סיקור מקיף

הקונספירטור הגדול

נשיא אירן אחמדינג'אד – תנא דמסייע לתיאוריות הקונספירציה, פיזר שניים כאלה ביום אחד, בראיון ללארי קינג הוא הכחיש שוב את השואה, ובעצרת האו"ם הוא הפיץ תיאוריות הזויות בדבר אירועי ה-11 בספטמבר

מחמוד אחמדיניג'אד, מתוך ויקיפדיה
מחמוד אחמדיניג'אד, מתוך ויקיפדיה

ביום רביעי נאם נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד בעצרת האו"ם. הוא ידוע כתומך בתיאוריות קונספצריציה כאשר טען שגורמי מודיעין אמריקנים אחראים, ויש כאלה האומרים שגם גורמים בתוך הממשל, למתקפת ה-11 בספטמבר. לדבריו, הגורמים ביצעו את המתקפה "כדי לעזור לכלכלה, וכדי להציל את ישראל"

לפי הידיעה בגלובס, בנאומו באום הוא טען, כי קיימות שלוש תיאוריות על זהות מחוללי הפיגועים: ארגון טרור רב עוצמה הצליח לחדור דרך כל טבעות הביטחון והמודיעין של ארה"ב ולבצע את ההתקפה. בכך מאמינים, לדברי אחמדינג'אד, בעיקר הפוליטיקאים האמריקניים. פלגים מסוימים בממשל ארה"ב יזמו את ההתקפה כדי לבלום את שקיעת הכלכלה האמריקנית, להדק את אחיזתם במזה"ת וגם להציל את המשטר הציוני. נשיא איראן גורס, שרוב העם האמריקני מאמין בכך וכן תושבים ופוליטיקאים במדינות אחרות. ארגון טרור ביצע את ההתקפה, אך הממשל בארה"ב סייע לו וניצל את ההזדמנות. כנראה שבכך מאמינים פחות אנשים, אמר נשיא אירן.

גם בנאום עצמו הוא חזר על עמדתו התומכת בהכחשת השואה, שלטענתו הומצאה על ידי המערב כדי להצדיק אימפריאליזם ישראלי וכי למדינת ישראל שנוצרה בשל סיפור שאמיתותו לא ברורה לטענתו, אין זכות קיום. הוא חזר על הטיעון הזה בראיון שערך מוקדם יותר עם המגיש היהודי של CNN, לארי קינג (זייגר במקור), "אפילו אם היתה שואה, היא אינה מעניקה שום צידוק לכיבוש פלסטין ע"י היהודים. האמריקנים הרגו מיליון עיראקים במלחמותיהם בעיראק; האם העיראקים צריכים לבוא עתה ולכבוש את אמריקה? "

לשני האירועים הללו שהוא מדבר עליהם יש אינסוף עדויות, החל מעדויות מצולמות על התנגשות המטוסים במגדלי התאומים ובפנטגון, דרך בדיקה של הממצאים בשטח, חישובים הנדסיים די פשוטים, וכן עדויות (השווצות) של מתכנני הפיגועים ואפילו של אחד המבצעים שלא עלה על המטוס ברגע האחרון ואשר עומד לדין בארה"ב.

לשואה אין מה לדבר, יש כל כך הרבה עדויות, הן כאלו שצולמו בידי הגרמנים עצמם כדי להתפאר בעתיד כיצד השמידו את היהודים, עדויות פיזיות כמו המשרפות באשוויץ, אינסוף מסמכים שבאמצעותם הועמדו מנהיגים נאציים לדין באירופה ואפילו שימשו כראיות נגד אייכמן בארץ. אי אפשר להעלים שבעה מיליון איש ככה סתם בלי להשאיר עדויות, כשרבים מהניצולים עדיין חיים בינינו, ביניהם אמי.

אחמדיניג'אד אינו היחיד המאמין בכמה תיאוריות קונספירציות בו זמנית. במאמר שפורסם השבוע (21 בספטמבר 2010) בגארדיאן, כותב ג'ורג' מונגביוט כי מכחישי האקלים ללא כל הוכחות הם פשוט נאיביים כרוניים באשר לטבע.

"אני נדהם לעיתים מהאופן שבה אנשים הנתפסים לסדרה אחת של אמונות חסרות בסיס חושדים באחרים, בתחומים שאינם תמיד קשורים. האינטרנט מלאה באתרים המסבירים כיצד ממשלת ארה"ב הרסה את מגדלי התאומים וכיצד נחיתות עבמים כוסו על ידי הרשויות. רבים מאלו המתעקשים שברק אובמה הוא מוסלמי גם מאמינים כי חינוך מיני מעלה את שכיחות ההריונות הבלתי רצויים."

"אוסף של אמונות לא מבוססות הוא מאפיין של אלו המכחישים למרותל שפע העובדות המדעיות – את עצם קיומה של תחממות כדור הארץ מעשה ידי אדם. לורד מונקטון, שהרצה על כך שההתחממות מעשה ידי אדם היא שטויות ואשר נצפה בידי 4 מיליון בני אדם, גם טוען כי גילה תרופות לאיידס, טרשת נפוצה, שפעת ומחלות חסרות מרפא נוספות." טוען מונגביוט
עוד מזכיר מונגיבוט את נילס אקסל מורנר, הטוען כי גובה פני הים יורד, ואשר טענותיו מצוטטים מדי פעם בטלגרף ובמדיות נוספות, מתעקש גם הוא כי הוא בעל יכולות פאראנורמליות לגילוי מים ומתכות תוך שימוש בהטבלת מוט, ושהוא גילה את הונג קונג של יוון העתיקה בשוודיה וכן את פיטר טיילור, מכחיש האקלים האהוב של הדיילי אקספרס טען כי קשר שיצרו הבונים החופשיים, כולל שיגור פריקים של נינג'ות, כמה מהם הוחזרו אחורנית לחייהם הקודמים נשלחו להרוג אותו וכי הוא מתעקש על כך שפלוטוניום עשוי להכיל תכונות ריפוי, שנולדו מהממד הפלוטוני, שלב ההכנה ללידה מחדש, התעוררות של הכרה גבוהה יותר."

דבריו של אחמדיניג'אד עוררו כעס גדול בממשל האמריקני. בראיון לתחנת הרדיו BBC בפרסית אמר הנשיא האמריקני כי דבריו של אחמדינג'אד היו "פוגעניים ומלאי שנאה". יתרה על כך ציין אובמה "לומר דברים כאלה במנהטן, רק מרחק קטן מאתר הגראונד זירו היכן שמשפחות מכל קשת הדתות איבדו את יקיריהם ורואות בכך את הטרגדיה של הדור הזה – הוא
דבר בלתי נסלח".

הצמידות הזו של שתי הכחשות מציאות זו ליד זו מכניסה את אחמדיניג'אד למועדון הלא מכובד אל כאלו המאמינים לכל דבר, וכשלאדם כזה יש נשק גרעיני, הסכנה לעולם ברורה, אמנם לא כל השליטים בעולם רציונליים, ואלו שלא הם גם חברים טובים של אחמדיניג'אד כמו הוגו צ'אבס וקים ג'ונג-איל. שלפחות הראשון מביניהם מאמין אף הוא בתיאוריות קונספירציה לא מעטות. על זה נאמר – אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה.

באותו הנושא באתר הידען

58 תגובות

 1. שי הדמיון הוא אינסופי, המציאות הרבה יותר פשוטה בדרך כלל, ומה שעובד ב-99% מהמקרים אין סיבה שלא יעבוד גם באחוז הנוסף למרות שנורא קל להאמין לכל מיני תיאוריות קונספירציה

 2. אבי תסלח לי, אני מקווה מאוד שאתה נאיבי כי כסילות היא משהו שלא הייתי רוצה לרשת.

  איך אתה קובע בצורה חד משמעית שאסון התאומים בוצע על ידי טרוריסטים בלי לדעת אפילו אחוז בודד מהראיות?
  מה גורם לך להאמין שקונספירציות ודעות מנוגדות לשלך הן יציר השטן ולא צריך אפילו להפנות להן אוזן קשבת אלא פשוט להתעלם מהן?
  אז אתן לך כמה דוגמאות למצבים שבהם קומץ אנשים החליט להתאגד ולקבוע דעה מנוגדת מזה של השלטון: מלחמת הנשים לקבלת זכויותיהן, מלחמת האמריקאים בזכויות העבדים הכושים, במובן מסויים גם השואה.
  מה שאני מבין זה שלפי הדעה הרווחת שלך כל האירועים האלה עדיין היו נמשכים אם אנשים פשוט היו נתפסים באמונה הרווחת שהממשלה כפתה עליהם באמצעות התקשורת ,לחצים פיננסים, ובתקופות המוקדמות אלימות.

  אנחנו צריכים להפנות אוזן קשבת דווקא לאלו שיש להן דעות מנוגדות לשלנו בשביל לחשוב שוב על הכל ואולי לגלות שטעינו מלכתכילה.

 3. ניב:
  שיא הבדיחה הוא שאתה כותב " ם אם אתם לא מסכימים אם מה שנכתב במקומות אחרים, ושסותר את תבניות המחשבה שלכם, בבקשה נסו לפחות לנהוג בדרך ארץ ובנימוס."
  הנה – אך זה סיימת שוב להכפיש ציבור ענק של מדענים ואנשי רפואה ועכשיו אתה מבקש מאחרים שינהגו בך בכפפות של משי.
  תמיד יימצא מי שינצל את ההזדמנות של תחזית שלילית שלא התקיימה כדי להכפיש את אלה שניסו למנוע את האפשרות שתתקיים. זה נכון בכל נושא וזה נכון גם כאן.
  אני מכיר עובדי וחוקרי בריאות רבים ואני יודע בוודאות שלא שוחדו ושהביעו את דעתם הכנה בנושא.

  העובדה היא שעם כל ה"חארות" האלה תוחלת החיים עולה משנה לשנה – כמו גם תוחלת השנים הבריאות שבהם.

  אינני אומר שאין טעויות – אבל הטעות היא דבר אנושי.

  מה שפחות אנושי זו ההכפשה חסרת המעצורים שאתרך עוסק בה.
  וזו הכפשה גם אם בסוף יתברר שחלק מן הטענות העובדתיות שהעלית נכונות, כיוון שאתה טענת טענות אלו מבלי לדעת אותן.

 4. ניב, כנראה שלא רק אני סובלת מ-"קנאה יוקדת" אלא כל העולם השפוי מאד מאד מקנא בך ובאתר שאתה מנהל. אתה צריך להיות גאה בהישג הנפלא הזה!!!

  הכתבה של לוטם אליהו היא בהחלט כתבה למופת ואחת הטובות ביותר שקראתי בנושא לא רק באתר זה אלא בכלל. חבל רק שתחת להקשיב לקול ההגיון, מעדיפים גורמים שונים ומשונים להמציא כל מיני תאוריות קונספירציה הזויות ומסוכנות. אולי באמת היו צריכים למות כמה מיליונים כדי שהעניין יחלחל למה וכמה ראשים נבובים.

 5. יש כאלו שלא מאבחנים בין "מכות" הבאות מידי הטבע ובין מכות מעשי ידי אדם,באמתלא מטופשת של חיסון או הגנה..
  ומוזר שדוקא אנשים המאמינים בברירה הטבעית ובאבולוציה הטבעית הם אלו שמנסים בכוח לשנות את האיזון העדין של הטבע.
  אני מודה,שכיצור חברתי לא מנעתי חיסונים מילדי בינקותם ובמערכת החינוך..זרמתי עם המצוי.
  אךבבגרותו של אדם הוא רשאי לבחון בעצמו מה נכון לו יותר.

 6. לטעון שהעסקים עובדים בשיתוף פעולה עם רשויות השלטון אינה תיאורית קונספירציה, הזויה או לא, אלא מה שמכונה בשיח הכלכלי היום "קשרי הון-שלטון".

  העיתונות הכלכלית מליאה בדיווחים הללו, ובעיקר דה-מרקר מתמחה בדיווח על נושאים אלו. כדאי לכם לרענן מעט את המקורות וחומר הקריאה שלכם. ותודה לעיתונאים גיא רולניק ואיתן אבריאל על מלחמתם הנחושה בקשרי הון-שלטון, ומאמצם המתמשך לחשוף אותם לעיני הציבור.

 7. אני זוכר למעשה כתבה של רועי צזנה שבה הוא מתאר איך הוא חלה ב"שפעת החזירים" וניצל ממנה!!
  פחחחחחח באותו יום נכנסתי בו שהוא מקדם אג'נדה לא מדעית ומאמין בשטויות.
  לאחר חודשים פתאום חברי אתר "הידען" מודים שלא הייתה מגפה.
  אני זוכר באותה תקופה, בכל יום התקשורת הודיעה כמה אלפים אנשים הולכים למות או לחילופין כמה חולים סופניים שנפטרו מסיבות אלו או אחרות הצטרפו לסטטיסטיקה של שפעת החזירים.
  בקיצור – עובדים עליכם כל יום מחדש ואתם אוכלים את זה עם כפית.
  בן אדם ידען – ספקן – אמיתי – יקח ברצינות את הטענות לגבי 11 בספטמבר ויבחן לא רק את הסרטים שסותרים את הגישה אלא גם את אלו שמראים אחרת.

 8. כאשר חברות התרופות מכניסות לוביסטים מטעמם לוועדות ארגון הבריאות העולמי, ובכך משפיעות על החלטות הארגון לטובתם, מדובר בקונספירציה.
  כאשר נוצרת פאניקה מכוונת שמתוזמנת ע"י חברות התרופות דרך הפעלת לחץ פוליטי, מדובר בקונספירציה.

  "הטיפול של ארגון הבריאות העולמי, הסוכנויות האירופאיות והממשלות העולמיות בשפעת החזירים הוביל להפחדה מיותרת בנוגע לסיכונים הבריאותיים לציבור ולבזבוז כספי ציבור. כך עולה מדו"ח חדש של המועצה האירופית. " מתוך אתר: doctors.co.il

  "שני דוחות שפורסמו בסוף השבוע, האחד של מועצת אירופה והשני מטעם כתב העת BMJ, מבקרים בחריפות את התנהלות ארגון הבריאות העולמי בכל הקשור לטיפול בהתפרצות שפעת החזירים בעולם. על פי הממצאים, הארגון העצים את האיום שלא לצורך והסתמך על המלצות מומחים להם קשרים עם חברות התרופות" מתוך אתר NRG.co.il

  "זה מדאיג מאוד שכמה מהחברים המייעצים לארגון הבריאות העולמי והמתהדרים בתארים רפואים, מקבלים למעשה שכר מחברות התרופות" – פרופסור טום ג'פרסון, אפידימיולוג במרכז רפואי ברומא

  "יש ממש גילדה של נציגי חברות התרופות, וכך זה היה במשך זמן רב. קשה להבחין בין עובדות טהורות לבין עובדות הנגועות באינטרסים." – מומחה לרפואה סביבתית, דוקטור מאורי ג'ונסון, שהיה יועץ לארגון הבריאות העולמי

  "הרשויות בגרמניה סירבו לדרישת חברות התרופות לצאת בקמפיין שמטרתו עשיית כסף נגד איום שאינו קיים." – דוקטור וולף לודוויג, ראש וועדת התרופות בארגון הבריאות הגרמני

  "מתקפה חריפה של ד"ר וולפגנג וודרג, ראש מחלקת בריאות במועצת אירופה ומומחה בעל שם בטיפול במגפות, על חברות התרופות הגדולות: לטענת וודרג, החברות ארגנו "קמפיין של פאניקה" כדי ללחוץ על ארגון הבריאות העולמי להכריז על המחלה כעל מגפה עולמית. וודרג, שקרא להקמת ועדת חקירה שתבדוק את הפרשה, מכנה את ההתנהלות הזו "אחת השערוריות הרפואיות הגדולות של המאה".

  "קמפיין הפאניקה המסיבי שראינו", הוסיף ד"ר וודרג, "סיפק הזדמנות פז לנציגי מעבדות התרופות, שידעו שיעשו קופה אם אכן תוכרז מגפה עולמית". בהמשך דבריו שלח המומחה רמיזות מאשימות לכיוון ארגון הבריאות העולמי כשאמר כי "לקבוצת אנשים בארגון יש קשרים מאד קרובים עם תעשיית התרופות" – nrg.co.il

  אבל עזבו, זה הרי הזוי ולא מבוסס על ראיות ועובדות.

  אני חושב שאין טעם להמשיך בדיון, אז שיהיה לכם יום נפלא.
  והעיקר, גם אם אתם לא מסכימים אם מה שנכתב במקומות אחרים, ושסותר את תבניות המחשבה שלכם, בבקשה נסו לפחות לנהוג בדרך ארץ ובנימוס.

  בברכה,

 9. ניב:

  היום אמנם יודעים כולם שלא הייתה מגפה אבל זה לא מה שאתם פרסמתם וזה לא מה שאתה מנסה לפרסם בתגובתך הנוכחית.
  מה שפרסמת אז ומה שאתה חוזר ומפרסם היום זו טענה על קונספירציה של חברות התרופות עם ארגוני הבריאות העולמית.
  זו טענת שקר. עלילת דם מן הסוג הנקלה ביותר והטענה כאילו "האמת של היום היא אותה אמת אחרת שפרסמתם" היא שקר נוסף.
  האמת הנכונה (זו שאינה אחרת) מוצגת היטב בכתבה זו

  כללית – לא נראה שטענותיכם ה"אחרות" מבוססות על ידע. נראה שכל הבסיס להן הוא הרצון להאשים אחרים בקונספירציה.

 10. שלום לכם.
  שמי ניב ואני מייסד אתר פרויקט אמת אחרת.
  אני רוצה להבהיר שבאף מקום באתר הפרויקט לא הבענו "תמיכה נלהבת" באחמדיניג'אד או שנכתב שאנו סבורים ש"סדאם חוסיין היה קדוש מעונה".

  גיליאן שכטר מפיצה שנאה, פילוג וכעס אינסופי כנגד האתר ומתנדביו, וזאת ללא שום בסיס הגיוני למעט אולי קנאה יוקדת.

  אוקיי, אז אתם לא מסכימים עם חלק ממה שכתוב באתר, אתם חושבים שהתיאורייה היא "הזוייה".
  אין לי בעיה עם זה, אבל מדוע שלא תנהגו בנימוס, בסובלנות ובדרך ארץ, באנשים שחושבים אחרת מכם?

  גם כשפרסמנו, חודשים לפני כולם בארץ, שחברות התרופות יצרו פאניקה מכוונת כדי לדחוף את החיסון כנגד שפעת החזירים לגרונם (ורידיהם) של האנשים, קראו לנו הזויים,
  היום האמת האחרת הזו, הפכה לאמת מוסכמת.

  האם אתם רוצים לחיות בעולם שרק דעתכם היא האחת, עולם שבו אין מקום לשונה, לאחר, לאמת אחרת?

  האם אתם יכולים, עם יד הלב, לומר שאתם יודעים כבר הכל?

  מדוע שלא תאפשרו מקום, ולו קטן ביותר, לספק?
  אדם אמיץ הוא גם אדם גמיש, שאינו מפחד מספקות, ממחשבה שונה וראדיקלית.
  כל ההמצאות הגדולות, כל פריצות הדרך המשמעותיות קרו בגלל שאנשים חשבו "אחרת".

  אני מאחל לכולכם שנה טובה,
  בברכה,

 11. אגב אבי – אתה גם משתמש במונחים לא נכונים ומטעה את הציבור תוך שאתה מבלבל בין קונספירטורים ובין תומכי תאוריות קונספירציה. קונספירטורים (בד"כ לפחות) אינם אלו התומכים בתאוריית הקונספירציה. נכון שישנם כאלו המפיצים תאוריות כאלו בכוונה תחילה על מנת "לבלבל את האויב" (ואין מן הנמנע שאחמדינג'אד עצמו הוא אחד מאלו העומדים מלכתחילה מאחורי הפצתה של תאוריית ה-11 בספטמבר) ואלו הם באמת קונספירטורים, אך אתה התכוונת ל-"תומכי תאוריות הקונספירציה".

  לקוראים היקרים הנדהמים מכך שיש עוד משוגעים הסבורים שאחמדינג'אד צודק עלי לומר כי לצערי ישנם רבים כאלו, ומתוכנו הם באים. די להציץ באתר "אמת אחרת" על מנת להיפגע, ולהזדעזע קשות. אני אישית אינני מבינה כיצד האתר הנ"ל ממשיך לפעול באין מפריע מאחר והוא ואנשיו מפגינים בגלוי תמיכה נלהבת באחד מאויביה הגדולים ביותר של מדינת ישראל. כמובן שאותם אנשים גם סבורים שסדאם חוסיין היה קדוש מעונה…

 12. הפוך גוטה הפוך – כל הניתוח שגוי מיסודו.

  אחמדינגאד אינו "אדם המאמין לכל דבר" – אחמדינג'אד הוא מניפולטור העושה שימוש בתאוריית קונספירציה הזויה שתפסה חלק גדול מן הציבור לצרכי האג'נדה הפוליטית שלו.

  אבי, תמוה בעיני שדבר כה פשוט נבצר מעיניך. דומה הדבר לטענה שהועלתה כאן בעבר לגבי מכחישי שואה וההתעלמות מכך שמכחישי שואה עושים זאת בשם האנטישמיות ושנאת העם היהודי, לא משום סיבה אחרת. כל נסיון לתת להתנהגותם של מכחישי שואה, או של אחמדינג'אד לצורך העניין, סיבה אחרת – מעיד על נאיביות מסוכנת, במקרה הטוב.

  אגב, ישנן קבוצות גדולות במדינה התומכות באחמדינג'אד ותומכות בו בהתלהבות מתוקף היותו תומך בתאוריה ההזויה והנלוזה לגבי פיגועי ה-11 בספטמבר, והרי זו בדיוק אחת ממטרותיו.

 13. LD:
  גם לרון כבר לא עונים.
  למעשה גם לא נותנים לו לשאול כי הוא נוטה להציף את האתר ולחטוף כל דיון לכיוון שמעניין אותו.
  כל השאלות בנושא כבר קבלו מענה גם בעברית אבל בימינו זה לא חשוב כי יש באינטרנט אפשרויות תרגום שבאמצעותן ביכולתך להבין טקסט בכל שפה.
  חוץ מזה – כדאי שתלמד אנגלית.

 14. בסדר יובל טעיתי ואין לי בודק איות ואני גם לא מתייחס ברצינות לכול דבר שנכתב.
  ורוטשילד לא עונים לעירן רק לרון?פרוטקציות הא..
  ובכן האנגלית שלי לא מספיק טובה לצערי בשביל כתבות באנגלית..וכי אחרי 9 שנים אין תשובות מופרעות בעברית?כי שאלות מופרעות יש הרבה בעברית..

 15. LD
  היזהר מהסתקלות יתר. אפשר למות מזה. אין לך בודק איות?
  לעניות דעתי יש מתאם חיובי בין הקפדה על איות נכון לבין נטייתם של הקוראים להתייחס ברצינות לדברים הנכתבים.

 16. LD:
  לא עונים לעירן כי הנושא כבר נטחן עד עפר.
  כמה פעמים אפשר להתייחס לאותן שטויות.
  חפש בגוגל את המחרוזת Debunking 911 ותקבל את כל השאלות המופרעות ואת כל התשובות להן.

 17. מדוע אני לא רואה תשובות לעירן?האם הקל לענות על שאלות כלליות כמו רון עם תשובות כלליות אך קשה לענות על שאלות מפורטות יותר עם תשובות מפורטות יותר?

  הסתקלתי גם על תמונות והוידאו של הפגיעה בפנטגון ובאמת עולה השאלה מדוע יש רק חור פגיעה עגול ואין שום סימן למוטות כנפיים ומנועים..מה הם התאדו?
  כמו כן מטוס היה אמור להוריד איתו את העמודי תאורה שעמדו מסביב אך משום מה הם שלמים וזקופים..

 18. יובל, רון נחסם כי הוא לא עמד בדרישה שלא לחטוף את הטוקבקים לצרכיו, ולא עמד בדרישה להסתפק בתגובה אחת, אי לכך אין לו יותר זכות להגיב גם אם יתהפך העולם, גם רטרואקטיבית אם צריך.

 19. לשולי (מהעדכון)
  יש כאן כלמיני שמסתתרים מאחורי אווטרים וניקים. אם אתחיל לחטט בהיסטוריה של הטוקבקים, לא אגיע לדברים החשובים. חוץ מזה, גם אם זה שיושב מאחורי הכינוי ידוע בעולם הרחב כשייך למגדר מסוים, חזקה עלי לכבד את המין שבחר לעצמו.

 20. לרון המקורי
  מקובל עלינו כי האמת היא אחת ואין אחרת. שמו של האתר שאתה מפנה אותנו אליו מוקצה מחמת סתירה פנימית.

 21. מה שמדהים בסיפור הזה זה ששנים התולעת הפרסית מכחישה את השואה. היה כנס בטהארן למכחישי שואה. בראיון באחת התוכניות המוכרות בעולם התולעת אמרה שצריך לבחון את השואה לעומק. לשמוע דעות נוספות (אולי נראיין את מנגלה? נראה מה הוא אומר? אולי אושוויץ היה לול?)

  רק כשדיברה התולעת על מגדלי התאומים קם העולם באומץ למחות על הדברים "שלא ייתכן להכחישם" ובכלל זה אובמה.

  השואה? בקטנה, זה לא סיבה לפגוע במנהיג האומה האירנית. כמו כלבים קטנים מחזרים על פתחו. מנסים לדבר איתו. נותנים לו במה במקום לירות לו בראש. שלא נדבר על זה שלולה הרקדנית מברזיל התקבל פה בכבוד בדרכו לפגישה עם התולעת.

  אבל על הבזיון ששמו ממשלת ישראל (ועל מזל"טים וכורדים) נרחיב ביום אחר.

 22. אבי, אחמדיניג'ד הוא אינו "אוייב" של המדע, או איזושהי בעיה לעולם המדע. הוא בסה"כ איש שמאמין (יותר נכון, טוען שהוא מאמין- כנראה רק לפרובוקציה) בכל מיני שטויות כמו שהשואה לא היתה.
  הייתי מבין את הטענות שלך אם הוא היה מדען מכובד, למשל. אבל מדובר בפוליטיקאי שאף אחד בעולם המדע (או מחוץ לו) לא לוקח אותו ברצינות.

  אני מבין, למשל, את הצורך של האתר לדון בסוגיות של אנשים שמתנגדים לאבולוציה ורוצים ליישם את זה בספרי הלימוד, או אנשים שמכחישים את ההתחממות הגלובאלית. אלו דברים בעלי פוטנציאל הרסני.

  אבל לא איזה פוליטיקאי שאומר שטויות.

 23. עלאק קידמה.
  כולנו אפופים בצעצועי טכנולוגיה ומדע מתקדם
  אבל להדליק את האור על נפשו החשוכה של האדם עדיין לא מסוגלים.
  פנאטיות, אמונה בקונספירציות, גזענות, הסתה, סתם שנאה… עד שכל אלו ישארו
  איתנו לעולם נאלץ לצעוד במעגלים חוזרים של בניה והרס.
  אנחנו נהנים מכמה עשרות שנים של שקט יחסי ובטחון מדומה והלוואי ואני טועה
  אבל יש גל מוגבר של סמנים מעידים על מגמת התדרדרות. אמנם פסימיים רואים
  מגמות ואופטימיים מודעים לנקודות מפנה אז נקווה לנקודת מפנה מפתיעה לטובה.
  חג שמח.

 24. נקודה!
  האם אָת מנסה לשכנע את הקוראים לא לצפות בסרט?
  האם יש לָך מניע נסתר כגון אמונה בקיומו של האיש שבשמים? האם את מפחדת מן הסרט?
  מה שהבמאי החליט שהוא אמת אלה הם רק הדברים הנתפסים בחושים או מסתדרים עם ההיגיון. האמונה באיש שבשמים (או שמא תדרשי שאכתוב אדושם או אלוקים) אינה נכללת בהם. אלה אינן סטיגמות והסרט אינו מטופש כי אם מאיים על תפיסת עולמך.

 25. אכן המניעים של בן לאדן הם להשליט את האיסלם הקיצוני על העולם בכוח החרב כמו שעשו רבים לפניו, אם אתה רוא בטמטום של בוש מניע, אז אתה כנראה נותן לו יותר מדי קרדיט.

 26. יובל, זה סרט מטופש. מלא בסטיגמות שהבמאי החליט שהם אמת. וברור שזה בכוונה הוכנס לשם. אבל זה רק מראה לך מהי אותה "אמת" שכולם מדברים עליו.

  אבי, ודאי שאמת יש רק אחת, רק שכשאר איננו יודעים אותה אנו מנסים להסיק מסקנות סבירות ואז יש הרבה מאוד מסקנות שונות בסבירויות שונות.

  ולי לא נראה סביר שסתם כך נופלים להם בניני תאומים בתור פיגוע אחד ויחיד בארה"ב. זה לא סביר.
  זה לא סביר שבין לאדן לא נתפס. זה לא סביר שאף אחד לא ידע על פיגוע בסדר גודל כזה.
  זה לא סביר שבנין שלישי נופל בדיוק כמו שני בנינים שנפלו בגלל שנכנסו בהם מטוסים. ועוד קוראים לזה תגובת שרשרת זה מגוחך.

  תמיד תסתכלו על מניעים.

 27. סרט חובה לקוראים ולמגיבים כאן, קומדיה קלילה משנת 2009 שרעיון עמוק מאד טמון בה:
  "המצאת השקר" "The invention of Lying"
  דמיינו עולם הנבדל מעולמנו הנוכחי בדבר אחד בלבד – האנשים אינם מסוגלים לשקר.

 28. אוקיי, אז בין לאדן לא אשם, אפשר לצאת מאפגניסטן ולתת לאל קעידה לטבוח במי שלא נראה להם מספיק אדוק באיסלאם או שסתם נקלע בדרכם ביום רע, לזה התכוונת אחמדוש-מאמוש?

 29. אני רוצה להתחיל ולומר שלא כל תיאוריית קונספירציה שגויה מעצם היותה משוייכת לצמד מילים המעורר לרוב אי אמונה בקירבנו ..

  קודם כל אני ואחים שלי היינו במנהטן בזמן הפיגועים ..אני צילמתי הכל ואחים שלי עבדו ממש ליד..
  הרבה אנשים לא היו שמה פשוט בגלל השעה המוקדמת …אבל המטוסים פגעו והכל התמוטט ..וקשה באמת היה להאמין שהם יתמוטטו…אני אישית פיספסתי את הצילום של הבניין הראשון מתמוטט כי חשבתי שאין מה לצלם יותר וסגרתי את המצלמה….

  יחד עם זאת יש כל מיני דברים מוזרים באירועים האלה…אולי נכונים אולי לא..
  .1. הנפילה של התאומים לאדמה הייתה לאחר סידרת פיצוצונים שרואים בבירור בסרטים …עד היום לא נוצר הסבר למה הם בדיוק שכן טבעית אף אחד לא ראה דבר כזה מלבד בפיצוצים מבוקרים .
  2.הנפילה של המבנים הייתה מושלמת לקרקע..כלומר הם לא נטו והתמוטטו לצדדים אלה נפלו היישר במאונך…זה פשוט בלתי אפשרי פיזיקלית…אלא אם כן עשית פיצוץ מבוקר שתוכנן ונקדח חודשים מראש …פגיעה בחלק אחד של מבנה תגרום ישירות לקריסה באותו הכיוון ממנו הגיעה הפגיעה …שכן שמה כל השלד הכי נחלש.
  3.כמעט שבוע אחר כך קרס מבנה באותו איזור שכלל לא נפגע בפיצוץ אך נחשב מאותו יום ואילך כאילו כןן…אני כבר לא זוכר במדויק מה היה שמה אבל זה היה משהו של כספים וממשל….
  4.יש פה את כל החלק באמת של המטוסים האחרים אבל שמה לא ראיתי במו עיניי את זה אז זה אשאיר לתיאוריות .יש מספיק מוזריות במנהטן לכל העניין הזה.

  לגבי אחמניג'אד- זה לא הוא אשם…זה אנחנו …מי נותן לבן אדם כזה להתראיין ולא מכניס אותו לכלא…עשו את אותה שטות עם היטלר..צ'מברלין הבריטי הכריז "הבאנו שלום בדורנו " זמן קצר אחרי שכל אירופה נרמסה בשגיונות ה"שלום" ונכנעה להיטלר…ההיכנעות הזו הולידה בהמשך את מלחמת העולם השניה כמובן .

  לגבי האקלים כבר התדיינו בזה רבות ..בעוד אף אחד לא מפקפק במה שקורה בעולם השאלה היא מי הגורם …אנחנו ?? או שזה תוצר של השמש …
  כל עוד לא ימצאו מתאם חיובי בין ה CO2 להתחממות …מצידי יכולים לספר פה אלף ואחת סיפורים …כי האמת היחידה היא שפעילות השמש היא זו שמשפיעה עלינו …שהמתאם בין CO2 והתחממות הטמפרטורה פה הוא הפוך בכלל ( 800 שנה הבדל בממוצע בין עליה באחד לשני אגב )
  פעילות השמש מוגברת או מוחלשת היא זו שמשפיעה פה על הטמפרטורות ..ה CO2 בא ממצבורי ענק .בעיקר שכלואים בים …מתי שחם הם משתחררים …מתי שקר הם נכלאים …כזה פשוט.

  עכשיו אני לא חי בסרט אבל לעיתים בסרטים יש משפטי מחץ שמסכמים ממש יפה דברים ..אחד מהם מהסרט האחרון של באטמן היה על טרוריסטים :

  "יש אנשים שפשוט אוהבים לראות את העולם נשרף "

  או בגירסא היהודית " אל תחפש הגיון בטירוף " …

  למי זה אכפת למה הם מתפוצצים …מה זה מעניין אותי הגישות וההידברות..אין דיבורים עם פסיכופטיים ..צריך לגדוע את מי שהם באשר הם שהם קטנים …כי אם יש לך סטאלין והיטלר על היד.
  שלא נגיע לשמה…למרות שבקצב הנוכחי אנחנו במסלול מהיר בכביש 6.

 30. הגיע הזמן לשלוח חולייה למעמקי איראן, ולנקב את מוחו של הקוף הזה בכמה שיותר עופרת. לא ייאמן אילו יצורים חשוכים וגזעניים מגיעים לעמדות כוח ולהנהגת מדינות שלמות. צריך להחזיר את האדון אחמדינג'אד לחיקו של אללה, ולעזור לאופוזיציה האיראנית לעלות לשלטון. מסכנים אזרחי המדינה הזו, שצריכים לסבול דיקטטור חדש כל 20 שנה.

 31. נקודה:
  פעם שאלו שודד בנקים מדוע הוא שודד בנקים.
  תשובתו הייתה פשוטה: That's where the money is
  כמו בכל העולם השפוי – גם בחברות התרופות אנשים רוצים להרוויח כסף אבל זה לא מצדיק טענות קונספירציה.
  מה שכן רואים זה שתוחלת החיים של בני האדם עולה, פחות ופחות מחלות הן קטלניות ויותר ויותר מחלות ניתנות לריפוי מלא. לא ממש מסתדר עם התיאוריה שלך.
  בכל זאת – מדובר באנשים שהלכו לעבוד בחברת תרופות למרות שיש מספיק ביקוש לשוד בנקים.
  אינני יודע מניין אתה מסיק את הטענה המרושעת שהממשל האמריקאי היה מוכן להקריב עשרות אלפי בני אדם בשביל אינטרס של חברת נפט כלשהי. אני, מכל מקום, אינני מאמין לשטות הזאת.

  ב 9/11 מדובר באנשים רבים שהתאבדו.
  לחשוב שהם עשו את זה בשביל כסף זה מטופש.
  לפי התיאוריה שלך לא הייתה להם סיבה לעשות זאת אבל זה רק בגלל שהתיאוריה שלך שגויה.
  הם לא עשו את זה בשביל כסף – מכיוון שיש לבני אדם מניעים רבים שאינם כספיים.
  המניעים הדתיים והלאומניים של בני אדם חזקים בהרבה ממניעיהם הכלכליים ורק מניעים מסוג זה יכולים להניע אותם להתאבדות.

 32. אבי,
  אתה מגיב למישהו ששמו רון ,אך מאחר ואין הוא מתועד בין המגיבים ,נראה לנו כקוראים מהצד שאתה מגיב לרוח רפאים:)כלומר,אין לנו מושג מדוייק לאיזה תוכן אתה מגיב.

 33. אבי,
  למרבה האירוניה מה שארמת לגבי חברות התרופות זה נכון. כל המטרה שלהן הוא לדווח על רווחים. וגם ברמה האישית. אף אחד שם לא ימשיך לעבוד אם הוא לא יקבל משכורת. וסביר להניח שרוב האנשים שם הם בני אדם רגילים שדואגים לאינטרסים האישיים שלהם ולא לאיזה חיסון בשבילי או בשבילך. אז אם יש להם אינטרס לייצר חיסון הם ייצרו אותו ואם לא אז לא.

 34. יואל,
  1. לא יודע
  2. לא בחנתי את מצלמות האבטחה
  3. כשמטוס מתרסק הוא לא נשאר שלם. בוודאי שלא יאפשרו גישה לאזור התרסקות מטוס, לא באירועי 9/11 ולא בשום מקום אחר. מטוס בלהבות פולט גזים וחומרים מסוכנים.
  4. אלפי עובדים כן הגיעו. אל תשכח את שעת ההתרסקות המוקדמת, כחצי שעה-עשה לפני יום העבודה המתחיל בסביבות 9-10
  5. אין מלחמת ציויליזציות, בכל אופן לא יותר ממה שהיתה לפני 9/11
  6. זה שארגון ביון לא מסוגל, זה לא אומר שהיתה תרמית.
  7. לא. הנשיא מאשר כל פעולת ביון, ובוודאי שפעולות מחוץ לשטח ארה"ב. מפקדים בשטח יכולים לקבל החלטות בטווח צר של אירועים.
  8. חקור את סוגי החומרים, שאל כימאים. אל תסתמך על סרטוני יוטיוב.

 35. אפילו הקונספירטור הגדול לא פטור מקונספירציות הנוגעות אליו.

  לפני כמה חודשים התפרסמה טענה כי אחמדיניג'ד נולד יהודי. שם משפחתו הקודם היה איזו מילה פרסית שמשמעותה "אורג טליתות" (גם על פאולוס, מחולל הנצרות, אומרים כי התפרנס מאריגת טליתות). הוריו התאסלמו רק אחרי לידתו. הוא נולד יהודי, ועל פי ההלכה היהודית הרבנית הוא יהודי כשר.

  אך זה עוד כלום לעומת הטענה כי אביו (או סבו) של אדולף צוררנו נולד כממזר לאב יהודי.

  שמא אלו קוספירציות יהודיות אשר באו לאושש את הטענה המקראית "מחרביך ומהרסיך ממך יצאו"?

 36. לנקודה,
  לפי אותו הגיון, חברות התרופות דוחפות לנו חיסונים לא כדי למנוע הידבקות במחלות אלא כדי שהחברות תדווחנה על רו וחים לבעלי המניות. יש גבול לכל קונספירציה, הרי יש את ארגון הבריאות העולמי ויש את ה-FDA או מקביליותיו. תמיד יהיה תירוץ של כסף. אפילו לנושא התחממות כדור הארץ, שם ברור היכן הכסף הגדול, הם הצליחו לעקם את ההגיון ולטעון שמי שטוען שיש התחממות עושה זאת בשביל כסף.

 37. לפוליטיקה – הקונספירטורים הם האויבים הגדולים ביותר של המדע, הם מתנגדים לחיסונים, מציקים לחוקרים שעוסקים בנושא התחממות כדור הארץ ועוד.אינסוף דברים (ולדעתי הצצה באתר אמת אחרת תסביר לך עם מי יש לנו עסק). מה דעתך, שבאתר ספורט לא נכתוב על הגורמים שמפריעים לספורט להתקדם? לא במקום לדווח על תוצאות ספורט אלא בנוסף אליהם.
  ועוד משהו , הטורים הללו – מסדרת מדינה רדופת שדים (הפעם ויתרתי על הסדרה בגלל שלא מדובר במשהו ישראלי), לא נכתבים בתדירות מסויימת אלא כאשר יש צורך להגיב לאירועים, וכאשר העולם משתגע הצורך הזה גדול יותר והטור התעדכן שלוש פעמים בשבוע אחד. אם העולם לא ישתגע, אפשר להוריד את המינון.

 38. אבי קצת התבלבלת.
  לשואה בודאי שיש ראיות ואף אחד לא באמת חושב שלא היתה שואה.
  גם לפיגועי התאומים יש ראיו ואף אחד לא חושב שלא היו פיגוע.
  השאלה היא האם השלטונות שיתפו פעולה, מה שנשמע הזוי לחלוטין ממבט ראשון. אבל כשלוקחים בחשבון את הכסף הגדול שהרויחו שם ואת האינטרסים העצומים שבאו לידי ביטוי מאז הפיגוע יש לשקול את הכל שנית.
  יש כלל אחד בסיסי וחשוב אצלנו: follow the money
  ולפי מה שאני יודע הכסף זורם למי שיש לו נפט. ובעיראק יש הרבה נפט שהאמריקנים השתלטו עליו בתואנה של מימון המלחמה.

 39. מה מקום ה"ידיעה" הזאת באתר מדע?
  האתר הזה הופך לאט לאט לפוליטי ולפחות מדעי, וחבל מאוד.
  ההערכה שלי אליו יורדת כל יום.

 40. קונספירציות עולות ופורחות על הקרקע הפורייה של הבורות. כך תמיד היה, כך יהיה גם בעתיד. תאמרו: "אז נמגר את הבורות". גם אם תתממש ה"אוטופיה" הזו עדיין יהיה מקום נרחב לנצל את ההשכלה לצרכי הונאה. אנו רואים זאת אצל "המשכילים הפלסטינים". בקיצור, צריך ללמוד לחיות עם חוסר השלמות של האדם. שום דבר לא ישכנע את יואל שהשגותיו מגוכחות, שהוא סימן עיגול סביב מטרה. הוא כבר החליט שיש כאן "מוזרות" ומעתה והלאה הכל פתוח. ככה זה.

 41. לא ידעתי שיש עוד משוגעים שחושבים שאחמדאניג'ד צודק.
  ראינו בשידור חי את פגיעת המטוס במגדל.מה צריך יותר מזה?

 42. אחמדינג'אד משמש כפיתיון של האייתולות על מנת להרדים את המערב ולתת
  לו לדבר את השטויות שלו, בין אם הוא מאמין בהם ובין אם הוא לא.
  ההתעסקות של התקשורת בליצן החצר הזה הוא בגדר שערוריה, מילא התקשורת
  אבל גם האתר הזה התחיל להתייחס אליו כמי שבאמת יהיה באחריותו פצצת
  אם וברגע שהאירנים יפתחו אותו, אני מקווה מאוד שאני לא טועה ולאיש הזה אין באמת כוח באירן, אבל להערכתי ולאחר שראיתי מספר פעמים את האייתולה
  ח'מאני בראיונות אני לא מאמין שהוא יתן לאדם כזה את הכוח לשלוט באמת
  על אירן.

 43. ליואל, לפחות על שאלתך הראשונה אני אוכל לענות לך.
  הסיבה שהבניין קרס, בהדרגתיות, וכביכול בלי שום חומרי נפץ – היא משום שלא היה שום צורך בהם.
  מיכלי המטוס הכילו דלק, וזה כאשר לאורך זמן חימם את יסודות הקומה ההיא – החליש אותם וגרם לקריסת הקומות מעל לפגיעת המטוס. כאן התחילה התגובת שרשרת, שכן נוצר תנע מאסיבי שהתשתיות של הקומות מתחת לא יכלו להתמודד איתו.
  הסבר זה איננו שלי, והוצג בין היתר ע"י פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת ברקלי (אף ביתר פירוט מדעי).
  שנית, יואל, אינני יודע מהי השכלתך, אך אם אינך בא מרקע הנדסת בניין, פיזיקה, או נושאים קשורים – דעתך בלבד לא שווה דבר. במקרה כזה עדיף שתתעמק בפילוסופיה, כי במדע אין מקום לדעות וספקולציות.

 44. פשוט אין ויכוח עם עובדות. כל ה"תאורטיקנים" למיניהם אינם מסוגלים להביא הוכחה קונקרטית אחת לקונספירציה. כל אחד יכול להרכיב תאוריה לוגית בדיונית שנשמעת טוב. ומי שרוצה להאמין בה (בדרך כלל בגלל שזה אופנתי) יאמין והעובדות לא יבלבלו אותו…
  ה"קונספירציה" היחידה שהיא עובדה זה התנועות שבוצעו בבורסה האמריקאית בציפייה לפיגוע (הכוונה ל מכירה בחסר של חוזים עתידיים שעוסקים בממדדים השונים), על-ידי גופים פיננסים שפעלו בשם הטרוריסטים ומקורביהם. למעשה זה אחד הדברים הראשונים שהתגלו על ידי הרשויות האמריקאיות והמעקב אחר פקודות הביצוע לתנועות הנ"ל הוביל לחברות השקעה בערב-הסעודית…
  מעשה הטרור המתועב הזה, הוא הוא הקונספירציה.

 45. אני ממש לא חושב שהוא מאמין בשטיות שהוא אומר.
  מדובר באסטרטגיה התקפה
  עדיף לתקוף מאשר להיות מותקף
  וזו גם דרך מעולה להסיט אותם מה גרעין שלו.
  וגם לקלקל את הקשרים כדי שלא יהייה להם עם מי לדבר ולדרוש.
  עצם ההצגה של פסכי, הוא משדר החוצה שהוא אדם מסוכן, ולא כדאי להתעסק איתו.

 46. רון, קיבלת את זכות התגובה למרות התכונה הידועה שלך להתחזות לאחרים ולהציף את האתר בתגובות סרק.. פה זה לא אתר אמת אחרת. תן לאחרים לענות לך.
  קרא את המאמרים המקושרים. אני חושב שהם מסבירים את הנקודה היטב.

 47. אחמדי לא חבר שלי, שילך לעזאזל מה שיותר מהר.
  WT7 נפל בגלל תגובת שרשרת ? של מה ? (אולי פיצוצים מבוקרים)
  הפנטגון – שום חלק של מטוס לא רואים שם.
  הרשת מלאה בחומרים למי שממש מתעניין.
  הנק' החשובה היא שיש להתייחס לדבריו. היינו כבר בסרט השחצני המזלזל לפני 37 שנים.
  הלא איש הזה דובר אמת ביחס לכוונותיו, דובר שקרים ביחס לתכניותיו אבל אולי גם דובר אמת ביחס ל….תובנותיו.
  יש מלחמת ציוויליזציות. יש אומרים אפילו של יותר משתי ציוויליזיות וכל האמצעים (העולים על הדמיון) אכן כשרים. תוצאות המלחמה הזאת יקבעו את תמונת העתיד אולי למאות שנים.

 48. תודה רון, בכל דמות שלא תהיה זו היתה תגובתך האחרונה. ועוד משהו, אם אלו החברים שלך אוי ואבוי לנו.
  אלפי האנשים שלא הגיעו זה בגלל שהשעה היתה מוקדמת – רבע לתשע. המגדל השביעי היה קרוב לשניים הללו ונפילתו היתה תגובת שרשרת., בחופשה בניו יורק לפני מספר חודשים אני גרתי במלון ליד ועברתצי על יד הגראונד זירו כל יום בדרך לתחתית והקרבה נראית לעין.. הצילומים מהפנטגון פורסמו במיליון מקומות, באשר לטענה כאילו ארהב ארגנה את זה – מדובר בהפקה של מאות מיליארדים, קצת קשה להפיק דבר כזה במדינה דמוקרטית. הנשיא גם אחראי ישירות על גופי הבטחון הלאומי.
  8 אין משמעות. אלו חומרים שנוצרו בעקבות השריפה ולא לפניה.

 49. בד"כ בכל דיבור של משוגע יש גרעין של אמת.
  מס' שאלות פתוחות נשותרו מ 9/11 :

  1. מדוע קרס WT7 עשרים דקות לאחר קריסת המגדלים בלי קשר להתנגשות המטוסים בצורה שמזכירה הריסת בנין הנדסית מתוכננת ?
  2. מדוע לא רואים באף סרטון קצה זנב של מטוס שפגע בפנטגון למרות עשרות מצלמות האבטחה במקום ?
  3. מדוע לא אפשרו גישה למקום ההתרסקות בפנסילבניה גם שם אין זכר לחלקי מטוס שלמים אלא רק ערימת מתכת מרוסקת ?
  4. מדוע אלפי עובדים לא הגיעו באותו יום לעבודה במגדלים ?
  5. האם הטענה שהריסת המגדלים נועדה לשמש קלף פתיחה לפתיחת מלחמת הציוויליזציות ביוזמה אמריקנית הגיונית ? התשובה – כן.
  6. האם שירות ביון מתוחכם ככל שיהיה מסוגל להסתיר תרמית כזו לאורך זמן ? התשובה – לא לטווח ארוך אבל באמצעות מידור והפחדה
  7. האם יש בממשל האמריקני גופים המתכננים ומבצעים מהלכים ללא ידיעת הנשיא אלא בדיעבד מתוך סיבת הביטחון הלאומי ? סביר מאוד שכן.
  8. מה משמעותן של עדויות מהנדסים על המצאות חומר נפץ תקני ביסודות המגדלים ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן