סיקור מקיף

ניתוח חדש של נתונים משנות התשעים הוכיח כי הרי געש מתפרצים בנוגה גם בהווה

המאמר “שינויי פני השטח שנצפו על הר געש בנוגה במהלך משימת מגלן” מתאר את ניתוח התצפיות שבהן התגלו שינויים בפני השטח על הר הגעש סיף מונס במהלך משימת החללית מגלן בשנים 1991-1994

תמונה 1. טופוגרפיה ותמונת SAR של אזור המחקר על נוגה. הצבע מציין גבהים, מודדים ביחס לרדיוס הממוצע של הכוכב הלכת מנתוני הגובה הרשתיים של מגלן. צירי ה-X וה-Y מייצגים קווי אורך ורוחב גאוגרפיים של הכוכב הלכת. מתוך המחקר.
תמונה 1. טופוגרפיה ותמונת SAR של אזור המחקר על נוגה. הצבע מציין גבהים, מודדים ביחס לרדיוס הממוצע של הכוכב הלכת מנתוני הגובה הרשתיים של מגלן. צירי ה-X וה-Y מייצגים קווי אורך ורוחב גאוגרפיים של הכוכב הלכת. מתוך המחקר.

בעידן כריית המידע של היום גם חלליות שכבר מזמן לא פועלות מסוגלות לספק מידע חדש. מגלן (באנגלית Magellan) הייתה חללית שנשלחה על ידי נאס”א למפות את פני השטח של נוגה באמצעות הדמיית מכ”ם. במהלך המשימה, מדענים צפו בשינויים בפני השטח של סיף מונס, הר געש גדול על נוגה, מה שמעלה את האפשרות  שפעילות געשית התרחשה על פני השטח של כוכב הלכת בעבר הקרוב.

המאמר “שינויי פני השטח שנצפו על הר געש בנוגה במהלך משימת מגלן” מתאר את ניתוח התצפיות שבהן התגלו שינויים בפני השטח על הר הגעש סיף מונס במהלך משימת החללית מגלן בשנים 1991-1994.

במאמר מתארים החוקרים את השיטות ששימשו לניתוח נתוני המכ”ם שנאספו על ידי החללית מגלן, מה שאיפשר למדענים ליצור מפות מפורטות של פני השטח של נוגה. על ידי השוואת תמונות שצולמו בזמנים שונים, הם הצליחו לזהות שינויים בפני השטח של סיף מונס, כולל הופעת ערוצים חדשים והיעלמותם של אחרים

.

מחברי המאמר מציעים כי השינויים שנצפו עשויים להיות תוצאה של פעילות געשית, שייתכן שהתרחשה במאות השנים האחרונות. הם מציינים כי היעדר מכתשי פגיעה על פני השטח של סיף מונס, כמו גם נוכחותם של מאפיינים געשיים אחרים כגון זרמי לבה, מצביעים על כך שהר הגעש עשוי עדיין להיות פעיל.

המאמר דן גם בהשלכות של ממצאים אלה על הבנתנו את נוגה ואת הגיאולוגיה שלה. בעוד נוגה מתוארת לעתים קרובות ככוכב לכת “מת”, ללא הרי געש פעילים או פעילות טקטונית, התצפיות שנעשו על ידי מגלן מציעות כי ייתכן שזה לא לגמרי נכון. המחברים מציעים כי מחקרים נוספים על נוגה יכולים לספק תובנות חשובות גם על הגיאולוגיה של כוכבי לכת אחרים, כולל כדור הארץ.

בסך הכל, המאמר מספק ניתוח מפורט של שינויי פני השטח שנצפו בסיף מונס במהלך משימת מגלן, ומציע כי שינויים אלה עשויים להיות עדות לפעילות געשית אחרונה על נוגה. לממצאים יש השלכות חשובות על הבנתנו את נוגה ואת הגיאולוגיה שלה, והם מדגישים את הצורך במחקרים נוספים על כוכב הלכת המרתק הזה.

כמה מפני השטח של נוגה מכוסים בהרי געש?

כוכב הלכת נוגה ידוע כבעל מספר גבוה של הרי געש על פני השטח שלה, עם יותר מ-1,000 שזוהו עד כה. ההערכה היא שכ-80% מפני השטח של נוגה מכוסים בתכונות געשיות כגון זרמי לבה, מישורים געשיים והרי געש כבויים. 

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן