סיקור מקיף

גם הגנום האנושי מוכיח: מוצא האדם מאפריקה

שלושה מחקרים הוכיחו את מה שידוע למדענים מזמן – שמוצאו של האדם מאפריקה * ככל שהאוכלוסיה רחוקה מאפריקה – השונות בתוכה קטנה יותר

DNA
DNA
כתב העת סיינס פרסם ביום שישי כי ניתוח גנטי של בני אדם מכל רחבי העולם הוסיף להוכחה כי מקור האדם באפריקה. המחקר כלל סקר גנטי של 938 בני אדם מ-51 אוכלוסיות שונות שסיפקו עדויות לקשרים ולהבדלים בין בני האדם. כך עולה ממחקר שערך צוות חוקרים בראשותו של פרופ' ריצ'ארד מאיירס מאוניברסיטת סטאנפורד.

הצוות בחן את השונויות ב-650 אלף מקטעים שונים של כל דגימת DNA, שאיפשרו לזהות את הדמיון והשוני בין בני אדם ברמת דיוק גבוהה בהרבה מאשר ניתן היה להשיג עד כה.

המדענים האמינו מזה זמן רב כי בני האדם המודרניים התפתחו לראשונה באפריקה והתפשטו משם כדי לאכלס את כל שאר כדור הארץ. תיאוריה זו נתמכת כאמור, גם בידי הממצאים החדשים. יתרה מכך, הם טוענים כי תושבי המזרח התיכון יכולים לעקוב אחר אבות אבותיהם הן באפריקה והן באירופה, והדבר הגיוני משום שהאיזור יוצר מעין גשר לתנועה דו צדדית בין האיזורים הללו.

כמו כן הם העירו, כי מצאו מתאם הדוק בין אוכלוסית בני יאקוט בסיביר לבין ילידי אמריקה, שמאמינים כי היגרו מסיביר דרך גשר יבשתי שהתקיים בימים בהם גובה פני הים היה נמוך בהרבה. המחקר נתמך בידי מכון הבריאות הלאומי בארה"ב.

יום קודם לכן פרסום כתב העת המתחרה נייצ'ר, מאת חוקרים באוניברסיטת שיקאגו שבחנו 500 אלף סמני DNA בגנום האנושי והשוו בין נציגי 29 אוכלוסיות בחמש יבשות. "המחקר שלנו הוא אחד הראשונים בגל חדש של סריקה ברזולוציה גבוהה של השונות הגנטית באוכלוסיה, אומר פרופ' נח רוזנברג מהמכון למדעי החיים באוניברסיטת שיקאגו ושותף לפרסום המחקר.

"כעת, כשיש לנו כעת טכנולוגיה לבחון אלפי ואף מאות אלפי סמנים גנטיים אנו יכולים למדוד את הקשר בין אוכלוסיות שונות של בני האדם ולתעד הגירות עתיקות ברמה מעודנת יותר מאשר ניתן היה להשיג עד כה. רוזנברג השותף למחקר ביחד עם אנדריו סינגליון מהמכונים הלאומיים לחקר הזקנה הצליחו לייצר מפה מפורטת יותר פי 100 מאשר הושג בנסינות הקודמים.

הם השתמשו במקטעים גדולים של ה-DNA המכונים העתקת מספר. שימוש במקטע זה, המהווה אחוז ניכר מה-DNA – לעיתים גם מיליון "אותיות" עוקבות באלפבית הגנטי החוזרים על עצמם או נמחקים לגמרי מגנום של אדם מסוים. מספר מחלות יכולות להגרם בשל תוספת או מחסור בהעתקים של גנים אלה.

עוד עולה מהמחקר כי ניתן לעקוב אחר אבות אבותיו של נבדק ספציפי עד לאוכלוסיה באיזור גיאוגרפי נתון. בעוד המחקרים הקודמים יכלו להצביע על טווח גיאוגרפי נרחב, כיום ניתן להשתמש בגנום כדי לעדן את המיקום הגיאוגרפי של אבות אבותיו של אדם בדיוק רב יותר" אמר רוזנברג.

עוד עולה מהמחקר כי השונות הגנטית קטנה ככל שהמרחק מאפריקה – ערש האנושות – גדל. בני אדם ממוצא אפריקני מביעים שונות גנטית גדולה יותר מאשר תושבי המזרח התיכון, שהשונות בהם גדולה מאלו של האסיאתים והאירופאים. הפחות מגוונים הם האינדיאנים ילידי אמריקה. כתוצאה מכך החיפוש אחר גנים מחלולי מחלות ידרוש מספר נמוך יותר של סמנים גנטיים בקרב ילידי אמריקה ואת המספר הרב ביותר של סמנים גנטיים בקרב האפריקנים.

מחקר שלישי שגם הוא פורסם בנייצ'ר, ובו הושוו הגנים של אמריקנים ממוצא אירופי מול אלו ממוצא אפריקני והתגלה כי בקרב האירופאים היה שיעור גבוה יותר של גנים "מזיקים" מאשר באפריקנים. ואולם המסקנה הזו כבר נתונה במחלוקת בתוך גל חדש של ויכוחים אודות הפרשנות של המידע שמספקות הטכנולוגיות החדשות המשמשות במחקרי השוואה גנטית של אוכלוסיות.

קרלוס בוסטאמנטה, סטיסטיקן גנטי באוניברסיטת קורנל באיתקה, ניו יורק, ועמיתיו השוו את השונות הגנטית של 20 אמריקנים ממוצא אירופי ו-15 ממוצא אפריקני. הם בחנו nucleotide polymorphisms (SNPs) , מקום שבו ה-DNA שונה מאדם לאדם ב"אות" אחת של הקוד הגנטי. החוקרים סיפקו את הספירה הלא מוטה הטובה ביותר עד כה של מוטציות אלה, שיפור משמעותי בתחום הגנטיקה של האוכלוסיות. מחקר זה מאושש את המחקר מסטנפורד, משום ששונות גנטית גבוהה יותר משמעותה גנים "בריאים" יותר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

30 תגובות

 1. עליתו של גיימס יקירנו ה שמיימה אינה בה כרח רציו של העליה השמיימה אלא של הסאגה שיש בה סימבוליות נפלאה, שהביאה שרון,איש לא הבין לאשורם אוביקטיביות סבוכה ללא סיפורים מרעננים ו…מופרכים….אלא מאי? מה שקרה אחרי עזיבת מולדתנו הישנה באפריקה, הוא בינתיים פעולת הזמן,שהרפואה התפתחה במהירות במזרח התיכון וככל דבר עברה לאירופה,וילו אמא אפריקה נותרה רדומה בתחום זה, כך שהתאוריה,אם איני טועה, בענין בריאות יתרה תיאורטית של האפריקנים נותרה לא מוכחת.דרך אגב שובל עלייתו של החכם בסערה השמיימה נראה כנראה בכל העולם מה שהזכיר לכולם לכולנו את שורשינו היכן שזכרוננו מעיד עליו.

 2. לשרון

  האם עלייתו של החכם לשמיים לא הייתה בניגוד לחוקיי הגרביטציה ?
  האם יתכן שאנרגיה אפילה שזרמה מאחוריו נתנה לו את הפוש לשמיים?
  איך זה מסתדר עם המסה האפילה?

  היינו רוצים לקבל יותר מושג בנושא עלום וחשוב זה.

  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 3. סיפורי מתחיל בחכם ששמו גיימס בורט הרך העולל נולד בשנת 1868 במדינת אנגליה בעיר פנזנס, הוריו היו ויליאם ומרגט בורט, חיו היו לא חיו של כל ילד רגיל, כי אם קשים מסובכים ומורכבים הרבה יותר. בעודו בן שנתיים בלבד יצאו גיימס, אביו ואימו לשייט לעבר לב האוקיינוס האטלנטי. מספר חודשים לאחר מכן, לא ידוע כיצד נמצא גיימס הקטן שוכב על החוף בדרום אפריקה. אישה שעברה לתומה על החוף ראתה את גיימס הקטן ולקחה איתו עימה לביתה וקרא לו נגה. עם השנים גיימס (נגה) גדל והפך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה שכללה את אימו אביו ושמונת אחיו ואחיותיו, עם זאת הרגיש נגה שהוא אינו משתלב עם תושבי הכפר. תמיד היו לעגו לו ולצבע עורו הבהיר, התנהגותו המוזרה וסגנון דיבורו. למרות כל ניסיונותיו של נגה לחקות את סביבתו תחושת הניקור לא עזבה אותו.
  במלאות לו 10 שנים בעקבות האירוע שעבר עליו שמובא להלן: פלישתה של אנגליה לדרום אפריקה בשנת 1878, תושבי הכפר המבוהלים החלו לנטוש את בתיהם ולהסתתר. הוריו של נגה שחששו מפני הפולשים אסרו אליו ועל אחיו ליצור כל מגע עם הפולשים אך נגה הסקרן שלא שמע לקול הוריו החליט להתקרב למחנות הפולשים ופתאום הבחין במשהו מאוד מעניין, הפולשים הזרים היו מאוד דומים במראם אליו. יום יום היה נגה מתגנב למחנות הפולשים מתבונן בהם ובפעולותיהם. יום בהיר אחד החליט נגה לפלוש לאחת הסירות על החוף. כעבור מספר שעות התגלה נגה ע"י אחד מהחובלים, אותו חובל שם לב כי הנער האפריקני שונה משאר תושבי הכפר והחליט לקחת אותו תחת חסותו. במהלך שיחה בניהם התברר כי קבוצת החובלים יוצאים למסע ,כך החליט נגה לצאת לתור את העולם ולגלות מהיכן הוא וגם מהם הוריו האמתיים!!!
  לאחר שנות נדודים רבות ברחבי המדינה (אנגליה) בהיותו בן 25 שנים, התגלה לחכם נגה "האור" בעודו שומע בעיר את כל אשר ארע לו בילדותו וכי שמו הוא גיימס גילה כי : "הקשר הוא אין סופי"…!" גיימס שנחשב באותה תקופה למורה דרך עבור חובליו, מיד אסף את כל תלמידיו מרחבי אנגליה וסיפר להם את כל אשר ארע באותו יום. החכם גיימס החליט להפיץ את תורתו ברחבי המדינה ויצא למסעות ברחבי תבל כולה, כשרק מפה בידו וכל רכושו מסתכם ביין, פירות, לחם, עוגות, תרנגולות כאשר הוא שט על ספינה.
  מסעותיו ערכו כ- 10 שנים. עם עלייתו של החכם בסערה השמימה. תלמידיו האבודים החלו להפיץ את תורתו ברחבי היקום כולו.
  הרי היא לפניכם: האינסופי בין אדם למוצאו ומשפחתו. גם כאשר תגדל רוב חייך באזור הרחוק מאור ממקום מוצאך המקורי תמידי יהיה משהו שיקשור אותך למוצא שלך, עם זה המשפחה שלך, הצבע העור, תוויי הפנים, האופי של האדם, השפה, סגנון הדיבור, התרבות, תפיסת העולם. קשר זה בלתי ניתן להפרדה, הוא קשר חזק מאוד ותמידי.

 4. moshe
  כל מה שיש בקישורים ששלחת זו התפתלות מטופשת.
  זה ממש מדהים איך שקרני הדת מרשים לעצמם לכופף את הכתובים כדי שיתאמו לצרכיהם.
  אם שפן זה לא שפן אגירה זה לא גירה אז למה לא זה לא? למה אלוהים זה לא הארי פוטר?
  וביחס לפתיחת הדברים בקישור הראשון – האם קראת את פרק כב בספר מלכים ב?
  כתוב שם בפירוש שאין לנו שום מידע שהגיע מאותם ששים ריבוא דמיוניים.

 5. עדי:
  אתה אכן חוקר לעניין.
  חיפוש סרטי תעמולה באינטרנט גם הוא סוג של מחקר אבל כמובן לא מחקר של נושא האבולוציה.

 6. ילד אחד בא הביתה ומספר לאביו:
  "היום למדנו שהאדם הוא הבן של הקוף"
  עונה לו האב:
  "אולי אתה אבל אני לא"

  תגובה זו אכן מאפיינת את האינטליגנציה של שוללי האבולוציה

 7. גבע:
  רק כרגע ראיתי את תגובתך.
  היא כמובן שגויה ומבטאת אי הבנה של תגובתי.
  יש הבדל בין הסיכוי להווצרות מוטציה בקבוצה קטנה (שהוא אכן קטן) לבין סיכוייה של מוטציה מועילה להשתלט על האוכלוסיה.
  אם תבין הבדל זה תבין את דברי.

 8. עדי
  חבל שאתה מאמין לאיזה סרטון מגמתי שמישהו הכניס לאינטרנט.
  אם היה לך ידע מפורט בתחום בו עוסקת כתבה זו, היית יודע שלנו ולקופים יש אב קדמון משותף – כמו לכל בעלי החיים האחרים. במקרה הספציפי שלנו – לנו ולקופי האדם – apes – יש אב קדמון משותף שהיה קיים לפני כ- 5 עד 10 מיליון שנים, בתלות ב- ape הספציפי.
  מה שכתבת על מוטציות – אינו נכון כלל וכלל.

 9. ובנוגע למוטציות…

  מוטציה גורמת לעובדן גנים והיא לו תורמת לכבלת תכונות שלא היו בגנים… לפני זה.

  כלומר אם היו לנו 100% גנים אז אחרי הקרינה יש לנו לדוגמה 95% גנים…

 10. כל זה מאוד מעניין לכן התחלתי לחקור בעצמי…

  נתקלתי בזה:

  http://www.youtube.com/watch?v=H5sfHz3xyNc&feature=related

  יש פה הסבר מצויין למה בני אדם לא נוצרו מקופים… מומלץ לכל אחד.

  מי שיצר את הסרט הוא אדם שמאמין באיסלם לכן הוא מזכיר את אללה… אבל כדאי לזכור שמוסלמים ויהודים מעמינים באותו אלוקים…

  מומלץ לראות לכל מי שחושב שאנחנו נוצרנו מהקופים!

 11. מיכאל
  כתבת באחת מתגובותיך כאן
  ציטוט "מדי פעם, חלק מבני האדם שהתפתחו באפריקה נדדו ליבשות אחרות אבל הם עשו זאת בקבוצות קטנות שהסיכוי להתרחשות מוטציה משמעותית שתיצור מין חדש בתוכן הוא נמוך בהרבה מאשר באוכלוסיות העיקריות שכאמור המשיכו לשכון באפריקה."
  טענה זו סותרת לחלוטין את מה שאתה או חבריך טענתם בווכוח בנושא חמשת זוגות הלטאות. שם אמרתם כי הסיכוי להווצרות מוטציה משמעותית גדלה כשיש אוכלוסיה קטנה כי זה עוזר לפיזור המוטציה.

 12. ההומנידים התפתחו באפריקה כי שם חיו אבותיהם. ביבשת אמריקה לא היו פרימאטים, וכך גם לא באירופה. נשארנו עם אפריקה ודרום-אסיה.
  ותשובה ליגאל ג. – הרמפיתקוס הוא כנראה אביו של האורנג-אוטנג, לא של האדם

 13. מיכאל ,עניתי על תגובתך כדבעי , אך משום מה "המערכת איננה מאשרת" ,כנראה הם קרוצים מאותו חומר כשלך ,

 14. מיכאל,
  א' , התייחסותך , היא לא לעצם הנושא שעליו הגבתי ,
  ב' ,כתבתי במפורש תורתינו , "תורת ישראל" ,ואתה כותב "בכתובים שלך " ואין לי שום כוונה להיכנס לוויכוח עם נכרי , בן דת ואומה אחרת ,
  ג', אך ורק אם הינך יהודי ע"פ ההלכה , הריני מביא לפניך לינק לגבי הנושא שעליו כתבת : http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2164439&forum_id=18667
  ד' , לינק נוסף :http://www.haemet.net/downloads/books/know_the_truth.doc

  ה' ,
  לולא התורה , אין" לנו " שום אחיזה ו/או טענה , על "ארץ ישראל" ,זהו הטאבו / קושאן , היחיד שיש לנו "העם היהודי " על הארץ " שלנו " .

 15. moshe
  בכתובים שלך מעוגן גם שהשפן והארנבת מעלים גירה, שקנה הנשימה של הפרה מתפצל לשלשה חלקים שאחד מהם מגיע לכבד, שפאי שווה שלש ושכינים ועכברים נוצרים מחומר דומם

 16. מעוגן בכתובים : אמנם נכון הוא הדבר , ע"פ כתבי האר"י ז"ל , מקום גן העדן התחתון , הוא באיזור שבו היום והלילה שוים כל ימות השנה,
  וכידוע ע"פ תורתינו ," תורת ישראל ",יצירתו ומיקומו של אדם הראשון בגן העדן ,

 17. אט, אט, מצטרפות הסיבות לייחוד של אפריקה.
  אפריקה היא למעשה כימעט כולה אי שמחובר לאסיה רק בחיבור זעיר ומדברי בסיני.
  כך שרק במקרה יכלו ההומנידים לעבור הלאה.
  כמו כן יש כנראה רמזים להתפתחות הומנידים גם במקומות אחרים בעולם.
  אמנם הם לא שרדו בעולם אבל הם גם לא שרדו באפריקה כשגזע מפותח יותר נוצר.
  אני שמח על תשובותיהם של המגיבים, ועל זה נאמר:- מכל מגיביי השכלתי.
  שיהיה לנו ערב שקט והחלמה לפצועים בדרום.
  סבדרמיש יהודה

 18. מה שהייתי מוסיף לעניין זה את העובדה שככל הנראה האזור הטרופי היה יותר אוהד להתפתחות בעלי חיים מסוגנו. אם נביא בחשבון את העובדה שמוצאנו מן הקוף שהוא סוג של חיה שמצטיינת בניצול עצי היער ושכישורי הנדידה הטבעיים שלה אינם מפליגים ואם נוסיף לכך את העובדה שכדי להגיע ליבשות אחרות היה צורך (כנראה, אין לי כרגע מידע על מצב היבשות לאורך כל התקופה אבל לא מדובר בתקופה נורא ארוכה מבחינה גיאולוגית) לחצות מדבריות ולהגיע לאזור תעלת סואץ שהוא נקודה מאד קטנה על היקפה של אפריקה הרי שבאמת, ככל הנראה, לא מדובר בנדידה רבת היקף בתחילת דרכנו.
  התפתחות מינים חדשים היא תוצאה של לחץ אבולוציוני – מחד – ושל התפתחות המוטציות המתאימות – מאידך.
  מה קורה כשיש לחץ מאד חזק של סביבה שבעל החיים לא מותאם אליה וההסתברות אינה מאירה לו פנים מבחינת זמינותן של מוטציות המאפשרות לא לחיות בסביבה זו?
  מין חדש אינו מתפתח אבל המין הישן עובר בכל זאת מן העולם.
  בהתחשב בעובדה שאנו מדברים במיני אדם שאכן לא שרדו, יש להניח שזה מה שקרה לרוב דמויי האדם שנדדו אל מחוץ לאפריקה.
  כישורי הנדידה והשרידות שלנו מאד התפתחו עם התפתחות ההומו סאפיינס והצטיידותו בקופסת הפלאים שבראשינו ומין זה היה ככל הנראה הראשון שיכול היה להרחיק נדוד וגם לשרוד את תנאי המחיה העוינים מחוץ ליער ולסוואנה.
  לכן הגיע ההומו סאפיינס למקומות רבים ואנו אכן עדים להתחלת פעולת האבולוציה ביצירת מיני אדם נבדלים.
  מינים אלה שבים כיום ומתערבים זה בזה בזכות התפתחות התרבות וזה ימנע ככל הנראה את התפתחות האדם באזורים השונים למינים ממש נפרדים.

 19. יהודה ורועי,
  לא רק הכמות משפיעה על התפתחות מינים חדשים, אלא גם הלחץ של התנאים הסביבתיים (החמרה בתנאים מביאה לשינויים מהירים יותר) וכן נישות החיים הפנויות (הכוללות סוגי מזון, אזורי מחיה וכיו"ב), וזו התשובה לשונות הגדולה באיי גלאפגוס שנוצרה למרות, ואולי בגלל, כמות המינים הקטנה. אגב, כמות מינים קטנה אינה בהכרח כמות פרטים קטנה.
  לדעתי, הומנידים (צורות אדם לפני האדם המודרני) נוצרו כמה פעמים ובמקומות שונים בעולם – פשוט כי הנישה הזו היתה קיימת – ומשמעות התוצאות של המחקר היא שצורת ההומניד שנוצרה באפריקה היא ששרדה/השתלטה על הנישה הזו בכל העולם תוך הכחדה ואפילו השמדת הצורות האחרות (למשל באירופה קיימות עדויות למלחמות עם הניאנדרטלים עם הרבה עצמות נאנדרטלים מפוצחות…). אם אינני טועה, המין הומו רובוסטוס היה מין שונה שלא התפתח מאותו ענף שלנו.
  לפני שנים רבות שמעתי על גילוי של הומניד בהודו שתוארך לתקופה של לפני 14 מיליון שנה וכונה ראמאפיתקוס. לא שמעתי עליו מאז, ויתכן שהגילוי הזה הופרך. אם לא, זו יכולה להיות עוד תמיכה באפשרות שהומנידים נוצרו כמה פעמים במהלך הפרה-היסטוריה.

 20. למיכאל
  ייתכן ובאמח הכמות היא שקבעה היכן יהיה השינוי הגדול בהתפתחות המינים. אם כי קיימות גם דוגמאות הפוכות, לדוגמא:-
  למעט היצורים שהיגיעו לאיי גלפגוס נוצרו מוטנציות רבות יותר מאשר ליצורים שנותרו ביבשת כך שאוכלוסיה זעירה דוקא יכולה לתת את הדחיפה לשינוי והתפתחות.
  אבל , אם הנאנדרתלי התפתח במקום אחר, זה יוריד את הייחוד של אפריקה ויראה שההתפתחות יכלה להיות גם במקומות אחרים.
  מעניין מה עם בעלי חיים אפריקאים אחרים, האם גם התפתחותם נעשתה בעיקר באפריקה?, הרי ידוע לנו על פילים בהודו שהתפתחו קצת שונה מהפילים האפריקאים וכנ"ל עם נמר האפריקאי והטיגריס הסיבירי

  בכל אופן תודה על התשובה
  סבדרמיש יהודה

 21. אגב, אינני יודע אם האדם הניאנדרטלי התפתח לראשונה באפריקה. לדעתי הוא בכלל התפתח באירופה.

 22. יהודה:
  אם האב הקדמון של כל מיני האדם התפתח באפריקה הרי שמן הסתם, רוב בני מינו התגוררו שם.
  לכן גם כל המוטציות שיצרו גזעי אדם שהם צאצאים שלו אירעו שם.
  מדי פעם, חלק מבני האדם שהתפתחו באפריקה נדדו ליבשות אחרות אבל הם עשו זאת בקבוצות קטנות שהסיכוי להתרחשות מוטציה משמעותית שתיצור מין חדש בתוכן הוא נמוך בהרבה מאשר באוכלוסיות העיקריות שכאמור המשיכו לשכון באפריקה.

 23. לרועי ומיכאל
  אנו מדברים לא רק על התפתחות חד פעמית של מעבר מקוף קדום לאדם, אלא להתפתחות שנמשכה במיליוני השנים האחרונות ותמיד התחילה רק באפריקה ללמשל לוסי, הקרו מניון, הנאנדרטאלי וכמובן ההומו ספיאנס, וכל התפתחות כזאת התחילה באפריקה . שאלתי:- למה שלדוגמא הקרומניון לא יתפתח לראשונה באינדונזיה והנאנדרטאלי בהודו, מה יש באפריקה שבמשך מיליוניי שנים היה קים בה, שהביא תמיד אצלה את השינוי הגדול בגזע האנושי? למה דוקא היא המקור לכל השינויים החשובים בהתפתחות האדם?
  אני אביא אפשרות לפתרון, למשל, אם לדוגמא אפריקה הייתה מנותקת מהיבשות האחרות במיליוניי השנים האחרונות כך שהאדם יכול היה להתפתח רק בה? לי לא ידוע שזאת אפשרות ראלית שהייתה באמת. אם זה לא היה כך אזי מין קדום של אדם שהיה מתפזר למקומות אחרים בעולם, לא הייתה שום סיבה למה שלא יצבור שם מספיק מוטציות לשינוי רציני בגזע.
  אני מקוה שהובנתי ואשמח לקבל תשובה
  סבדרמיש יהודה

 24. שאלה:
  בסוף הכתבה יש התייחסות למחקר מסטנפורד אבל בשום מקום אחר לא מובהר איזה מהמחקרים שתוארו נעשה בסטנפורד.
  גם המשפט המתייחס למחקר זה לא ממש ברור. שונות גנטית היא אולי תכונה טובה לאוכלוסיה אבל היא אינה בהכרח טובה לפרט. מתוכנו של משפט זה אני מסיק שכנראה המחקר בסטנפורד הוא זה שגילה את הגנים "המזיקים" אבל כאמור, הלוגיקה לא ממש מסתדרת.

  יהודה:
  אינני מבין את שאלתך.
  אם המין האנושי התפתח לראשונה באפריקה אז זה המצב לעולמי עד. בשום מקום אחר כבר לא יתפתח המין האנושי לראשונה. לכן לא ברור לי מה שייך העניין של הרבה שנים לנושא.
  אני חוזר ואומר – אינני חולק על דבריך. פשוט לא הבנתי אותם ורצוי שתפרט יותר.

 25. שאלה למגיביי הידען
  למה דווקא אפריקה?
  מה יש בה שנותן לה את הייחוד הזה?
  יש לזכור שזה ייחוד שנישמר לאורך תקופה ארוכה, כלומר, מיליוניי השנים האחרונות.
  מחכה לתשובה מכל החכמים.

  סבדרמיש יהודה
  צומת המזרח התיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן