סיקור מקיף

"מגוון הגזעים האנושי נובע גם מהעדפות אסטתיות"

כך אומר פרופ' יואל רק, חבר האקדמיה למדעים ואחד המרצים בכנס המקוון "מוצאו של המין הומו סאפיינס" שיתקיים ביום דארווין – 11/2 בזום. הוא מודע לנפיצות המונח גזעים, אך אומר גם כי אין גזע אחד עליון על האחר וכולנו בפנים דומים. חקר המגוון הזה תוכל לסייע בשיחזור מסע המין האנושי לאחר צאתו מאפריקה

פרופ יואל רק. באדיבות האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
פרופ יואל רק. באדיבות האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים

"מגוון הגזעים האנושי יכול ללמד אותנו המון על הגירת ההומו סאפיינס מאפריקה" כך אומר פרופ' יואל רק, חבר האקדמיה למדעים ואחד המרצים בכנס המקוון  "מוצאו של המין הומו סאפיינס" שיתקיים ביום דארווין – 11/2 בשעה 17:30 בזום ללא תשלום. במפגש ישתתפו גם פרופ' אראלה חוברס  וד"ר אסף מרום.

האירוע יועבר בזום ללא תשלום. יש להירשם מראש באתר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים

פרופ' רק, מאוניברסיטת תל אביב וחבר האקדמיה הלאומית למדעים, הוא המומחה הישראלי המפורסם ביותר החוקר את מוצא האדם. הוא חקר רבות באתיופיה וגילה גם שלדים של מיני אדם קדמונים ושל ההומו סאפיינס הראשונים ברחבי העולם.

"בהרצאה בכנס, אספר מה הגנטיקאים אומרים לנו בנושא, מה המאובנים אומרים לנו בנושא, ועיקר ההרצאה יוקדש להתייחסות לשונות הפנטסטית של הגזעים האנושיים היום, ממה היא נובעת ומה המשמעות שלה."

בשיחה עם אתר "הידען" הוא מסביר כי גם אם קשה להשתמש במילה הרגישה "גזעים", מה גם שאין רק מספר קבוע ומצומצם של גזעים, חקירת האבולוציה של ההבדלים הללו יכולה לספר את סיפור התיישבות האדם מאפריקה ברחבי העולם.

"אני מנסה להימנע מתקינות פוליטית. גזעים זו מציאות ביולוגית, אפשר לקרוא להם תת מינים. אני מודע היטב למושג הטעון הזה אבל בכל אופן המציאות היא שאנחנו מחולקים לתתי מינים מאוד שונים אחד מהשני מבחינת חזותם האנטומית למרות הדמיון הגבוה מכל בחינה אחרת וכמובן שאין לגזע אחד עליונות על גזע אחר. השאלה הגדולה היא מה המשמעות של הדבר הזה."

"ראשית אתחיל בהגדרה האנטומית המאוד שכיחה של הומו סאפיינס, כפי שהיא באה לידי ביטוי בשלד שלו משום שאנו מוצאים בעיקר שלדים ורק מעט DNA. ההגדרה המקובלת של הומו סאפיינס היא: יצור מהלך על שתיים בעל נפח מוח גדול מאוד 1,300-1,400 סמ"ק. נפח מוח כה גדול מביא לחזותה המאוד עגולה של קופסת המוח. לא רק שחזותה של קופסת המוח היא עגולה אלא שנפח המוח הזה מביא לכך שהמצח זקוף מאוד. נפח המוח דוחק את המצח קדימה ומעלים את רכסי גבות העיניים הפרימיטיביים המאפיינים יצורים אחרים כולל מיני בני אדם שאנחנו מכירים כמאובנים."

"בנוסף, מערכת הלעיסה של הומו סאפיינס התכווצה לממדים המיניאטוריים ביותר שאנחנו מכירים בעולם החי. ההתכווצות הזו מותירה את הפנים שלנו, ורק את שלנו, עם שני מבנים בולטים – האחד זה הסנטר בקדמת הלסת והשני הוא האף הגרמי בחלק העליון יותר. שני המבנים האלה הם תוצר לוואי של ההתכווצות של אותו חלק של הפנים שנמצא בין שני המבנים האלה. ההתכווצות הזו מותירה את שני המבנים הללו כמשהו בולט וזהמאפיין רק אותנו."

באפריקה נמצאת השונות הגנטית הגדולה ביותר

"כעת לגבי מוצאו של הומו סאפיינס" מסביר פרופ' רק: "הגנטיקאים הם אלה שפתרו לנו את הבעיה.  השונות הגנטית של הומו סאפיינס באפריקה היא כל כך גדולה, בניגוד לסטראוטיפ שגדלנו עליו. יותר גדולה מאשר השונות שמאפיינת את כל שאר גזעי האדם על פני הגלובוס. מכיוון שאנחנו יודעים ששונות באבולוציה היא ביטוי לזמן שעומד מאחורי היצור ההולך ומתפתח. ככל שעובר זמן כך גם השונות הולכת וגדלה מטבע הדברים."

"מסתבר שהאפריקנים הם המקור לכל שאר הגזעים, מוצא כולנו בעצם מאפריקה ואכן המאובנים מסייעים לנו מאוד באישוש אותה טענה. מאובני הומו סאפיינס הקדומים ביותר שאנו מכירים התגלו באפריקה. כאמור אנחנו מזהים אותם לפי הסנטר. כשהייתי סטודנט בברקלי, המורים שלי פרופ' וינסנט סאריץ' ופרופ' אלן וילסון, הם אלו שהציעו את מה שקרוי השעון המולקולרי. הם עסקו בזמנו בנקודת הפיצול שבינינו ובין השימפנזים אבל אחת התלמידות, בקי כהאן שמה וכיום פרופסורית ידועה, עסקה גם בשעון המולוקולרי המיטוכונדריאלי של האדם המודרני."

"כהאן והמנחה שלה הגיעו למסקנה בזמנו שגילו של הומו סאפיינס הוא כ-160-200 אלף שנים. זו בעצם המסגרת שבתוכה אנחנו קיימים היום. הכל נראה מתאים, הן הממצא הגנטי, הן הממצא המורפולוגי כלומר ממצא המאובנים. השאלה המסקרנת מאוד, היא איך משוני גנטי כל כך קטן יוצא שוני חיצוני כל כך גדול?

אנשים נדדו לצפון, הלבינו, צאצאים שעברו להודו כהו בחזרה

המגוון האנושי. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
המגוון האנושי. המחשה: depositphotos.com

זו דרך אגב היתה סוגיה שאיתגרה את מה שמכונה האנתרופולוגיה הקלאסית, מה המשמעות של העיניים המלוכסנות, או השיער הלבן או תכונות נפוצות אחרות.

ברור שחלק מהתכונות הן תוצר של הסתגלות לתנאים מסוימים כמו למשל, העור הלבן שמאפיין את הגזעים שנמצאים בצפון (ויש יותר מגזע לבן אחד א.ב.), משום שיש לתכונה יתרון הסתגלותי גדול מאוד. איבוד פיגמנט העור במקום שבו קרני השמש נדירות , אך הן חשובות כדי לאפשר לגוף לסנתז את הוויטמינים.

"הנה לנו הסבר מאוד הגיוני וסביר למה ככל שאנחנו מצפינים העור הופך להיות יותר ויותר לבן, וככל שהולכים ומדרימים במהלך האבולוציה של האדם, העור חוזר להיות שוב כהה – בהודו למשל. בכל האיזורים שבהם השמש יוקדת, יש חשיבות להגנה שמקנה הפיגמנט מפני קרני השמש."

כאמור, באבולוציה אין המשמעות היא ששינוי כזה מתרחש בחיי אדם בודד. פשוט לאורך הזמן, צאצאים שהיה להם יתרון רלוונטי למקום שבו הם נמצאים, שרדו טוב יותר מאלו שנשאו את היתרונות של האיזור הקודם ממנו הגיעו הוריהם. יש גם תכונות שנוצרו בצורה אקראית כתוצאה מנדודים של קבוצה קטנה של בני אדם שמהם התפתחה קבוצה גדולה בהמשך. פרופ' רק מסביר כי באותה תקופה קלאסית היו ניסיונות, חלקם הזוים לגמרי להסביר כל אחת מהתכונות המאפיינות אותנו באמצעות יתרון הישרדותי מסוים, דברים שהגיעו לידי גיחוך  – למה העיניים  של תושבי מזרח אסיה מלוכסנות? בגלל קרני השמש, בגלל קרני הירח או כל מיני טיעונים מגוחכים אחרים.

השפעה תרבותית

לדברי פרופ' רק, על האבולוציה האנושית משפיעים גם גורמים תרבותיים. "בנדודי הרבים באפריקה עבדתי ליד נהר האומו באתיופיה. רואים שבצדו האחד של הנהר חיים סודנים גבוהים, דקים ושחורים מאוד, ומהצד השני רואים את האתיופים שהם הרבה יותר בהירים ובעלי מבנה גוף שונה לגמרי. קשה לייחס לסביבה את ההבדלים הללו בין שני עברי אותו נהר. תושבת מקומית סיפרה לי שבילדותה, כאשר נולד לסודנים ילד שקצת בהיר מהסטנדרט שמוערך כאסתטי הם היו מטביעים אותו בנהר. אפשר לתת לברירה הטבעית לעבוד גם בדרכים הרבה פחות אכזריות. אם יש קבוצה שסטנדרט היופי שלה זה עיניים מלוכסנות, למי שיש את התכונה הזו יהיה קל יותר להביא צאצאים. בררנו את הקבוצות שלנו בדרך דומה לזו שבררנו את גזעי הכלבים השונים, אף כי בתת מודע. זאת הסיבה שמסיבה גנטית אנחנו כולנו שייכים לאותו מין, מזדווגים ברצון ומעמידים צאצאים פוריים אבל מבחינת החזות שלנו אנחנו שונים מאוד אחד מהשני."

"למרבה הפלא, הגנטיקאים ובין היתר מורי, היו החלוצים ואמרו שהתופעה הזו של התפצלות לגזעים היא תופעה חדשה יחסית. אם אנחנו רואים גולגולת בסין שגילהּ 30 אלף שנה, לא יודעים להגיד שזו גולגולת סינית וכך גם באפריקה ובאירופה. אפילו המאובנים מעידים על כך שהתופעה הזו יחסית צעירה והדבר המעניין הוא, שבערך באותו זמן – 30-40 אלף שנה, מופיע גם ביטוי אחר לאותה אסתטיקה – האמנות הפנטסטית שמאפיינת את הומו סאפיינס – ציורי המערות, פסלונים, חרוזים למיניהם. יש חרוזים לפני הרבה שנים אבל באותו הזמן זהו ביטוי מאוד דרמטי של התופעה. יש דברים שתלויים אחד בשני: האסתטיקה של הקבוצה והאמנות."

הפרכת מיתוסי שלושת הגזעים וההתפתחות הנפרדת מהומו ארקטוס במקומות שונים

"בעבר הסברה המקובלת היתה שיש שלושה גזעים המייצגים את מה שרואים באפריקה, אירופה ואסיה, ואולם כשהחלו משלחות של המערב לסייר בעולם העתיק – הם העלו את המספר לחמישה. כיום ניתן לומר שיש אינסוף גזעים ואין גבול ברור ביניהם, זה עדיין לא מונע מאיתנו לקבוע שאחד שונה מהשני."

"כיום יודעים שההומו סאפיינס יצא מאפריקה בכמה גלים. קדמו לו גלים של הומנידים (מיני אדם קדומים) שיצאו מאפריקה ובהם הומו האביליס שמצאנו לא מכבר גולגולת שלו בגאורגיה, ואולי הומו ארקטוס ולבסוף ההומו סאפיינס. כל המגוון האנושי שיש היום יצא מאפריקה לפני כשישים אלף שנה, ללמדנו שהדיפרנציאציה ביניהם היתה מהירה."

"היתה תיאוריה בזמנו שנקראה 'המשכיות אזורית', לפיה הומו סאפיינס התפתח בצורה סימולטנית בכמה מקומות מההומו ארקטוס שהתפשט בעולם מהגל הקודם שיצא מאפריקה. אין סיבה לצפות שמין אחד יהפוך למין אחד במקום אחד ולאותו מין במקום אחר. התיאוריה הזו בטלה לגמרי היום."

"התסריט כפי שאני רואה אותו היום: הומו ארקטוס יצא מאפריקה, הוא אבינו מולידנו, אבל יצא מאפריקה והתפזר על פני כל העולם הישן ובסופו של דבר נכחד בכל מיני מקומות בעולם. באפריקה אחת הקבוצות שלו התפתחה להומו סאפיינס, ההומו סאפיינס יצא לעולם הרחב וכך הגיע למקומות שקודם ישבו בהם ההומו ארקטוס והחליפו אותם."

"במאות השנים האחרונות המגוון הזה הולך ומתערבב. אמריקה הצפונית ובמיוחד הדרומית הפכו להיות כור היתוך אחד גדול. במציאות הלא מודרנית, ילידי אוסטרליה לדוגמה היו הופכים למינים אחרים. זה לא יקרה משום שהמיזוג כל כך גדול וחילופי הגנים כבר משבש את הייחוד של כל האוכלוסיות האלה."

"אין שלושה גזעים, הערבוב משנה את הרכב המין האנושי וכל מה שנותר זה לחקור את ההבדלים בינינו רק מסקרנות אינטלקטואלית – שיחזור מסעו של האדם המודרני והתפשטותו ברחבי העולם."

פרופ' רק מדגיש לסיום: "אף אחד לא מדבר כאן על עליונות או על פיגור של גזעים אלו או אחרים. כולנו בני מין אחד. אין בכלל שאלה לגבי הדבר הזה."

עוד בנושא באתר הידען:

28 תגובות

 1. תודה למערכת ( אבי בליזובסקי )
  כבר כמה שנים אני עוקב אחר
  המאמץ להציג כאן את החומרים
  העדכניים, האיכותיים והרלוונטיים
  לרוח האתר…..
  אני מעלה כאן את
  המאמץ מצד המערכת ומצד אלה
  שמוכנים לתת מעצמם את הבסט
  של הבסט ממהות הידע והניסיון
  שלהם בחיים, מומחיות ומיומנות.
  זה קל לפגוע ולהרוס עולם מעודן
  בגסות, זה קורה המון בזמן האחרון.
  לכן נקטתי בעמדה נחרצת מול מגיב
  שכל התכלית שלו זה לזרוע בגסות
  דיעות גזעניות ופוגעניות…
  אני בהחלט לא "יפה עדין נפש"
  אבל די זה די.
  חשוב לעצור דברים כאלה ולא
  לתת להם לעבור ללא מענה
  חזק.
  שוב שוב על הניסיון להפסיק
  את האמירות הפוגעניות שהיו כאן.
  שבוע מצוין

 2. תודה על המשוב
  חשוב לשמור על שפיות בעולם שהולך
  ומתדרדר לאמונות שליליות מסוכנות
  האתר כאן והממשקים שאתה בוחר
  להציג הם ערכיים ומזינים בדרגת ניקיון
  גבוהה,
  ממשיכים…..

 3. אני מבקש מאבי הליזובסקי לחסום את
  המגיב נוסטרדמוס על דבריו המסוכנים
  הפוגעניים, הגזעניים, …
  נכון נוסטרדמוס וכמוהו "מפיחים רייטינג"
  ובעזרת "חופש הדיבור" אתה נותן במה
  אבל
  גם רשתות כמו פייסבור טויטר וכד'
  חוסמים כאלה
  אין להם מקום בשיח הציבורי….
  אני מבקש אחריות מצדך ולחסום אותו
  ושכמוהו…..
  תודה

 4. ניסים אני בעל אייקיו 132 ואתה? וצאצאי הם בעלי אייקיו מעל 100 בודאות כי אני לא מוריד אינטלגנציה בהתרבות עם פרימיטיבים, כי אני אחראי וחושב עם הראש שלמעלה

 5. נוסטרדמוס
  בוא נגיד ככה – אם בת הזוג שלך תהיה ילידה אוסטרלית, אז ה-IQ של הילדים המשותפים שלכם יהיה הרבה יותר נמוך מה-IQ שלה.

  בקש ממבוגר שיסביר לך…

 6. נוסטרדמוס
  אתה ראיה לכך שצבע העור לא מצביע על אינטליגנציה.
  והנה – הוכחת את זה שוב…
  באוסטרליה יש מבחן שונה לעמים המקומיים, והם מראים את מה שאמרתי.

 7. מעניין שהמבחן ש"הומצא ע"י אירופאים" ולא כולל שפה אלא רק הגיון וצורות גיאומטריות לא מפריע למזרח אסיאתים להביס את האירופאים. זאת טענה ותירוץ ידוע, שחוק וישן של שמאלנים שהופרך מזמן. שהשחורים יבואו וימציאו כל מבחן שבא להם ,היה להם מעל 100 שנה לעשות זאת. אבל לא צריך מבחן כדי לראות את ההישגיות של של שחורים באפריקה,דרום אמריקה, בקריביים, בישראל ובמערב לעומת ההישגיות של אסיאתים, יהודים אשכנזים ולבנים. ובוא לא נרד לפסים אישיים זה לא פייסבוק או טוויטר פה. מעניין שאף שמאלני לא מתלונן על כמות השחורים בכדורסל,ריצה, איגרוף….

 8. ניסים,כמובן בוא נסתיר את האמת ונחסום את חופש הביטוי (1984).
  מנת המשכל (IQ) של האבוריג'נים הילידים באוסטרליה היא בין הנמוכות בעולם של כ -65 , האירופאים הקולוניאליסטים באוסטרליה הם בעלי מנת משכל ממוצעת אירופאית של כ- 100 והסינים באוסטרליה הם כ- 105

 9. נוסטרדמוס, אתה אינטלקטואל פייק קלאסי, מערבב היטב חלקי עובדות שמתאימות לך עם האגנדה ומשאלות הלב שלך.
  אתה גזען, ובונה את התאוריה מסביב לזה. קושר אינטליגנציה לצבע עור במקום לתנאים סביבתיים למשל, שלא לדבר על זה שמאז הנאצים מדברים על הרבה סוגי אינטליגנציה, תתעדכן, מדבר על ממוצעים, בוא נניח שכן, נזרום, נניח, אז הרי יש המון יוצאי דופן, נכון? ככה זה ממוצעים. והרי אב של אבולוציה היא עירוב כמה שיותר גנטיקה לשיפור הסיכויים ולא בידוד. אתה בור בהיסטוריה,במיוחד של אפריקה, לך תקרא קצת במקום להכפיש אלפי שנות תרבות.
  כאדם בצבע הנכון גנטית לשיטתך אני בוש ונכלם. לך תתחתן בתוך משפחתך היקרה הנאורה והעליונה גנטית, זה בסדר, הטבע יאמר את דברו תוך כמה דורות. גנטיקה ואבולוציה, ככה זה עובד באמת…

 10. נוסטרדמוס, אתה אינטלקטואל פייק קלאסי, מערבב היטב חלקי עובדות שמתאימות לך עם האגנדה ומשאלות הלב שלך.
  אתה גזען, ובונה את התאוריה מסביב לזה. קושר אינטליגנציה לצבע עור במקום לתנאים סביבתיים למשל, שלא לדבר על זה שמאז הנאצים מדברים על הרבה סוגי אינטליגנציה, תתעדכן, מדבר על ממוצעים, בוא נניח שכן, נזרום, נניח, אז הרי יש המון יוצאי דופן, נכון? ככה זה ממוצעים. והרי אב של אבולוציה היא עירוב כמה שיותר גנטיקה לשיפור הסיכויים ולא בידוד. אתה בור בהיסטוריה,במיוחד של אפריקה, לך תקרא קצת במקום להכפיש אלפי שנות תרבות.
  כאדם בצבע הנכון גנטית לשיטתך אני בוש ונכלם. לך תתחתן בתוך משפחתך היקרה הנאורה והעליונה גנטית, זה בסדר, הטבע יאמר את דברו תוך כמה דורות. גנטיקה ואבולוציה, ככה זה עובד באמת…

 11. נוסטרדמוס
  באתר נורמלי היה חוסמים אותך על גזענות – "אסור לערבב גזעים כי זה יוריד את מנת המשכל הכלל עולמית והעולם יתדרדר לכאוס"

  אבל בלי קשר – תנאי המחייה באוסטרליה למשל, קשים בהרבה מכמעט כל מקום בעולם. האוסטרלים יותר כהים מרוב עמי העולם – ובעלי אינטליגנציה גבוהה במיוחד.

  מה שאנחנו קוראים "מנת משכל" הוא מבחן שהומצא ע"י אירופאיים והוא בהחלט לא מראה על אינטליגנציה.

  מעניין – מה שמראה דווקא על אינטליגנציה נמוכה אלה התגובות שלך…. just saying

 12. חמורבי, הם לא היו שחורים אלא יותר בצבע של הבדואים או הסעודים וחלקם הקטן חצי שחורים חצי מצרים מה שהיום צפון סודן, ניתן לראות לפי תווי הפנים של המומיות. וגם הטכנולוגיה והממשל שלהם היו נחותים ביחס ליוונים ובטח ובטח ביחס לרומאים והסינים ולא סתם נכבשו על ידי היוונים והרומאים , הם היו בערך ברמה של המאיה והאצטקים. באפריקה השחורה לא היה אפילו כתיב ,בגדים או גלגל ופפירוס שלא לדבר על אימפריות או מבנים גבוהים ,מערכות מים, פילוסופים או מתמטיקאים. רק אצל חצי שחורים או מולאטים כמו האתיופים יש סימנים לתרבות
  מפותחת מעט יותר.

  הצבע הכהה הוא לא הסיבה לאינטלגנציה פחותה אלא רק מעיד על המוצא, המוצא הגיאוגרפי הוא הסיבה לאינטלגנציה פחותה. פחות ברירה טבעית ותחרות וחוסר שימוש או תועלת אבולוציונית באינטלגנציה גבוהה באזור קל למחיה.לכל גזע יש יתרונות וחסרונות על פני גזע אחר ואינטלגנציה זה רק עוד שוני פיזי. כמו שליונקים יבשתיים אין זימים , לא שזה טוב או רע פשוט אין לזה שימוש ביבשה, כמו גם ניוון הראייה והפיגמנטים אצל חיות שחיות במערות או בעומק הים . לטבע לא איכפת מרגשות והאבולוציה משנה את החיה לפי הצורך והמגבלות של אזור המחיה.

  וכמובן שצריך שיוויון זכויות והזדמנויות אבל אסור בשום אופן להפלות אותם לטובה או את הלבנים לרעה וגם אסור לעודד ערבוב גזעים משום שזה יוביל לירידה באייקיו של האנושות, פיגור המדע ובתווך הארוך לאסון עולמי או ימי ביניים לעשרות אלפי שנים עד שהאבולוציה תתקן את מעשי הפרוגרסיבים.

 13. נוסטרדמוס, גם אני מסכים שיש גזעים יותר נחותים(מבחינת משכל אבל לא חלילה מבחינת כבוד האדם שמגיע להם ). אבל לא מסכים לגבי הצבע הדרומי. תרבות מצרים הייתה אחת התרבויות המפותחות והראשונות שאנחנו מכירים היום. והם היו אפריקאים שחורים לכל דבר ועניין. בעוד שבאירופה הם היו חיות לא מפותחות בזמן הזה לעומת המצרים.
  השומרים שקדמו למצרים גם להן הייתה תרבות חשובה שבאותה תקופה לא תמצא ממצאים על תרבות מפותחת באיזורים האירופאים

 14. מאיפה הגיע הנוסטרדמוס הזה
  אנחנו כבר ב 2021…..
  העולם שלך נוסטרדמוס כבר לא קיים
  תתקדם

 15. מישו, תכנס לגוגל ותכתוב " מה זה ממוצע?" או bell curve. זאת לא התזה שלי אלא עובדות מוכחות ומחקרים של עשרות חוקרים. כמובן שיש גם הרבה אנשים שקיבלו העדפה מתקנת והקלות או עשו תארים במדינות עולם שלישי ואף קנו תארים כמו הרבה "רופאים" מיעוטים בישראל. בארה"ב אסיאתים ויהודים מופלים לרעה ומעלים להם את הדרישות כדי להכניס יותר מיעוטים שלהם מורידים מאוד את הרמה כנ"ל בישראל. כמו כן לא כתבתי שצבע כהה מוריד אינטלגנציה. אלא שצבע זה סימן למוצא דרומי, והאזור הדרומי מאופיין באינטלגנציה נמוכה יותר וריבוי גבוהה יותר. למשל אצל שחורים יש הרבה יותר תאומים, ללבנים פחות ולאסיאתים הכי קצת. וגם תוחלת החיים דומה באחוזים בממוצע

 16. נוסטרדמוס יקירי, אם התזה המכלילה שלך, הטוענת שצבע עור הוא אינדיקציה למנת מישכל נמוכה נכונה, לא יכול להיות להיות הסבר להצלחתו של הזוג אובמה (נשיא ארצות הברית, עורכת דין מוערכת) לעומת כשלונם הכלכלי של מליוני "ווייט טראש"! הרי הזוג אובמה נידונו מראש להיות בעלי מנת משכל נמוכה שהגיעה ביחד עם צבע עורם ועובדה היא שהם הצליחו יותר ממליונים של אזרחים אמריקאים לבנים. הקיצר בירברת.

 17. אבי בליזובסקי אתה מאמין באבולוציה? או שאתה מאמין רק במשאלות לב? שחורים הם בעלי מנת משכל נמוכה יותר בגלל שהם מעולם לא עברו ברירה טבעית באיזורים קשים למחיה שדרשו אינטלגנציה גבוהה כדי לשרוד. ברור שאין קשר ישיר לצבע העור, אבל צבע העור מעיד על רמת הקושי של האזור הגיאוגרפי. כמובן תמשיך להתכחש שלשחורים יש מוח קטן (גם לנשים לעומת גברים) יותר פיזית (משקל ונפח), גולגולת קטנה ביחס לגוף, לשחורים לא הייתה שפה כתובה, לא גלגל, לא בגדים מכותנה, לא חקלאות, לא בתים מבטון כלום ושום דבר הם חיו כמו חיות פרא לפני הקולוניאליזם. כמובן שניתן לראות גם כיום את הרמה המאוד נמוכה שלהם גם במערב וגם באפריקה. תצעקו גזענות עד מחר לא ישנה את העובדות. ההכחשה שלכם זה אותו דבר כמו מכחישי שינויי האקלים או הנזק מסיגריות, השמנה, וחוסר פעילות גופנית.
  מלחמה זה שלום, שחור זה לבן, גבר זה אישה…. 1984

 18. מדען , אתה בטוח שאתה מדען? המוצא האמיתי של המזרח והדרום אסיאתים הוא סיביר ושם יש שלג רוב השנה ולכן העיניים מלוכסנות ולא כמו מערב אירופה שם השלג הוא רק זמן קצר, ובצפון צפון אירופה יש עמים ילידים עם עיניים מלוכסנות וגם לסקימוים יש עיניים מלוכסנות וגם לנפאלים בהרים….. , מסיביר התפזרו האסיתים וחלקם התכהו כמו הדרום אסיאתים ומנת משכלם ירדה אבל העיניים נשארו. חלקם עברו בתקופת הקרח למרכז ודרום אמריקה וגם הם התכהו ומנת המשכל ירדה והם האינדיאנים למעשה. ולמרות זאת כולם שמרו על עיניים מלוכסנות.
  מה הקשר בכלל לגבלס , מי שמתכחש לעובדות מדעיות גורם לנזק לאנושות, אסור לערבב גזעים כי זה יוריד את מנת המשכל הכלל עולמית והעולם יתדרדר לכאוס, התקדמות המדע תיעצר והטבע יהרס עוד יותר , וחושך מדעי כבד לעשרות אלפי שנים יפול על כדור הארץ. לשחורים יש מנת משכל הכי נמוכה בעולם זה מוכח, השחורים לא ידעו מה זה גלגל , ואין להם בשפה מושג של עתיד ועבר או מודעות לזמן, הם חיו באפריקה כמו חיות פרא עם מחסה מקש ובוץ במקרה הטוב, ללא בגדים עד המאה ה- 20.

 19. השלב הבא זה התפתחות שלילית ותלותית ברפואה ובטכנולוגה, ולדוגמא אפשר לראות שבאזורים שבהם משקפי הראייה הגיע מוקדם הפכו כלל התושבים לתלותים בהם ואיבדו את חדות הראיה.
  וזה ימשיך ככה עד לשלב של הנדסה גנטית שבו נראה ממש התפצלות של המין ובמהירות

 20. נוסטרדמוס – אתה טועה ומטעה. העיניים לא מלוכסנות בגלל שלג. אין שלג ברוב רובה של מזרח אסיה – תאילנד, מלזיה, וייטנאם, אינדונזיה וגם במקומות בהם פה ושם יש שלג כמו סין או קוריאה, זה בהחלט לא ערבות סיביר. אם היה דחף אבולוציוני כלשהו לעיניים מלוכסנות בגלל שלג, הרי שלצפון אירופאים היו עיניים מלוכסנות וזה כידוע לא המצב.

  בנוסף הטענה שלך על מנת משכל נמוכה לשחורים וגבוהה ללבנים, גם היא שקר וכזב. אין שום ממצאים מדעיים שמראים שזה המצב. אתה משתמש בטיעונים שהשתמשו בהם הנאצים ומשמשים כיום קבוצות גזעניות ואנטי-מדעיות.

 21. נ.ב לאסיאתים יש עיניים מלוכסנות כדי להגן מסינוור השלג ברוב השנה באזור סיביר ממנו הגיעו העמים המזרח והדרום אסיאתים שהתכהו שוב באזורים הטרופים. וזאת האמת המוכחת.

 22. בהחלט יש הבדל פיזי בין הגזעים והפיזי כולל כמובן מוחי. כאשר הלבנים שנהיו לבנים בגלל שהיגרו לאזורים קרים מאוד ועם קרינת שמש חלשה היו צריכים להיות חכמים ולתכנן לעתיד, לדעת לבנות מחסות מהקור ומלכודות וגם אכלו יותר חלבון מפני שלא היו הרבה פחמימות בצפון מה שפיתח את המוח הכי הרבה. למזרח אסיאתים שהתפתחו בתנאים הכי קשים באזור סיביר יש את המוח הכי גדול וכמובן גם מנת המשכל, לאחר מכן הלבנים מצפון אירופה ואז מנת המשכל הולכת ויורדת והצבע מתכהה ככל שמתקדמים דרומה כאשר מדרום לסהרה באזורים הטרופיים איפה שתמיד יש מזון זמין והרבה פירות, תמיד חם, ולא צריך לתכנן לעתיד ולהנדס שום דבר יש גם את המוח הכי קטן ואיתו מנת המשכל וגם הצבע הכי כהה. אז מי שרוצה לדעת בממוצע אם האדם מולו חכם שיסתכל על צבעו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן