סיקור מקיף

היכן משתבץ מין האדם שהתגלה בדרא"פ בעץ האבולוציה האנושי, ואולי בכלל היה ענף צדדי?

יום לאחר הפרסום הראשוני מתחילות להגיע תגובות, המבקרות בין היתר את העובדה שהמאמר עדיין לא עבר ביקורת עמיתים, ושייקח שנים להעריך את גילם של השלדים, אלו שלא מסתייגים משבצים כרגע את המין החדש לפני או במקביל להומו האביליס – המין העתיק ביותר במשפחת האדם עד כה

השלכת גופות לחדר מבודד במערה, כדי להגן עליהן מפני אוכלי נבלות היא ככל הנראה מנהג הקבורה הראשון. איור ART BY JON FOSTER. SOURCE: LEE BERGER, WITS
השלכת גופות לחדר מבודד במערה, כדי להגן עליהן מפני אוכלי נבלות היא ככל הנראה מנהג הקבורה הראשון. איור ART BY JON FOSTER. SOURCE: LEE BERGER, WITS

;

בני האדם המודרניים או הומו סאפיינס, הם כעת המין היחיד בסוג אדם (הומו בלטינית), ואולם עד לפני כמאה אלף שנים חיו כמה מינים אחרים השייכים לסוג הומו. ביחד עם האדם המודרני, מינים נכחדים אלה, שהם אבותינו הישירים וקרוביהם, מכונים באופן כולל בשם הומנינים.

משפחת האדם המורחבת או ההומנינים כוללת כמה טיפוסים מעניינים אבל מה שמעניין בתגלית החדשה הוא המספר הגדול של הפרטים ששרידיהם התגלו הם הישג בפני עצמו, בהיותם כאמור שייכים ל-15 אנשים שונים וגם זאת רק ממטר מרובע אחד בתוך המערה. ואולם השילוב של תכונות פרימיטיביות ומתקדמות הוא שגרם להתרגשות בעולם המדע.

אחת התכונות המתקדמות היא זו שתרמה למדענים של ימינו מכרה זהב של ממש – האפשרות שמדובר בקבורה מכוונת לאחר שהשליכו את הגופות לבור שהסתיים בחדר המבודד, עד כדי כך מבודד ונטול עדות כמעט לעצמות בעלי חיים אחרים, מספקת את ההסבר היחיד שיש למדע כיצד הגיעו כל כך הרבה שלדים לנקודה חשוכה ובלתי נגישה.

מה ששכנע את המדענים כי מדובר במין חדש השייך לסוג אדם (הומו) הם הרגליים הארוכות וכפות הרגליים האנושיות, דבר שהצביע על כך שהיצור הלך זקוף ולא התקשה לנדוד למרחקים ארוכים. תכונה זו הובילה את המדען העומד מאחורי המשימה הזו, לי ברגר מאוניברסיטת ויטוטרסראנד (או בקיצור וויטס) לכלול אותו בסוג הומו והוא אף הציע את השם הומו נאלדי (ראו פירוט בדיווח הראשון על התגלית).

למה לוסי אינה אדם ונאלדי כן

בשנת 1974 התגלה שלד של הומינין ממין נקבה – שזכתה לכינוי לוסי. תגלית זו הוכיחה לראשונה כי התקיימו בעבר מינים דמויי אדם שלא היו מספיק אנושיים כדי שיכללו בסוג אדם. ההומנינים העתיקים ביותר והדומים ביותר לקופי אדם שהתגלו זכו לסוג משלהם – ארפדיפיטקוס, ועדיין קיים ויכוח בקהילה המדעית האם הם הלכו זקופים או לא. לוסי סווגה תחת הסוג אוסטרלופיטקוס בעיקר בגלל שהיא הראתה התאמות לחיים גם על עצים וגם על הקרקע.

לוסי ועמיתיה האוסטרלופיתקוסים חיו לפני 3-4 מיליון שנה, מעט לפני שהסוג הומו נכנס לזירה. בשיאו של המעבר נכנס למשחק סוג שלישי של לא בדיוק בני אדם. החברים של קבוצת הפרנתרופוסים מוגדרים לפי שינייהם הגדולות ומלתעותיהם שאיפשרו להם לאכול מגוון רחב של סוגי מזון.

לפי תכונותיו, אכן ההומו נאלדי הוא מועמד טוב להיות המין הראשון מסוג הומו, אך לא נדע זאת בוודאות עד שלא יבצעו את הניתוח הכימי הדרוש לקביעת גילם. מצד אחד יש להם מוח קטן ולמעשה מרבית החלק העליון די פרימיטיבי כאשר הזרועות מותאמות לטיפוס על עצים ולהסתמכות על הידיים להיאחז בעץ בתליה והאצבעות מעוקלות ומתאימות להסתלסלות סביב הענפים ומצד שני רגליים שלא ניתן היה כמעט להבחין ביניהם לבין אלו של בני אדם מודרנניים.

תצרף זה של תכונות מודרניות ופרימיטיביות מראה כי העובדה הומו נאלדי נמצא על עץ האבולוציה האנושית בדיוק בתפר של המעבר בין אוסטלופיתקוסים כמו לוסי והסוג הומו – כמונו, כבר הוכחה ואולם עדיין לא ברור היכן הוא עומד ביחס להומינינים אחרים מהסוג הומו. הכתב המדעי של הבי.בי.סי ביוהנסבורג Pallab Ghosh ערך באמצעות מומחים את הרשימה המתארת את הכרונולוגיה של האבולוציה האנושית. ככל הנראה הוא חי לפני או במקביל למין האנושי הראשון עד כה – הומו האביליס.

 

העץ המעודכן של האבולוציה האנושית

 • Ardipithecus ramidus (לפני 4.4 מיליון שנה) – המאובנים של מין זה התגלו באתיופיה בשנות התשעים. אגן הירכיים הראה התאמות הן לטיפוס על עצים והן להליכה זקופה.
 • אוסטרלופיתקוס אפארנסיס Australopithecus afarensis (לפני 2.9-3.9 מיליון שנה). שלדה של לוסי המפורסמת שייך למין זה הקרוב לאדם. עד כה מאובנים של מין זה התגלו אך ורק במזרח אפריקה, כמה ממאפייני השלד העידו על כך שהאפארנסיס הלך זקוף, אך הם בילו זמן רב יותר על עצים.
 • הומו האביליס (חי לפני 2.8-1.5 מיליון שנה) לקרוב משפחה זה של האדם היתה תיבת גולגולת גדולה יותר ושיניים קטנות יותר מאשר לאוסטרלופיתקוסים או למינים ותיקים יותר, אך הם שמרו על תכונות פרימיטיביות כגון זרועות ארוכות.
 • הומו נאלדי (גילו בלתי ידוע אך לפי המאפיינים הוא עשוי להיות בן כ-3 מיליון שנה) – למין החדש שהתגלה היו שיניים קטנות ומודרניות למראה, רגליים אנושיות אך אצבעות פרימיטיביות ותיבת מוח קטנה יותר.
 • הומו ארקטוס (חי מלפני 1.9 מיליון שנה לא ידוע מתי נכחד) – למין זה היתה תהבנית גוף מודרנית שכמעט קשה להבחין בינה לבין זו שלנו, אך היה לו מוח קטן יותר מאשר לאדם מודרני, וזאת בנוסף לפנים הפרימיטיביות שלו.
 • האדם הניאנדרטלי (מלפני 200 אלף שנה ועד לפני כ-40 אלף שנה) – המטוטלת נעה כל הזמן בין היותם חלק מהמין האנושי או קבוצה צדדית, כרגע הכף נוטה לאפשרות השניה. הם איכלסו את מערב אירואסיה לפני שהמין שלנו עזב את אפריקה. הם היו נמוכים ושריריים יותר מבני אדם מודרניים אך היו להם מוחות גדולים במעט.
  הומו סאפיינס (מלפני 200 אלף שנה עד שיכחיד את עצמו) – בני האדם המודרניים התפתחו באפריקה ממין קודם שזכה לכינוי הומו היידלברגנזיס (heidelbergensis). קבוצה קטנה של הומו סאפיינס עזבה את אפריקה לפני 60 אלף שנה והתיישבה בשאר העולם, ובכל מקום החליפה מינים אנושיים אחרים, תוך הפגנת שיעור זעיר של רבייה הדדית.

ואולי הוא בכלל ענף צדדי?

מאז חשיפת התגלית אתמול יצאו מדענים במטרה לצנן את הרוחות, ואחדים מהם הטילו ספק האם מדובר בשינוי המשחק, כפי שמציע ברגר או במוזרות אבלוציונית. היו אף שהאשימו אותו ברדיפת כותרות ובמשחק עם התקשורת. הם מציינים כי בנוסף להעדר נתונים על גיל הממצאים, הממצאי לא עברו עדיין ביקורת עמיתים.אין בכך פלא, בפרט לאור הסיפור שהולך ומתברר כפארסה של ה"הומו פלורסנזיס" – ההוביטים שהתגלו לכאורה באינדונזיה לפני מספר שנים, וההשערה כיום היא כי מדובר באישה מודרנית שחלתה במחלת עצמות נדירה.

לפחות על דבר אחד כולם מסכימים – שהמדענים פירטו את ממצאיהם ואיפשרו לכל אחד לבחון אותם.

ניו יורק טיימס ציטט את המומחה לאבולוציה האנושית ויליאם הארקורט סמית' מקולג' לימן שביקר את הסיווג של המין החדש כחלק מהסוג הומו, שכאמור גם אנחנו משתייכים אליה. "יידרשו להם שנים כדי לקבוע את גיל השלדים הללו. הדבר הכי חשוב כעת הוא לנסות למצות דגימות DNA מהמאובנים. "מכיוון שהעצמות נמצאות במבצן הראשוני, יתכן  שהם גם עשויים להסגיר את סודות ה-DNA, כך שיש לנסות לבחון גם את הכיוון הזה. ברגע שיהיה בידינו המסר הגנטי של פאטים אלו נוכל להתחיל באמת לשפוך אור על היצורים הללו, משום שלא ניתן להתווכח עם ה-DNA."

 

ביקורת נוספת היתה על קביעתו ההחלטית של ברגר באשר למרכזיותה של דרום אפריקה באבולוציה האנושית. מרבית הממצאים עד כה הגיעו מאיזור השקע האפריקני הגדול (אתיופיה, קניה וסביבתן), ורק מיעוטם מדרום אפריקה שייתכן שקלטה בתקופות שונות מהגרים מן הצפון.

מקורות:

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. ככל שאנחנו מגלים יותר אנו מבינים פחות.לשווא יחפשו את החוליה החסרה. האדם המודרני הוא תוצר של מניפולציה מכוונת של אחד מהמינים האלה.ספר בראשית מדבר על כך באופן חד משעי . היום כשאנו עצמנו במאה ה21 עוסקים בהנדסה גנטית .ושכפול והפריה מלאכותית.מסרבים להכיר בכך. רבותי צאו מהקופסא. הבה נברא אדם בצלמנו ובדמותנו ויחסר אך במעט מאיתנו.אמרו האאסטרונאטים שנקראים שימו לב בלשון רבים האלוהים. גם מעשה יצירת אדם ממח עצם מוזכר באופן בריאת חווה. וכן הלאה .

 2. כולם שילוב של רבים המזרח הוא פילוג של ההומו שאנס וכבש את שיטחי הנכחדים
  הניכחד לא נעלם פשוט השתלב ולאט לאט דור אחרי דור ושינויי טבע מוביל לכך שאני ואתה זה אותו המין רק שלי יש חלק מזן מסויים כלל אותך אך לך יש משהו שלא כלל אותי

 3. בשונה מהכתוב לעיל,
  לא ברור לנו עד היום האם המין האינדונזי היה תת מין נפרד, או בעל מחלה גנטית.
  כל ניסיון להראות קשר בינו לבין מחלה גנטית מודרנית כשל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן