סיקור מקיף

ניסוי קליני ראשון בתרופה TriCor מראה יעילות בטיפול בחולי קורונה קשים

פרופ' יעקב נחמיאס מהאוניברסיטה העברית הוכיח בניסוי קליני שנערך בביה"ח ברזילי, כי התרופה שמיועדת להורדת שומנים בדם הפחיתה את הדלקת שנגרמת על ידי נגיף הקורונה תוך 48 שעות בחולי קורונה קשים וייתרה את הצורך בהנשמה מלאכותית

הגנה מפני קורונה. המחשה:  shutterstock
הגנה מפני קורונה. המחשה: shutterstock

נגיף ה-SARS-CoV-2 הדביק למעלה מ-165 מיליון אנשים ברחבי העולם וגרם לכמעט 3.5 מיליון מקרי מוות מאז הופעתו. מאמצי החיסון האחרונים שהחזירו את ישראל לשגרה לתקופה קצרה, כבר הפכו ליעילים פחות בעקבות מספר וריאנטים של הווירוס שמאתגרים את החיסונים הנוכחיים. בעוד ש-COVID-19 בדרך כלל גורם למחלה קלה, אצל חלק מהחולים היא עלולה להתפתח לדלקת חמורה הדורשת התערבות רפואית.

לפני כשנה, פרופ' יעקב נחמיאס ראש המרכז לביו-הנדסה באוניברסיטה העברית מצא כי נגיף הקורונה גורם להצטברות של שומנים בריאות, דבר שגורם לדלקת חמורה, במאמר שקיבל חשיפה נרחבת מאוד בישראל ובעולם. פרופ' נחמיאס וצוותו זיהו את התרופה להורדת שומנים TriCor (fenofibrate) כתרופה אנטי-ויראלית יעילה, והראו שהיא מפחיתה את הנזק לתאי הריאה וחוסמת את שכפול הנגיפים בניסויי מעבדה. באוקטובר 2020, הצוות דיווח על מחקר תצפיתי שנערך במספר מרכזים קליניים בישראל שתמך בממצאים המקוריים. לאחר מכן השיק הצוות מחקר קליני התערבותי לטיפול בחולי COVID-19 קשים במרכז הרפואי ברזילי בתמיכת Abbott Laboratories.

כעת, קבוצת החוקרים מדווחת על תוצאות מבטיחות במחקר קליני התערבותי שמובל ע״י פרופ' נחמיאס ומונחה ע״י פרופ' שלמה מעיין מנהל מערך מחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי ברזילי. במחקר טופלו 15 חולי COVID-19 שמאושפזים במצב קשה עם דלקת ריאות הדורשים תמיכה נשימתית. המטופלים קיבלו 145 מ"ג ליום של TriCor (fenofibrate) למשך 10 ימים בנוסף לטיפול הסטנדרטי ומעקב אחר המשך התקדמות המחלה.

"התוצאות מצוינות", אמר פרופ' נחמיאס, "סמני הדלקת המתקדמים, שהם סימן ההיכר של הידרדרות המחלה, פחתו משמעותית תוך 48 שעות מתחילת הטיפול. יתר על כן, 14 מתוך 15 החולים החמורים לא נזקקו לתמיכת חמצן תוך פחות משבוע לאחר תחילת הטיפול, כשנתוני העבר מראים שרוב החולים הקשים זקוקים לשבועיים או יותר של תמיכה נשימתית". תוצאות אלו מבטיחות, שכן TriCor (fenofibrate) היא תרופה מוכרת שכבר אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) בשנת 1975 לשימוש ארוך טווח עם רמת בטיחות שימוש גבוהה מאוד. כיוון שכך, הליך אישור TriCor לטיפול בקורונה יהיה קצר בכמה שנים בהשוואה לתרופות שמיוצרות היום למטרה דומה.  "פנופיבראט בטוח הרבה יותר מתרופות אחרות שהוצעו עד כה״, הדגיש פרופ׳ נחמיאס ״ומנגנון הפעולה אינו ספציפי לזן מסוים של הווירוס, כלומר התרופה יכולה להיות רלוונטית נגד רוב הווריאנטים. אנו ממתינים בדריכות לתוצאות המחקר מבוקר הפלסבו".

"כל החולים שוחררו מבית החולים תוך פחות משבוע לאחר תחילת הטיפול ונשלחו הביתה להשלים את הטיפול בן 10 הימים, ללא דיווחים על תופעות לוואי הקשורות לתרופות", מציין פרופ' שלמה מעיין. "באופן מעניין, פחות חולים דיווחו על תופעות לוואי של COVID-19 במהלך תקופת מעקב של 4 שבועות". ממצאים ראשוניים אלה מראים שבאמצעות התרופה ניתן גם להקל על תסמיני המחלה שחווים חולים ששורדים את השלב הקשה של COVID-19.

החוקרים הדגישו כי למרות שהתוצאות היו מבטיחות ביותר, רק מחקרים מבוקרי פלסבו יכולים לשמש בסיס להחלטות קליניות. "נכנסנו לשלב השני של המחקר ואנו מגייסים מטופלים באופן פעיל", אמר פרופ' נחמיאס וציין כי שני מחקרים מבוקרי פלסבו כבר מתקיימים בימים אלה בדרום אמריקה, ארצות הברית וישראל.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. זוהי לא תרופה למניעה אלא לטיפול, היא מסלקת שומנים לאחר היווצרותם ולאחר שהמחלה במצב מתקדם וכך היא חוסמת את התפתחות הנגיף. למניעה אם כבר אפשר לקחת סטאטינים כמו אטורבסטאטין או רוזובסטאטין (ליפיטור או קרסטור בהתאמה) שהם מונעים היווצרות שומנים מראש, ואכן הדבר נבדק במסגרות קהילתיות שונות שכמעט כל מי שנטל סטטינים בכמות שאיזנה את רמת הכולסטרול שלו לחלוטין, לא חלה בקורונה, או לפחות לא ברמה קשה, כולל אנשים קשישים, (כל אחד יכול לבדוק זאת בסביבתו הקרובה, ובוודאי רופאי המשפחה יכולים לבדוק זאת בכרטסת המטופלים שלהם) נכון שהתרופה לא קיבלה אישור לשם כך, אך היות והתרופה ניתנת למיליוני אנשים למניעת כולסטרול ( בארצנו הקטנטונת למעלה ממיליון איש) הרי שרופאי המשפחה רשאים ויכולים ואולי חייבים לתת זאת לחולי קורונה בתחילת מחלתם במינון מספק כדי למנוע החמרה בקורונה, מה גם שבדרך כלל תוך שבוע ואפי' פחות מכך החולה מחלים, ואין צורך להמשיך עם התרופה. (אך לכאורה אין טעם לתת אותם למניעה, הדבר דומה מעט ללקיחת משככי כאב למניעתו האפשרית באדם בריא) כך שגם מי שחושש אולי מתופעות לוואי של סטטינים יודע שהם מופיעים רק לאחר תקופה ממושכת.

  2. מה אחוז הילדים שחלו בקורונה ופיתחו נוגדנים באופן טבעי בהדבקות חוזרת בקורונה? לדעתי, בגלל שלא מדברים על זה: אפס ילדים נדבקים. לא מדברים על זה כי אנחנו עכשיו בשלב הראשון של מהפכה עולמית בולשביקית קלסית, באמצעים מודרניים: שרנו את זה בקיבוץ של השומר הצעיר….עולם ישן נחריבה, עולם חדש נפלא נקימה! למרות זאת, מצפה לתשובה.

  3. אני מציע לתת את התרופה לכל האנשים בעולם למניעה. אפשר להמליץ למתנגדי חיסונים לקחת את התרופה למניעה. יש לתת את התרופה לילדים קטנים ,שעדיין אין אישור לתת להם חיסון. אני קורא לכל רופאי המשפחה בישראל ,לצור קשר עם המטופלים שלהם ולתת להם מרשם קבוע לתרופה. התרופה הזאת מצילה חיים מהקורונה ,וגם מפחיתה שומנים בדם, הרווח הוא כפול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן