סיקור מקיף

בחמש השנים הקרובות נפיק חשמל מהכביש, האינטרנט ידבר, ננבא מצב רפואי-אישי, ועוד

יבמ חשפה רשימה ובה חמש טכנולוגיות שישנו את החיים בחמש השנים הבאות * בנוסף לשלוש הטכנולוגיות שבכותרת נוכל גם לשפר את הזיכרון האנושי, ולשתף מרחוק חברים בקניות

טכנולוגיה עתידנית. איור - נאס''א
טכנולוגיה עתידנית. איור - נאס''א

יבמ פרסמה את הרשימה השנתית של חמש הטכנולוגיות החדשות העשויות לשנות בחמש השנים הקרובות את דפוסי העבודה ואת חיי היום יום.

על פי התחזית של יבמ טכנולוגיות אנרגיה חלופית ישולבו בשנים הקרובות באספלט המשמש לסלילת כבישים, בצבעים לצביעת מבנים ובחלונות. אנשים ייהנו ממערכות שידעו לנתח ולחזות את ההתפתחויות הצפויות במצבם הבריאותי, הם ידברו אל האינטרנט – והאינטרנט ידבר אליהם בחזרה. כאשר נצא לקניות – ניעזר בסיוע דיגיטאלי שילווה אותנו לאורך כל תהליך ההחלטה וביצוע הרכישה. יכולות הזיכרון שלנו ישופרו, בעזרת כלים מסייעים שיקליטו ויתעדו את החוויות היום-יומיות שלנו, ינתחו אותן ויאפשרו לנו לשלוף ולשחזר את הזכרונות.

התחזית החדשה של יבמ: "חמש על חמש" מתפרסמת זו השנה השלישית – ומבוססת על ניתוח מגמות חברתיות ותהליכים המסתמנים בשווקים השונים, כמו גם על טכנולוגיות המפותחות בימים אלה במעבדות המחקר של יבמ בעולם, ואשר צפויות לאפשר להוציא אל הפועל את התחזיות השונות.

טכנולוגיה סולארית לחיסכון באנרגיה תשולב באספלט, בצבעים ובחלונות. שילוב טכנולוגיות סולאריות במדרכות, כבישים, חיפויי בניינים, צבע, גגות וחלונות ייצור אופציה משתלמת חדשה לייצור אנרגיה.

אם עד היום היו החומרים והתהליכים הנדרשים לייצור תאים סולאריים להמרת אור לחשמל עניין יקר מכדי שיגיעו לשימוש נרחב – הרי עתה משתנה התמונה, בזכות טכנולוגיה חדשה לייצור תאים סולאריים מסוג חדש לחלוטין, שיהיו דקים פי מאה מאלה הקיימים, המבוססים על פרוסות סיליקון – וניתנים לייצור במחיר נמוך משמעותית.

יבמ צופה כי את התאים הסולאריים החדשים האלה ניתן יהיה "להדפיס" בתהליך דומה לזה של ייצור מערכים מודפסים בעולם האלקטרוניקה, ולארגן אותם על גבי בסיס גמיש, באופן המתאים לשילוב לא רק על גבי גגות, אלא גם בחיפויים חיצוניים של קירות, חלונות, טלפונים סלולאריים, מחשבי מחברת שייטענו על ידי השמש, מכוניות ואפילו פריטי לבוש.

אנשים ישנו הרגלי חיים ותזונה על בסיס המלצות של מערכות ניתוח עתידם הבריאותי. "כדור הבדולח" מגיע אל עולם הרפואה. תחזית יבמ קובעת כי בחמש השנים הקרובות, יוכלו רופאים לספק לכל אדם מפה גנטית המצביעה על סיכוני הבריאות להם הוא חשוף לאורך כל חייו – והמלצות ברורות לפעולות העשויות למנוע את הסיכונים האלה.

עלות בדיקת ה- DNA והניתוח המקיף הזה צפויה להיות פחות מ- 200 דולר. מהרגע שבו גילו המדענים את הדרך לפיענוח מלא של הגנום האנושי, נפתחו דרכים חדשות לפיצוח הסודות הנסתרים בין הגנים שלנו, על מנת לחזות את הסיכונים הבריאותיים והמחלות להן אנו חשופים.

רופאים יוכלו להשתמש במידע הזה על מנת להמליץ לכל מטופל שלהם אילו שינויים ראוי לערוך בסגנון חייו ובתפריט שלו. חברות תרופות יוכלו לתכנן ולייצר סוגים חדשים של תרופות יעילות יותר, המיועדות לכל אדם בהתאמה אישית. המיפוי הגנטי ישנה באופן גורף את פני מערכת הבריאות בחמש השנים הקרובות – ויאפשר לכל אדם לטפל טוב יותר בעצמו.

לדבר אל האינטרנט ולשמוע את התשובות. אופן הפנייה שלנו אל האינטרנט והממשק היום-יומי עם הרשת ישתנו מהותית בחמש השנים הקרובות. בעתיד, נוכל לגלוש באינטרנט ללא שימוש בידיים, במקלדת או במסך, ותוך שימוש בקול בלבד. טכנולוגיות חדשות משנות את האופן שבו אנשים יוצרים, בונים ומתקשרים עם תוכן ומידע, ואתרי מסחר אלקטרוני ישתמשו בדיבור במקום בטקסט.

הטכנולוגיה הנדרשת לצורך זה כבר קיימת וזמינה – והתהליך מתבקש ומובן מאליו. במקומות דוגמת הודו, שבה מערכת החינוך, הממשל והתרבות בכלל מבוססות יותר על המילה המדוברת מאשר על זו המודפסת – דיבור אל האינטרנט מקדים את כל הממשקים האחרים, וטלפונים ניידים הופכים לאמצעי גלישה נפוצים יותר ממחשבים אישיים.

על פי התחזית של יבמ, בעתיד ובזכות "אתרים קוליים", יוכלו אנשים שאינם נהנים מגישה למחשב אישי או לאינטרנט או מי שאינם יודעים קרוא וכלוב – ליהנות מכל שירותי הרשת, באמצעות גישה קולית. ככל שהאינטרנט הופך נגיש יותר לגישה קולית, הוא יהפוך גם קל יותר לשימוש, לכל אדם. כך, אפשר יהיה להאזין להודעות דואר אלקטרוני ולהגיב עליהן בשיחת טלפון וללא הקלדה. כך, אפשר יהיה לחפש במנוע חיפוש ולקבל את המידע הנדרש בהקראה בקול, כאילו ניהלת שיחה אחד-מול-אחד עם הרשת.

סייען דיגיטלי לקניות ילווה אותנו לכל מקום. מי שמכיר את החוויה שבכניסה לתא מדידה בחנות בגדים עם בגד בגודל בלתי מתאים וללא מוכר שיסייע ויעזור, או את האכזבה כאשר החברה הטובה ביותר מנידה את ראשה בחוסר הסכמה לאחר שרכשת פריט והגעת איתו למפגש – ישמח להסתייע ביכולות חדשות שישולבו במכשירים הניידים המלווים אותנו יום-יום.

שילוב של טכנולוגיות חדשות במכשירים ניידים על מנת לשלוח תמונות ומידע לחברים איתם אתה מבקש להתייעץ, מסכי מגע בתאי מדידה בחנויות הלבשה ישולבו במצלמות שיאפשרו שיגור תמונה של הקונה לבוש בבגד החדש, על מנת להתייעץ עם חברים. קיוסקים ועמדות מידע יציגו מבחר שילובי בגדים ואביזרים – והמוכר בחנות יאסוף וירכז את הפריטים בהם אתה מתעניין, על מנת לאפשר לך מדידה אחרונה. מערכות דירוג יציגו רייטינג של פריטים שונים בחנויות מכל סוג, וביקורות של צרכנים קודמים שרכשו כבר את הפריטים האלה יאפשרו לרוכש המתלבט לקבל החלטה טובה יותר.

הזיכרון הדיגיטאלי ישפר את הזיכרון האנושי. ביבמ חוזים כי בחמש השנים הקרובות יהיה קל הרבה יותר לזכור את רשימת הקניות, המטלות הביתיות, שיחות שאותן ניהלנו במהלך כנסים מקצועיים, פגישות שאותן קבענו, או מוצרים שאת הפרסומת להם ראינו תוך כדי נסיעה או הליכה בשדה התעופה או תחנת הרכבת. כל הפרטים האלה של חיי היום-יום יוקלטו, יאוחסנו, ינותחו ויסופקו לשירותנו בזמן ובמקום בהם יידרשו לנו, הן על ידי מכשירי קצה ניידים והן על ידי מכשירים ביתיים כאלה ואחרים. על מנת לאפשר כל זאת, יקליטו מיקרופונים ומצלמות וידיאו שיחות ופעילויות אותן אנו מבצעים. המידע הזה ייאסף ויאוחסן אוטומטית על גבי המחשב האישי. אנשים יוכלו להורות למערכת "לזכור" או "להזכיר" את השיחות שקיימו למשל עם בן משפחה או עם רופא, בטלפון. על בסיס השיחות האלה, יוכלו טלפונים חכמים המצויידים ברכיב איכון (GPS) להזכיר לכל אדם כאשר הוא עובר סמוך לחנות המכולת אלו פריטים חסרים במקרר שלו. טלוויזיות, מכשירי שלט-רחוק, או אפילו מפות שולחן עשויים להפוך עם הזמן למדיום שיאפשר לנו לתקשר עם המידע הדיגיטאלי המאוחסן, או להוסיף עליו נתונים נוספים.

בעוד חמש שנים, כלומר ב-2013, עדיין לא נגיע למה שמבטיחה יבמ לשנת 2020: שכולנו ננהג במכוניות חכמות ומקושרות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

17 תגובות

 1. מוטי צודק.
  חוץ מזה הקישור לא שייך למאמר.
  במקומות רגילים אנשים משלמים על פרסום אתרים.
  במקרה הנוכחי אבי התיר זאת פעם אחת אבל כשנותנים לך אצבע אל תנסה לקחת את כל היד.

 2. ל-H ולניר.

  אבי עובד קשה כדי להקים אתר שמשרת אלפים רבים של גולשים וצריכה להיות לו רגישות לכל מי שמנסה לקדם אתרים ולגרום בלי כוונה להורדת הדירוג של האתר. אף אתר לא יתן לך להכניס פרסום בטוקבקים, גם אם זה לאתר תמים. נסה לעשות דבר דומה ב-YNET או בוואלה ותראה שגם שם לא יאהבו את זה.

 3. מה דעתכם שנשדרג את העברית ונכלול בה את המילה "לפרספם"?

 4. קבלו את התחזית של בורא הורזה גובוצ'ול לחמש השנים הקרובות:

  תוך חמש שנים יתפוצץ טיל בעל ראש נפץ גרעיני בנקודה אסטרטגית בגבול הצפוני של ישראל, ויפיץ פולס אלקטרו-מגנטי שישתק את התשתית האלקטרונית, הטכנולוגית ושידורי הרדיו והטלוויזיה במדינה. חזרה לתקופת האבן לעשרים השנים הבאות.

 5. לאובר חוכם (חוכעם?).
  יהו תהה מערכת הגנה מרקטות
  המדובר על רקטות טניס ילדים ובוגרים כאחד.

 6. המממ. התחזיות משנים קודמות התממשו?
  ואיך המיתון העולמי נכנס לתמונה?
  יש יותר מידי אנשים שה-GPS לא יזכיר להם מה לקנות במכולת… המכולת פשוט אינה קיימת (שלא לדבר על אלקטוניקה של GPS) באזוריהם.

  הייתי מחליף את השטיק אם הגנים בטכנולוגיה שתאפשר פיתוח אנטיביוטיקה עמידה או חיסון ארוך טווח נגד שפעת, גם לא רע.

  רבל תאים סולרים נשמעים לי מבטיחים! יאללה לחקיקה בכנסת.

 7. אך החשוב מכל.
  האם י.ב.מ. חוזה שבעוד 5 שנים תהיה מערכת הגנה מרקטות ?

 8. אולי זה מהקום להזכיר שמאז "נוירומנסר" של ויליאם גיבסון, עוד לא הצליח מישהו לחזות בדיוק כה רב את ההתפתחויות הטכנולוגיות של העתיד הקרוב. במובן מסויים, הספר הזה אפילו עיצב את העתיד. דוגמא קטנה – הספר הזה נתן למייקרוסופט את שמה.
  http://www.williamgibsonbooks.com/books/neuromancer.asp

 9. אני לא צופה שום דבר שכזה ב5 שהים הקרובות. סתם עוד ניסיונות ושיפורים טכנולוגיים קיימים.

 10. ממליץ על ספר בשם "עדין המכונות החושבות" שכתב ריי קרצווייל ,חוזה את העתיד הקרוב מבחינה טכנולוגית וחברתית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן