנדסה אזרחית באוניברסיטת פורדו: צורת החור לא צריכה להיות קריקטורה של מטוס כמו בסרטים מצוירים. כנף אחד של המטוס פגעה בקרקע והמטוס התנגש בעמודי איזון העומסים של הבניין"

התרסקות טיסה 93 – הופל בידי מטוס קרב
המטוס הרביעי שנחטף ב-11 בספטמבר, יונייטד אירליינס בטיסה 93 התרסק בשדה פתוח ליד שנקסוויל, פנסילבניה לאחר מרד של הנוסעים והיה היחיד שלא הגיע ליעדו. אחת מתיאוריות הקונספירציה הפופולריות טוענות שהמטוס הופל בידי מטוס קרב אמריקני. אחת ההוכחות לכאורה הן שהמנוע נחת במרחק קילומטרים רבים משאר גוף המטוס.

לפי כמה מהתיאוריות, המטוס נורה בידי הממשל משום שהנוסעים גילו את דבר הכוונה לפגוע באחד מבניני הממשל. המגזין SKEPTIC אמר כי הקביעה הזו לא נכונה, וכי המנוע נמצא כ-300 מטרים מזירת ההתרסקות העיקרית ושהמיקום עקבי לכיוון שאליו טס המטוס."

ובאשר למטוס הקרב? ה-FBI אישר שאכן באיזור היה מטוס מנהלים מסוג פאלקון, מתוצרת דאסו, שהתבקש לרדת לגובה של 1,500 רגל כדי לסרוק את הפגיעה. בן סליני, שהיה מנהל התפעול של רשות התעופה האווירית FAA באותו יום אמר כי שום מטוס קרב לא התקרב לטיסה 93.
הסרט Loose Change טוען שהטיסה בכלל נחתה בשלום בנמל התעופה של אוהיו ומטוס כפיל המופעל מרחוק הוא זה שהתרסק בפנסילביניה. הם מביאים כהוכחה דיווח של תחנת טלוויזיה מקומית לפיה טיסה 93 נחתה באוהיו אך הסתבר שהיתה זו טיסה 1989 של חברת דלתא שזוהתה בטעות כטיסה 93.

כיצד הספקנים מתמודדים עם הכחשת 11 בספטמבר
ספקנים בכל העולם מתמודדים כיום עם המספר העצום של אנשים המאמינים בכל מיני תיאוריות קשר (תיאוריות קונספירציה), החל מרצח הנשיא קנדי ועד למקור וירוס האיידס.

אתר SKEPTICS.COM מציינים כיום עשור לאירוע בו דווקא לספקנים יש הצלחה מול המכחישים -עולם תיאוריות הקשר אודות ה-11 בספטמבר. בזכות עבודתם של מייקל שרמר וג'יימס מגיס, ביחד עם ספקנים מהשורה ופעילי שטח. חשיבה ביקורתית הצליחה לאתגר את חסידי התיאוריות הללו.

טרגדיה בקנה מידה כזה שניתן להשוות אותה לפרל הארבור או לרצח קנדי היא לחם עבור תת התרבות של ממציאי תורות הקשר, אך ההצלחה ההצלחה של הסרט שהופץ ויראלית Loose Change והתנועה שיצר היתה חסרת תקדים. מיליוני הצופים שהפכו אותו לסרט הנצפה ביותר באינטרנט ב-2005, היוו אתגר בפני אלו המבקשים להגן על ההסטוריה מפני פסוודו היסטוריונים.

בתוך שנים מעטות, "תנועת האמת" באשר ל-11 בספטמבר קורקעה. מלבד חוסר העקביות בתיאוריות שלהם, הנפילה של מכחיש 11 בספטמבר ג'וגרנאוט, היתה הספקנות קלאסית מהסוג שג'יימס רנדי משתמש בה כדי לאתגר טוענים לכוחות נפשיים ומרפאים באמונה. הספקנים מצליחים יותר ממה שהם חושבים, וחשוב לתת קרדיט היכן שמגיע.

המכחישים שמו את יהבם על תוכן מבוסס אינטנרט, דבר שהיווה טעות גדולה, מה שנראה כגן עדן לפווסו מדע. האינטרנט אינו ערוך, ללא בדיקות עובדות או סטנדרט עיתונאי מינימאלי, הפך גם מקום מצוין להקמת מערכת גתובות מהירות של בלוגים ופורומים כדי להשיב מלחמה. תוך שימוש במידע הטכני המצוי במכון התקנים, ב-FEMA וכתבי עת אקדמיים יכלו אתרים כדוגמת ScrewLooseChange.blogspot.com ו- debunking911.com להדוף את טענות המכחשים ברגע שהן עולות. ההצלחה הזו חייבה את המכחישים המפיצים את משנתם ברשתות חברתיות כגון פייסבוק ובבלוגוספירה – להידחק לפינה רטורית במסגרתה הם נאלצים לחזור על טענות שכבר נסתרו עשרות פעמים.

וכך, הגרסה הבאה של הסרט Loose Change כבר היתה הרבה יותר ארוכה, אך כללה הרבה פחות תוכן ולא הכילה טענה חיובית אחת. זו תוצאה של הפגזת מפיקי הסרט עם העובדות באמצעות האינטרנט.

אתר המרכז את ההפרכות לתיאוריות הקונספירציה

התייחסות לכתבה של מאקו בעין השביעית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

41 תגובות

 1. כאשר שמים במרחב בו מסתובב חתול נקניק הוא ינוע אליו עד השגת המטרה לאכול אותו.
  החתול הנ"ל לא יחקור שום אירוע אחר באותו מרחב שלא מגרה את יצריו.
  אבי בילזובסקי אתה כחתול נעול מטרה שלא רוצה לחקור מעבר לדמוי רציונאל.
  אם אתה שליח ממשלה/מוסד/שב"כ אז אני מבין את שיטת העבודה שלך באתר ואת תפקידו כאן באינטרנט.
  אך אם אתה אדם צמא לאובייקטיביות עליך לחפש את האמת ללא משוא פנים ולא לוותר לעצמך עד הוכחה מוחלטת של האמת.
  אירוע התאומים זה לא מקרה ולא אקראי וסיבותיו עלומות לרוב הציבור.
  ישנם אנשים החשופים למידע מתוך עיסוקיהם ומזהים חוסר התאמה בין הנאמר בתקשורת למציאות הידועה להם ולכן עולה לאינטרנט הרבה חומר שחלקו נכון וחלקו לא.
  אבי הייתי מצפה ממך להיות יותר רחב אופקים ולא נעול מטרה כחתול.
  תזכור שהמדע נועד לנצל את החלשים.

 2. תיקון: * בן לאדן, שניהל את ארגון הטרור המסועף ביותר בעולם וכו'
  וסליחה על טעויות ההקלדה מראש.

  בכל מקרה לא הבאתי את המקורות לדברי, אבל אני סומך על אנשי הרציונליות שידעו לחפש את המידע בעצמם ולא לקבל טוקבק באינטרנט ומקורות עיתונאיים (עד כמה שהם חשובים) כדברי כאמיתות.

 3. לנקודה
  התיאוריה שלך בעלת סתירות עצמיות ומופרכת.

  (1) לקרוא לבן לאדן, שניהל את ארגון המסועף ביותר בעולם, "איש מערות", כבר מראה על חוסר הבנה ועל בורות.
  אדבר בדוגמאות שקל לך להבין: אתה יודע מה הם היכולות של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי? אתה יודע מה הם היכולות של חיזבאללה? אתה יודע מה הם היכולות של אל-שבאב (ארגון הטרור השולט בסומליה)? אתה מודע ליכולות של ארגון האחים המוסלמים? האם אתה בכלל מודע לנזק שבן אדם אחד, ללא מארגנים, יכול לגרום (ראה הפיגוע בנורבגיה)?
  עכשיו, נסה שוב להבין, מה הם היכולות של ארגון "האב" של ארגוני הטרור הללו.

  (2) האם אתה מודע לכמות ההרוגים בידי טרור מדי שנה? האם אתה מודע לכך, שכל יום ישנם מאות עד אלפי הרוגים (מוסלמים!) בשל הטרור? [מהפיליפינים ותאילנד, דרך הודו ופקיסטן, ניגריה וסודאן] האם הגורמים הקיצוניים שפוצצו את הרכבות בספרד ובאנגליה בעשור הקודם, שחטפו עשרות מטוסים בשנות השבעים והשמונים, לא יכולים היו שוב לחטוף מטוס נוסף, והפעם גם – לרסק אותו כמחבלים מתאבדים ולא לבקש כופר? לא ייתכן?

  (3) כעת לעניין הנפט – הדבר כבר הופרך לחלוטין. ארה"ב משלמת ביוקר על עליית המחיר של חביות הנפט:
  (3.1) עלות המלחמה בעיראק ואפגניסטן הייתה עד כה כטריליון דולר. יצרניות הנפט הגדולות ביותר הן חברות אופ"ק (בהן חברות בין היתר ונצואלה, איראן, ערב הסעודית, קטאר ושאר מדינות ערב). כל עלייה במחיר הנפט מכניסה לאוייבים של ארה"ב, יותר כסף, משמע יותר כסף לטרור, משמע איום בטחוני והוצאות ביטחון גדולות יותר של ארה"ב.
  (3.2) איזה פלא, אפגניסטן היא אחת מיצרניות הנפט הקטנות ביותר בכיום, וכמות ייצור הנפט בעיראק רק הלכה וירדה בלמעלה מ-20% עם כניסתה של ארה"ב למלחמה ב-2003. מעבר לכך, "האמריקאים השתלטו על דשות הנפט"?… כמה חוזים חתמו חברות נפט אמריקאיות בעיראק? כמה חתמו חברות שאינן אמריקאיות, אתה כמובן לא יודע, (אתה מוזמן לבדוק) אבל נוח לך לדבר.

  (3.3) הנכון הוא שדווקא שמירה על מחיר נמוך, הייתה מועילה לארה"ב, צרכנית האנרגיה (והנפט) הגדולה ביותר בעולם.

  לומר שזרועה הארוכה של ארה"ב היא שגרמה לכך, זו טענה שנגועה באנטישמיות. (הרי אותם האנשים אומרים מי שולט בעולם? ארה"ב, ומי שמוכן לקבל אמיתה של "שלטון בעולם", יאמרומי שולט בארה"ב? כמובן, הלובי הציוני, ומי שולא בלובי הציוני? היהודים וכו')

 4. אני חושב שתיאוריית קונספירציה על אירוע בודד,צריכה להתחיל מאירוע בו אדם סביר חושב לעצמו "לא יתכן שדבר כל כך אדיר השפעה אירע בכזו קלות".
  זו הסיבה שלעולם יהיו תיאוריות קונספירציה לרצח קנדי, או לרצח רבין. אנשים מתקשים לעכל שמנהיג העולם החופשי בזמנו, פשוט קיבל כדור בראש בקלות כל כך רבה.
  באותה מידה אנשים פשוט לא מסוגלים להבין איך כמה מוסלמים עם סכין יפני הפילו את מגדלי התאומים. בגלל שהדבר לא נתפס – נוצרות תאוריות אלו.
  תאוריות קונספירציה לגבי תהליכים ארוכים, קשה יותר להסביר את המקור הנפשי שלהן. למשל התיאוריה האומרת שהאמריקאים פיברקו את הנחיתה על הירח, או שהם מסתירים קשרים עם עבמ"ים.

 5. לא קראתי את כל הכתבה כי אני מכירה את טיעוני הקונספירציה וההפרכות שלהם כבר משנים עברו והם לא השתנו בהרבה במשך הזמן. רק רציתי להגיד שמאוד מקומם לראות איך כל שנה לכבוד 11/9 ערוץ 8 מציג, בין שאר הסרטים התיעודיים, גם את הסרט Loose Change כאילו מדובר במסמך תיעודי לגיטימי. זה די דומה להצגת סרט שמכחיש את השואה, ביום השואה.

  וכמובן:

  http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=911_morons

  .I rest my case.

 6. אבי, כן הייתי מאמין ל"גרסה הרשמית" לו היא היתה כוללת הכל.
  אבל מה לעשות, היא לא כוללת את הדבר הכי חשוב, כסף.
  היחידים שהרוויחו הרבה מאוד כסף מכל הארוע הם האמריקאים שנכנסו לעיראק.
  הם השתלטו על שדות הנפט. ומאז מחירי הנפט עלו מ20 דולר ליותר מ140$ לחבית.

  אז אלו אינטרסים חזקים יותר, אילו מניעים חזקים יותר? של איזה איש מערות שמריץ פיגועים ממערות.
  או טריליוני דולרים מנפט?

  Follow the Money.

  מניעים. חוקרי משטרה יודעים שהכל מבוסס על מניעים.

 7. השתגעתי? להקדיש לדבר שהוא הבל ושקר מראש שעה וארבעים וחמש דקות? מישהו משלם לי על הזמן הזה? בשביל זה יש אנשים שאני סומך עליהם במאה אחוז, מייקל שרמר וחבריו.
  למה אנחנו בכלל צריכים לקבל את כל הזבל הזה אחרי שהופרך חד משמעית וכאשר החלופות לא עומדות במבחן ההגיון הפשוט ביותר, אלא אם מעוותים אותו די הצורך?
  האם אנחנו לא אמורים להיות יותר טובים מהאמריקנים, אור לגויים?

 8. נכבדיי מר אבי ואדון יואל

  למה לא להאמין להם?
  אתם אלו שלא מאמינים להם !

  הבוגימן בכבודו ובעצמו :
  הצהרת אוסמה בן לאדן האותנטית והמקורית לתקשורת 5 יום לאחר הפיגועים

  http://articles.cnn.com/2001-09-16/us/inv.binladen.denial_1_bin-laden-taliban-supreme-leader-mullah-mohammed-omar?_s=PM:US

 9. יואל, מי שלא מוכן לקבל את המציאות, יש בשבילו מספיק אתרים. אתר הידען הוא אתר המקדם את הרציונליות. לפי התגובה לשך רואים שאתה בא לשכנע את האנשים הרציונלים לותר על ההגיון, ולכן עדיף שתוותר על המשך הנסיון. במיוחד לאור הזכרתו של רוצח מתועב ונסיון להסיר ממנו את האשמה.

 10. אז מה אם אל קעידא, שיצא לג'יהאד נגד המערב, אמר את זה? אז מה אם יש המון עובדות שמספרות סיפור פשוט על אירוע נורא? שאנחנו ניתן לאירוע נורא ומרגש להיגמר בסיפור פשוט?

  אז מה אם יגאל עמיר אמר שהוא רצח את רבין ומשלם על זה במאסר עולם? הרי מדובר באירוע מכונן בהיסטוריה של מדינת ישראל, אז ככה ניתן לו להיגמר בסיפור פשוט של אחד שירה עם אקדח וזהו?

  יש כל מיני דברים שמרגשים כל מיני אנשים. חלקם זמין לכל (אופנועים, למשל). אחרים צריך לטפח ולהמציא מעשיות כמו הנ"ל.

  אין לזה קשר לעובדות בחוץ, יש לזה קשר למבנה נפשי בפנים.

 11. האמת פשוטה, יש מוסלמים רדיקאלים שלא אוהבים את המערב, בגלל שאמריקה גוזלת את הנפט של סעודיה, בגלל הפריצות שהתרבות המערבית גורמת לה (מה שאנחנו מבינים כשיפור מעמד האישה), ובסוף בגלל שהיא עוזרת לישראל (שזה בעיניהם חטא בל יכופר).
  למה לא להאמין להם, הם הרי אומרים את זה בעצמם, בכל קלטת ובכל הזדמנות אחרת?

 12. אבי אני לא יובב.

  הראיות מצביעות שהמימשל מסתיר את האמת.

  מה האמת? כרגע זו לא יותר מספקולציה.

  כל שאני טוען הוא שראוי לקרוא לפתיחת חקירה אובייקטיבית לארועי התאומים

 13. אוסמה, אתה קרוב להחסם עם ההטרדות שלך, לכל הדברים הללו יש תשובות באתרים השונים, לפני שאתה משפריץ את השטויות שלך כאן חפש באתרים שהפניתי אליהם ושאוהד הפנה אליהם ואם לא תמצא את מבוקשך, אז תחזור לכאן.

  ליובב, תראה כמה בניין מספר 7 קרוב לשני המגדלים העצומים (להזכירך יותר מ-100 קומות כל אחד מהשניים הראשיים), ברור שזו תגובת שרשרת, במיוחד כאשר הוא כבר נפגע קודם לכן במהלך הפגיעה בשני המגדלים הגבוהים ולכן הוכרז אפילו על פינויו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן