משימת נוגה – רגע לפני הזינוק

אירופה ניצבת בפני שליחת החללית לנוגה, שכנינו הקרוב, עולם חממה המוגדר גם כ"תאום הרע" של כדור הארץ

החללית וונוס אקספרס היתה אמורה להישלח לחלל על גבי טיל רוסי מבסיס בייקונור בקזחסטאן בתאריך 26.10.2005 ואולם כבר כעת מסרו סוכנויות החלל של אירופה ורוסיה כי השיגור יתעכב בכמה ימים עקב תקלות שהתגלו בטיל השיגור. ונוס אקספרס אמורה להיכנס למסלול סביב נוגה בשנה הבאה ותחקור במכשיריה את כוכב הלכת.

כוכב הלכת נוגה מתנסה באפקט חממה מואץ, ומומחים משערים מכך על האופן בו אפקט כזה עלול לפעול גם בכדור הארץ. "התפתחות נוגה הייתה שונה במקצת מזו של כוכב הלכת שלנו",

טוען ד"ר אנדרו קואטס מ UCL. במבט כללי נוגה וארץ נראים דומים, מידות ומסה דומות ושניהם נולדו מאותו ענן גז בראשיתי. אבל, עד כאן הדמיון. טמפרטורת הקרקע בנוגה מגיעה ל 460 מעלות צלזיוס, והאטמוספרה העבה יוצרת לחץ אטמוספרי כאילו היית בעומק של ק"מ במעמקי האוקינוס (כ- מאה אטמוספרות. המתרגם)

אש וגופרית

וונוס אקספרס תבצע את המחקר הכוללני הראשון, ותשפוך אור על הדרך בה נוגה פיתחה את תנאי האקלים השטניים. שכבת העננים מחזירת האור , המורידים גשם של חומצה גופריתנית, סופגת פחות חום מהשמש מאשר כדור הארץ, על אף היותו של נוגה קרוב יותר לשמש. ברור ש אטמוספרה בעלת 96% דו תחמוצת הפחמן, המלובה ע"י פעילות געשית, חייבת להוביל לאפקט חממה קיצוני. "נוגה התפתח בדרך מעט שונה מכוכב הלכת שלנו" אומר ד"ר אנדרו קואטס , חוקר במכון המדעי של אספרה, "ובכמה מובנים אפשר להחשיב את נוגה כתאום השטני של כדור הארץ".

הלווין האמריקאי "מגלן" שלח מפה של נוגה, המגלה פעילות געשית נרחבת על פני כוכב הלכת. "אני חושד שונוס הוא עם פעילות געשית פעילה , אבל, איננו בטוחים בזאת", אומר פרופסור פרד טיילור מאוניברסיטת אוקספורד, מדען בין תחומי במשימה. משימת סוכנות החלל האירופית ESA תחקור שאלה זו ואחרות במשימה שתימשך יומיים של נוגה הזהים לכ- 500 ימים שלנו.

גם התעשיה הבריטית משחקת תפקיד חשוב במשימה. Stevenage-based company EADS-Astrium מיצרת את מערכות ההנעה וחברת SciSys את מערכות הבקרה. השיגור יתבצע מבסיס בייקונור בקזחסטאן על גבי טיל "סויוז" ולאחר שני שלבים תוכנס החללית למסלול שייקח אותה היישר לנוגה. לאחר חמישה חודשים, תגיע ונוס אקספרס למטרתה ותיכנס למסלול אליפטי קוטבי סביב נוגה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן