סיקור מקיף

לכַשכּש בזנב

לא כל כִּשְׁכּוּש בזנב מֵעיד על שמחתו של הכלב. לזנב הכלב תפקידים רבים – בעזרתו הוא מְתַקְשֵֶר עם הסביבה, שוחה, שומר על איזוּן גופו בעת ריצה, ואפילו רומז לנו על בדידותו

כתבו: ד"ר דורון נרי – וטֵרינר, וניצן דליצקי – טכנאית ראשית, המרכז הווטרינרי רמת השרון־הרצלייה,

שישה גורי כלבים בני חודשיים אוכלים ביחד מקערה. צילום: shutterstock
שישה גורי כלבים בני חודשיים אוכלים ביחד מקערה. צילום: shutterstock

תמיד חשבנו שכשכוש בזנב הוא סימן לכך שהכלב שמח לראות אותנו או שמדובר בכלב חברותי שרוצה מאוד לשחק אתנו. זה לא בהכרח נכון! כשכוש הזנב משתנה בהתאם למצב רוחו ולאופיו של הכלב. לכלב דוֹמינַנטי ותוקפני יהיה כשכוש זנב קצר, גבוה ונוּקשה, ואילו לכלב כָּנועַ ולא דומיננטי יהיה כשכוש זנב רָפוּי ורחב.
כלבים משתמשים בזנבם לצורך תקשורת. הם מבטאים אושר, שמחה, אַגְרֵסִיבִיוּת, מתח ורגשות שונים באמצעות הנעת זנבם. לפעמים מספיק רק מבט חטוף בזנב כדי לדעת על מה הכלב חושב ומה עובר בראשו.

מה הזנב אומר?
צורת הזנב משתנה בין גזעי הכלבים השונים, ולכלבים מסוימים אין זנב כלל. בזנב יש בין שש ל־23 חוליות וכן רצועות (ליגָמֶנטים) ושרירים האחראים לתזוזה למעלה, למטה ולצדדים. כשכוש הזנב המשתלב עם תזוזת גופו של הכלב הוא צורת התקשורת שלו, המַבּיעה רגשות שונים:
התלבטות: כשכוש בזנב מֵעיד על כך שהכלב מתלבט. ככל שהכלב מכשכש בזנב יותר פעמים, כן נדע שהוא מתלבט יותר ולא בטוח מה לעשות – להישאר אתנו או לחזור הביתה לדוגמה.

פחד ומתח: אם הכלב מחביא את זנבו מתחת לגופו, זהו סימן שהוא פוחד ממשהו, שהוא מרגיש אי־ודאות, חשש, כניעה או שהוא מנסה לפייס אותנו.
שמחה: כשהכלב מכַשכּש בזנבו לגובה וגופו זז עם הזנב – נדע שהוא שמח ומאושר. מצב זה מוכר לנו כשאנו חוזרים הביתה אחרי הלימודים והכלב מתרגש לראות אותנו. זה גורם לנו אושר!

סקרנות וריכוז: כאשר זנבו של הכלב עומד יציב בתנוחה ישרה, בגובה הגוף, אך ללא תזוזה – הוא מרוכז במשהו או סקרן לראות מה יקרה.
היכרות: כשכלבים דומיננטיים פוגשים אחרים הם יִזְקפו את הזנב שלהם כדי שהכלב האחר יוכל לרחרֵחַ אותם ואת הריח שהם מפרישים. לעומת זאת, כשכלב פחדן נפגש עם כלב אחר – הוא יכניס את זנבו וימנע את האחר מלהריח אותו מכיוון שאינו בטוח בעצמו, חושש למעמדו. הוא מנסה להסתיר את ריחו כדי שהכלב האחר לא ישים לב אליו.

חוסר ודאות: כשהזנב נמצא מתחת לגובה הגוף, אך הכלב מכשכש בזהירות ובחששנות – זה סימן שהוא מרגיש מאוּתגר ולא בטוח. חוסר ביטחון זה עלול לגרום לכלב להיכנס לקרב עם כלב נוסף. כשהזנב מחודד מעל גובה הגוף, הכלב עומד זקוף ואוזניו מורמות כלפי מעלה – זהו מצב של איום וקריאת אֶתגר על הכלב האחר.

למה הכלב צריך זנב?
מלבד דַּרכֵי תקשורת שונות, זנב הכלב משמש גם לצרכים פיזיים:

  • איזון הגוף: כשהכלב רץ ופונה פניות חדות זנבו משמש אותו לאיזון ולשמירה על יציבותן של ארבע רגליו. בדרך כלל לכַלבֵי הריצה המְהירים יש זנב דק וארוך. שימוש בזנב לאיזון ולייצוב הגוף מזכיר לוליין שהולך עם מוט ארוך לאיזון.
  • שחייה: יש כלבים המשתמשים בזנבם כדי לשחות. לרוב מדובר בכלבים בעלי זנב עבה וסבוך שֵׂער, שמשמש כמו משוט במים.
  • בדידות: כשכלב רודף אחרי הזנב של עצמו הוא עושה את זה לא כמשחק או שעשוע. מצב זה מטריד מאוד ואינו בריא לכלב שלנו כלל וכלל. זה קורה בדרך כלל כשהכלב בודד, משועמם ואינו משחק עם כלבים אחרים. במקרים כאלה הכלב מפתח הפרעת התנהגות – הוא רואה בזנב שלו חבר למשחק ומתחיל לרדוף אחריו. מדענים רואים במצב זה "טיקים" התנהגותיים, כמו צעידה הלוך ושוב, לעיסת הזנב, ליקוק כפייתי של כפות רגליים. עם זאת, לא כל רדיפה אחרי הזנב היא סימן לבדידות. לפעמים יש לכלב פרעושים בבסיס הזנב, והוא מנסה לתפּוס את הזנב שלו כדי לגרד את האזור המגוֹרה. דבר זה דורש טיפול לסילוק הפרעושים!

מחלות זנב
יש מחלות שיכולות להתפתח בזנב הכלב:
טראומה: זנב הכלב פצוע ומדמם מכיוון שהוא מכַשכֵּש בזנבו פעמים רבות סמוך לארונות, לשולחנות ולרהיטים אחרים בבית, ונפצע בשל כך. תופעה זוֹ נפוצה בקרב אמסטפים, וימרנרים, ויסלות, פיטבולים, וגזעים נוספים בעלי שרירי זנב חזקים. בזנב יש כלי דם רבים, ויש כלבים שזנבם נראֶה כל הזמן פצוע ומדמם.
אָלוֹפַּציות: איבוד שֵׂער בזנב, שתוצאתו מראֶה של זנב חולדה.
דֶרְמָטִיטִיס של בסיס הזנב: מחלת עור הגורמת לגֶרד באזור הזנב. מחלה זוֹ נפוצה בדרך כלל בקרב גזעים שנולדו עם זנב כפתור כמו בולדוג ובוקסר.

הכתבה הופיעה בגיליון נובמבר של גליליאו צעיר – ירחון לילדים סקרנים

רוצים לקרוא עוד? לקבלת מגזין גליליאו צעיר במתנה

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן