סיקור מקיף

לכלבים יש איזור ייעודי זיהוי קול במוח, בדיוק כמו אצל בני אדם

“כלבים ובני אדם חולקים את אותה סביבה חברתית” אומר אטילה הנדיקס מקבוצת המחקר לאתולוגיה השוואתית MTA-ELTE בהונגריה. “הממצאים שלנו הביאו אותנו לשער שהם משתמשים באותם מנגנונים מוחיים כדי לעבד את המידע החברתי. הדבר עשוי לספק הסבר להצלחת התקשורת הקולית בין שני המינים”.

כלבים במרכז לחקר המוח בבודפשט. צילום: Borbala Ferenczy
כלבים במרכז לחקר המוח בבודפשט. צילום: Borbala Ferenczy

המחקר הראשון שהשווה את תפקודי המוח של בני אדם עם בעל חיים אחר שאינו פרימט הראה כי לכלבים יש איזור ייעודי לזיהוי קול במוחם, בדיוק כמו לבני האדם. מוחם של כלבים, כמו זה של בני אדם, גם רגיש לרמזים אקוסטיים של רגשות. כך עולה ממחקר שפורסם אמש בכתב העת Current Biology.

לפי הממצאים מעריכים החוקרים כי איזור הקול התפתח לפחות לפני 100 מיליון שנה, הגיל של האב המשותף האחרון לבני האדם ולכלבים. הם גם מציעים תובנה חדשה לקשר הייחודי עם החברים הטובים ביותר שלנו בממלכת החיות ומציעים הסבר למנגנוני התנהגות ומנגנונים עצביים שוהפכים את הברית הזו כל כך יעילה במשך עשרות אלפי שנים.

“כלבים ובני אדם חולקים את אותה סביבה חברתית” אומר אטילה הנדיקס מקבוצת המחקר לאתולוגיה השוואתית MTA-ELTE בהונגריה. “הממצאים שלנו הביאו אותנו לשער שהם משתמשים באותם מנגנונים מוחיים כדי לעבד את המידע החברתי. הדבר עשוי לספק הסבר להצלחת התקשורת הקולית בין שני המינים”.

אנדיקס ועמיתיו אימנו 11 כלבים לנוח ללא תנועה במכשיר fMRI. הדבר איפשר להם להריץ ניסויים של נוירו-הדמיה הן על כלבים והן על מתנדבים אנושיים, דבר שמעולם לא נעשה עד כה. הם תיעדו את פעילות המוח הן של בני האדם והן של הכלבים כאשר הנבדקים הקשיבו לכ-200 קולות של כלבים ובני אדם, החל מיבבה ובכי, ועד לנביחה שמחה וצחוק אנושי.

ההדמיות הראו כי מוחם של בני האדם וזה של הכלבים מכיל איזור קולי באתרים זהים. שלא במפתיע איזור הקול אצל כלבים מגיב בחוזקה יותר לקולות של כלבים אחרים, בעוד בני האדם מגיבים בחוזקה לקולותיהם של בני אדם אחרים.

החוקרים גם חשפו דמיון מפתיע בין הדרכים שבהם מעבד מוחם של הכלבים ובני האדם קולות טעונים רגשית. בשני המינים, איזור ליד קליפת המוח השמיעתית הראשונית הואר חזק יותר כאשר נשמעו קולות שמחים לעומת קולות עצובים. אנדיקס אומר כי החוקרים הופתעו במיוחד מהתגובה הזהה לרגשות בקרב שני המינים.

ובכל זאת, יש גם הבדלים. אצל כלבים 48% מכל האיזורים במוח הרגישים לקול, הגיבו בחוזקה יותר לצלילים אחרים מלבד דיבור. הדבר מנוגד לבני האדם שם רק 3% מהאיזורים במוח הרגישים לקול הראו תגובה לצלילים אחרים לעומת קולות דיבור.

לדברי החוקרים, המחקר שלהם מהווה את הצעד הראשון לקראת הבנה כיצד הכלבים יכולים להיות טובים כל כך בהתאמה לרגשות ולתחושות של הבעלים האנושיים שלהם.

“שיטה זו מציעה דרך חדשה לחלוטין של מחקר עצבי בכלבים” אמר אנדיקס. “לראשונה התחלנו להבין כיצד חברינו הטובים ביותר רואים אותנו ומנווטים בסביבתנו החברתית.”

 

להודעה של החוקרים ב-eurekalert

11 תגובות

 1. “של הבעלים האנושיים שלהם” – לכלב יש בעלים. אני מקווה שנשים יבינו סוף סוף שהן לא חפצים או כלבים ואין להן “בעל”.

  אגב, מה דעתכם לגוון ובמקום “אב קדמון”, לכתוב פעם אחת “אם קדמונית” ?

 2. לא נכון. יש הרבה סיבות. הם לא מרגישים חלק מהמדינהף זו הסיבה העקרית. בעוד שחילוני מצוי, מגיל אפס שוטפים לו את המוח שהוא חלק מהמדינה.
  אבל גם אז הרוב לא ילכו להסתכן וישארו בעורף.
  אם לפיד מדבר על שיוויון בנטל אז שכולם ילכו ויעמידו את חייהם בסכנה באותה מידה.

 3. נקודה
  כאן אנחנו מסכימים. הסיבה היחידה שהחרדים לא מוכנים שבניהם ישרתו בצבא זה כי הם מפחדים לאבד שליטה. כל הסיפור של תורתם אומנותם הוא פשוט שקר.

 4. עכשיו אתה מתחיל לדבר כמו איזה דתי שמאיימים לו על האמונה באלוהים שעליה הוא גדל.
  זה מביא אותי לחשיבה שבעצם המלחמה שיש היום בין הדתיים לחילוניים היא על שליטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן