סיקור מקיף

כדי לעמוד ביעד הסכם פריז, רוב עתודות דלק המאובנים בעולם חייבות להישאר באדמה

כמעט 60%  ממאגרי הנפט והגז הטבעי (מתאן) ו-90% מהפחם צריכים להישאר בלתי מנוצלים כדי שנוכל לעמוד בתקציב פחמן לעליה של של 1.5 מעלות מעל התקופה הטרום תעשייתית, כותבים החוקרים * בישראל, כמו בישראל, “מגיירים” את הגז הטבעי וטוענים כי אינו דלק מאובן

אסדת הגז לווייתן ליד חוף דור. צילום: By Amir.bendavid - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86431120 מתוך ויקיפדיה
אסדת הגז לווייתן ליד חוף דור. להשאיר את הגז באדמה. צילום: By Amir.bendavid – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86431120 מתוך ויקיפדיה

מחקר חדש בכתב העת Nature מדווח כי ייצור הנפט, הגז והפחם חייב להתחיל לרדת באופן מיידי כדי שיהיה אפילו סיכוי של 50% לשמור על הטמפרטורות העולמיות מעלייה של יותר מ -1.5 מעלות צלזיוס.

כחלק מהסכם פריז, מדינות הסכימו לנסות להגביל את ההתחממות הגלובלית ל -1.5 מעלות צלזיוס מעל התקופה הטרום תעשייתית. כיום אנו כבר נמצאים לפי דוח הIPCC האחרון שפורסם בחודש שעבר, בעליה של 1.09 מעלות, שאגב 1.05 מהם מיוחסות לפעילות האנושית.

לאחר קיץ של מזג אוויר קיצוני שהדגיש את הדחיפות של הגבלת ההתחממות הגלובלית במונחים אנושיים לחלוטין, מחקר חדש מבהיר מה יידרש כדי לעשות זאת. על מנת שיהיה סיכוי של 50 אחוז בלבד לעמוד ביעד האקלים השאפתני ביותר, המחקר מצא כי ייצור כל דלקי המאובנים יצטרך להתחיל לרדת מיידית, ורוב משמעותי של עתודות הנפט, הגז והפחם בעולם יצטרכו להישאר מתחת לאדמה בעשורים הקרובים.

בעוד המחקר, שפורסם ביום רביעי בכתב העת Nature, הוא רק האחרון לטעון כי עמידה ביעדי הסכם פריז 2015 להגבלת ההתחממות דורשת מסלול מהיר לאנרגיה נקייה, הוא מספק נתונים נתונים ברורים וספציפיים בדיוק כמה רחוק מיעדים אלה העולם נשאר.

“הראיות הבלתי נמנעות  ואני מקווה שהראינו וכי דיווחים רצופים הראו כי אם אנו רצים לעמוד ביעד של 1.5 מעלות, אז הייצור העולמי של דלקים כאלה צריך להתחיל לרדת”, אמר דניאל וולסבי, חוקר ביוניברסיטי קולג ‘בלונדון, בבריטניה, המחבר הראשי של המחקר.

במבוא למאמר כותבים החוקרים: “הצדדים להסכם פריז 2015 התחייבו להגביל את ההתחממות הגלובלית אל מתחת ל -2 מעלות צלזיוס ולשאוף להגביר את המאמצים להגבלת עליית הטמפרטורה ל -1.5 מעלות צלזיוס ביחס לתקופה הטרום תעשייתיית. עם זאת, דלקים מאובנים ממשיכים לשלוט במערכת האנרגיה העולמית ויש לממש ירידה חדה בשימוש בהם כדי לשמור על עליית הטמפרטורה מתחת ל -1.5 מעלות צלזיוס”.

“במאמר אנו משתמשים במודל מערכות אנרגיה גלובליות להעריך את כמות דלקי המאובנים שיש להשאיר באדמה, אזורית ועולמית, כדי לאפשר הסתברות של 50% להגבלת את ההתחממות ל-1.5 מעלות צלזיוס. 

“כמעט 60%  ממאגרי הנפט והגז הטבעי (מתאן) ו-90% מהפחם חייבים להישאר בלתי מנוצלים כדי להישאר בתוך תקציב פחמן של 1.5 מעלות. זוהי עלייה גדולה ביחס להערכות קודמות, במיוחד עבור הנפט, ש-25% נוספים מהעתודות שלו חייבים באדמה. יתר על כן, אנו מעריכים כי תפוקת הנפט והגז חייבת לרדת בעולם ב־3% בכל שנה עד 2050. משמעות הדבר היא כי רוב האזורים חייבים להגיע שיא הייצור עכשיו או במהלך העשור הקרוב, מה שהופך פרויקטים תפעוליים ומתוכננים רבים של דלק מאובנים בלתי ישימים.

“עמידה ביעד של 1.5 מעלות אפילו בהסתברות של 50% מחייבת להשאיר יותר פחמן באדמה, משום שפרויקטים כאלה פועלים שנים רבות ועדיין אין טכנולוגיות ליצירת מאזן פליטה שלילי.”

ואצלנו – הקמפיין להשארת הגז באדמה נכשל כשלון חרוץ, משום שהממשלה הקודמת העדיפה, עד הרגע האחרון את האינטרס של טייקוני הגז מול האינטרס הציבורי ומול המחויבויות שממשלה זו עצמה נתנה בפורומים בינלאומיים.

הממשלה התחלפה, אבל כפי שמציין פרופ’ עדי וולפסון במאמר באתר העין השביעית, טייקוני הגז עדיין שולטים בו. השרה קארין אלהרר הודיעה השלמה צפויה של המעבר של הפעלת תחנות כוח מפחם לגז טבעי, כאשר גם באתר החברה הוצג הגז הטבעי – שהוא אנרגיה מאובנת בעצמו – כחלופה נקיה לאנרגיות מאובנות.

“אחרי שמשרד האנרגיה מנסה לאורך שנים בכל דרך להציג את הגז הטבעי כגז ירוק, נקי, מקיים ועוד, הוא הפליא לאחרונה לעשות, וניסה להחריג אותו מרשימת הדלקים הפוסיליים, האחראים לפליטת גזי חממה שבבסיס משבר האקלים. בפוסט ובסרטון שהעלה המשרד לאחרונה לדף הפייסבוק שלו, הצטייר כאילו שהחלפת פחם בגז טבעי היא החלפה של דלק פוסילי באנרגיה נקייה.” כותב פרופ’ וולפסון. בהמשך הוא מציין כי גם ההצהרה החגיגית שסיפקו השרות אלהרר וזנדברג עם כניסתן לתפקיד על העברת ישראל לכלכלה דלת פחמן עד 2050 היא כוללנית ואינה כוללת יעדים כלשהם שניתן למדוד.

אולי הדו”ח החדש, המזכיר במפורש את הגז הטבעי כגגורם שצריך להשאיר באדמה, יעזור למשרד האנרגיה בישראל להבין מהו דלק מאובן, ומהו דלק נקי.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

 1. איך החברים יוכלו לאכול סטייקים מובחרים כל היום? באמת!? שיתרוששו? זה גז טבעי! איך יסדרו לנו מקום נעים וחמים אחרי הפוליטיקה?

 2. האנושות תמשיך להשתמש באנרגיה פוסילית. גם כשהעולם ימשיך להתחמם ולההרס מסביבה.
  הסיבה היא “באג” בהתנהגות החברה האנושית שלא מאפשר לה להקריב אינטרסים אישיים למען מטרה משותפת. במקרה זה הקרבת אינטרסים מדינתיים קצרי טווח לטובת אינטרס כלל אנושי ארוך טווח.
  לכן כל מדינה מתפתחת (סין,הודו, ברזיל) טוענת שלה מותר להמשיך ולהתפתח תוך שימוש באנרגיה פוסילית. ארה”ב ואירופה, ש”התפתחו” כבר, הן אלו שצריכות לצמצם את צריכת האנרגיה.
  יש רק שני פתרונות (מלבד חורבן):
  1) מישהו ימציא אנרגיה זולה יותר משמעותית מאנרגיה פוסילית
  2) יהיה שלטון עולמי שיכול לכפות הסדר על המדינות (יכול לקרות, אם בכלל, רק אחרי מלחמת עולם או אסון אדיר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן