סיקור מקיף

רק חזרה להבנה שהאדם הוא חלק מהטבע תאפשר להביא למיתון האסון האקלימי

אין זו דרישה להחזיר את השעון לאחור, הקידמה והמדע איפשרו עבורנו עולם נפלא, אבל גם עולם שהופשט מהפלא, לכן יש צורך להבריא את הכבוד לטבע

לרכוש כבוד לטבע.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
לרכוש כבוד לטבע. איור: depositphotos.com

מזה שנים רבות אני כותב ומתיחס להתחממות העולמית ולמשבר האקלים שמגיע בגלל ההתחממות. פעמים רבות סיימתי רשימות ב”מוטו”: “ראוי כי במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה”.”מוטו” שנובע מתוך כבוד לטבע ולסביבה. אילו היו מבינים זאת התובנה כשלעצמה אמורה להוות חלק משמעותי במיתון האסון המתהווה.

 לאורך השנים נסמכתי על אילנות גדולים ומכובדים, מצאתי את הרשימה הרצ׳׳ב שנכתבה ע׳׳י סטן גרנט (Stan Grant), שמלמד באוניברסיטה אוסטרלית. הרשימה מציעה תוספת חשובה לפתרונות האפשריים.

להלן תקציר רשימה :

  • המדע מדגיש את הסכנה בשינויי האקלים ואת הצורך הדחוף למתן את ההתחממות בעזרת המדע. האם ניתן לנקוט בצעדים נוספים ובדרך שונה ?
  • “המדע מאיץ את התפוצצות האוכלוסייה העולמית”,
  • המדע עשה אותנו לעשירים יותר וחיבר אותנו ל”אוכלוסייה גלובלית”, בד בבד המדע נתן לאנושות את היכולת להשמיד את הציויליזציה.
  • השילוב של אסונות אקלימיים, מגיפות וסיכסוכים אלימים מציב את עתיד האנושות בסכנה ממשית.
  • כל תקופה מאופיינת באסונות ממשמשים ובאים, במאה ה 20 היו מרחצאות דמים וחיים בצל הפצצה הגרעינית, אבל גם חיים באור גילויים מדעייים, מסעות חלל, מהפכת המיחשוב.

בו בזמן היו נביאי אבדון כמו פול ארליך (Paul Ehrlich) שכבר לפני שבעים שנים חזו התפוצצות אוכלוסיה בטענה שהעולם לא יכול לשאת יותר משני מיליארד אנשים. היום כאשר מתקרבים לשמונה מיליארד ארליך שוב מנבא את קריסת הציוויליזציה תוך מספר עשורים,  אלא שרוב המנהיגים וגם חלק מהמדענים התעלמו ומתעלמים מתחזיות אסוניות.

מאז השימוש במנועי קיטור והמהפיכה התעשייתית האנושות (כגוף אורגני אחיד) האמינה ביכולתה לשלוט בגורלה. הרצון להתעשר, לחיות יותר זמן ורווחה כלכלית שהביאה לצריכה מוגזמת דחקו את הטבע למקום כנוע, מפוחד, נהרס ומוחרב. אבל גם אם היתה מחשבה כי ניתן לדחות את תשלום החוב לטבע ברור היה כי יבוא יום וצריך יהיה לשלמו.

ב- 1800 עברה אוכלוסית העולם את קו המיליארד, וכבר ב- 1861 הזהיר פיזיקאי אירי בשם John Tyndall מפני תוצא-החממה (“greenhouse effect”). שנים מועטות אחר-כך הראה   Svante Arrhenius, ‘ כימאי שוודי, איך שריפת פחם תאיץ את עליית הטמפרטורה בעולם.

ב- 1960 הגיעה אוכלוסית העולם לשלושה מיליארד, ממשלת ארה׳׳ב הזהירה כי תוצא-החממה מהווה סכנה ממשית ומקור לדאגה, ולאחר עשור כונס הוועידה הראשונה של האו׳׳ם לאקלים. אז כבר היה המושג “התחממות-עולמית” ידוע ואופנתי, מה שהביא ארגונים רבים להציב את שינויי האקלים בראש מעייניהם, ורבים יצאו בהכרזה על הצורך להיות “נקיים וירוקים”.

עסקה עם השטן

אותו מדע שאפשר את גידול האוכלוסיה ללא הגבלה יוצר מצב בו בידי האנושות היכולת להשמיד חיים בעולם, מה שמהווה “עסקה עם השטן”, עיסקה בה בתמורה לעושר רב  נמכרת הנשמה.

סופרים ופילוסופים קובעים כי בנוסף למדע יש צורך במשהו נוסף. המדע לבדו לא יציל אותנו, את תחושות הזרות והאובדן אנחנו חייבים להחליף בכניעה והשתחוות בפני אותו טבע שרמסנו והשמדנו,

בזמן בו “המצאנו עולם בו הסיבה היא האלוהים”, גדלו מדענים והוגי דעות כמו ניוטון ודקארט, שגילו את הנסתר והביאו ל”הארה” המדעית.

הסופרת ארמסטרונג שעזבה מנזר מתוך הרגשה כי “בדת אין מקום לחביבות” הקדישה את חייה לכתוב על אמונות ועל מקומן של דתות בנוגע לאלימות. היא חקרה את הרעיונות היודו-נוצריים על עליונות האדם על הטבע שתרמו לניתוק מהטבע. במבטה מעבר לדתות ולפילוג אל עולם שמקשר ומאחד, הצביעה על צורך לאושש את “כוח המיתוס” באמרה כי “אנחנו חייבים לחזור בנו מהטעות והרעיון המופרך כי מיתוס הוא שקר”. דבריה מהדהדים את דברי שפינוזה שהציע כי “הנפש והחומר חד הם”, “אנחנו מחוברים לטבע, אלוהים נמצא בכל מקום אבל לא מעל לטבע”.

אין זו דרישה להחזיר את השעון לאחור, הקידמה והמדע איפשרו עבורנו עולם נפלא, אבל גם עולם שהופשט מהפלא, לכן יש צורך להבריא את הכבוד לטבע.

התעלמות מאלה שצילצלו בפעמוני האזעקה במאות שחלפו גרמו לסמלים להשתלט על מיתוס, “עכשיו יש צורך להחליף את הקידמה בסיפורים עתיקים”.

עד כאן תקציר דברי סטן גרנט, ואני אוסיף כי : בנוסף לצורך לשלוט באוכלוסיה האנושית למען הסביבה ומתוך הבנה כי האנושות מהווה חלק (לא הכרחי) מהטבע, יש הכרח להחליף את רגשי האדנות בכבוד לטבע ולסביבה הטבעית.

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. חברת הצריכה והכלכלה הקפיטליסטית הם שורש הרע. כאשר כל תאגיד דואג רק לשורת הרווח שלו לפי ההגיון והמוסר הקפיטליסטי. התוצאה היא תעשיה מזהמת, הרס סביבתי ואפילו הרג של בני אדם (למשל בשיווק סיגריות או משקאות מסוכרים). כמו על גבי חפיסות הסיגריות יש לומר: זהירות הקפיטליזם הורג

  2. אסף כבר שנים שאני קרא מאמרים שלך הם יותר מידי אמיתים.אבל היום הפנטים שולטים בעזרת חברות האנרגיה המזהמות.לא רואה פיטרן חוץ מהרס טותלי…………

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן