סיקור מקיף

דו”ח העב”מים המיוחל פורסם, אך גם הפעם האירועים אינם מיוחסים לחייזרים

ההערכה שרובן הן פרשנויות שגויות של אירועים קונבנציונליים, למשל להקות ציפורים או כתב”מים, מערכות צבאיות בניסוי סודי אמריקני והחשש הגדול ביותר הוא מפני טכנולוגיה עליונה שפותחה על ידי מעצמה זרה

תרגום: אבי בליזובסקי

: סרטון תא הטייס מתעד מפגש אווירי חריג שהתרחש מול חופי פלורידה בשנת 2015. מקור: חיל הים האמריקאי
תמונת מסך מתוך סרטון תא הטייס מתעד מפגש אווירי חריג שהתרחש מול חופי פלורידה בשנת 2015. מקור: חיל הים האמריקאי

לאחר חודשים של ציפייה פרסמו מומחי מודיעין אמריקאים דו”ר המתאר 18 תקריות מאז 2004 שבהן עצמים מעופפים לא מזוהים – או תופעות אוויריות בלתי מזוהות (UAP), אם להשתמש במונח של הפנטגון – נראו כמדגימים טכנולוגיות פורצות דרך.

הגרסה בת תשעת העמודים והבלתי מסווגת של הדו”ח אינה מתארת את האירועים בפירוט, ואינה מייחסת אותם לחייזרים אבל מצביעה על כך שהם לא קשורים לטכנולוגיות צבאיות אמריקאיות קיימות.

מטרת הדו”ח, שהופק על ידי משרד מנהל המודיעין הלאומי בתגובה לדרישה של הקונגרס, היא להעריך את האיום הפוטנציאלי הנשקף מהתופעות האוויריות החריגות שדווחו על ידי טייסים צבאיים אמריקאים לאורך השנים שהם פשוטו כמשמעו – עצמים (מעופפים) בלתי מזוהים.

מומחי מודיעין אמרו שאין להם מספיק נתונים כדי לגבש מסקנות מוצקות על אופיין של 143 מתוך 144 דוחות עב”מים שהוגשו בין 2004 למרץ 2021. המקרה היחיד שלדבריהם יכלו לפתור “בביטחון רב” יוחס לבלון גדול ומנוטרל.

המסקנה שלהם הייתה כי תצפיות על תופעות אוויריות בלתי מזוהות צריכות לקבל יותר תשומת לב.

סיכון לענף התעופה

“תופעות אוויריות בלתי מזוהות מהווה סכנה לבטיחות הטיסה ועלולות להוות סכנה רחבה יותר במקרה שמדובר בטכנולוגיות איסוף מתוחכמות של ממשלה זרה או הפגנת טכנולוגיית תעופה וחלל פורצת דרך על ידי יריב פוטנציאלי”, נכתב בדו”ח. המומחים אמרו כי “כרגע חסרים להם נתונים” כדי לציין אם אחד מהתקריות החריגות אכן מהווה איום כזה.

הסנאטור מרקו רוביו, שדחף לפרסום הדו”ח בירך על הפרסום והסכים עם מסקנותיו.

“במשך שנים, הגברים והנשים שאנו סומכים עליהם כדי להגן על ארצנו דיווחו על מפגשים עם מטוסים לא מזוהים בעלי יכולות נעלות, ובמשך שנים התעלמו מהדאגות שלהם ולעגו להם לעתים קרובות”, אמר בהצהרה. “דו”ח זה הוא צעד ראשון חשוב בקיטלוג האירועים האלה, אבל רק צעד ראשון”.

רוביו אמר שלמשרד ההגנה ולקהילת המודיעין האמריקאית “יש הרבה עבודה לעשות לפני שנוכל להבין אם האיומים האוויריים האלה מהווים דאגה רצינית לביטחון הלאומי”.

הפנטגון היה מעורב במחקרי עב”מים במשך עשרות שנים החל מתקרית רוזוול המפורסמת ב-1947.

במשך עשרות שנים פורשו תקריות כאלה כפרשנות מוטעית של תופעות אטמוספריות או אסטרונומיות, או לעתים כתצפיות תועות של פעולות אוויריות למטרות צבאיות. אבל דיווחי עב”מים נלקחו ברצינות רבה יותר בשנים האחרונות, הודות לעבודתו של כוח משימה שקט של הפנטגון שהוקם בשנת 2017.

חשיפת כוח המשימה, וסדרה של סרטונים חריגים שצולמו על ידי מטוסי חיל הים, גרמו לרוביו ולמחוקקים אחרים לבקש דו”ח רשמי ממשרד המודיעין.

פרשנות שגויה לאירועים שגרתיים

הדו”ח אמר שרוב החריגות שדווחו כנראה מייצגות עצמים פיזיים בפועל ולא רק תקלות, בהתחשב בכך ש-80 מתוך 144 החריגות שצוטטו בדו”ח הופיעו בחיישנים מרובים.

“ישנם ככל הנראה סוגים רבים של תופעות אוויריות בלתי מזוהות הדורשים הסברים שונים בהתבסס על מגוון המראה וההתנהגויות המתוארים בדיווח”, נכתב בדו”ח. ניתן לפרק את הסוגים הבסיסיים ל”עומס באוויר” כגון להקות ציפורים, מזל”טים; פסולת שנפלה מהחלל; תופעות אטמוספריות טבעיות; תוכניות פיתוח המנוהלות על ידי ממשלת ארה”ב או תעשיות מסחריות; מערכות של מעצמות יריבות; ופח מלכוד לתופעות “אחרות”.

הדו”ח מתאר 18 תקריות, המתוארות ב-21 דו”חות, שבהם משקיפים דיווחו על דפוסי תנועה חריגים או מאפייני טיסה חריגים.

“נראה כי חלק מהתופעות האוויריות הבלתי מזוהות נותר נייח למרות רוחות חזקות, נע כנגד הרוח, מתמרן בפתאומיות או נע במהירות ניכרת, ללא אמצעי הנעה ניכרים”, נכתב בדו”ח. “במספר קטן של מקרים, מערכות מטוסים צבאיים קלטו אותות רדיו הקשורות לתצפיות תופעות אוויריות בלתי מזוהות.”

מקרים אלה יפורטו בניתוח נוסף, נכתב בדו”ח.

על פי הדיווח, כוח המשימה של הפנטגון ינקוט צעדים להרחבת מאגר המידע שלו של תופעות אוויריות בלתי מזוהות, כולל חריגות המדווחות לרשויות האזרחיות. כדי להתמודד עם מסד נתונים גדול יותר, כוח המשימה מתכנן לנצל יכולות ניתוח נתונים, כולל כלי בינה מלאכותית כגון למידת מכונה, כדי לזהות ולסיווג דוחות תופעות אוויריות בלתי מזוהות בצורה יעילה יותר.

בדו”ח נכתב כי כוח המשימה “הצביע על כך שמימון נוסף למחקר ופיתוח עשוי לקדם את המחקר העתידי של הנושאים שהוצגו בדו”ח זה”.

עב"מים במדע הבדיוני. איור: shutterstock
עב”מים במדע הבדיוני. איור: shutterstock

לקראת פרסום הדו”ח היו פקידי ממשל אמריקאים זהירים לגבי השאלה האפ ניתן לייחס את כל דוחות התופעות האוויריות הבלתי מזוהות לטכנולוגיה זרה. “אין לנו אינדיקציות ברורות לכך שיש להם הסבר לא כדור ארצי – אבל נלך לאן שהנתונים ייקחו אותנו”, אמר גורם אנונימי ל-NBC News.

כעת, לאחר שהגרסה הציבורית של הדו”ח פורסמה, מייקל ו. הול, מנהל ומייסד קבוצת מחקר עב”מים שבסיסה בסיאטל הידועה בשם UFO i Team, אמר שהתוצאה לא עמדה בציפיותיו.

“הם מגבילים את כיסוי הדוחות שלהם”, אמר הול. “כל העדויות האחרות של אזרחים נזרקות מהחלון, וכמובן שהטייסים לא יגידו הרבה”.

הוא לא ציפה שהדוח החדש ייחס אף אחד מהאירועים לחייזרים, אבל הוא ציפה שישיארו פתח ויגידו שלא ניתן לשלול הסברים חייזריים. “גם זה אפילו לא קרה”, אמר.

בתגובה לפרסום הדו”ח, פרסמה סגנית שר ההגנה קתלין היקס תזכיר הקורא לפקידי הפנטגון “לפתח תוכנית לגיבוש המשימה” המבוצעת כעת על ידי כוח המשימה של תופעות אוויריות בלתי מזוהות.

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

12 תגובות

 1. הוכחות יש בתנ”ך על חיזריים בהתחלת פרק יחזקאל הוא מתאר את המיפגש עם שליח מאלוהים שירד מצלחת מעופפת לפי תיאורו הקדום הלא מסודר.בכל בתנ”ך המיפגשים היו עם חייזרים והם ניהלו את בניי האדם בעולם הזה ועד היום ממשיכים.

 2. מי שרוצה להאמין בדימיונות – שיאמין! אבל בלי להכריח אחרים להאמין לשטויות שלו, ובלי לטפול עלילות שוא על הממשלה שמסתירה עובדות מהאזרחים, ושאר קונספירציות. אין למנוע מחסרי בינה לעסוק בשלהם.

 3. יאיר
  בפעם השלישית – למה אתה חושב שחייזרים יהיו כל כך לא מוצלחים?
  יש לנו היום כלי טייס שלא נראים במכ”מ או בכל אמצעי אחר. באמת נראה לך שחייזרים מתקדמים מאיתנו במאות שנים לא יוכלו להסתתר ממטוסי קרב מיושנים שלנו??

  אתה חושב שחייזרים לא יקיפו קודם את כדור הארץ לפני שהם מתקרבים למטוסי קרב?

 4. כותב הכותרת שרוצה לשכנע אותנו שאין עבמים טועה ומטעה להפליא. הדוח שמתייחס למעט מאוד עדויות על תצפיות בעבמים, למעשה אומר “אנחנו לא יודעים”. מספר העדויות הרציניות הכוללות דוחות צבאיים ודוחות של טייסים ועוד מספר ענקי של דיווחים מיהמנים על תצפיות בכלי טיס שלא יכולים להיות ארציים הוא עצום. לאור העובדה שמכאן נשלחו כלי טיס אל מחוץ למערכת השמש, מעידה שאין שום אבסורד בטענה שכלי טיס לא ארציים הגיעו לכאן. הדוח החדש חסר ערך למעשה.

 5. ניסים – אני לא יודע. אני אישית חשבתי עד להוצאת הדוח הזה שרוב הסיכויים שהעב”מים המדוברים בשנים האחרונות מבחינת סרטונים מהצי האמריקני וכד’ הם לא עצמים פיזיים אלא אולי הקרנות הולוגרפיות מתוכחמות מלוויינים שמוקרנות על אוויר מיונן – נשמע מד”ב אבל יש מספר הדגמות לדבר כזה בכל מיני מעבדות ברחבי העולם.
  זה ההסבר הכי מתקבל על הדעת מבחינת התנועה הכביכול בלתי אפשרית של הכלים האלה.

  הדוח הזה אבל טוען שלפחות חלק לא מבוטל מהתופעות הללו הם עצמים פיזיים כולל מקרים של כמעט ונפגע – ולכן ההסבר היחיד שמתקבל על הדעת כרגע זה שמדובר בטכנולוגיה שלא נמצאת ברשות בני אדם. זה נשמע לי משוגע לחלוטין, אבל אלא אם כן יש התקדמות מדעית מקבילה וסודית לחלוטין שמשום מה מעולם לא הודלפה לעולם המדעי ה”גלוי” – וזו קונספירציה מטורפת לא פחות – אין לא לי ולא לך הסבר על איך כלי התעופה האלה נעים בצורה שבה הם נעים עם טכנולוגיה ידועה.

  לגבי חמקנות – הסיבה העיקרית לחמקנות היא לא רק מגילוי אלא הפחד שיפילו את כלי הטיס שלך. אני מניח שחייזרים שהגיעו מהצד השני של הגלקסיה לא פוחדים כל כך שמטוסי חיל האוויר האמריקני יפילו אותם…

 6. חייזרים לא בהכרח חושבים כמו שאנחנו.
  יכול להיות שהשאלה אם יזהו אותם או לא – אינה רלוונטית מבחינתם.
  אנחנו מנתחים את האירוע מתוך השקפת העולם שלנו.

 7. אריק ל
  שוב – נראה לך שחייזרים חוצי גלקסיה פחות מתוחכמים ממטוסי קרב שלנו? אנחנו יודעים לחדור לכל מרחב אווירי בעולם בלי שיגלו אותנו….

  כל סרט שראיתי ניתן להסבר – למשל, התמונה למעלה היא של מטוס נוסעים רחוק. בסרט אחר שראיתי, זה נראה כמו בלון מטאורולוגי.

 8. פרסמו את ה-RAW DATA ותנו למומחים לנתח אותו. רק ככה הדיון יגיע למקומות טובים

 9. קראתי את הדוח והכותרת מטעה – הם לא שוללים מקור חוץ ארצי, וכפי שכתוב בגוף הכתבה, רק לתופעה אחת מתוך 144 יש הסבר מתקבל על הדעת – 143 הן ללא הסבר. בנוסף, מתוך 143 התופעות הללו, 11 כללו מעבר קרוב של העצמים ליד מטוסי קרב (מה שנקרא close miss).

  אני מוכרח לציין שלפני הדו”ח הזה הייתי מאוד סקפטי לגבי ביקור של חייזרים בכדור הארץ וכל תופעת העב”מים. דווקא הדו”ח הנוכחי הוריד לי משמעותית את רף הסקפטיות.

 10. קצת מגוחך לחשוב שהטכנולוגיה של חוצנים שיודעים לחצות שנות אור תהיה פחות מתקדמת מזו של מטוסי קרב מודרניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן