סיקור מקיף

מגור לכלב מבוגר: כיצד אישיותם של כלבים משתנה משך שנות חייהם

אישיותם של כלבים משתנה משך הזמן, אבל השינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד לאורך חייהם של הכלבים, כמו כן, כל תכונה מתפתחת במסלול גיל נבדל

מאת: אוניברסיטת אטווש לוראנד (ELTE), בודפשט. תרגום: זיו עדאקי 

אישיותם של כלבים משתנה לאורך הזמן, אבל השינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד במהלך חיי הכלבים, וכל תכונה מתפתחת מסלול גילי נפרד, כך על פי מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת ELTE, בודפשט, והאוניברסיטה לרפואה וטרינרית, וינה בכתב-העת Scientific Reports. קרדיט: Kubinyi
אישיותם של כלבים משתנה לאורך הזמן, אבל השינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד במהלך חיי הכלבים, וכל תכונה מתפתחת מסלול גילי נפרד, כך על פי מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת ELTE, בודפשט, והאוניברסיטה לרפואה וטרינרית, וינה בכתב-העת Scientific Reports. קרדיט: Kubinyi

אישיותם של כלבים משתנה משך זמן, אבל השינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד לאורך חיי הכלבים, כמו כן, כל תכונה מתפתחת במסלול גיל נבדל, כך על פי מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת ELTE בבודפשט והאוניברסיטה לרפואה וטרינרית בווינה בכתב-העת Scientific Reports . החוקרים זיהו גם כי לכמה מהכלבים המבוגרים יש פגמים, שפוטנציאלית הם תלויי-גיל, והכלבים הללו הראו קושי קל מאוד באוריינטציה ורמות גבוהות מאוד של פעילות.

מדענים חקרו את אישיותם של 217 כלבי בורדר קולי במנעד גילים רחב (מ-6 חודשים עד 15 שנים). קרדיט: Kubinyi

אישיותו של אדם מאופיינת בדואליות ייחודית: היא גם יציבה וגם ניתנת לשינוי, תלוי בנקודת ההתייחסות. אם אנו משווים את עצמנו לחברינו, בולטת היציבות, משום שדירוגי האישיות שלנו ביחס לאחרים נותרים קבועים לאורך זמן. אולם, שינויים באישיות נראים בבירור אם אנו משווים את עצמנו לעצמנו לאורך הזמן, משום שאנשים נעשים מצפוניים יותר, יציבים יותר נפשית ונעימים יותר ככל שהם מתבגרים.

אבל מה לגבי יציבות ושינוי באישיותם של כלבים? “הגם שאישיותם של כלבים היא נושא פופולרי מאוד בספרות, בכל זאת קיימים פערי ידע אשר ליציבות ארוכת-טווח, וכן לגבי הדינמיקה של התפתחות האישיות. למשל, אם דירוג אישיות נשאר עקבי משך כמה שנים, באיזה גיל שינויים אישיותיים מתרחשים באופן הבולט ביותר ועד כמה כלבים למעשה משתנים לאורך חייהם,” מסביר Borbála Turcsán, כותב ראשי של המאמר (ELTE, המחלקה לאתולוגיה).

כדי להשיב על השאלות הללו, המדענים בחנו את אישיותם של 217 כלבי בורדר קולי במנעד גילים רחב (מ-6 חודשים עד 15 שנים) באמצעות סדרת בדיקות מקיפה, הידועה בשם “מבחן וינה לאישיות כלבים” (Vienna Dog Personality Test, VIDOPET). וכעבור ארבע שנים הזמינו המדענים את הבעלים וכלביהם לשוב למעבדה ובחנו בשנית 37 מהכלבים.

פרופ’ Friederike Range (Clever Dog Lab) מסביר מדוע נבדקו הכלבים שוב. “מחקרים אורכיים שבהם נבדקו כלבים באותן שיטות בשתי נקודות הזמן, הם נדירים מאוד בספרות המחקרית. מעקב אחר אותם כלבים אחרי כארבע שנים אפשר לנו לעסוק לא רק בשאלות של יציבות אישיותית, אלא גם לבחון אם יש הבדלים אינדיבידואליים בהתפתחות האישיות, למשל, אם כלבים שיש להם פרופילים אישיותיים מסוימים משתנים יותר מאחרים.”

אישיותם של כלבים משתנה לאורך הזמן, אבל השינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד במהלך חיי הכלבים, וכל תכונה מתפתחת מסלול גילי נפרד, כך על פי מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת ELTE, בודפשט, והאוניברסיטה לרפואה וטרינרית, וינה בכתב-העת Scientific Reports. קרדיט: Kubinyi

המדענים הראו שלאישיות כלבים יש גם מרכיב “יציב”, דירוגי כל חמש תכונות האישיות שנבדקו נותרו די עקביים לאורך תקופות הבדיקה. וכך, למשל, הכלבים הפעילים ביותר נותרו הפעילים ביותר גם ארבע שנים לאחר מכן. וכן, הכלבים עם האישיות ה”בוגרת” יותר (שהיו פחות פעילים, פחות סקרנים ויותר ממוקדי בעיות) השתנו פחות בתכונות אלו מאשר אחרים – בדומה לממצאים בקרב אנשים.

דינמיקה ספציפית לכל תכונת אישיות

כדי לבדוק את השינויים הכלליים תלויי-הגיל באישיות, החוקרים השוו את אישיות הכלבים בשבע קבוצות גיל. “מצאנו שאישיות של כלבים משתנה עם הגיל, ושהשינויים הללו מתרחשים באופן לא אחיד לאורך חיי הכלבים, בדיוק כמו אצל אנשים. אולם, באופן מכריע, הדינמיקה של השינוי נראה ספציפי לכל תכונת אישיות,” אומרZsofia Viranyi  ((Clever Dog Lab. “למשל, התכונה של מיקוד בבעיה, השתנתה מאוד במהלך החיים המוקדמים, גברה מאוד עד סביב גיל שש, ולאחר מכן שינויים נוספים בתכונה זו היו זניחים. לעומת זאת, התכונה של חיפוש אחר חידושים, לא השתנתה באופן בולט משך השלבים הצעירים יותר של החיים, אבל סביב גיל שלוש הסקרנות של הכלבים לגבי עצמים ומצבים חדשים התחילה להיחלש, והיחלשותה המשיכה עד גיל זקנה.”

התלות בפעילות גם היא ירדה באופן מתמשך לאורך חיי הכלבים, אבל בתכונה זו הירידה המובהקת ביותר התרחשה במעבר מהיותם גורים למתבגרים (בגיל שנה-שנתיים). לא בכל התכונות נראה שינוי מובהק כזה עם הגיל. למשל, כלבים הראו רק נטייה קלה להיות סבלניים יותר כלפי מצבים מתסכלים ככל שהתבגרו, וכן רמת החברותיות של הכלבים, נראה שנשמרה קבועה משך כל חייהם.

נוסף על כך, המדענים זיהו שכמה מהכלבים המבוגרים שיש להם פגמים שבפוטנציאל הם תלויי-גיל, הראו מעט מאוד בעיות באוריינטציה ורמות גבוהות מאוד של פעילות. “באמצעות תיאור לפרטי פרטים של הדפוסים הנורמטיביים של התפתחות אישיות משך שלבי חיים שונים, המחקר שלנו מסייע בזיהוי פגמים תלויי-גיל,” מסביר Enikő Kubinyi, מדען בפרויקט המחקר של הכלבי משפחה בוגרים (Senior Family Dog Project, ELTE), שנתמך במענק ERC. “כלבים כבר מזוהים כמודל טבעי להזדקנות קוגניטיבית אנושית, והתוצאות שלנו מראות שחוקיות דומה מושלת בשינויים תלויי-גיל באישיותם של אנשים וכלבים כאחד.”

Reference: “Individual and group level personality change across the lifespan in dogs” by Turcsán, B., Wallis, L., Berczik, J., Range, F., Kubinyi and E., Virányi, Zs, 14 October 2020, Scientific Reports.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. בשביל זה צריך מדע? כל בעלי הכלבים יכולים לספר על זה בלי שום תואר מצוץ מהאצבע. ודרך אגב זה נכון לגבי כל בעלי החיים שמאריכים ימים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן