סיקור מקיף

מזג אוויר אינו אקלים

הסופות והשלג בצפון אמריקה מהווים דוגמה למזג אוויר שימשך שבועות מספר אבל בסופה הסופה תחלוף, השמיים יתבהרו ויגיע קיץ שבכל שנה נהיה חם יותר בשל שינויי האקלים

שלג בוושינגטון, 14/1/2019. צילום: Shutterstock.com
שלג בוושינגטון, 14/1/2019. צילום: Shutterstock.com

בזמן שמחקרים מזהירים כי העולם מתקדם בצעדי ענק למצב שבו לא יהיה אפשר לעצור את ההתחממות שגורמת לשינויי האקלים הקיצוניים, ובשעה שיש גם הטוענים כי עברנו את הסף שבו ניתן היה למתן את השפעת הפליטות – יש מנהיג שמתחשב, מאזין ומשתכנע ע"י מיעוט שוגה של פסאודו מומחים. בכל פעם שגל קור מכה בצפון אמריקה יוצא הנשיא מהבית הלבן בציוץ בנוסח: "זו ההתחממות שממנה מזהירים המדענים המזוייפים?". הוא אינו היחידי שאינו מבדיל בין מזג אוויר לאקלים.

החל מתחילת ינואר 2019 חלקים נרחבים של צפון-אמריקה מכוסים בשלג ואזהרות מפני סופות שלג מוכרזות ברחבי היבשת, מצב שנותן לנשיא מכחיש ההתחממות אפשרות להכריז כי על פי אמונתו, שינויי האקלים הם תרמית שמנופחת על ידי בעלי עניין ומעט התחממות תתקבל בברכה.
כמו הנשיא, כך גם רבים אחרים נופלים למלכודת בה מבלבלים בין אקלים למזג אוויר, הסופות והשלג בצפון אמריקה מהווים דוגמה למזג אוויר שימשך שבועות מספר אבל בסופה הסופה תחלוף, השמיים יתבהרו ויגיע קיץ שבכל שנה נהיה חם יותר בשל שינויי האקלים.

כך גם אצלנו בשל האקלים המשתנה בגלל ההתחממות העולמית, אזורנו חווה יותר תקופות בצורת ויובש. אם עד לפני מספר עשורים ידענו שהנגב הוא מדבר ומצפון לו יש אקלים ממוזג, הרי שהיום האקלים המדברי זוחל צפונה בתהליך קבוע ומתמשך. גשמי ברכה ושלג בחרמון בחורף אחד אמנם ישפיעו על הממוצע הרב שנתי ועל מאזן המים ומפלס הכנרת, אבל המגמה הכללית היא התחממות והתייבשות. חשוב כי הגופים האחראיים והרשויות לתכנון משק המים יבינו זאת ויפעלו בהתאם.

אז מה ההבדל בין מזג אוויר לאקלים? ברמה הפשוטה ביותר מזג אוויר הוא מצב יום יומי של האטמוספירה, טמפרטורה מרבית, מצב העננים, מהירות הרוח, גשם או שלג. לעומת זאת אקלים הוא מצב האטמוספירה לאורך שנים רבות, ממוצע רב שנתי של גשם, רוח, טמפרטורה והעונות בהן יורד הגשם או זורחת השמש.

על-פי חישובי ארגון המטאורולוגיה העולמי כדי להגדיר מדדי אקלים יש צורך בנתונים של שלושים שנים לפחות. אפשר להבין זאת על ידי השוואה לארון הבגדים שיסמל את האקלים. מול בחירת הביגוד היום-יומי בהתאם למזג האוויר. על-פי מזג האוויר אנחנו בוחרים מה נלבש היום או מחר. יש להניח כי בקיץ הישראלי יבחרו רבים ללבוש בגדים קלים ולנעול סנדלים, ואילו בחורף הישראלי רובנו נלבש בגדים שיגנו עלינו מהקור ומהגשם. ובכל זאת, גם בחורף הישראלי יש ימים שבהם נלך לים ואפילו נכנס לשכשך במים. כלומר שינויים במזג האוויר מידי יום יכתיבו את בחירת הבגדים. לעומת זאת האקלים יקבע את הרכב פריטי הלבוש שנחזיק בארון.
בישראל יהיו בארון בגדי חורף וקיץ, בארצות משווניות יהיו בארון בגדים קלים ואילו באזורים סביב הקטבים יהיו אלה פרוות ובגדים שומרי חום. ארון הבגדים מותאם לאקלים שמוכתב על-פי אזור הגאוגרפי. ביגוד מותאם לתנאי האקלים המקומיים שמשתנים על פי המרחק מהקטבים.

את תחזית מזג האוויר למחר או למספר ימים נוכל לדעת על-פי מפות סינופטיות או על-פי מידע שימסר באמצעי התקשורת, לא כך התחזית האקלימית שכן זו נובעת מדיגום אזורים שונים ומניתוח של נתונים שנאספים במשך עשורים ומאפשרים לחזות את האקלים בשנים הבאות. תחזית אקלימית תאפשר לנו לתכנן את תכולת ארון הבגדים בעשורים הבאים.

לכן בהתאם לאזורים שבהם חיים אנשים ועל-פי התחזיות האקלימיות המקובלות על 99.9% ממדעני האקלים, יש מעטים שיצטרכו להכין מטריות חזקות ועמידות, אבל לעומתם רבים יותר יזדקקו לאמצעי קרור ואגירת מים לתקופות יבשות. אין ספק כי על פי תחזיות האקלים המשתנה, רבים יצטרכו לשנות לא רק את תכולת ארון הבגדים אלא גם ובעיקר לשנות התנהגות ולהסתגל לתנאי אקלים קשים בהרבה מכל מה שאנו מכירים.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. חגי/משה
  אנחנו יודעים בוודאות כמה פד"ח נוסף לאטמוספירה עקב שריפת דלק פוסילי (פחם, נפט, גז וכן הלאה).

  אנחנו יודעים לחשב כמה אנרגיה ניספגת באטמוספירה בגלל תוספת הפד"ח.

  אנחנו רואים בבירור שהאקלים משתנה לרעה: פני הים עולים, כמות הקרח בקטבים קטן, הקרחונים נסוגים, הטמפרטורה של הים עולה וגורם לנזקים, וכמובן האקלים נהיה יותר קיצוני.

  וכל זה – בתקופה שהיינו אמורים להיות בתהליך התקררות.

  מי שטוען שמשהו שכתבתי אינו נכון – משקר. לכל מה שכתבתי יש סימוכין, פשוט צריך לחפש באתרים אמיתיים…

 2. איזה לוליינות מילולית כדי להצדיק תאוריה שמוטלת בספק .
  אין ספק שזיהום האויר הקרקע והמים הוא רע וגורם לתחלואה וצריך לצמצם אותו .
  אבל מכאן ועד הסקת מסקנות על התחממות גלובלית עקב התערבות אנושית המרחק רב

 3. אין בעיה, נגיד שיש התחממות. הויכוח הוט:
  א. כמה.
  ב. מה הגורם.

  המדענים נכשלו כל כך בשני הדברים שלכן הם זוכים לחוסר אמון גם בטענה הראשונה – שבכלל יש התחממות.

  דרך אגב, להגיד על כל דבר שהוא בגלל "ההתחממות הגלובלית" זה פסבדו מדע. כנראה שאתה צריך ריענון מפופר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן