סיקור מקיף

שלוש גולגלות בנות 9,000 שנמצאו בחפירות בצפון השתמרו בזכות מנהג הקבורה בתקופתן

הגולגלות נמצאו כשהן מפוסלות, מעידות על התפתחות פולחן המתים מאז ועד היום. נראה שנהגו להניחן על ספסלים בבית, כך שיהוו השראה לדור הצעיר להמשיך את דרכי אבותיהם. נוהג דומה זוהה גם בסוריה, טורקיה, וירדן

גולגלות יפתחאל. צילום באדיבות רשות העתיקות
גולגלות יפתחאל. צילום באדיבות רשות העתיקות

בחפירות הנערכות בימים אלה באתר הארכיאולוגי יפתחאל, הסמוך לצומת המוביל בגליל התחתון, נתגלו שלוש גולגולות מרשימות ויוצאות דופן, מתקופת האבן החדשה (התקופה הניאוליתית הקדם-קראמית ב') – בנות כ-9,000-8,000 שנה, אשר נטמנו בבור סמוך למבנה ציבורי רחב מימדים.

החפירות מתנהלות במסגרת עבודות שיזמה החברה הלאומית לדרכים, המבוצעות ע"י רשות העתיקות, לקראת הקמת מחלף בצומת המוביל בצפון.

לדברי ד"ר חמודי חלאילה, מנהל החפירה באתר מטעם רשות העתיקות, "הגולגלות נמצאו כשהן מכויירות (מפוסלות) – תופעה המזוהה עם תקופת האבן החדשה. המנהג כלל שיחזור פני המת על כל מרכיביו באמצעות פיסול על הגולגולת בחומרים מגוונים כמו טיח יעודי. יש לציין כי לא תמיד שיחזור חלקי הפנים נעשה בהתאמה למיקומם האמיתי בגולגולת. בגולגלות שמצאנו בחפירה, שוחזר האף במלואו; הפה הובלט והעיניים שוחזרו באמצעות הוספת שלוש צדפות בכל ארובת עיניים. יתר חלקי הפנים שוחזרו במסכת טיח". הגולגולות נמצאו, כאמור, בבור הסמוך למבנה מלבני רחב מימדים, שקירותיו נבנו מלבני בוץ, ורצפתם עשויה טיח עבה ומשובח.

במבנה בלטו במיוחד שקעים שנוצרו ברצפה ונאטמו לאחר מכן. לדברי ד"ר חלאילה, "נראה ששקעים אלה שימשו כקברים מתחת לרצפות. מנהג הקבורה אז, היה להניח את המתים מתחת לרצפות הטיח, בתוך המבנים. כעבור זמן מה, נהגו אנשי המקום לחפור שוב את בור הקבורה, לנתק את הגולגולת מיתר השלד, ולכסות את השלד. בהמשך הם נהגו לכייר את הגולגולת בדמות הנפטר, ושמרו אותה בתחום הבית. מנהג זה ידוע בספרות כ"פולחן האבות", כאשר הגולגולת המכויירת היא למעשה הדמות שנשמרת בתודעת היורשים, ומנחה אותם בהחלטות השונות בחיי היום-יום. עדויות מאתרים בני זמנו של האתר יפתחאל, מצביעות על כך שהגולגולות המכויירות הונחו על מדפים או ספסלים בתוך המבנה, שנבנו במיוחד למטרה זו. לאחר תקופה מסויימת, בה השתרש מעמד היורש והוא קיבל את מעמדו בחברה, פחת הצורך בדמות האב, ובטקס נוסף, הוטמנה הגולגולות בבור נפרד, בתחום המבנה או בסמוך לו."

שלוש הגולגולות המכוירות שנמצאו ביפתחאל, מצטרפות לכ-15 גולגולות דומות שנמצאו עד כה מיריחו, מבייסמון, מכפר החורש, עין ע'זאל בירדן, ומאתר הסמוך לדמשק. לדברי ד"ר חלאילה, "אופן הטמנת הגולגולות מיפתחאל וצורת הכיור דומה לאלו שנתגלו באתר הניאוליתי תל-אסווד, ונראה שהיה קשר בין יפתחאל והאתר הסורי, המצוי במרחק של כ-200 ק"מ."

נוהג פולחן המתים ושימור זכר האבות, ובמיוחד מנהיגים ובעלי דיעה, החל לראשונה בדמות הגולגלות המכויירות, וקיים עד היום באופנים שונים ובתרבויות מגוונות: כך, למשל, בסין נמצאו גופותיהם המפוסלות בטיט של המלכים, בתקופה המתוארכת ל-5,000 לפנה"ס; כל המלכים המתים הושמו בתוך מקדש. דוגמה נוספת היא הריקוד המסורתי ביפאן, אשר במהלכו עוטים הרוקדים מסיכת איפור שכמעט ואינה זזה: זהו חיקוי מדוייק למסיכות שנהגו לפסל שם על גולגלות המתים. תופעת החניטה של גופות במצרים 4,000 שנה לפנה"ס אף היא ידועה מאוד. גם היום, באזורים מסויימים באפריקה (למשל, בבתי קברות באזור זימבבווה), מפסלים את המתים בבוץ: קוברים את הגופה כשכולה מתחת לאדמה, והפרצוף המפוסל נותר מחוץ לאדמה.

23 תגובות

 1. לשחר,
  מסכים אתך בעניין מנת המשכל, כל השאר זו התפתחות טכנולוגית של המין האנושי והיכולת להשתחרר מתפישות עולם דתיות מגבילות. בסך הכל, שום חידוש טכנולוגי לא הגיע מהדת, ואם האדם לא היה לומד להטיל ספק בכתבי הקודש ובממסד הדתי, אזי היינו מתגוררים במערות עד היום.

 2. חברה, העולם קיים קצת יותר מ5000 שנה.
  5768 שנה הן המספר המתאר את בריאת האדם (החושב ) ולא בריאת העולם.
  בפועל, היסטוריונים מסכימים כי השפה הכתובה והדת קיימים בערך מספר דומה של שנים..3000-4000 לפני הספירה.

  האדם, כפי שאנו מכירים אותו היום היה זהה לחברו מלפני 5000 שנה.
  גם בויכוח תאורטי, מנת המשכל שלו הייתה זהה לאדם ממוצע שחי היום.

 3. לפחות כולנו מסכימים שאם זה לפני 9000 שנים הם לא יהודים ולכן אין שום בעיה לחפור את הקברים הללו!

 4. ינון:
  אתה 4רוצה לדעת איך הם יודעים? לך ללמוד משהו. זה שאתה מתגאה בבורותך רק מראה שאתה סתם אומר שזה מעניין אותך.

 5. מיכאל,
  מאוד מעניין אותי איך המדענים יודעים שזה לפני 40,000 שנה זה ציור מי יודע מה עבר עליו?! תחב ,אקלים,מזג אויר,מקום יכול להשפיע על הציור אם זה מערה הרבה לחות, ולחות זה דבר משפיע במיוחד על ציור!ואל תגיד הם נעזרו בחומרים כימיים ונוצר מן תגובה כימית שהיה כתוב עליה שמע מיכאל הציור הזה מלפני 40,000 שנה..זה סתם מדריך טיולים שרצה לעניין אותך כי הידע שלהם מרדים מדריכי טיולים ישלהם כישרון להרדים מי כמוני ילד בבצפר שעובר חוויות כל טיול..

 6. מבוסס על תיארוך בשיטה ליניארית לא נכונה, פרופ' משה טרופ בספרו "מוצא החיים" מוכיח איך שכל שיטת התיארוך שלהם זה טעות שניתן להפריכה מאוד מאוד בקלות…

 7. ללדר חמודי…חן חן..לבטח תמצא עוד מציאות ביפתח-אל..

  והנה אנחנו,ממרומי האולימפוס..שולחים לכם..קימצוץ אבק כוכבים..
  למשאלות ט"ו באב..ולסולחה..מעט אבקת פיות ממצבור הכוכבים במקטע
  הבתולות והאריות…ולראשון..קרא..קרא..את הספר-מאין באנו-כעת
  בחנויות הספרים…קראא

  ולעניינו,הצורך להנצחות קיומנו,הנו קמאי,פאגני,ולגיטימי.אפילו המילה
  תור-ה..נובעת משורש תור..חפש..את מקורותיך..שורשיך..הנצחות רוחייך
  ושושלתייך בכל העמים..אלולא מנהגי העמים..גם את עצמינו היינו בולעים
  ושוכחים..כמובן,שלא יזיק למדעים המדוייקים קצת ללמוד מספרי חוכמת
  ישראל.
  הכל קשור זה בזה.
  נו..נו..יש לעשות שלום בית,מבית…אה..ומהידען..כמובן.

 8. העולם לא קיים יותר מחמשת אלפים ושבע מאות ששים ושמנה שנים
  איך יתכן בנות 9000 שנה
  ארכילוגים שוטים ופאנאטים

 9. דוד:
  אחת לכמה זמן נתון ההיגיון למתקפה של אנשים כמוך שרואים באיזה ספר שנכתב לפני אלפי שנים על ידי אנשים שלא היו טובים בכלום משאר בני דורם "מקור מוסמך".
  הכלבים נובחים והשיירה עוברת (וגם הכלבים אינם מהססים ליהנות מפירותיה – לקחת תרופות המבוססות על חקר הגנטיקה שמקורה באבולוציה, להשתמש במכשירים שפותחו על בסיס המדע הבלתי מוסמך שהניב את המספרים האלה ועוד).

 10. שטויות במיץ אין שום מקןר מוסמך ורציני לגבי תקפותם של כל שיטות התיארוך, מדובר בניסיון לבסס גישה אידיאולוגית כפרנית ולא במדע.

 11. אריה:
  לגבי התיאום בין רועי לביני – פשוט Great minds think alike 🙂
  האמת היא שזה לא היה משהו מכוון מראש אבל כאשר רועי שלח התייחסות מסוג זה החלטתי לשלוח עוד אחת מאותו סוג.

 12. רועי – אין לי ידע ספציפי או בקיאות בנושא, רק זכרונות עמומים מדברים שקראתי על כתבים שונים (מאזור המזרח הקרוב – כנראה מסופוטמיה).

 13. אריה,

  עשיתי קורס על ההסטוריה של סין – 'מהקיסר יאו ועד מאו' – וזה היה אחד מפריטי המידע המעניינים שאני זוכר משם.

  איזו היסטוריוגרפיה ידועה מלפני 10,000 שנה? הייתי שמח להרחיב את אופקי.

 14. יודע שאתם יודעים. רק לא הבנתי מדוע אתם מצטנעים בשנים. לא קלטתי את המכנה המשותף התרבותי בתגובותיכם. מה זה, אתם מתואמים?
  זה מתסכל שההיסטוריוגרפיה הכי עתיקה הידועה כיום היא מלפני כעשרת אלפים שנה.

 15. אריה סתר:
  אתה חושב שרועי או אני איננו יודעים זאת?
  פשוט רצינו להראות לו סימנים של תרבות אמיתית ומתקדמת.

 16. למגיב הראשון ולמגיבים לו.
  בני אדם בדיוק כמוני וכמוך היו כבר לפני כמאתיים אלף שנה (ולא רק לפני 9000, 16000 או 40000 שנה).

  תאמר no way? עליך לקרוא וללמוד הרבה כדי לדעת ולהבין כיצד יודעים זאת.

 17. שמעו אני שמעתי על דינוזאורים וכל מיני.. אבל בני אדם אני לא מאמין שהיו לפינ 9000 שנה, מצטער אבל המדענים שוחכים משהו בחישובים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן