סיקור מקיף

ילדים סקרנים: כיצד תוכלו לדעת שהחבר הכי טוב שלכם שמח, גם ללא זנב מכשכש?

כלב שמכשכש בזנבו, זו דוגמה אחת, ואנחנו בדרך כלל מפרשים כשכוש בזנב כסימן שהכלב שמח. אבל זו אינה הדרך היחידה שבה כלבים יכולים להביע את שמחתם, ויש בעלי חיים רבים שאין להם זנב או שאינם משתמשים בו כדי לדבר זה עם זה

מאת: מליסה סטרלינג, חוקרת בתר-דוקטורט באוניברסיטת סידני; תרגום: זיו עדאקי

כשסוס שמח הוא יצביע באוזניו לעברך/ <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
כשסוס שמח הוא יצביע באוזניו לעברך/ צילום: depositphotos.com

כיצד נדע שבעלי חיים חסרי זנב שמחים? שואלת גולדי רוז בת ה-5

שאלה מצוינת! בעלי חיים משתמשים בזנבם כדי להכווין את עצמם, להיאחז, לשמור על איזון ובעת שחייה, אבל הם משתמשים בו גם כאמצעי לדבר זה עם זה. כלב שמכשכש בזנבו, זו דוגמה אחת, ואנחנו בדרך כלל מפרשים כשכוש בזנב כסימן שהכלב שמח.

אבל זו אינה הדרך היחידה שבה כלבים יכולים להביע את שמחתם, ויש בעלי חיים רבים שאין להם זנב או שאינם משתמשים בו כדי לדבר זה עם זה.

זנב משוחרר ומכשכש הוא בדרך כלל סימן לכלב שמח

אז איך נוכל לדעת שבעל חיים שמח ללא זנב מכשכש?

לבעלי חיים שונים יש דרכים שונות להביע את שמחתם, לכן חשוב לדעת באיזה בעל חיים אתם מתעניינים.

לדוגמה, חתולים מגרגרים כשהם שמחים (אף שחתולים מסוימים מגרגרים גם כשהם חשים כאב). שרקנים שורקים כשהם מתרגשים ומגרגרים כשהם מרוצים. הארנבים וארנבות מעקמים את אפם כשהם מרוצים ויכולים גם להשמיע קולות גרגור באמצעות שפשוף השיניים שלהם. שפשוף או שחיקת שיניים מעידים בדרך כלל על שמחתם, אבל כמו חתולים, לעתים הם עושים זאת בקולניות כשהם חשים כאב.  

חמוסים מצייצים כשהם עולצים ונרגשים, סוסים יכוונו את אוזניהם כלפיך ופיהם יהיה נינוח ותוכים מרוצים ישירו, ישרקו או ישמיעו קולות שחיקה וגרגור באמצעות מקורם. 

כמו אתם רואים, יש דרכים רבות ומגוונות שבהן יכולים בעלי חיים להראות שהם שמחים, אם כי לפעמים הם עושים את אותה מחווה כשהם חשים כאב. מבלבל.

אם בעל חיים נוטה לחזור שוב ושוב על אותה פעולה, למשל, לשכב ולהתחמם בשמש, קרוב לוודאי שזה משמח אותם. <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
אם בעל חיים נוטה לחזור שוב ושוב על אותה פעולה, למשל, לשכב ולהתחמם בשמש, קרוב לוודאי שזה משמח אותם. צילום: depositphotos.com

פעמים רבות אנו יכולים ללמוד על מצב רוחם של בעלי חיים מתוך התבוננות בהתנהגותם באופן כללי.

חתולה שמגרגרת משום שהיא שמחה עשויה גם להתחכך ברגלייך או להתרגע בחיקך, הזנב שלה יהיה מורם גבוה או שהיא תתגלגל על גבה. כל אלה סימנים שהחתולה מרגישה ביטחון ונהנית בחברתך.

באותו אופן, ארנב ששוחק בשיניו בעודו רגוע, גם נוטה לפרוש את גופו. תוכלו לדעת עד כמה ארנב רגוע מתוך צפייה עד כמה גופו פרוש כשהוא נח. כשארנב חש כאב, הוא נוטה לרכון ועיניו יהיו עצומות למחצה, כמו מכווץ מכאב. בעלי חיים נינוחים, שאינם מרגישים מתח, הם בדרך כלל שמחים ומרוצים.

מתחת לסרטון: ארנב “רוקד” כשהוא שמח. כלומר, קופץ באוויר ומתפתל לפני שנוחת חזרה לקרקע

אנו יכולים גם להתרשם עד כמה בעל חיים שמח ממה שהם עושה. משחק הוא עדות אמינה ביותר לבעל חיים שמח, משום שרק בעל חיים שמח משחק. בעל חיים במצב רוח עליז ומשחקי יקפוץ באוויר, יזנק, ירים את רגליו מעלה כשהוא רץ, ובאופן כללי, יהיה אנרגטי יותר מכרגיל. 

ודבר אחרון, אנו יכולים לדעת מהן הפעילויות שבעלי חיים אוהבים לעשות מתוך הפעילות שהם בוחרים לחזור עליהן שוב ושוב. אם החבר החכי טוב שלכם בוחר לשכב בשמש או מחפש אחר דבר-מה טעים או חופר בורות – אז קרוב לוודאי שהם שמרים כשהם עושים זאת.

אם כן, כדי לדעת אם בעלי חיים שמחים, לא מספיק לבחון מה הם עושים עם אבר אחד בגופם, עלינו להתבונן בהתנהגותם כדי שנלמד להכיר אותם.

כדי להיות החברים-הכי-טובים של החבר הכי טוב שלכם, תנו להם את החופש לבחור את הפעילות שלהם בעצמם, כך הם יראו לכם מה הם אוהבים. התבוננות נעימה!

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן