סיקור מקיף

חגיגה של גלקסיות: 'האבל' לוכד אשכול עם גלקסיות מכל הצורות והגדלים

תצרף גלקטי זה מתגאה במגוון כיוונים, עם גלקסיות ספירליות כמו זו שבמרכז תמונה זו הנראות כמעט במבט מעליהן, וכמה גלקסיות ספירליות הנראות רק כפרוסות אור דקיקות במבט מהצד. זאת בנוסף לאפקט עדשת הכבידה שמאפשר לצפות בגלקסיות מרוחקות יותר

אשכול הגלקסיות ACO S 295 שצולם על ידי טלסקופ החלל האבל. קרדיט: ESA / האבל ונאס"א, פ 'פאקוד, ד' קוא
אשכול הגלקסיות ACO S 295 שצולם על ידי טלסקופ החלל האבל. קרדיט: ESA / האבל ונאס"א, פ 'פאקוד, ד' קוא

תמונת השבוע המלאה הזו של טלסקופ החלל 'האבל' מציגה את אשכול הגלקסיות ACO S 295, כמו גם ערב רב של גלקסיות רקע וכוכבי חזית. גלקסיות בכל הצורות והגדלים מאכלסות את התמונה הזו, החל מספירליות מפוארות ועד אליפטיות מטושטשות. בנוסף למגוון גדלים, תצרף גלקטי זה מתגאה במגוון כיוונים, עם גלקסיות ספירליות כמו זו שבמרכז תמונה זו הנראות כמעט במבט מעליהן, וכמה גלקסיות ספירליות הנראות רק כפרוסות אור דקיקות במבט מהצד.

אפקט עדשת כבידה

האשכול שולט במרכז התמונה, הן מבחינה ויזואלית והן מבחינה פיזית. המסה העצומה של צביר הגלקסיות גורמת לאפקט עדשה כבידתי לגלקסיות הרקע, מעוותת ומורחת את צורותיהן. כמו גם מהווה זכוכית מגדלת טבעית לחקר גלקסיות רחוקות, עדשות הכבידה מיסגרו בעדינות את מרכז התמונה, והפיקו סצנה מדהימה מבחינה ויזואלית.

תמונה זו תצטרף למורשת האבל, פרויקט המאגד את התמונות המדעיות המעניינות ביותר והיפות ביותר ויזואלית. הטלסקופ עומד לסיים את חייו ויחליף אותו (באיחור של שנים רבות מהתכנון) טלסקופ החלל ג'יימס ווב, אלא שהוא יצפה פחות באור הנראה ויותר באור התת-אדום, במטרה ללכוד תמונות של עצמים מהיקום המוקדם שבשל מהירות בריחתן מאיתנו ההיסט לאדום שלהם גדול.

גלקסיות רחוקות מאוד אינן רק חיוורות אלא גם נראות קטנות בשמים. האסטרונומים היו שמחים לראות כיצד התפתח תהליך יצירת הכוכבים בתוך גלקסיות אלה. פרטים כאלה הם לרוב מחוץ ליכולת התצפית של האבל ללא ההגברה המתאפשרת בזכות הכבידה של העצמים שבדרך.

עוד בנושא באתר הידען:

9 תגובות

 1. אני לומד 5 יחידות בפיזיקה ולא הבנתי את ההסבר שלך איבר במאמר שצירפת

 2. לפי המאמר "היקום נע במרחב אין סופי…" אבל יקום לא יכול "לנוע במרחב אין סופי…" כי תנועה זה מדד של זמן ומרחב , ומחוץ ליקום, אין מרחב ואין זמן. ובכלל אין דבר כזה "מחוץ ליקום" כי היקום הוא בהגדרה הכל, ולכן הוא אין סופי.
  מצד שני אם נניח שיש איזה חלל מוגדר שמכיל את כל הגלקסיות כולם, ויש לו גבול כל שהוא, והוא נע לאן שהוא בעל חלל כל שהוא, זה לא היקום אלא חלק מהיקום .

 3. את תמונת היקום כולו טלסקופ לא יוכל לגלות.
  התמונה האמיתית של היקום נתפסת רק בדמיון.
  ליקום יש צורה של דיסקוס, הנע במרחב אינסופי מלא בזמן פסיבי , בקו ישר , במהירות 12C
  כיוון תנועת היקום, הוא כיוון ציר הדיסקוס.
  את צורת הדיסקוס יוצרים כל כוכבי היקום, הנעים במסלולים בורגיים טבעיים.
  תנועת הכוכבים טבעית, ואין צורך בכוח כדי להניע אותם.
  תנועת הכוכבים היא מוחלטת, ובתנועה מוחלטת יכול לצפות רק צופה דמיוני, שהוא נח מוחלט.
  המאמר הבא מפרט את מבנה היקום

  http://img2.timg.co.il/forums/3/c8659042-cdd9-4060-b7fd-a3872d542a4b.pdf

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן