סיקור מקיף

למה לווייתנים עולים לחוף?

דרלין קיטן, נוירואתולוגית מהמכון האוקיינוגרפי וודס הול, מסבירה למה אין סיבה אחת לתופעה המוזרה של לווייתנים העולים לחוף ותוהה מה אפשר לעשות כדי לצמצם את התופעה

שלושה לווייתנים על החוף - תחריט של האמן ההולנדי Jan Wierix משנת 1577
שלושה לווייתנים על החוף - תחריט של האמן ההולנדי Jan Wierix משנת 1577

לעתים קרובות, אני משווה את עליית הלווייתנים לחוף לתאונת דרכים: דברים רבים יכולים לגרום לתאונה, אך התוצאה הסופית זהה. אנו מסוגלים לקבוע את הסיבה לעלייה לחוף רק בכ-50% מן המקרים. מתוך אלה, לפעמים הסיבה מובנת מאליה, למשל כשפגיעה מספינה מותירה שברים ופצעים אופייניים על גופו של בעל החיים.

בצפון מזרח ארצות הברית, דלקת ריאות וטראומה לאחר סופות הן סיבות נפוצות. אנו רואים גם סוגי טראומה נוספים, כגון התקפת כרישים או אפילו תקיפות מצד בני אותו מין ביולוגי. חומרים מזהמים מעשה ידי אדם או רעלנים טבעיים, כגון רעלים מאצות המשפיעים על מערכת העצבים קשורים אף הם לעלייה המונית לחוף. היו שהציעו גם שיבושים בשדות המגנטיים וגלי צונאמי כסיבות אפשריות.

כמה מן המקרים המרתקים ביותר מקורם במחלות ובבעיות התפתחותיות. אנו מבחינים במקרים של טפילים ומחלות חמורים בהרבה מאלה של חיות הבית או בני האדם. מפתיע לראות פרטים ששורדים זמן רב כל כך עם פגיעות כאלה.

מכשירי סונאר צבאיים תרמו, ללא ספק, לכמה מקרים שאירעו לאחרונה שבהם עלו לחוף לווייתנים ממין מסוים, לווייתני מקור, אך אין עדויות לכך שסונאר משפיע על כל מיני הלווייתנים. מעניין שסונאר משפיע כנראה רק על לווייתני מקור ורק במקומות ספורים – מה שמעורר תקווה שיהיה אפשר לפתור לפחות את הבעיה המסוימת הזאת.

יש גם מקרים שאין להם תשובה אחת ברורה. כיום נעשה שימוש בטכניקות אבחון מקובלות ברפואת בני אדם, כגון סריקות CT ו-MRI או בדיקות מולקולריות, כדי לשפר את הבנת הסיבות לעליות לחוף.

ידוע לנו על מקרים של לווייתנים שעלו לחוף עוד בימיו של אריסטו, ומכאן שרוב המקרים הם תופעות טבעיות. הדבר מעלה את השאלה: אם אנו מתעקשים להחזיר את הלווייתן לים, האם איננו פוגעים באוכלוסיית הלווייתנים? אם מדובר בפרט חולה, מה אנו מעוללים ללהקה? אינני מציעה להפסיק לשקם את בעלי חיים כשהדבר אפשרי, אך זהו נושא חשוב שיש לייחד לו מחשבה.

מה אפשר לעשות?
מצד אחר, אם פעילות אנושית דוחפת את הלווייתנים לעלות לחוף, עלינו לדעת על כך כדי להחליט מה לעשות בעניין מזהמים, נתיבי ספנות ורעש. האם אנו תורמים באופן כלשהו להידרדרות בריאותן של אוכלוסיות המצויות במצב קריטי, כגון לווייתן רייט הצפוני שנותרו ממנו פחות מ-400 פרטים? אנו בהחלט מקבלים יותר דיווחים על עליות לחוף, וכרגע בודקים אם אכן מדובר על יותר מקרים כאלה או פשוט על יותר דיווחים באזורים מסוימים.

לעתים, בלי קשר לסיבה, האפשרות המעשית היחידה היא להרוג את הלווייתנים כדי לקצר את יסוריהם – כפי שנעשה במאי 2009, כשלווייתנים מסוג עב-שן קטלני, שנסחפו ליבשה על יד קייפטאון שבדרום אפריקה, מנעו כל ניסיון להחזירם לים.

דמיינו לכם את המאמץ הדרוש להשיב אותם למים בתנאי חורף. הם אמנם גדולים, אבל במובנים מסוימים הם גם עדינים. לדוגמה, חול או מים שנכנסים לחור הנשיפה שלהם במהלך ההעברה משפיעים כמו מים שנכנסים לאף שלנו. אם מצליחים להעביר את בעל החיים לים והוא מתרחק בשחיה אך מתעייף וחוזר פעמיים או שלוש, חייבים להחליט אם הוא יוכל לשרוד או שהוא סובל, ואז על הווטרינר לסיים את חייו בדרך הומנית.

15 תגובות

 1. דבר ראשוןןןן
  א ב ו ל ו צ י ה זה עם א’ לא עבולוציה, אבולוציה. תפתח ספר פעם בכמה זמן!!!!!!!!!!!!!!!!!
  דבר שני,איך לוייתן יכול להחליט ביום בהיר אחד שנמאס לו מהים? מה עובר עליכם? אני מתה מהתגובות אלה דיייי
  זה כמו שיום אחד אני אקום בבוקר ואחליט שנמאס לי מכדור הארץ,אקפוץ מכדור הארץ ואלך למאדים.
  דבר שלישי, מה אהבה נכזבת מהההה ברצינות?
  אתם חבורה של בני בליעל זה ככ מצחיקקקק

 2. אם נניח שכל דבר הוא כמו שהוא נראה, עד שלא הוכח אחרת, הרי שהליוויתנים העולים על היבשה פשוט עושים מעשה של התאבדות. כמובן שיתכן שלכל אחד מהמתאבדים יכולות להיות סיבות פרטיות כמו אהבה נכזבת, נניח. אבל אם נתייחס לזה כאל תופעה רחבה יותר, ההסבר הסביר ביותר הוא שהם מעדיפים מוות קצר ומהיר על היבשה, על פני כליה איטית ורבת-סמל במרק המצחין והמזוהם שהמין האנושי מבשל להם באוקיאנוסים ובימים בתהליך התאבדותו שלו עצמו (הכל לפי מיטב הכללים של ההתפתחות האבולוציונית, שבה המינים המצליחים מחסלים את כל האחרים ואת עצמם בקצב של שלושה מיליארד טונות של נפט שרוף בשנה). עלייתם של הלוויתנים על פני היבשה , מהבחינה הזאת, כמוה כתצוגות המצולמות של סטיבן הוקינג המדגים לכולם ריחוף בחללית, כהמלצה לשיטת הימלטות מהירה מכדור הארץ שאותו אנו מכלים במהירות הבזק, בניגוד מוחלט למצוות האל מפרק ב’ של בראשית,
  לעבוד את הארץ ולשמור עליה.

 3. לדעתי, איציק צודק. הלוויתן היה פעם יצור יבשתי ושמו היפופוטם. הוא עשה את הדרך ההפוכה – חזר מהיבשה לים.

 4. הרי הלוויתנים נוצרו מיונק יבשתי שחזר לים לפני כ 20 מיליון שנה אם אני לא טועה. אולי 1 צודק וזה טבעם 20 מיליון שנה בים 20 מיליון שנה ביבשה וחוזר חלילה.

 5. אני לא בטוח שהתגובה מספר 1 היא תגובה שגויה, סתם מתחכמת. ברור שלא התכוונו פה ברצינות שנמאס להם מהים, ולא הצלחתי להבין אם 8 מגיב ל-3 או ל-1.

 6. לאבי,
  נא למחוק בבקשה את תגובות 8 ו-3. אין זה ראוי במקום כזה לדבר בצורה כזאת אל אדם(או בכלל), ללא קשר לרמת האינטליגנציה שכביכול אתה חושב שיש פה. כל מה ש"אולי" עשה היה להביע דעה שגויה.
  רק לפני מספר ימים נשרף רכבו של שופט עקב טוקבקים בעלי מכנה משותף באתרים קצת יותר קיצוניים.

 7. נו נראה שאפילו הטיפשות האנושית עוברת אבולוציה…אולי…אתה בשלב אבולוציוני של מגה טימטום

 8. רק הערה קטנה בנוגע לתרגום שמות של מינים.
  ההערה מופנית למערכת סיינטיפיק אמריקן, שכנראה אחראיים על התרגום מאנגלית.
  המין northern right whale שמוזכר בכתבת המקור, אינו יכול בשום אופן להיות מתורגם ל"לווייתן רייט" כפי שבכתבה. המילה right היא לא שם של חוקר שגילה אותם (ואז היה הגיון לתרגום הזה) אלא פשוט המילה "נכון" באנגלית, שכן אלו היו הלווייתנים ה"נכונים" לציד, בעיניהם של ציידי הלווייתנים במאה ה-17. בעברית שם הלווייתן הזה הוא "בלנה שחורה צפונית" והיה מקום להיעזר בעריכה מדעית על מנת להימנע מטעות כזו. בספרות עברית ישנה נהגו לתרגם את השם כ"לווייתן ימני" שזה בכלל מגוחך, כי זה ידוע שמרביתם של הלווייתנים הצביעו מרץ, ואלו שלא – הצטרפו לירוקים ולא עברו את אחוז החסימה.

 9. הלויתנים קיימים לפני תנועת היבשות , האינסטינקט שלהם לנוע לכיון מסוים קיים בהם מזה מאות מליוני שנים .והנה נוצרה יבשת חדשה העומדת בדרכם , שאינם מכירים אותה , היבשת היא העולה לקראתם
  ולא הם העולים עליה .

 10. אכן שאלה מאוד מרתקת….מה גורם לחיות התבוניות ביותר האלה לאבד את הצפון ..בעיקר שיש להן כל כך הרבה יכולת ניווט ושכל….אבל לגבי העליה ההמונית על היבשה בקייפטאון הבנתי שזה אירוע שונה בתכלית.כי לרוב רק בודדים עולים אם לא רק אחד בטווח מקרה אחד ושמה הייתה עליה המונית שגרמה לחשוב שמשהו ממקור אנושי כנראה שיגע אותם לחלוטין כקולקטיב…

  אגב..רוב העולם נמנע מציד שלהם ..לא כולל חברינו הדוגלים בהומניות ושלום דנמרק ונורבגיה את שבדיה בע"מ …ולצערי גם יפנים בצד שלהם…שלוקחים ל"מטרות מחקר" לויתנים…

 11. תגובה לאולי – לא כך פועלת האבולוציה. כדי שיתרחש מעבר לסביבה חדשה (ובכלל זה הסתגלות לסביבה שהשתנתה) יש צורך במוטציה פיזיולוגית או אנטומית שתעניק יתרון כלשהו בסביבה החדשה. אם מוטציה זו מתפשטת באוכלוסיה, זהו שינוי אבולוציוני. במהלך הדורות עשויה להיווצר מוטציה שמעניקה יתרון נוסף או מעצימה את היתרון שכבר נוצר וכך הלאה, עד שנוצר מין חדש. בוודאי שהדבר לא כרוך ברצונו של האורגניזם.

 12. אני חושב שזה בעצם השלב הבא שלהם בעבולוציה, הם עולים על החוף כדי ללכת על הקרקע ולהפוך לדינוזאורים מסוג חדש, זה כנראה מה שעובר להם בראש, כן, הם רוצים להשתלט על נישה נוספת, נמאס להם מהים אז הם רוצים להפוך ליצורי יבשה, איזה מגניב, איך שהעבולוציה מפתיעה כל פעם מחדש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן