מה השפעת ההתחממות העולמית על זרמי האוקינוס?

האם ייעצר זרם הגולף? כנראה שלא אבל מספיק שהוא יואט ב-20% כדי שהדבר יגרום להשלכות אקלימיות, עולה ממחקר שפורסם בקנדה

מקובל לחשוב כי ההתחממות העולמית תשפיע על זרמי האוקינוסים thermohaline circulation עד כדי עצירתם !

הידוע והמפורסם בזרמים הוא זרם הגולף שעולה מדרום , מתחמם באיזור קוו המשווה  וכך בהמשיכו צפונה מחמם את מערב אירופה, החלשת הזרימה תקרר את  אירופה ואילו עצירתו תביא לאירופה תקופת קרח.

נשאלת השאלה האמנם תגרום ההתחממות לעצירה מוחלטת של הזרמים? הדעה המקובלת היא  כי מה שישפיע  ויגרום לעצירה היא: המסת כמויות ענק של מים מתוקים בקטב הצפוני (ובגרינלנד), המסה שתתרחש בגלל ההתחממות, תוספת כמויות ענק של מים שתשבש את המאזן ותגרום לעצירת זרם הגולף…

פרופ' אנדרו וויוור מאונ' וויקטוריה (Professor Andrew Weaver of Canada's University of Victoria.), עמד בראש צוות  מחקר ששיכלל 17 מודלים שהופקו ע'י מחשבי-על בניסיון לחזות את הגורמים לזרמים ואת השפעת ההתחממות, הממצאים פורסמו ב-Geophysical Research Letters. אחד הגורמים שדחף לביצוע המחקר היה סרטו של אל גור (The Day After Tomorrow), שגרם לגל תגובות  ולעליה ברמת הרגישות הסביבתית בדעת הקהל בעולם.

המחקר מראה כי התחזית הנוראה שבסרט מוגזמת ! כלומר זרם הגולף לא יעצור (כמו השמש בגבעון) על מקומו ועידן הקרח באירופה אינו בטווח מיידי. חדשות טובות? לא בדיוק, שכן: המחקר מראה כי התחממות המים באוקיאנוסים די בה כדי להאט  את הזרמים, כלומר מה שישפיע על הזרמים לא תהיה המסה מסיבית של מי הקוטב, אלא ההתחממות הרציפה של פני האוקינוס. התחממות שכמובן נובעת מההתחממות העולמית. ללא קשר מידי וישיר לנעשה בגרינלנד (ובקוטב הצפוני) מים חמים קלים יותר ולכן שוקעים פחות, ככל שפחות מים שוקעים מועטת המחזוריות… הזרימה נעשית איטית.

על פי המודלים הממוחשבים, ההתחממות לבדה גרמה להאטה של 20% בזרימה (ללא תוספת ההמסה בקטבים), כלומר:  אסון בנוסח "היום שאחרי מחר" לא עומד בפתח, אבל הסכוי רב לנזק גודל והולך בהדרגה, נזק מצטבר שתוצאותיו הסופיות יראו רק בסוף המאה הנוכחית ואותן כדאי למנוע.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. ל "כחול צהוב בדם" , במידה והפגנתי בורות בשמות סרטים
  ו/או באופרה ווינפרי (מה זה ?) אתך הסליחה , אולמות קולנוע אינם המקום ממנו אני "שואב" משהו , לכן גם אין ברשימה ולו ציטוט אחד מסרט כל שהוא ,
  הסרטים הסביבתיים חשובים (לטעמי) לא בגלל ה"דיוק" המדעי
  בו הם מביאים עובדות , אלא בגלל הפצת הנתונים לקהל הרחב, נתונים שבדרך כלל כלל מצויים רק בידי גורמים מעונינים,
  גם במידה וסרטו של אל-גור "מבוסס על עובדות מדעיות (100%)"
  הרי שנכון כתבת , המשתנים רבים , כלומר העובדות משתנות ובהתאם גם התחזיות .

 2. הסרט של אל גור שיצא שנה שעברה (2006) הוא:
  An Inconvenient Truth
  http://www.imdb.com/title/tt0497116/
  ומבוסס כולו על עובדות מדעיות (100%)
  ואף אופרה ווינפרי (כמגישים מפורסמים אחרים) הקדישה תכנית שלמה לסרט ולנושא ומאז התכנית שלה המודעות עלתה.

  הסרט שכתבת היום שאחרי מחר ממנו שאבת לכתבה את כל הציטוטים הינו סרט שמפיקיו מעריכים אותו כ40-50% מדעי אבל הוא נותן לצופה הממוצע פאניקה מיידית מהמצב החמור בו הכדור שלנו שרויי.

  לנושא עצמו, כל עוד לא התייחסו לכל המשתנים ובעיקר לכל המסת הקרחונים ההערכה כי הזרם יאט או יעצר הינה ספקולציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן