פילים מתים בסתר

החל מחודש מרץ נמצאו כ-330 פילים מתים באוקוונגו ובסביבותיו, ההנחה הראשונית שהפילים הומתו ע"י ציידים התבדתה מאחר שהחתים לא נשדדו. הנחה שניה היתה שהמוות נגרם על-ידי נגיף הגחלת – אנטרקס ( Anthrax) אלא שהתברר כי גם זו לא סיבת המוות, חיות אחרות לא נפגעו. הרשויות חקרו את מקרי המוות וכנראה שנמצא האשם, ציאנובקטריות (Cyanobacteria)

עופות דורסים עטים על גופת פיל שנהרג על ידי אריות בבוטסואנה. צילום: shutterstock
עופות דורסים עטים על גופת פיל שנהרג על ידי אריות בבוטסואנה. צילום: shutterstock *

במדינות אפריקה הדרומית: זימבאבואה, זמביה, נמיביה ובעיקר בוטסואנה, קיים הריכוז הגדול ביותר של פילים אפריקנים, כאשר בוטסואנה בראש הרשימה נחשבת לגן-עדן לפילים עם כ-130 אלף פילים. רבים מהפילים חיים באחד מנאות-המדבר מהיפים בעולם, האוקוונגו (Okavango).

החל מחודש מרץ נמצאו כ-330 פילים מתים באוקוונגו ובסביבותיו, ההנחה הראשונית שהפילים הומתו ע"י ציידים התבדתה מאחר שהחתים לא נשדדו. הנחה שניה היתה שהמוות נגרם על-ידי נגיף הגחלת – אנטרקס ( Anthrax) אלא שהתברר כי גם זו לא סיבת המוות, חיות אחרות לא נפגעו. הרשויות חקרו את מקרי המוות וכנראה שנמצא האשם, ציאנובקטריות (Cyanobacteria).

תעלומת המוות ההמוני של פילים בבוטסואנה – פראנס 24

הציאנובקטריות הן מיני אצות חיים במאגרי מים וביניהם גם מינים רעילים. על-פי ״האגף לשמורות״ (Wildlife and National Parks) של בוטסואנה "מסיבה לא ברורה לאחרונה התרבו במאגרים עונתיים אצות ציאנובקטריה רעילות". ייתכן שבגלל ההתחממות העולמית.

האצות הרעילות שהתרבו הן שגרמו למוות ההמוני של פילים, מיני אצות רעילות לחיות ולדגים אלא שלא ברור מדוע לא נפגעו מינים אחרים. יתכן כי הסיבה היא במנהגי השתיה של פילים שמבקרים בקביעות שלוליות עונתיות בהן גדלו האצות, שלוליות שבעלי חיים אחרים אינם מבקרים.

החל מיולי חדלו מקרי המוות, כנראה בגלל התיבשות השלוליות העונתיות. אפריקה הדרומית מתחממת ברמה כפולה משאר העולם מה שלדברי מדענים ממריץ את גידולן של אצות רעילות. הרי לנו פן נוסף לנזק שגורמת ההתחממות העולמית.

 • הערת העורך – אשמח לתמונה מותרת מבחינת זכויות יוצרים מהאירוע המתואר בכתבה עצמו.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

 1. אנו בעיצומו של תהליך הכחדה שכולל אותנו ואנו כפרטים לא יכולים לחשוב על דבר מלבד שימור
  מקום העבודה שלנו והגעה לפנסיה בשלום ויצירת החוליה הבאה בשרשרת החיים. כי אין לנו ברירה.

  שרשרת החיים אם היא גודעת את הלבנים מתחתיה אין לה קיום.
  איננו משמרים את שרשרת החיים באופן אקטיבי. לפילים מוח פיזית גדול מבני האדם. אולי לא מנטלית. אבל אם לחתול יש מחשבות ורגשות, אז מה חושב יצור של פיל עם מוח כל כך גדול כשהוא מסתכל עלינו.
  הניסיון לייצר עולם גלובלי שיידע להתמודד עם אתגרים בגוש אחד לא צלחו.

  היום דרך הוירוס מגלים סיבות הכחדה אפשריות של האדם הניאנדרטלי. הגנים שירשנו ממנו הם אלה שמקנים עמידות נמוכה לוירוס. כשהספרדים פלשו לאמריקה היו שם לזכרוני 20 מיליון אינדיאנים ו-500 לוחמים ספרדים. באמצעות חלוקת שמיכות עם מחלות כמו נזלת – צומצמה הקהילה לכמיליון תוך עשרות שנים בודדות. הכחדות המוניות הן גם ממחלות.

  תארו לכם אם למשל העולם המערבי היה מתלכד כגוש – אז היו 2 מליארד אנשים וזה משקל נגד לסין.
  היה יותר קשה לצאת למלחמה, אבל היה קל לרוץ קדימה במסך למאדים, בכור היתוך גרעיני- מקורות אנרגיה בלתי נדלים, בהצלת יונקים ואחרים, בעצירת סכסוכי דמים כמו נגורנו קארבכ. יש שם 91% ארמנים נוצרים ו 9% אזרים. מה השאלה למי זה שייך. כשהיה סכסוך ביוגוסלביה לא היססו לפרק אותה לחמש מדינות.
  היה קשה יותר לאנשים לראות איך נשיאים דמוקרטיים מעדיפים פליטים, ולא שומרים מקומות עבודה צווארון כחול לבני ארצם. היה קל יותר להציל בעלי חיים, להוריד רמון פליטות ועוד, להתמודד רגולטורית עם הוירוסים.
  האנושות היום מפוצלת מידי, ועסוקה כל אחד בחור שלו, בפיתוח טילים היפרסוניים שלו. הפיתרון של גלובליזציה כלל עיוותים גסים, אבל הפיתרון של אנטי גלובליזציה גם הוא ח…א.
  כאשר מציעים את המדע והקידמה – קהלים שלמים דוחים אותה. חייבת להיות איזושהי אופטימיות.
  חייב להיות איזשהוא גוף שינסה גם להציל פילים ממגפות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן