סיקור מקיף

מה הקשר בין מוח ובין זיכרון?

במרכז הרב תחומי לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן, חוקרים בין היתר את השפעתם של גיל, חבלות מוחיות או מחלות נוירולוגיות כגון מחלת הפרקינסון על הזיכרון

אתגרים בחקר המוח. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
אתגרים בחקר המוח. המחשה: depositphotos.com

מה הקשר בין הזיכרון למוח וכיצד שינויים מוחיים משפיעים על הזיכרון? במעבדתו של פרופ' אלי וקיל לחקר מוח, זיכרון ואמנזיה במרכז הרב תחומי לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן, חוקרים בין היתר את השפעתם של גיל, חבלות מוחיות או מחלות נוירולוגיות כגון מחלת הפרקינסון על הזיכרון. במעבדה יש מכשירים לניטור תנועות עיניים (eye trackers) שבאמצעותם בודק צוות המעבדה את השפעת ההקשר על הזיכרון וכן תהליכי למידת מיומנויות.

נוסף על עבודת המעבדה, פרופ' וקיל הוא גם נוירופסיכולוג שיקומי המטפל בין השאר באוכלוסייה שלאחר חבלה מוחית, ביניהם נכי צה"ל פגועי ראש. "חשוב לי לחקור את ההשלכות של הפגיעה על תהליכי הזיכרון השונים," הוא מסביר. "למחקרים אלה חשיבות תיאורטית מאחר שהם תורמים להבנת מרכיבי הזיכרון השונים והקשר שלהם לאזורים מוחיים שונים. נוסף לכך למחקרים אלה תרומה קלינית ושיקומית כיוון שהם מסייעים באפיון אוכלוסיית פגועי הראש, מאפשרת קידום כלי אבחון וכלים לייעול תהליכי הזיכרון שנפגעו".

פרופ' וקיל (היום אמריטוס) פרסם למעלה מ-160 מאמרים ופרקים בספרים בכתבי עת מדעיים, והנחה קרוב ל-100 תלמידות ותלמידים לתארים מתקדמים. הוא קיבל אות הוקרה על מפעל חיים מהחברה הבינלאומית לניורופסיכולוגיה INS ואות הוקרה על מפעל חיים מהסתדרות הפסיכולוגים השיקומיים בישראל.

בין תפקידיו באקדמיה, כיהן פרופ' וקיל כראש המחלקה לפסיכולוגיה בבר אילן וכחבר בסנאט האוניברסיטה, היה חבר הוועד המנהל של ארגון הנוירופסיכולוגי הבינלאומי INS וארגן כנסים בינלאומיים בנוירופסיכולוגיה בארץ ובעולם, שימש כעוזר עורך של כתב העת Journal of the International Neuropsychological Society – JINS, ועמד כ-20 שנה בראש מרכז השיקום לנפגעי ראש נכי צה"ל ביפו (פרויקט משותף לבר-אילן ולאגף השיקום במשרד הביטחון).

"חקר המוח הוא תחום מרתק וקסום, עדיין אפוף מסתורין, תחום המפגש בין גוף ונפש", מעיד פרופ' וקיל על משיכתו לעולם המחקר שלו. "אני מאמין שהבנת תפקוד המוח היא המפתח לפתרונן של מחלות רבות ושונות מחד ולהבנה טובה יותר של ההתנהגות האנושית מאידך." בשנים האחרונות הוא הוגה וכותב על הקשר בין תובנות בחקר המוח ולבין אמונה בכלל ויהדות בפרט.

עוד בנושא באתר הידען:

דילוג לתוכן