סיקור מקיף

נפטרה ד”ר זהר גורי, מייסדת ועורכת מגזין המדע לנוער “ראש גדול”

גורי יזמה את הקמת הירחון ב-1998 ושילבה אותו עם פעילות בבתי הספר, כדי לוודא שאכן המדע מגיע לכל פינה – גם בפריפריה ונלחמה על כל גליון עד יומה האחרון

מנכ"ל האקדמיה הלאומית למדעים, ד"ר מאיר צדוק, מעניק את תעודת ההוקרה לד"ר זהר גורי בכנס תקשורת המדע השני, 2009. צילום: אבי בליזובסקי - ואני מצטער מראש על האיכות

אתמול נפטרה ד”ר זהר גורי שהיתה בשני העשורים האחרונים לחייה הכוהנת הגדולה של תקשורת המדע. כתב העת שייסדה וערכה במשך כמעט 20 שנה – ראש גדול הוא דוגמה ומופת כיצד צריך להיראות כלי תקשורת, לא צהוב, לא “מה שהקהל רוצה” אלא איכות – בשפה פשוטה בלי להתפשר על דיוק מדעי, בתקופה שבה התדרדרו כלי התקשורת בישראל, והמדע הפך בהם ל”עוד אופציה”, היא הלכה נגד הזרם.

כפי שכתבה בעצמה היא ראתה שליחות בהנגשת המדע – וכתב העת לא היה פרוייקט בפני עצמו אלא חלק ממערך גדול יותר של העשרה מדעית כללית. הרבה ילדים חבים לה את הידע שלהם על תחומי מדע שונים. כל גיליון היה פנינה .

בשנת 2009 חלקנו ביחד פרס על תרומה ייחודית לפופולריזציה של המדע בכנס תקשורת המדע השני. בנימוקי וועדת הפרס נכתב: “ד”ר זהר גורי היא המייסדת והעורכת של “ראש גדול”, ירחון מדע לצעירים, החוגג החודש עשור לקיומו. היא הצליחה לרתום עשרות מדענים וחוקרים לחלוק את הידע שלהם עם קהל הקוראים הצעיר, ארגנה אירועי מדע, פרוייקטים של אוריינות מדעית, ותחרויות ארציות כמו החידון הארצי לאסטרונומיה וחלל ע”ש אילן רמון. ד”ר גורי היא דוגמא להתנדבות ומסירות לקירוב ילדים, נוער וכלל הקהילה לנושאי מדע וטכנולוגיה.”

זהר עלתה לדבר בשם הזוכים ובין היתר החמיאה לאתר הידען וסיפרה כיצד כתבות בנושא מסויים שימשו את המשתתפים באחת מהתחרויות שערכה, ומאז נודע לי לראשונה שבתי ספר עושים שימוש בחומרים מאתר הידען.

ד”ר גורי כתבה על מפעל חייה באתר אוניברסיטת חיפה, לרגל אירוע לציון מאה שנה למותו של ז’ול ורן, בשנת 2005:
“הייחודיות של ראש גדול, היא ביוזמות שהוא מפתח המציבות את כתב העת כחלק ממערך העשרה מדעית כללית”, בנוסף להופעתו הסדירה (10 חוברות בשנה). כך למשל נולדה יוזמת ראש גדול לתחרות ציור בולי מדע (2001) שנערכה בשיתוף השירות הבולאי ומשרדי החינוך והמדע. במסגרתה צויירו אלפי ציורים, נערכו תערוכות בבתי הספר, התלמידים הצביעו, ועדה מקצועית בחנה והשירות הבולאי בחר. יוזמה נוספת של צוות הירחון היתה בנושא קידום ההתעניינות בחקר החלל שהניבה שיתוף פעולה עם נאסא, סוכנות החלל הישראלית ואגודת חובבי הרדיו. שיאו של הפרוייקט היה בהתקשרות תלמידים לתחנת החלל הבינלאומית באמצעות רדיו חובבים ושיחה עם האסטרונאוטית ד”ר פגי ויטסון – קצינת המדע בתחנה באותו זמן. פרוייקט נוסף בשיתוף נאסא היה “הפיזיקה של הצעצועים – ניוטון בחלל” וכן יוזמות נוספות כמו “אוריינות מדעית”, “מדע בא לקהילה” ועוד.”

“בשנת 2005 הכריז הירחון על תחרות לכתיבת סיפורי מדע קצרים המתבססים על פיתוחים ותגליות עתידיות, מדמיונם של היוצרים, משותף לראש גדול ולעמותה למצוינות בחינוך. הפרוייקט הועלה כיוזמה לזכרו של ז’ול ורן, אבי המדע העתידני הבדיוני. גם בפרוייקט זה בא לביטוי הרציונל הפותח אפיקי התקשרות והתקרבות מגוונים לתחומי המדע השונים.”
“אופי אינטראקטיבי זה הוא ייחודי לראש גדול והוא מביא לביטוי את מטרת הפקתו שהיא לעורר סקרנות והתעניינות במדע בקרב הילדים והנוער. התפיסה היא שלא די בדיוור החומר לקהל היעד כדי אלא יש להפעיל אמצעים נוספים לקירוב הדור הצעיר לנפלאות העולם המודרני על שלל תחומי הדעת שפותחו בו.”

בשנים האחרונות היא נתקלה בקשיים להשיג מימון להדפסת הגיליונות אך לא ויתרה עד הרגע האחרון. יצא לנו לדבר על הקשיים הללו (המשותפים), על המטרה המשותפת של הנגשת המדע לציבור, כל אחד בדרכו, נקווה שיימצאו ממשיכים למפעל חייה.
הלווייתה תתקיים היום, 3/9/15 בבית העלמין בקיבוץ גשר שבעמק הירדן

יהי זכרה ברוך

תגובה אחת

  1. אבלה מרה על לכתה.
    זכיתי לעבוד עימה ולעצב את “ראש גדול”, המגזין המופלא שהגתה וערכה יחד עם אורלי פיישטר, יד ימינה.
    מקווה ומאמינה שנעשה יחד הכל על מנת לשמר את המורשת החינוכית שהותירה אחריה בתחום החינוך המדעי לנוער.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן