סיקור מקיף

האבל חוגג 21 עם השושנה של הגלקסיות

האסטרונומים במרכז המדעי של טלסקופ החלל בבלטימור פרסמו את התמונה של צמד הגלקסיות ARP 273 המורכבת משתי גלקסיות בתהליכי התנגשות וצורת אחד מהם – כשושנה


גלקסית השושנה - מתוך הצמד ARP 273
גלקסית השושנה - מתוך הצמד ARP 273

כדי לחגוג את יום הולדתו ה -21 של טלסקופ החלל האבל החליטו אנשי המכון המדעי של טלסקופ החלל בבלטימור, מרילנד, לכוון את עינו של האבל אח זוג פוטוגני במיוחד של גלקסיה הנמצאת בשלבי מיזוג בין שתי גלקסיות שהולידו אותה המכונה ARP 273

“במשך 21 שנים שינה האבל באופן בסיסי את ההשקפה שלנו אודות היקום ואיפשר לנו לראות עמוק לתוך העבר ולפתוח את עיננו למסתורין שסביבנו” אמר מנהל נאס”א צ’ארלס בולדן. “היה לי הכבוד לכוון את מעבורת החלל דיסקברי כשהיא שיגרה את האבל. לאחר כל הזמן שעבר, תמונות חדשות של האבל עדיין מרגשות ומעוררות השראה. והם מהווים עדות לעבודה יוצאת הדופן של אנשים רבים מאחורי המצפה המפורסם בעולם.”

התמונות שפורסמו לאחרונה מראות גלקסיה ספיראלית גדולה המכונה UGC 1810 שדיסקתה משובשת והפכה לבעלת צורת שושנה בשל הגאות הכבידתית שמפעילה עליה גלקסיה מלווה הנמצאת מתחתיה והמכונה בשם UGC 1813 . מקבץ של נקודות כחולות כיהלומים לרוחב ראש הגלקסיה הם האור המשולב מצבירים של כוכבים צעירים כחולים ובהירים. זוהר כוכבים מאסיבי זה בולט במיוחד באור אולטרה סגול.
האיזור הקטן יורת של יצירת כוכבים מאסיבית נמצא בגלעין הגלקסיה, ככל הנראה מונעת יצירת הכוכבים מפגישה עם הגלקסיה המלווה.
ARP 273 נמצא בקבוצת אנדרומדה והוא מרוחק כ-300 מיליון שנות אור מכדור הארץ. התמונה מראה גשרים כבידתייים בהם עובר חומר בין שתי הגלקיסות המופרדות זו מזה עשרות אלפי שנות אור.

לידיעה באתר נאס”א

 

5 תגובות

 1. אתם מוכנים לעזור לי אני ציריך חומר לגמר החידון חלל הארצי על שם אילן רמון (אני בן 11)

 2. אבי היקר
  תתקן
  במקום 300 שנות אור צריך להיות 300 מיליון שנות אור!!!
  מיכאL אם לאבי אין זמן אז תתקן אתה
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 3. טעות קטנה

  ARP 273 נמצא בקבוצת אנדרומדה והוא מרוחק כ-300 מיליון שנות כניראה אור מכדור הארץ.
  טעות קטנה של כמה שנות אור
  חג שמח
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן