סיקור מקיף

Anthropocene התקופה הגאולוגית האנושית החדשה

האדם בעידן התעשייתי השאיר חותם כל כך גדול על העולם עד שגיאולוגים בעתיד יוכלו לזהות את תקופתנו כתקופת האדם הגיאולוגית

גיאולוגים מחלקים את 4.5 מיליארד שנות כדור הארץ לעידנים גיאולוגיים כאשר כל עידן מחולק לתקופות ביניים, ב-10.000 השנים האחרונות נמצא הכדור בתקופת ההולוקן, כבר במאה ה-19 כתבו חוקרים על השנויים הרבים שיוצר האדם ועל השפעתם.

במאתיים השנים האחרונות גרמה האוכלוסייה האנושית לשנויים כה רבים בסביבה עד כי השנויים מעבירים את כדור הארץ לתקופה גאולוגית חדשה. עכשיו מציעים מדענים לכנות את התקופה שמתחילה "האנושית החדשה" על פי חוקרים מ "החברה הגאולוגית האמריקאית" ו"החברה הגיאולוגית בלונדון" Geological Society of London / Geological Society of America הביאה התעשייה לתקופה גיאולוגית חדשה.

כבר לפני שנים מספר הציע הכימאי בעל פרס נובל פאול קרוץ Paul Crutzen להכיר רשמית בשנויים שהביאו לתקופה החדשה. והוא שהציע את השם. עכשיו מצטרפים להצעה שני חוקרים Jan Zalasiewicz / Mark Williams הסיבות והגורמים להצעת החוקרים הם:
• שינויים נרחבים בהרכב המשקעים, בבליה ובהשקעת השכבות.
• הפרעה ושנוי ניכרים במחזוריות הפחמן ובטמפרטורות הכדור.
• שינוים בקנה מידה נרחב בביולוגיה – שינוים בתקופות הפריחה.
• שינוים בנדידת עופות.
• עליה בחומציות האוקיאנוסים שמסכנת את המערכת המיקרוביולוגית אותה מערכת שמהווה את בסיס שרשרת המזון.

לחוקרים בעתיד לא תהיה בעיה לזהות את התקופה, חפירה בשכבות וזיהוי המרכיבים בקרקע יגלו את השנויים שאירעו לאורך הזמן. בשכבות שנוצרות ניתן לזהות התפרצויות געשיות, תקופות קרח או הכחדה המונית.

החוקרים טוענים כי: "יש מספיק הוכחות לשנוי המשמעותי בשיכוב (שעבר ושעומד להתרחש) להכרת התקופה החדשה", במאמר נפרד שהופיע ב "מדעי האדמה" (Soil Science) טוענים חוקרים כי אחד הסמנים לתקופה החדשה הוא עוני הקרקע (חוסר פוריות) כאשר כחצי מקרקעות הכדור מנוצלות לחקלאות, מרעה, בניה וכריתת עצים, הניצול מתבטא בשיכוב שיראה היטב לעיני גיאולוגים בעתיד, השנויים במבנה השכבות יראה ויהיה ברור דיו כדי להצדיק סימון תקופה גיאולגית חדשה. לפיכך אנו נמצאים בשחר "התקופה האנושית החדשה".

דר' אסף רוזנטל, אקולוג,
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא‘ל: [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בפרק זמן קצר בגאולוגיה של כדור הארץ הצליח סוג אחד של יצור להשמיד ולהרוג את רוב החי, הצומח , ולשדוד את משאבי כדור הארץ.
    היינו כאלוהים ושיעבדנו הכל.
    האם הטבע ישיב לנו כגמולנו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן