סיקור מקיף

חוקר צפה במאות סרטוני הארץ השטוחה כדי ללמוד כיצד מתפשטות תיאוריות קונסיפרציה

החוקר ניסה להעריך מה המשמעות של התובנות שקיבל על המאבק בדיסאינפורמציה

מאת קרלוס דיאז רואיז, פרופסור משנה, בית הספר לכלכלה ע"ש הנקן

תיאורית הארץ השטוחה. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
תיאורית הארץ השטוחה. איור: depositphotos.com

ברחבי העולם, ובניגוד לכל הראיות המדעיות, פלח לא קטן מהאוכלוסייה מאמין שצורתו העגולה של כדור הארץ היא תיאוריה לא מוכחת או מתיחה משוכללת. סקרים של YouGov America ב-2018 ו-FDU ב-2022 מצאו ש-11% מהאמריקאים מאמינים ש"כדור הארץ" עשוי להיות שטוח.

בעוד שמפתה לפטור את "אנשי הארץ השטוחה" כמשעשעים קלות, אנו מתעלמים מהסכנה עבורנו. סקרים מראים שיש חפיפה בין האמונה בתיאוריות קונספירציה שונות , שחלקן יכולות לשמש כשערים להקצנה.  QAnon ותורת ההחלפה הגדולה, למשל, הוכיחו את עצמן כקטלניות יותר מפעם אחת

באמצעות לימוד האופן שבו אנשי הארץ השטוחה מדברים על האמונות שלהם, אנו יכולים ללמוד כיצד הם הופכים את הטיעונים שלהם למרתקים עבור הקהל שלהם, ובהמשך ללמוד מה גורם לדיסאינפורמציה להתפשט ברשת.

במחקר שנערך לאחרונה, עמיתי תומס נילסון מאוניברסיטת לינאוס ואני ניתחנו מאות סרטוני יוטיוב שבהם אנשים טוענים שכדור הארץ שטוח. שמנו לב לטכניקות הדיון שלהם כדי להבין את מבנה הטיעונים שלהם וכיצד הם גורמים להם להיראות רציונליים.

אסטרטגיה אחת שהם משתמשים בה היא לקחת צד בוויכוחים הקיימים. אנשים שמחוברים עמוקות לצד אחד של מלחמת תרבות עשויים להפעיל כל טיעון (כולל אמיתות, חצאי אמיתות ודעות), אם זה יעזור להם לנצח. אנשים משקיעים את זהותם בקבוצה ומוכנים יותר להאמין לבעלי ברית אחרים מאשר לאלו הנתפסים כמתנגדים– תופעה שסוציולוגים מכנים ניאו-שבטיות.

הבעיה מתעוררת כאשר אנשים מפנימים דיסאינפורמציה כחלק מזהותם. בעוד שמאמרים חדשותיים יכולים לעבור בדיקת עובדות, אמונות אישיות אינן יכולות. כאשר תיאוריות קונספירציה הן חלק ממערכת הערכים או השקפת העולם של מישהו, קשה לאתגר אותן.

שלושת היסודות של תיאוריית הארץ השטוחה

בניתוח הסרטונים האלה, ראינו שמאמיני הארץ השטוחה מנצלים את מלחמות התרבות המתמשכות על ידי הכנסת טיעונים משלהם להיגיון של, בעיקר, שלושה ויכוחים עיקריים. דיונים אלה הם ארוכי שנים ויכולים להיות אישיים מאוד עבור המשתתפים משני הצדדים.

הראשון הוא הדיון על קיומו של אלוהים, שחוזר לימי קדם, ובנוי על היגיון, ולא על התבוננות. אנשים מתווכחים כבר דורות רבים על אתאיזם נגד אמונה, אבולוציה נגד בריאתנות, והמפץ הגדול נגד תכנון תבוני. מה שאנשי הארץ השטוחה עושים הוא למקם את הטיעון שלהם בתוך המאבק ארוך השנים של הימין הנוצרי, בטענה שאתאיסטים משתמשים בפסאודו-מדע – האבולוציה, המפץ הגדול וכדור הארץ העגול – כדי להרחיק אנשים מאלוהים.

פזמון נפוץ של תורת הארץ השטוחה שמתחבר לאמונות דתיות הוא שאלוהים יכול לאכלס את השמיים שמעלינו פיזית רק במישור שטוח, ולא בכדור. כפי שניסח זאת אחד מאנשי כדור הארץ השטוחים:

"הם המציאו את המפץ הגדול כדי להכחיש שאלוהים ברא הכל, והם המציאו את האבולוציה כדי לשכנע אתכם שאכפת לו יותר מהקופים מאשר מכם … הם המציאו את כדור הארץ העגול מכיוון שאלוהים לא יכול להיות מעליכם אם הוא גם נמצא מתחתיכם, והם המציאו יקום אינסופי, כדי לגרום לכם להאמין שאלוהים רחוק מכם."

הנושא השני הוא תיאוריית קונספירציה שרואה אנשים רגילים עומדים נגד האליטה השלטת של פוליטיקאים וסלבריטאים מושחתים. ידע הוא כוח, ותיאוריה זו טוענת כי בעלי הכוח קושרים קשר לשמור את הידע לעצמם על ידי עיוות טבעה הבסיסי של המציאות. המסר הוא שאנשים נשלטים בקלות אם הם מאמינים למה שאומרים להם ולא לעיניים שלהם. ואכן, כדור הארץ אכן נראה שטוח לעין בלתי מזוינת. אנשי כדור הארץ השטוח רואים את עצמם כחלק מקהילה של גיבורים בלתי מעורערים, הנלחמים נגד עריצותה של אליטה שגורמת לציבור לא להאמין במה שהם רואים.

הנושא השלישי מבוסס על טיעון "החשיבה החופשית", שתחילתו בוויכוח הסוער על נוכחותו או היעדרו של אלוהים בטקסט של חוקת ארה"ב. השקפה חילונית זו טוענת שאנשים רציונליים לא צריכים להאמין לסמכות או לדוגמה – במקום זאת, הם צריכים לסמוך רק על ההיגיון והניסיון שלהם. אנשים חופשיים לא סומכים על מומחים שמשתמשים ב"ידע בספרים" או ב"מתמטיקה שטותית" שאנשים מן השורה אינם יכולים לשכפל. אנשי כדור הארץ השטוח משתמשים לעתים קרובות בתצפיות אישיות כדי לבחון אם כדור הארץ עגול, במיוחד באמצעות ניסויים תוצרת בית. הם רואים את עצמם כאנשי החזון והמדענים של פעם, כמו גלילאו של ימינו.

תגובות נגד אפשריות

המאבק בדיסאינפורמציה ברשתות החברתיות קשה כשאנשים מפנימים אותה כאמונה אישית. בדיקת עובדות יכולה להיות לא יעילה כי דיסאינפורמציה הופכת לדעה או ערך אישי.

תגובה לחסידי הארץ השטוחה (או לתיאורטיקנים אחרים של תיאוריות קונספירציה) דורשת הבנה של ההיגיון שהופך את טיעוניהם למשכנעים. לדוגמה, אם אתה יודע שהם מוצאים טיעונים מסמכות לא משכנעים, אז בחירת מדען ממשלתי כדובר של תגובת נגד עשויה להיות לא יעילה. במקום זאת, זה עשוי להיות מושך יותר להציע ניסוי תוצרת בית שכל אחד יכול לבצע.

אם נוכל לזהות את הרציונליות שמאחורי האמונות הספציפיות שלהם, אז תגובת נגד יכולה להפעיל את ההיגיון הזה. יודעי דבר בקבוצה הם לעתים קרובות המפתח לכך – רק דובר עם אישורים ללא דופי כנוצרי אדוק יכול לומר שאינך זקוק לאמונות כדור הארץ השטוח כדי להישאר נאמן לאמונתך.

באופן כללי, אמונות כמו תיאוריית כדור הארץ השטוח, QAnon ותורת ההחלפה הגדולה גדלות מכיוון שהן פונות לתחושת זהות קבוצתית תחת מתקפה. אפילו מידע מוטעה וקונספירציות מופרכות יכולים להיראות רציונליים אם הם משתלבים בקובלנות הקיימות. מכיוון שדיונים ברשתות החברתיות דורשים רק פרסום תוכן, המשתתפים יוצרים לולאת משוב שמבססת את הדיסאינפורמציה כנקודות מבט שלא ניתן לבדוק עובדות.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

 1. דרעי זכאי, לנתניהו יש גנים מזרחיים, העושר זולג מהעשירים לכל העם, וכו' הגיב:

  כשהתודעה שטחית, גם כדור הוא שטוח.
  התודעה שטחית משתי סיבות נפרדות במקורן, אבל מצטברות יחד לתוצאה העצובה הזאת.
  א) IQ נמוך. ל-16% מהאוכלוסיה מנת משכל נמוכה מ-85, שבאמת אני לא יודע אילו מסקנות הגיוניות אפשר להסיק עם ציוד כזה, אפילו אם כל הנתונים האחרים הם ללא דופי.
  ב) הפרעות רגשיות. לאחוז גבוה בהרבה מ16% הנ"ל יש הפרעות רגשיות שמונעות מהם לקבל החלטות לפי הנתונים שלפניהם, ומאלצות אותם לקבל החלטות שגויות, לפעמים אותן החלטות שגויות שוב ושוב, או שתוקעות אותם ומונעות החלטה בכלל (דחיינות, או היסוס כרוני, או שינוי דעה הלוך-וחזור). לפעמים מדובר באנשים אינטליגנטים להפליא, שמחוץ לתחום הצלחתם מתנהגים כילדים חסרי בינה.

  מי שלא יכול לקבל החלטת הגיוניות הוא חומר הגלם הבסיסי לאמונות ולאידאולוגיות. הוא מאמין ברעיון ו/או באדם מסויים, ושום טעון הגיוני לא ישכנע אותו. אלו מרכיבים את רובה הגדול של האוכלוסיה האנושית מאז ומעולם, ולכן דמוקרטיה שבה באמת הרוב מחליט – באמת מקבלת החלטות אוויליות שגורמות, בהקדם או אפילו מוקדם מכך, סבל לכל הצדדים.

 2. זה פגם יסודי בפעילות המוחית של כשליש מהאוכלוסיה, שמסוגלים להאמין בצורה מוחלטת בדבר שאין להם מושג עליו. בדרך כלל האמונה נובעת מכך ששמעו או קראו משהוא והם מפנימים את המידע כאילו היה ידע אמיתי. דוגמאות: אנשים שמאמינים שיש אלוהים. אנשים שמאמנינים שיש שטן, מלאכים ורוחות רעות. אנשים שמאמינים שאלוהים נולד מהריון ללא אבא. אנשים שמאמינים שיש הרבה אלוהימים שכל הזמן נלחמים ביניהם. אנשים שמאמינים שהארץ שטוחה. אנשים שמאמינים שיחיו לעולמחם. אנשים שמאמינים שגורו מסויים הוא אלוהים. אנשים שמאמינים שחייזרים מתחבאים עם חלליות מאחורי כוכבי שביט. אנשים שמאמינים שפוליטיקאי מסויים הוא אדם עליון. אנשים שמאמינים שאנשים אחרים אוכלים ילדים או משתמשים בדמם לאפיית מצות.
  אפשר להמשיך כמעט עד אינסוף. זה עניין שפוגע בערך בשליש מהאנשים, ובמאה שעברה גרם להרג של כ-50 מליון אנשים על ידי שליש מהגרמנים שהאמינו בהיטלר. במאה הנוכחית יש דוגמאות יותר צנועות – שליש מהאוכלוסיה ברוסיה שמאמין בפוטין שכבר עבר את מליון ההרוגים, השליש בסין עם שי שכבר התרים עשרות אלפים את אבריהם והעביר מליונים שטיפת מוח, שליש בעוד כמה דיקטטורות, וכמובן השליש בארה"ב וישראל שמכור לשני שואפים להיות דיקטטורים.

 3. זו לא דיסאינפורמציה . ידוע וברור שהירח עשוי מגבינה. ולא צריך להרחיק עד הירח להוכיח את זה .
  מכיוון שידוע שהירח התנתק מכדור הארץ מספיק לחפור בור עמוק לעבור את שכבת החול ולטעום .
  נכון שקשה לעיתים למצוא היכן שכבת הגבינה קרובה לפני כדור הארץ אבל אם תיכנסו למכרות ותטעמו תרגישו את טעם הגבינה .

 4. כל מה שאפשר זה לרחם עליהם כי ברור שהם חיים בתפיסה דו ממדית ללא יכולת אחיזה בתלת ממד ובוודאות לא רב ממדיות , מסכנים עלובים !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן