סיקור מקיף

עב"מים תוצרת כדור הארץ

על צלחות מעופפות ושטיחים מעופפים.

תמונה מתוך מסמכי הפטנט של סוברטה רוי
תמונה מתוך מסמכי הפטנט של סוברטה רוי

הצלחת המעופפת של סוברטה רוי

ב-2008 סייאנטיפיק אמריקן הודיע בחגיגיות, "אם פרופסור מאוניברסיטת פלורידה יצליח בדרכו, סביר שהצלחת המעופפת הראשונה שתכבד בנוכחותה את כדור הארץ, לא תהיה מהחלל החיצון אלא במקום מגווינסביל" פלורידה. פרופסור לאווירונאוטיקה והנדסת חלל מאוניברסיטת פלורידה בשם סוברטה רוי "שרטט תוכניות כדי לבנות כלי טייס עגול שיכול לרחף באוויר כמו הליקופטר ללא כל חלקים נעים או דלק".

בקיצור הפרופסור החליט לבנות עב"ם ארצי. כלי הטייס ישייט בשמי כדור הארץ בעזרת אלקטרודות שמכסות את פני משטחו. אלה נועדו ליינן את האוויר מסביב לכדי פלזמה. גזים (כמו אוויר, בעל מספר שווה של מטענים חיוביים ושליליים) יהפך לפלזמה כאשר האנרגיה (כמו חום וחשמל) תגרום למספר אטומי הגז לאבד את האלקטרונים הטעונים שלילית שלהם. בכך נוצרים אטומים בעלי מטען חיובי, או יונים חיוביים המוקפים באלקטרונים החדשים שנתלשו.

תוך שימוש במקור אנרגיה על הצלחת (כמו למשל בטרייה, אולטרא-קבל, פאנל-סולארי או כל שילוב ביניהם – כלי טיס ארצי ירוק), האלקטרודות תשלחנה זרם חשמלי לפלזמה. זה יגרום לפלזמה לדחוף כנגד האוויר הניטראלי (הלא טעון) הסובב את כלי הטייס. תיאורטית כמובן זה ייצור מספיק כוח עילוי ותנועה בכיוונים שונים – תלוי באיזה מקום על פני רכב החלל מכוונים את הזרם החשמלי.

לא נראה שניתן היה לממש את הרעיון באותה תקופה, אבל פרופ' רוי אמר ב-2008, שהוא מתכנן עד 2009 לבנות מיני מודל של כלי הטיס כדי להדגים את התיאוריה שלו.

המיני מודל, הצלחת המעופפת של הפרופסור היא בעלת קוטר של בסך הכל 15.2 סנטימטרים. פרופ' רוי קורא לה "רכב אוויר אלקטרומגנטי ללא כנפיים" (WEAV). במידות כאלה היא באמת תהיה צלחת מעופפת. תיאורטית רוי אמר ב-2008, שהצלחת המעופפת יכולה להיות גדולה וניתן לתכנן אותה באיזה גודל שרוצים, בגלל שהתכנון נותן לכלי הרכב איזון ויציבות.

במלים אחרות, ב-2008 הפרופ' חשב שניתן לבנות סוג זה של כלי טייס יום אחד, כך שיעופף בין אנשים. אבל הזהיר פרופ' רוי, "עלינו ללכת לפני שנרוץ, כך שאנחנו מתחילים בקטן". ולכן הוא החליט להתחיל להעיף צלחות מעופפות בגודל של 15.2 סנטימטר.

בכל זאת המכשול הגדול ביותר לבנות את ה-WEAV הוא להכניס נוסעים לתוכה. ברגע שיכנסו נוסעים לתוכה ובייחוד כמה כבדי משקל, הצלחת המעופפת כבר לא תהיה קלה כמקודם. כיצד נדאג שהיא תהיה מספיק קלה כדי לשאת את הנוסעים והמזוודות שלהם? רוי לא אמר נואש. אולם הוא לא ידע באיזה מקור אנרגיה הוא ישתמש למטרה זו. הוא חזה שגוף כלי הטייס יורכב מחומר שהוא מבודד כמו חומר כרמי, כי חומר זה הוא מבודד חשמלי טוב.

רוי התחיל לתכנן את ה-WEAV ב-2006. בשנה שאחר כך הוא וחוקר בשם אנתוני קולוזה מממרכז המחקר גלן של נאסא כתבו מאמר למכון למושגים מתקדמים של נאסא (NIAC – Nasa Institute for Advanced Concepts), שלא מתפקד יותר ונסגר.

המאמר עסק בשימוש באלקטרו-הידרודינמיקה, או חלקיקים מיוננים כאלטרנטיבה לדלק נוזלי להנעת רכבי חלל. כאשר נאסא סגרה את NIAC ב-31 לאוגוסט 2007, רוי החליט להמשיך את עבודתו באוניברסיטת פלורידה.

רוי קווה להצליח בפרויקט שלו, לפתח כלי רכב יותר יציב וסוג דלק חדש – אוויר. בעקרון ניתן היה להגיע לכלי רכב יציב יותר ממטוס בעזרת ה-WEAV של פרופ' רוי – מטוסים למשל נשענים על אווירודינמיקה לעילוי. זאת בעוד שהצלחת המעופפת של רוי משתמשת בשדה הפלזמה ויכולה ליצור עילוי בכל כיוון. ניתן לשנות כיוון במהירות וניתן לעלות ולרדת במהירות. נגיד שהטייס רוצה שה-WEAV ינוע ימינה. הוא רק צריך להגביר את העוצמה לאלקטרודות בצד השמאלי שעל גבי הצלחת המעופפת, ולהפך לתנועה בכיוון השני. אלקטרודות בתחתית כלי הרכב יניעו אותו כלפי מעלה ואלקטרודות מעליו ינחיתו אותו הביתה.

בסייאנטיפיק אמריקן היו מאוד סקפטיים לגבי הצלחת המעופפת של פרופ' רוי. הם כתבו ב-2008, "אם נניח שאב-הטיפוס ה-WEAV של רוי ימריא מהקרקע בשנה הבאה – וזה אם גדול – הוא יכול להווכח כיעיל במספר דרכים". הוא נשען על חשמל מבטרייה או ממקור כוח חשמלי אחר וזה במקום להישען על הליך הבערה שדורש חמצן. כידוע החמצן לא מצוי בשפע באטמוספרת כדור ה ארץ. דומה שמעריצי ה-WEAV יהיו בצבא ארה"ב והוא יכול לשמש כמזל"ט ביון וריגול.

אמנם פרופ' רוי עבד עם מעבדת המחקר של חיל האוויר האמריקאי, דומה שב-2008 חיל האוויר האמריקאי לא הביע שום רצון להזמין צי של צלחות מעופפות מהדגם שהציע רוי. אמנם חיל האוויר עבד עם רוי במחקרי פלזמה, אבל לא היו תוכניות קונקרטיות לתמוך בפיתוח ה-WEAV.

הצלחת המעופפת של רוי ב-2008 הייתה בשלב מוקדם של התכנון, עדיין לא היה ידוע כיצד יניעו אותה, כמה יעלה לבנות אותה וכמה יעלה לתפעל אותה. אבל הוא היה אופטימי. "כל החומרים הדרושים ליצר את כלי הרכב קיימים היום", הוא אמר, "ופלזמה הוא צורת החומר הנפוצה ביותר ביקום. אם נוכל איכשהו לנצל זאת בעתיד אנו אמורים להיות מסוגלים לטוס לכל מקום". מאז פרופ' רוי לא הצליח לפתח את המודל שלו והוא נגנז.

השטיח המעופף של הפרופסור ההודי

בשנת 2007 פיזיקאי הודי מהארברד בשם פרופ' לקשמינאריאנן מאהדבאן הציע את השטיח המעופף הפיסיקאלי נוסח סיפורי אלף לילה ולילה ו-"אלדין ומנורת הקסמים". למרות שהוא הצליח רק להדגים שטיח מעופף בגודל של עשרה סנטימטר, הוא וקבוצתו האמינו שניתן לגרום בעתיד לאלדין אמיתי לעוף על שטיח אמיתי…

רעיון השטיח המעופף שלו, שנובע משיקולים אווירודינמיים של גיליון הנע בנוזל, פורסם בפיזיקס רביו לטרס.

"המיתוס של השטיח המעופף מצוי בכל מקום בתרבויות רבות, מכשף דמויות של מסעות קסומים ומיסטיים" כותבים פרופ' מאהדבאן ושני החוקרים במאמר. "לאחרונה, אנימטורים מחזרו חזיונות אלה בסרטים מצוירים ואולי היום לא ירחק בו מהנדסים יספקו לנו מסע ממשי על אחד מהם. מפרספקטיבה פיזיקאלית אנו עשויים לשאול האם שטיח מעופף הוא אפשרי, ואם כן, תחת אילו תנאים הוא עשוי לפעול". ומלים אלה נכתבו במאמר באחד מכתבי העת הפיסיקאליים היוקרתיים ביותר…

החוקרים המשיכו לומר שבעולם הטבע ישנן אנלוגיות רבות לשטיח המעופף – כפי שנראה על ידי יצורים ימיים או דגים בעלי מבנה אנטומי שהוא דומה לגיליון (כמו שטיח) שגולש בנוזל. תצפיות ביצורים כאלה היוו מוטיבציה למחקר לפתרון אפשרי לבעיית השטיח המעופף: השטיח כ"שוחה" בנוזל. החוקרים התבוננו במודל כזה תוך שהוא שוחה ועובר דפורמציה. הם התבוננו בתנועת הדפורמציה שלו ובצעו אנלוגיה לגופים ששוחים בים. פרופ' מאהדבאן אכן עבד קודם לכן על מודל מתמטי-פיזיקאלי של גיליונות אשר עוברים קימוטים ועיקומים (דפורמציה) במרחב. ב-2007 הוא הרחיב את המחקר לעילוי הגיליונות בנוזל. למעשה הרעיון הוא ליצור מעין פלוקטואציות גליות שדוחפות כנגד האוויר הסמוך לפני המשטח האופקיים של הרצפה. התנועות הגליות יוצרות זרימת נוזל שמובילה ללחץ גבוה במרווח שמצוי בין השטיח לרצפה. דבר זה גורם להתרוממות השטיח. המשקל של השטיח מאזן את הלחץ שגרם לעילוי.

היכן אם כן הקסם מהמזרח שמעלה את השטיח המעופף? בעודו עולה, פלוקטואציות האדוות יכולות להניע את השטיח קדימה. קודם הן מסובבות אותו קצת על הצד ממש כמו אווירון ואחר כך השטיח נע קדימה כאשר קצהו מתרומם למעלה.

פרופ' מאהדבאן אמר לכתבי העת המדעיים, כמו נייצ'ר ודומיהם ב-2007, שמתכון זה יגרום לשטיח לעוף בדיוק כמו יצורים ימיים מסוימים שחולפים באוקיינוס. אולם מאז לא נראו שטיחים מעופפים בשמי העולם וגם הארי פוטר ומעריציו לא נראו עם מטאטאי נימבוס 2000 בשמים.

הפרופסור העריך בשנת 2007, שכדי להישאר באוויר, שטיח שמידותיו הם בערך באורך של 10 סנטימטר ורוחב של 0.1 מילימטרים, יצטרך לרטוט בערך 10 פעמים בשנייה באמפליטודה של בערך 0.25 מילימטרים. לידיעת אלאדין, נראה לי שמנורת הקסמים לא תשרוד רטט כזה והג'יני יקבל בחילה ומחלת ים בנסיעה הזו.

נניח שהשטיח הוא עבה יותר. השטיח יצטרך לעבור אדוות קשות יותר והנוסעים יחוו מחלת ים רצינית ומשמעותית בעת הנסיעה. כל זאת כדי להשיג את מעוף השטיח ואת המהירות הדרושה. תראו אם ברצונכם נסיעה חלקה, ניתן במקום זאת ליצור אדוות רבות וקטנות, אומר הפרופסור ההודי.

בכל זאת, עם היוודע רעיון השטיח המעופף תהו ושאלו את הפרופסור האם אדם יוכל לעופף עליו, והוא ענה במאמרו שזה עדיין בגדר העולם המיסטי והקסם לעת עתה וזו התשובה מדוע איננו רואים בשמים שטיחים מעופפים. מכיוון שהמנוע שדרוש להניע את הויברציות של השטיח יצטרך להיות מאוד חזק. בנוסף יצטרכו לטוות את השטיח מחומרים אולטרא-קלים ומיוחדים (אולי ממטא-חומרים?). כמובן שבמים ניגוד הצפיפות בין השטיח למים הוא לא כמו באוויר, ולכן שטיחים מעופפים עבים הם מן הסתם הגיוניים במים… אבל פרופ' מאהדבאן קווה שעבודתו לבסוף תוביל גם תוביל למטרה זו שאדם יעוף בשטיח מעופף בשמים. בכל אופן, מאז שנת 2007 פרופ' מאהדבאן לא דיבר על השטיח המעופף…

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

65 תגובות

 1. תגובה למספר 1 (מקס)

  להבנתי אין בכל הכתבה שום איזכור למונח אנטי גרוויטציה בכל הכתבה.
  דווקא זכורני שעשו ניסוי תעופתי עם "יינון" אוויר כבר בשנות החמישים אבל זה לא היה אפשרי בגלל מקור כוח חלש מידיי.
  בכלל תמיד טוב להיות קצת אופטימי ולא להיות מסוג האנשים שרצו להרוג את גללילאו גלילי.

 2. אבי, זה בכלל לא בעיה.
  תיקח את המאמר שלי למעלה על העב"מים ותעביר אותו למקום אחר באתר שלך. כי הרי התגובות שכאן כלל לא קשורות אליו. ואז אנשים יתחילו להגיב לגופו של עניין לעב"מים.
  אחר כך תיקח חלק מהמאמר שלך על מדינה רדופת שדים החרדים והחילונים (רק קטע מהמאמר) ותדביק אותו במקום המאמר שלי על העב"מים כאן. ואז כל התגובות שכאן ישארו במקומן ויהיו כחלק אינטגראלי לקטע מהמאמר שלך על החרדים.
  ותשאיר את המאמר שלך המלא על מדינה רדופת שדים החרדים והחילונים במקומו כמות שהו שם.

 3. הלוואי והייתי יודע איך מעבירים תגובות מכתבה לכתבה, הייתי מעביר את כל התגובות לכתבה שאני מעלה בעוד שעה שעוסקת בדוח של הלמס. לחרדים אין סבלנות.

 4. בחייאת אבי, שום תגובה פה לא עניינית. אין באתר הזה יותר דיונים שמתייחסים נטו לכתבה ולנושאים הקשורים אליה ושאינם קשורים איכשהו לדת. תפסיקו להתייחס לאלה שמנסים להכניס בכוח דיון לא קשור (וזה בכלל לא דיון אלא החלפת מהלומות מילוליות).

  הצעתי בעבר – במקום טור אחד של תגובות, שיהיו שני טורים זה לצד זה. מי שיתחיל עם תגובה שלא קשורה לכתבה, כמו ויכוח אינסופי בדבר האבולוציה או אלוהים או דת או וואטאבר, תגובתו תועבר לטור התגובות המתאים, באם לא עשה זאת בעצמו.

  מה דעתך? (וסליחה על הלשון המעט ירודה בתגובתי זו, פשוט פקעה סבלנותי. נושא מעניין שבגלל הויכוח המטופש והלא קשור והארוך, אני לא רואה טעם לכתוב תגובה עניינית כי מי כבר יראה אותה חוץ ממשתתפי הויכוח הסיזיפי הנוכחי?)

  תודה על ההתייחסות.

 5. שלום.
  עבמים-אמת היא לא מה שאנו מרגישים. הרי לכל אחד יש רגש שונה.

  ודרך אגב, דווקא יש דרך כלכלית של התורה.

 6. עבמים הייתי קורא לך חייזר.תעשה טובה ולך תיתפלל ותדבר עם האויר כי זה מה שאתה ושכמותך עושים .אני לא מאמין מה אתם עיוורים איך ב2010 עדיין אנשים מאמינים בשטויות רבק יש ביליונים של גלקסיות אין ספור כוכבים. ואים יש בורא אתה חושב שמה שמענין אותו זה אם אני חותך נייר טואלט כדאי לנגב את התחת בשבת או נוסע לים מספיק תיפתחו את הראש אנחנו כמו כל היצורים בכדור הארץ רק עם יותר מזל.

 7. תאמין לי שמזה עשר שנים אני ואלפיים חברי לעמותת רמת אביב מנסים למצוא צדיק אחד בסדום ולא מוצאים, הם זרקו אותם אלינו וככה הם נפטרו מהם, שאנחנו נשבור את הראש. ואני אומר את זה בהסתייגות – אם הם בכלל קיימים. עד כמה שידוע לנו, קיומו של זרם לא משיחיסטי בחב"ד הינו אגדה אורבנית.

 8. לעורך
  אתה עצמך נזקק לאמונה בהגיון הקר כאמת המידה הפרטית שלך לאמת וודאית.
  כל אחד נזקק לאמונה כלשהי שעבורו הוא משמש אבן בוחן ועוגן לאמת שלו.
  יש לכבד את נקודת המבט האישית הזאת של כל אחד בלי ביקורת ושיפוט. זו זכותו של כל אדם.
  באשר לחב"דניקים אם אלו מעדת המשיחיסטים שלהם תצליח יותר אם תנסו להדבר עם השפויים שבהם שאינם דוגלים במשיחיות אני בטוח שהם יוכלו לעזור הרבה יותר מאשר ראש העיר. אם תיצור עמם תקשורת ראויה ומכובדת תמצא שיש אצלם מספיק שפויים עם אוזן קשבת. אם תשכנע אותם בהתנהגות החוליגאנית של הקבוצה שיורדת לחייכם. זה עשוי לעזור כי הם מתיחסים לזה במונח "חילול השם".

 9. זה שאתה לא מאמין לא עוזר אם אתה מעודד את התופעה וחושב שלאמונה יש כוח. אמונה היא הבל (כל אמונה) ומי שמוכן לקבל את הנחמה של האשליה במקום את האמת הקרה, גורם קודם כל לעצמו עוול. חוץ מזה, אם כל החרדים שונאים א ת החבדניקים למה לא שמעתי עד היום שום התבטאות פומבית בעניין (כולם מוכנים לדבר לא לציטוט, כשזה מגיע לציטוט או להצבעות הם תומכים בחבד "כי הם יהודים" למרות שהם מודים שאינם יהודים בשיחות שלא לציטוט). אם אתם חושבים שזה גורם לכם נזק תגידו משהו ותעזרו להעיף אותם בחזרה לכפר חב"ד, אחרת יש משהו במחשבה שכל החרדים הם כאלה.

 10. לעורך
  אישית איני מאמין למקובלים הללו יש יכולת כלשהי אבל זו דעתי הפרטית
  אבל הכח העיקרי שלהם נובע מהאמונה העזה של אותם המשחרים לפתחם.
  לאמונה יש כוח הרבה מעבר למדע

 11. כמי שגר ופעיל במאבק, אני יכול הגיד לך שהחילונים מצליחים ומנצחים בגדול בדעת הקהל. עדיין לחבדניחקים יש כמה יתרונות אחרים – כסף, בין היתר של הבעלים של חברת סטארקיסט שאני נמנע מלאכול את המוצרים שלו, וכן יש להם משתפים בעירייה שמכשירים להם בניה בלתי חוקית ומונעים ממחלקת הפיקוח לאכוף צו הריסה על בית מילמן מ-2002. בסוף בית המשפט יעזור אבל טחנות הצדק טוחנות לאט לצערנו.
  וגם חולדאי שיודע שאם הוא לא יעשה כלום הוא גמר את הקריירה שלו כי כל הצפונייםם הצביעו בשבילו, ממשיך רק לדבר אבל נמנע מלהגיע להצבעה קריטית על הכשרת גן ילדים בבית קזנצ'יי ובכך הוא ממשיך את החוצפה שבשכונה חילונית יש כ-15 בתי חב"ד ולאף אחד בעירייה המחורבנת הזו חוץ מראובן לדיאנסקי ומיטל להבי, זה לא מפריע.

 12. גלי וינשטיין
  החרדים עצמם מכנים את חב"ד כדת הכי קרובה ליהדות
  מושג שטבע בזמנו הרב שך שנחשב למנהיג מרכזי
  ההתנהגות שתיארת גורמת נזק רב לכולם ומחוללת שנאת אחים.
  זה נשמע חוליגאני לגמרי.
  יש בישראל לא מעט חוליגאנים שכמותם מסוגים שונים
  מצער מאד שאזרח צריך לעקור דירתו מסיבה זאת.
  אולי הבעיה של התושבים שם שהם רק מדברים ומדברים ולא עושים כלום.

 13. לגלי, אם לא תעזרי לגרש אותם מרמת אביב הם ישכפלו את עצמם גם לזכרון, יש להם כסף שלנו, ולנו אין את שלהם ולכן יש להם כוח אדם ומשאבים בלתי מוגבלים שכל מטרם להרוס את מדינת ישראל.

 14. ומנייין הרב יודע מהי ההחלטה הנכונה? הרי אין לו קו ישיר לאלוהים, הוא בן אדם כמוני וכמוך ואפילו נחות יותר בהיותו בור בכל הדברים הרלוונטיים לחיים בעולם שבו צריך להתמודד על הכסף ולא לקבל אותו במתנה בגלל קואליציה כזו או אחרת.
  ומה הרב מכיר תורה שטוענת שפשפשים נוצרות מהזיעה או שעכברושים מהזבל? או שלפרה יש ארבע קיבות? או אולי שהשמש מסתתרת בלילה מאחורי וילון ועושה אז את כל הדרך בחזרה ממערב למזרח כדי לזרוח בבוקר?

 15. פעם גרתי ברמת אביב.
  האמת היא שגדלתי ברמת אביב. הלכתי שם לבית הספר ואחר כך לאוניברסיטה.
  יום אחד הגיעו לרמת אביב חב"ד. והם התחילו להשתלט על השכונה.
  שנים גרנו ברמת אביב והיה שקט. ואז הם התחילו להשתלט. עוז אלמוג אמר שחב"ד זה פסט פוד של היהדות. אבל הם נעמדים באמצע הרחוב ושואלים אתכם : רוצה שאתקע לך בשופר? זה מצווה עכשיו בין ראש השנה ליום כיפור.
  אז יום אחד נעמד לידי אחד מהם ותקע לי באמצע רחוב טאגור בשופר וקרא לי תפילות.
  נו טוב. אם זה רק תקיעות בשופר באמצע הרחוב וזה באמת עושה לו טוב על הנשמה. אז בסדר.
  באמת שלא אכפת לי. לא מפריע לי.
  הבעיה היא שהם באו ורצו שאני והשכנים שלי נהיה כמוהם. זו הביעה. כלומר, רצו שאחזור בתשובה.
  והם התחילו לקרוא בקניון: משיח בא. והם קנו את בית קזנצ'י -שהיה מועדון תרבות שלנו. והם קנו עוד ועוד מקומות שלנו. והם קנו חנות אחת והפכו אותו לאיזה מיסיון קטן.
  ומחוץ לשער של בית ספר ניצנים הם התחילו לעמוד והם היו שואלים את הבן שלי: "הי ילד רוצה להיות יהודי?" ובפעולות של הצופים הם היו מנסים ללכוד את הילדים.
  ואז התושבים של רמת אביב התחילו לכעוס.
  יום אחד הייתי באסיפה שארגנו כמה תושבים ברמת אביב גימל. עירית לינור דברה שם.
  כמה שנים קודם עברתי עם הבן הקטן שלי בעגלה ברחוב וניגשו אליו שני חב"דניקים ושאלו אותו: "הי ילד רוצה להיות יהודי?" הילד בעגלה, בן שנתיים אולי…
  עברתי מרמת אביב. ואני לא גרה שם יותר. ואז יום אחד אני עולה על הרכבת מבינימינה לרמת אביב. בתחנת האוניברסיטה עולה חב"דניק על הרכבת ומתחיל לצרוח: "חבר'ה המשיח כאן, חבר'ה המשיח בא". בדיוק מה שהייתי שומעת בקניון רמת אביב ואותו ג'ינג'י בדיוק שהיה צורח את אותם המלים בקניון.

 16. עבמים:
  אינך מבין כלום!
  6% הם מיעוט שבמיעוט.
  לזה אתה קראת רוב.
  לא ראיתי את המספר 200 אלף בהקשר זה ואני מניח שמתחבא כאן עוד שקר שלך אבל זה לא חשוב.
  ושוב אני אומר – אפילו אם הרוב היו משתגעים זה לא היה אומר ששיגעון זה טוב או נכון.
  השיקול שלך דומה לזה שנשא HIV ייקח את נתוני ההידבקות בנגיף כדי להצדיק את הטענה שלהיות נשא HIV זו בעצם הבריאות האמתית.

 17. לעורך
  ודאי שבמצב סכנה יחפשו את הרופא המומחה הכי גדול.
  מומחה אמיתי לעולם לא יתבטא בהחלטיות וודאית במצבי סכנה.
  כי המדע מוגבל לעולם אינך יודע לפני ניתוח מה יהיו התוצאות.
  כך שאת ההחלטה הסופית נותנים במיקרים רבים לרב ולא לרופא.

 18. רח
  השקעות מבוססות על נוסחאות מתמטיות היו וישנם
  אבל מי שמתפתה לסמוך רק על זה סופו בדיוק כמו
  Long-Term Capital Management LTCM
  שנפלו ברעש גדול כי המתמטיקה פועלת רק כשהשוק יציב ומסודר
  הם הלכו לג'ורג' סורוס שיציל את ישבנם אבל הוא לא נטה לעשות זאת
  מדוע? כי ג'ורג' סורוס יודע שהמתמטיקה לא יכולה להחליט בשבילך.
  הוא אמנם אינו הולך לרבנים הוא משתמש באינטואיציה
  כל הניתוחים הטכניים שבעולם לא יועילו לך לנבא את בוא המפולת.

 19. ציטוט מתוך ההודעה לעיתונות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המספר הנכון, והמפחיד מספיק הוא 58 אלף.

  כ- 200,000 מבני 20 ומעלה המהווים 5.4% מהאוכלוסייה היהודית בגיל זה, מגדירים עצמם "חוזרים בתשובה":
  22% מהחרדים מגדירים עצמם "חוזרים בתשובה", 17% מהדתיים ו- 9% מהמסורתיים-דתיים.
  כמחצית (49%) מהחוזרים בתשובה מדווחים כי הגורם העיקרי לכך, הוא לימוד ורכישת ידע חדש, כרבע (25%) חזרו בתשובה בהשפעת המשפחה, בן הזוג או הסביבה ו- 17% בעקבות משבר אישי.
  29% מהחוזרים בתשובה גדלו בבית חילוני, 20% בבית מסורתי-לא כל כך דתי, 33% בבית מסורתי-דתי ו- 14% בבית דתי. 70% מהחוזרים בתשובה הם ילידי ישראל.

 20. עבמים – רק אצלכם יש אדם אחד שיודע הכל ועוד רב עם כולם על זה. אם מישהו נמצא בסכנת חיים הוא יפנה לרופא, שגם זה מקצוע מדעי ולא למתמטיקאי. ואם הוא לא רוצה סתם לזרוק את כספו לשווא הוא גם לא יפנה לרב.

 21. מכאל
  הנתונים הם במספרים מוחלטים
  הלמ"ס קובע ש-200,000 מאתיים אלף בני אדם שגדלו בבתים חילוניים
  התקרבו לדת חלקם הפכו לחרדים יותר וחלקם למסורתיים
  משחק האחוזים שלך אינו משנה את המספר המוחלט של 200000 חילונים במקור
  ששינו את אורחות חייהם.

 22. מעניין עבמים, האם אותם טייקונים שלך לפני כל החלטה עסקית, עושים ניתוח טכני (שנלמד ופותח באונברסיטאות) מתבססים על תאוריות כלכליות (שפותחו באוניברסיטאות) עושים חישובים סטטיסטיים (שפותחו באוניברסיטאות) או שהם הולכים לרבנים?

  האם אתה מכיר כלכלה מבוססת רבנים? הכלכלה והעסקים שאני מכיר מבוססים על מדעי הכלכלה, המתימטיקה, הפסיכולוגיה הסטטיסטיקה ומושפעים מכל ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות שגם הן תוצרים ישירים של המדעים.

  אוי ואבוי אם כל בתי ההשקעות היו חושבים כמוך שכל ארועי העולם מבוססי מזל ומי שיודע אלו הם הרבנים. האם אתה כולל גם את מוטי אלון כיועץ כלכלי או שהוא רק יועץ חינוכי?

 23. דניאל
  סליחה אינני מייצג איש אלא את דעתי הפרטית
  אם תקרא את דברי המגיב מכאל תמצא שהוא נוטה להשפיל אחרים בתגובותיו
  ממעיט בערכם של אחרים ומתנשא ומתייהר בחלק גדול מתגובותיו.
  זאת במקום לנהל דו שיח של הערכה וכבוד הדדיים.
  אז ברור שאין לו אינטרס לשכנע אלא למשוך תשומת לב לאגו שלו.
  אין צורל לחפש רחוק 2 תגובות מעל מספר 33
  דברי מכאל—–>
  "אני, למשל, הרווחתי המון כסף ממכירת פטנטים שהמצאתי.
  מה אתך, עה-בה-מה?" <——————–
  וזו רק דוגמא קטנה.
  הרי אינך יכול לרמות את האחרים ולאחז את עיניהם אנשים מרגישים בדיוק
  מה מסתתר מאחרי המילים.
  הטייקונים הולכים לרבנים הללו בדיוק מאותה סיבה שאדם במצוקה
  לא פונה למתמטיקאי כדי להחליט החלטות גורליות.
  האם עולה בדעתך שאדם שנמצא בסכנת חיים כתוצאה ממחלה או גורם אחר
  יפנה למתמטיקאי שיפתור את הדילמה באמצעות משוואה כלשהי.
  האם נראה לך שניתן לחרוץ גורלות בבית משפט למשל עפ"י משוואה מתמטית.
  היומרה לחשוב שהמדע הוא חזות הכל היא תמימות והזיה של רחפנים.

 24. עבמים:
  אתה פשוט משקר, והמצחיק הוא שגם אילו היו שקריך נכונים זה לא היה אומר שום דבר על נכונות הדת.
  הצגת את הנתונים בצורה סלקטיבית לחלוטין ואתה ממשיך להתעלם מן העובדה הפשוטה שכדי להשוות עם העבר נחוצים נתונים מן העבר וכאלה אינך מביא.
  רוב החילוניים אינם מה שאתה חושב.
  ציינתי שאני בונה סוכה.
  לא ציינתי עוד עובדה שאף היא נכונה – אני משתתף בסדר פסח.
  שום דבר מזה לא שייך לאמונה והאמן לי – אני כן מקשיב לעצמי!

  אז איך משקרים העבמים?
  הם מתייחסים לנתון ש 21 אחוז מהנשאלים דיווחו כי כיום הם יותר דתיים אבל מתעלמים מזה ש 21 אחוז אלה מתפלגים כך:
  42% מהחרדים
  46% מהדתיים
  34% מהמסורתיים דתיים
  21% מהמסורתיים הלא כל כך דתיים
  6% מהחילונים.

  אחרי זה בא האידיוט וטוען שרוב החילוניים לא מקבלים את דברי ומאמין שלא יתפסו את השקר שלו.

  כמובן שהסקר גם לא ציין את אחוז האנשים שמאמינים פחות מבעבר.
  אולי עבמים יתקשר לנו עכשיו עם החוצנים ויביא גם את הנתון הזה?

  ומה עם הארנבת?
  ומה עם הפרת והחידקל?
  ומה עם המוסר המבעית שהצבעתי עליו?
  בקיצור – מה עם תשובות לעניין?

 25. לעורך
  הטייקונים מנצלים את המדע ככל יכולתם אבל בהכירם את מגבלתותיו של המדע
  הולכים לרבנים כדי לקבל החלטות עסקיות
  איש לא מעלה מדעתו להשתמש במדע כדי להכריע בהחלטות עסקיות חשובות
  את זה הם מבינים ויודעים היטב מהנסיון.
  תלמד אבולוציה עד שתהיה ירוק זה לא יוסיף אגורה לחשבון הבנק שלך

  מכאל
  הנתונים של הלמ"ס מצביעים על מגמה אצל החילונים בכיוון הדת
  מדוע החילונים לא מקשיבים לדעות שלך ומעדיפים את הדת
  אתה מקנא בטייקונים ולכן משפיל ומאשים אותם בחוסר יושר.

  עובדה פשוטה היא שכמעט כל אירועי העולם תלויים עדיין במזל ולא בשכל או במדע. המדע איננו מסוגל לעזור כלל במצבי אקראיות כפי שהחיים מתנהלים במציאות.
  לעומת זאת אתה ושכמותך נוטים להכנס לבועה הקטנה של סדר בתוך הבלגאן שהמדע מציע.
  ומתוך הנקודה הקטנה הזאת בתוך כל הכאוס אתה טוען שכל העולם מתנהל על פי אותה נקודת מבט קטנה. מתוך כך אתה מתגדר בתמונת עולם צרת אופקים ואידיאה פיקס.

 26. עבמים,
  עכשיו אתה גם יודע כמה כסף יש לי?
  אז ככה:
  א. העובדה שטייקון זה או אחר נפגש עם "באבא" לא מעידה על תוכן הדברים, והרבה יותר הגיוני שהם נפגשים בעיניינים של כסף וכיצד לעשות יותר….
  ב. ניתוחי האופי שאתה עורך לשאר המגיבים פה מזכירים לי שיטות פעולה של "באבות", מדיומים ושאר מגידי-עתידות למיניהם… אז בוא אני אמליץ לך לקרוא על נושאים כמו: NLP, קריאה קרה, והצפת-מידע…
  ג. אני ממליץ לך להתרכז בנושא ולא לעבור לפסים אישיים בכל פעם שנגמרות לך המילים…
  ד. רוב המדענים שעוסקים במחקרים מצאו את כל הטוב שבעולם – שילוב של מה שהם אוהבים לעשות עם פרנסתם. לא הייתי דואג למצבם הכספי, במקומך…
  ה. מעולם לא דיברתי על מסורת עממית ומנהגים שלהם יש משמעויות רבות מעבר לאמונות התפלות שבבסיסן. (ממש כמו שדגל הוא יותר מציור על בד והמנון הוא יותר משיר-פופולארי.)
  ו. גם אני קראתי את הנתונים של הלמ"ס – ואני מסכים עם העורך בכך שהם מראים על החלךשות ולא על התחזקות של החברה בישראל.
  ז. כל שנותר לך הוא לארגן את חבריך ולהציף את האתר בתגובות שיטנה פסבדו-דתיות, כמו שקורה באתרי החדשות. ואגב, גם בשביל אותם "טוקבקיסטים" תצטרך כסף…
  בקיצור – … כבר אמרתי שהצחקת אותי?
  חתימה טובה.
  🙂

 27. חוץ מזה – במקרה שלא הבנת זאת – מדענים אינם עוסקים בעשיית כסף כי יש בעולמם דברים מעניינים יותר.
  כמובן שיש מי שמשלב את שני העולמות.
  אני, למשל, הרווחתי המון כסף ממכירת פטנטים שהמצאתי.
  מה אתך, עה-בה-מה?

 28. ומה כל הסיפור הזה עם הטייקונים?
  יש טייקונים מטומטמים.
  זה שירשת כסף לא עושה אותך חכם.
  גם לא זה שגנבת אותו.
  הרוב המכריע של האנשים שהתעשרו בעצמם וביושר אינם הולכים לשום שמאן.

 29. עבמים:
  כפי שאמרתי – אינך מבין מה כתבת.
  העובדות שציטטת אינן מצביעות על כל מגמה של השתגעות בקרב החילונים.
  כדי להצביע על מגמה יש צורך במספרים מן העבר.
  מה כל כך קשה להבין כאן?

 30. הטייקונים עושים את הכסף שלהם על הגב שלנו תוך ליקוק לשרי ממשלה ולחברי כנסת, זה לא ממש קשור לבאבות, שגם הם מושחתים, כפי שבטח קראת בעיתונות הכללית.
  מי שצריך – ע"ע ברוני הגז – יודע גם לנצל את המדע. אל תדאג להם.
  באשר לעובדות הבדוקות של הלמ"ס, הסברתי לך שגם אם הן נכונות הן מראות שישראל נחלשת ולא מתחזקת כפי שאתה טוען. בחנתי את הנתונים ומצאתי שם נתון מעניין שאכתוב עליו מאמר שלם – מחצית מהחוזרים בתשובה עשו זאת כי חיפשו ידע חדש, המסקנה – המדינה בגדה בהם ובמקום גישה לידע המדעי הנכון היא מציעה להם שפע של מופעי החזרה בתשובה כאשר המטיפים שם מתיימרים לדעת הכל ובדרך כלל מדברים שטויות http://www.youtube.com/watch?v=eUSVoDkD5jQ/
  לצערנו, אין לאנשים שמתרשמים מטון הדיבור ומהשכנועים של ה'רבי' יכולת להבין בזמן שהם טועים ושהעובדות הן בכלל לא כמו שהרבי מתאר. למשל הוא מתאר דחליל של האבולוציה – למשל מתאר אותה כאקראית לחלוטין וחסרת סיכוי – ואחר כך עושה פו והדחליל נופל, הוא לא הפיל את האבולוצהי האמיתית אבל כך זה נראה למאזין תמים.
  המדינה מחלישה את עצמה באמצעות שפיכת כספי משלם המסים למקום שגורם לתושביה להיות פחות תורמים לחברה ויותר תלויים בה.

 31. לעורך
  הטייקונים עושים כסף זו עובדה
  99% מהמדענים לא יודעים לעשות כסף באמצעות התובנות של המדע
  גם זו עובדה

  למכאל
  הבאתי עובדות בדוקות של הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה
  אז כעת אתה טוען שהלמ"ס מזייף את נתוניו
  למה כי לך יש נתונים בדוקים אחרים. מעניין מה המקור שלך?

 32. עבמים:
  אינך קורא את מה שאתה עצמך כותב.
  קודם כל – זה שאחוז מסוים בקרב החילונים מקיים מצוות מסוימות (טוב שלא ציינת את העובדה שרוב החילונים אינם רוצחים – הרי כתוב בתורה "לא תרצח" – כעדות לדתיותם) אינו אומר דבר על טענתך כיוון שלא ברור מה עומד מאחרי אותה שמירת מצוות (והסברתי שגם אני עצמי מקיים חלק מהן ללא שמץ של אמונה) וגם אינו אומר דבר על מגמות בציבור החילוני (כיוון שלא מוצג אחוז שומרי המצוות בציבור זה בשנים עברו).
  מעבר לכך – כפי שאמרתי – אפילו אילו היו טענותיך הסטטיסטיות נכונות (והן אינן כאלו) לא היה בכך כדי לגזור את נכונות שטויות הדת.
  אתה מנסה לערוך לי ניתוח פסיכולוגי חסר שחר רק בגלל שאין לך מה לענות על טענותיי – ואכן לא ענית ולו על אחת מהן.

 33. דניאל
  אכן הכסף הוא גורם משמעותי הייתי אומר דת בפני עצמה
  כיצד תסביר את העובדה שמרבית הטיקונים הגדולים בארץ אלה שמחזיקים את
  רוב המשאבים בארצנו הולכים לרבנים מקובלים שונים ולא מבצעים עסקה לפני
  שקבלו את אישור רבניהם.
  אם הם כל כך טיפשים כפי שאתה טוען כיצד זה שהם עשו כה הרבה כסף
  ותומכי מדע כמוך וכמו אנשי האתר כאן לא עשו.
  לדעתי חלק מטענותיהם של תומכי המדע וכו' נובעות מקנאה פשוטה בעניין הזה.

  מכאל
  סליחה אבל הבאתי נתונים עובדתיים של הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה

  "
  ישראל מתחזקת: רבע מהחילונים צמים ביום כיפור
  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (ראשון) נתונים לגבי אופי החברה בישראל. מהנתונים עולה, כי אחד מכל חמישה יהודים החיים במדינה מדווח כי הוא חש מקורב לדת יותר כיום מבעבר. 42% מהם מדווחים כי הסיבה לכך נעוצה בהשפעת המשפחה ובן הזוג, לעומת 34% המייחסים את התחזקותם הדתית לרכישת ידע בתחום.
  ……….
  עדות להתחזקות חשיבות הדת בקרב הציבור החילוני נמצאת בעובדה כי רוב מוחלט ממנו, 86%, העידו על עצמם כמי שמקפידים במידה כלשהי על המסורת היהודית. זאת בנוסף ל-10% מהציבור החילוני שמקפידים לאכול באופן קבוע מאכלים כשרים." (עיין תגובה 7)

  כך שהעובדות מצביעות על מה שקורה במגזר החילוני דווקא.
  ואילו אתה כל הזמן מדבר על המגזר החרדי המהווה אחוז קטן יחסית לשאר.
  ולכן אני טוען שעובדתית המגזר החילוני משתכנע מדברים הפוכים
  לדעותיך.
  למעשה אני נוטה לחשוב שאינך מתכוון בכלל לשכנע איש בשום דבר מלבד
  בלזכות בקצת תשומת לב מהמגיבים באתר.
  זאת כי אתה נוטה לחזור תמיד על אותם טיעונים משעממים שוב ושוב
  וכי אתה מגיב כמעט תמיד בהשפלת המגיב האחר שמולך כדי להגדיל את האגו
  שלך על חשבון האחר. וזו התהנגות פראזיטיות של ניצול ומניפולציה של אחרים
  כדי לזכות בהרגשת חשיבות מדומה. התחושה שאתה מעביר בדבריך היא בלתי נעימה. זו תחושה של התנשאות יהירות שאיש אינו מוכן לסבול.
  ואתה בהחלט מודע לכך לדעתי זה נובע מאובססיביות קומפולסיבית.
  האמת אינה עניין שתלוי בתוצאה של משוואה האמת היא מה שאנשים אחרים
  מרגישים באינטואיציה ובתחושות. כשמשהו אמיתי אנשים יודעים שהוא אמיתי
  לא כי זו תוצאה חישובית של משוואה אלא כי זה מרגיש אמיתי.
  אז אתה לא משכנע בדיוק מהסיבה הזאת.
  והטייקונים שומעים לעצת רבניהם לפני ביצוע עיסקאות חשובות בדיוק מהסיבה הזאת.
  והחילונים שחוזרים בתשובה זה גם מהסיבה הזאת.
  הרי הם יכלו להשתכנע דווקא מהטיעונים שלך אבל זה פשוט לא נשמע להם אמיתי.

 34. עבמים:
  מדוע אתה חושב שאינני משכנע?
  אני מכיר דווקא אנשים שכן שכנעתי.
  יש אנשים כמוך שמוחם נשטף עד כדי ריקנות מוחלטת והם אינם ניתנים לשכנוע.
  הקריטריון המדעי לאמיתותם של דברים אינו כמה אנשים מאמינים בהם (ואגב – יותר אנשים חולקים אתי אמונות רבות מאשר אתך. למשל – כל הנוצרים וכל המוסלמים חושבים שדתך היא שקר ואף חטא. אני מסכים אתם בזה. זה דבר שאני יכול לומר כדוגמתו לכל מאמין שוטה מכל דת. אם יעמוד מולי נוצרי אציב את עצמי מולו עם כל מאמיני השטויות האחרות).
  אני חושב שמרבית האנשים – לא רק שאינם מאמינים בתורת היחסות – אלא שאינם מכירים אפילו את תוכנה. זה בטח היה המצב בימיו של איינשטיין. מעניין אם היית מנסה עליו את השטויות שלך.
  מגמת ההתחרדות בארץ היא בסך הכל תוצאה של ילודה בלתי אחראית.
  אדם חילוני משתדל בדרך כלל שלא להביא לעולם יותר ילדים משיוכל לפרנס. החרדים מביאים לעולם ילדים שהם מצפים ממני לפרנס ואף לממן את שטיפת המוח שלהם אל מחוץ לגולגולת.
  שמירת מרכיבים של המסורת אינה אומרת דבר על אמונות.
  אולי יעניין אותך לדעת שגם אני מקים סוכה (לא בביתי אבל בבית הורי) – אנחנו פשוט אוהבים את המפגשים המשפחתיים האלה ואת הטקס – אין לזה דבר וחצי דבר עם הזיותיך.

 35. נחמד אפשר להשתמש בזה לפרסומות כמו "צפלין", מצחיק שעל העב"ם הראשון בכדור הארץ יהיה כתוב "נייק JUST DO IT" לא?

 36. עבמים –
  חח תאמין או לא – אני מאמין בכוחו הבלתי מתפשר של הכסף.
  הכל כולל. מחקרים מדעיים, אוניברסיטאות, תקציבי חינוך, ישיבות, בתי מדרש וכיוצ"ב ממומן על-ידי גורמים פיננסים (לא – אני לא מתכוון לאיזו כת שלטת ואמונות תפלות מסוג זה). לגורמים אלה יש אינטרס יחיד והוא לעשות כסף על ידי קריאת דעת הקהל והשפעות שונות על קהל הצרכנים.
  מאחורי כל הילולה לאיזשהו "צדיק" יש גורם ש"טוחן" כסף.
  כל קבוצת אינטרסים כמו יצרניות הסלולאר בשנות ה-90 תדאג לבסס את הנימוקים לקניית המוצר שלה על מחקרים מטעם .
  אוניברסיטאות בארה"ב כמו בארץ, ממומנות על ידי קבוצות שונות שיש להן השפעה על דברים כמו מחקרים אהודים יותר ואהודים פחות.
  כיום יש הצפה עצומה של אינפורמציה ומחקרים מדעיים שסותרים אחד את השני מידי פעם… וכמו תמיד, גם בשטח זה יש "אופנות" שמשתנות… היו זמנים שחשבו שקופים הם בני אדם שהתנוונו – זו היתה האופנה.
  מאחורי כל דת (כולל הניו אייג' שלך) עומד עושר עצום התלוי במאמינים שלה… העושר הזה, לא פעם, מממן מחקרים באוניברסיטאות המובילות בעולם.
  אי לכך ובהתאם לזאת, שלא כמוך, אין לי תשובות ואני עדיין בשלב של איסוף אינפורמציה ודואג להקשיב ולהבין ולהשוות את מה שאני קורא, מבלי להסיק מסקנות. לתפישתי חוקיות פיזיקאלית והחוקיות המופלאה של המתמטיקה הן, התבטאות לאינטליגנציה ומכך שהיקום (universe) הוא "חכם".
  אני מאמין שהדתות (כולל הניו-אייג' שלך) הן אחד מהגורמים השליליים ביותר בהיסטוריה האנושית וחוץ ממלחמות, הן הביאו לבורות, לפחד, לאי יכולת לקבל את המציאות כמות שהיא – ולפיכך נוצלו לאורך כל ההיסטוריה על ידי אנשים ציניים שהרוויחו ממאותה בורות. דבר זה גרם לפיגור בהתפתחות ונסיגה משמעותית לאורך יותר מאלף שנים.
  או בקיצור – הצחקת אותי.
  עד כאן על מה שאני מאמין.

 37. דניאל
  כמדומני שימי הביניים הסתיימו כבר כך שאיש לא מאמין בשטויות
  אז כיצד אתה מאמין בקישקושי הניו אייג? אלו נראים הרבה יותר שייכים
  לתקופה ההיא.
  ובסך הכל אתה משוכנע שדת הניו-אייג שלך עדיפה משאר הדתות.
  ואני משער שלדעתך הניו-אייג ישלוט בעתיד ויוציא מחוץ לחוק את הדתות האחרות.
  תכף תגיד שלא התכוונת לזה אתה יודע מה אני מאמין שבדיוק לזה התכוונת.
  צא מההתנפחות שלך ושים לב שחסידי הדתות השונות משוכנעים שכל מאמיני שאר הדתות הם כופרים ואחת דינם לאבדון.
  מלבד זאת יופי לך ללבוש את גלימת הנביא ולהתנבא על עוד 150 שנה.
  איש לא יבוא אליך בטענות אז זה בטוח.

 38. ראשית – גלי תודה על כתבה מעניינת.
  עבמים – הטיעונים שלך הם לכל היותר קישקוש, מאחר ובימי הביניים רוב האנשים האמינו בדברים כמו מכשפות שעשויות מעץ ( – כך שהיו זורקים את החשודה למים – אם היא טובעת אז היא לא מכשפה. אם היא לא טובעת אז שורפים אותה בעוון כישוף) – זה לא עשה אותם צודקים. פעם חשבו שאם שמים סמרטוטים רטובים במרתף אז נוצרים מהם עכברושים (חולדות בעברית)… היום חושבים שמותר לעשות הכל בשם האמונות התפלות של ימינו (רבי שמת וקוראים לו המשיח, למשל – מה שמזכיר לי עוד דת שהמשיח שלה מת…)
  ושלא תבין אותי לא נכון – אני דווקא כן מאמין שיש ליקום אינטליגנציה כלשהי ו"יד מכוונת" – אבל היא לא תעניש אותי אם אני אוכל ביום כיפור, אעשן ביום שבת או אשתתף במשגל נסוג…. אבל אני לא מנסה להבין אותה דרך אמרות של "חכמים" וכל מיני חוקים מימי בית שני… אני מנסה להבין את היקום שהיא חוללה, ואת רוחי שלי יותר מאת "רוח הקודש"
  ואגב, אני מקווה שאם המשיח יבוא, זו תהיה אישה… זה יפיל את כל הדתות על הת@ת …

  עוד דבר קטן:
  לדעתי תוך חמישים עד מאה שנה הדתות כפי שאנו מכירים אותן יוצאו אל מחוץ לחוק.
  חג שמח ושנה טובה

 39. מכאל
  קראתי את תגובותיך באתר הזה אתה חוזר על עצמך וחוזר ומביא שוב ושוב את אותם הטענות. ברור שאתה השתכנעת מהן.
  לכן אין טעם לחזור על אותם דברים שוב ולהטיל עלינו שיעמום.
  בכדי לבדוק עד כמה דבריך משכנעים צריך פשוט לראות עד כמה זה משפיע
  על ועל כמה אנשים זה משפיע.
  עפ"י העובדות אין לדבריך השפעה כלל.
  אז מה המסקנה שכל אלו שלא השתכנעו חסרי שכל.
  הרי כולם הם צאצאי הקופים או שאתה חושב אחרת.
  העובדה הפשוטה היא שאיש לא מתעניין במה שיש לך לומר כנגד הדת היהודית.
  אז אולי תדאג להתחדשות בטיעוניך ולמקוריות רבה יותר
  אני בטוח שאז יהיו לך יותר מאזינים.
  לדעתי קולך לא נשמע כי אנשים אחרים מרגישים שאתה מזלזל באינטיליגנציה
  שלהם ומרגישים בדבריך יהירות וחשיבות עצמית שמקטינה את האחרים.
  עד שלא תתן לאחרים הרגשה שאתה מכבד אותם איש לא ישים לב לדבריך.

 40. עבמים:

  ! Eat shit! 100 Billion flies cannot be wrong

  אני בוודאי נחרץ ביחס למידת האינטליגנציה שלך.
  אתה באמת רוצה לומר לי שלא קראת את כל התגובה?

  אדם לא יכול "להחליט להיות אינטליגנטי".
  עובדה: עליך זה לא משפיע.
  קריאת הקישורים הנוגעים לאינטליגנציה לא עוזרת כי זה עניין של גנים אבל סטטיסטיקה היא סטטיסטיקה:
  אתה אמרת לי כמה אנשים נוהים אחרי שטויות ואני הסברתי לך מיהם בדיוק.

  אבל באמת:
  מה עם הארנבת?
  ומה עם המוסר היהודי שהבאתי לך קישור ישיר לתוכנו?
  האם אינך מתכוון להתייחס?

 41. לגלי
  עם תואר דר את אמורה לדעת שמספר השעות ביממה עדיין 24 גם כעת
  ואם תקראי באתרי החרדים מסתבר שרובם כפי הנראה מעדיף להשאר בשעון קיץ
  לעורך
  ומה עם ערןץ-8 נשיונאל גאוגרפיק דיסקברי ערוץ ההיסטוריה ועוד.
  ואת הערוצים הנ"ל לא שמעתי עליהם ספק אם מישהו שמע וצופה בהם
  אולי כדי להירדם
  פעם צפיתי באחד כזה עומד שם מישהו ומקשקש זה לא משפיע על נמלה
  מכאל
  אתה נשמע נחרץ ביחס למידת תבונתם הנמוכה של החילונים שבחרו בצורות שונות באימוץ המסורת היהודית.
  כלומר כל הרבבות הללו התעלמו מהקישורים שאתה מביא ובחרו בקישורים אחרים
  אולי אתה יכול להסביר את התופעה מדוע כל אלו העדיפו גישה שונה
  הרי ההגיון שבטענותיך כה ברור או שלא?

 42. אריה, אבל היום התפרסם מכתב למערכת בישראל היום של אדם שהסביר שבסוף הצום קשה יותר מאשר בתחילתו, והוא חושש שיהיו חלשי אופי שיישברו ויאכלו, הוא אפילו לא מעלה על דעתו שיש אנשים שלא צמים ושגם להם כמשלמי מסים יש זכויות.

 43. איפה ערוץ הקבלה, וערוץ הידברות (עלאק הידברות), וערוץ DAYSTAR וערוץ המזרח התיכון (תגיד שאלו לא יהודים אבל בשבילי הם היינו הך).
  ותראה לי תוכנית מדע אחת בערוץ 2 או בערוץ 10 שהם הערוצים הכי נצפים?

 44. וואללא איזו מתקפת עב"מים על כדור הארץ.
  מי הזיז את שעון החורף כמעט חודשיים (!) לפני הזמן? ולמה? כדי שאלי ישי וחבורתו יצומו שעה אחת פחות ביום כיפור.
  אז מה שווה בכלל הצום של יום כיפור אם מרמים את הקדוש ברוך הוא למעלה – נצום פחות שעה אחת ונעבוד עליו. נזיז לכל עם ישראל את השעון לשעון חורף ונהרוס לישראל את הכלכלה. הכל כדי שנוכל לאכול שעה אחת קודם ביום כיפור, כדי שהצום לא יהיה קשה. והרי זה הפירוש האמיתי של הפסוק: "וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם". מענים את נפשם של אזרחי המדינה, כי הזיזו להם את השעון לשעון חורף חודשיים לפני הזמן.

 45. לעורך
  עם כל כך הרבה פרסומת שלילית על הדתיים כפי שהזכרת
  איך אתה מסביר את עליית קרנה של הדת בקרב החילוניים דווקא
  הם וודאי קוראים את כל הפרסומים הללו
  בנוסף עובדה ידועה היא שמספר תוכניות המדע בערוצי הטלוויזיה עולה לאין שיעור על תוכניות דת
  ביניהם לךא מעט תוכניות על אבולוציה

 46. א. הם איבדו את השכל.
  ב. התקשורת ממש אהבה את הדתיים בשנים האחרונות, או אה כמה סדרות פירגנו להם, הכל כדי לזכות במכרז להארכת הזכיון שלהם. מה שהיא לא אוהבת זה את הפוליטיקה הדתית אבל הדתיים הרי לא צריכים את התקשורת בשביל המצביעים שלהם. אפילו המתים שלהם, שלא מאזינים לתקשורת, מצביעים. אגב בתקופה האחרונה מי שאשם בזה זה רק אתם- האם המרעיבה, בית החולים באשקלון, מהומות חניוני השבת, הרב המכה, שעון הקיץ ועוד לצערנו אינסוף דוגמאות שאנשים משועממים שלא עובדים ורק עושים להם אינדוקטרינציה בישיבות כדי שינשכו את היד שמאכילה אותם, מסוגלים לעשות. על זה אפילו הפרקליט הטוב ביותר יתקשה להגן.
  ג. תוכניות דת יש בשפע, במיוחד לקראת חגים אבל גם ביום יום, תוכנית מדע יש אחת וגם אותה דחפו לשעה בעייתית – יום שישי בארבע וחצי. אף ילד היום לא יודע מה זו אבולוציה לא מהתקשורת ולא מבית הספר. אתם כבר ניצחתם מזמן, חבל שזה רק נצחון פירוס שיביא בסופו של דבר להשמדת מדינת ישראל.

 47. לעורך
  מהתרשמות אישית רוב התיקשורת דווקא מייצגת את הצד החילוני ותוקפת את החרדים איפה כל תוכניות הדת הללו שאתה מזכיר.
  כמה כאלו יש בסך הכל יחסית לשאר התיקשורת
  יש לי הרגשה שהנתונים שלך אינם מבוססים על העובדות
  הדת והחרדים הפכו דווקא לא פופולאריים בתקשורת בתקופה האחרונה
  אז מה קרה בכל אופן לחילונים שחזרו בתשובה
  הרי הם לא איבדו את השכל

 48. לעבמים, ככה זה כששופכים מיליארדים על החזרה בתשובה, העובדים הרי חייבים לעשות משהו עם הכסף הרב שנשפך עליהם אז הם מחזירים בתשובה את החילונים.
  בנוסף, הרדיו והטלוויזיה שוטפים את המוח בתוכניות דת ומיסטיקה, ומערכת החינוך משלימה בכך שהיא מעלימה את האבולוציה. לא נראה לי שנשרוד זמן רב מדי ב-OECD עם תנאים כאלה, הדור הבא ימלמל במקום לעבוד.

  ומלבד זאת, אם כולם יקפצו מהגג, גם אנחנו צריכים?

  ולרישא של תגובתך – ישראל נחלשת.

 49. גלי ולעורך
  לא השתדלתם מספיק?????

  ישראל מתחזקת: רבע מהחילונים צמים ביום כיפור
  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (ראשון) נתונים לגבי אופי החברה בישראל. מהנתונים עולה, כי אחד מכל חמישה יהודים החיים במדינה מדווח כי הוא חש מקורב לדת יותר כיום מבעבר. 42% מהם מדווחים כי הסיבה לכך נעוצה בהשפעת המשפחה ובן הזוג, לעומת 34% המייחסים את התחזקותם הדתית לרכישת ידע בתחום.
  הסקר נערך בקרב יהודים בני 20 ומעלה. עוד עולה מהסקר, כי 75% מהמשיבים דיווחו כי ביקרו בשנה האחרונה בבית כנסת. כמו כן, יותר כ-26% מהציבור החילוני צמים באופן תמידי ביום כיפור ו-82% משתתפים באופן קבוע בסדר פסח.
  מהממצאים עולה עוד, כי פסח, חנוכה ויום כיפור הם חגים אותם מציינים רוב היהודים המסורתיים והחילוניים. שיעור המקפידים על אכילת אוכל כשר בפסח עומד על 48% בעוד ששיעור המקפידים על אכילת אוכל כשר לאורך כל ימות השנה עומד על 33%.
  עוד נמצא, כי 5% מהאוכלוסייה (200 אלף תושבים) דיווחו על מעורבות בתהליך של חזרה בתשובה. בקרב הציבור החרדי הנתון גבוה בהרבה: 22% מהם מגדירים עצמם כמי שבשנה האחרונה חזרו בתשובה לאחר שבשנות ילדותם גדלו בבית חילוני.
  עדות להתחזקות חשיבות הדת בקרב הציבור החילוני נמצאת בעובדה כי רוב מוחלט ממנו, 86%, העידו על עצמם כמי שמקפידים במידה כלשהי על המסורת היהודית. זאת בנוסף ל-10% מהציבור החילוני שמקפידים לאכול באופן קבוע מאכלים כשרים.

 50. חפשו בגוגל וב YouTube –

  Lifter

  יש שם כמה הדגמות ממש נחמדות (זהירות – מתח גבוה מאוד!)

 51. לAmitos, זה בדיוק מה שהתכוונתי לענות למספר 1. כשמישהו אומר לך שלא נראה לו שמשהו יצליח בעתיד, אל תאמין לו. **במיוחד** אם הוא מדען.

 52. "הציבור מעריך יתר על המידה את האפשרויות הטמונות באווירון, ומדמיין שבעוד דור הוא יוכל לטוס ללונדון בתוך יום", כתב בשנת 1908 וויליאם פיקרינג, פרופסור לאסטרונומיה באוניברסיטת הארוורד; "זה בלתי אפשרי בעליל."

 53. נשמע כמו מדע בידיוני, סיפורים על חומר שמשמש כאנטי גרוויטציה מופרחים באוויר מדי פעם,אין להתיחס ברצינות לסיפורים האלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן