מה הכוונה המעשית במונח 'החלים' מנגיף הקורונה

מענה לארבע שאלות אודות כיצד אנשים שורדים את נגיף הקורונה ומה מתרחש לאחר מכן
הערת העורך: נכון לשעת העלאת הידיעה (12/4/2020 שעה 23:00), מדווח בישראל על 11,145 נדבקים , 103 מתים, 1,627 החלימו. ארה"ב לעומת זאת ממשיכה לדמם קרוב ל-20,500 מתים בארה"ב

מאת: תום דושינסקי, מנהל החינוך האפידמיולוגי, אוניברסיטת IUPUI, אינדיאנה, ארה"ב.
[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

דוגם מד"א עם חליפת מיגון מלאה לביצוע בדיקות קורדוגם מד"א עם חליפת מיגון מלאה לביצוע בדיקות קורונה - צילום דוברות מדאונה - צילום דוברות מדא
דוגם מד"א עם חליפת מיגון מלאה לביצוע בדיקות קורונה – צילום דוברות מדא

נגיף הקורונה הוא אכן מפחיד, אולם למרות הדיווחים הקבועים אודות מספר החולים המצטבר והגאות במספר מקרי המוות, המציאות היא שמרבית האנשים שחלו במחלת הקורונה שרדו אותה. כפי שגואה מספר החולים, כך גואה גם מספר אחר: אלו ששרדו.

במחצית חודש מרץ, מספר החולים בארה"ב אשר החלימו מהמחלה באופן רשמי היה קרוב לאפס. היום, המספר הזה קרוב לעשרות אלפים והוא גואה מדי יום. אולם, ההחלמה ממחלת הקורונה היא הרבה יותר מורכבת מאשר פשוט להרגיש טוב יותר. ההחלמה כרוכה בתחומי הביולוגיה, האפידמיולוגיה ואפילו הבירוקרטיה.

כיצד הגוף שלנו נלחם בנגיף הקורונה?
ברגע שהאדם נחשף לנגיף הקורונה, הגוף מתחיל לייצר חלבונים בשם נוגדנים שתפקידם להילחם בזיהום. לאחר שנוגדנים אלו מתחילים לבלום בהצלחה את הנגיף ולמנוע ממנו מלהשתכפל בגוף, התסמינים של המחלה בדרך כלל מתחילים להיעלם והאדם מתחיל להרגיש בטוב. בסופו של דבר, אם הכל מתקדם כצפוי, מערכת החיסון תשמיד לחלוטין את כל הנגיפים הנמצאים בגוף. אדם שחלה בעקבות חדירת הנגיף לגופו ושרד את התקופה הזו ללא השפעות בריאותיות ארוכות טווח או נזקים נחשב לחולה שהחלים.

מערכת החיסון שלנו מאתרת ומשמידה את הנגיפים שחדרו לגוף, וגם זוכרת את הפולשים למקרים עתידיים [מקור התמונה: Keith Chambers/Science Photo Library via Getty Images]
אדם שחלה בקורונה ירגיש חולי במשך שבעה ימים, בממוצע, מרגע הופעת התסמינים. אפילו לאחר היעלמות התסמינים, עדיין תימצא כמות קטנה של הנגיפים בגופו של החולה, והמחלימים אמורים להישאר מבודדים למשך שלושה ימים נוספים על מנת לוודא כי הם אכן הבריאו ואינם מידבקים יותר.

מה לגבי התחסנות?

באופן כללי, מרגע שהחלמת מזיהום נגיפי, הגוף שלך ישאיר בתוכו תאים הנקראים 'לימפוציטים'. תאים אלו 'זוכרים' נגיפים שבהם הם נתקלו בעבר ויכולים להגיב איתם במהירות על מנת להשמיד אותם שוב. אם נחשפים שוב לנגיף שהגוף כבר נתקל בו בעבר, הנוגדנים שבגוף יבלמו את פעילות הנגיף עוד טרם הופעת תסמינים. האדם הופך למחוסן. זהו העיקרון שבבסיס חיסונים רבים. לרוע המזל, התחסנות אינה מושלמת. עבור נגיפים רבים, כמו אלו האחראים למחלת החזרת, ההתחסנות עלולה להיעלם עם הזמן תוך שהיא מותירה את האדם פגיע לאותו נגיף בעתיד. זו הסיבה שצריך להתחסן שוב ושוב מדי עת – מה שמכונה 'חיסון דחף' (מנה חיסונית נוספת הניתנת למטופל כעבור פרק זמן מסוים לאחר ההתחסנות הראשונית. המנה הנוספת חושפת מחדש את מערכת החיסון של המטופל לאנטיגן המחסן, במטרה להחזיר את רמת החיסון הגבוהה שאבדה במשך פרק הזמן שעבר מאז החיסון הראשוני. לדוגמה, בחיסון טטנוס מדובר בתקופה של 10 שנים).

מאחר ונגיף הקורונה הוא זן חדש, מדענים עדיין לא יודעים אם חולים שכבר החלימו מהמחלה מחוסנים בפני הדבקה עתידית. רופאים אכן מוצאים נוגדנים בגוף של אנשים שחלו והבריאו מהמחלה, ועובדה זו מצביעה על כך כי אכן מתרחש תהליך של התחסנות טבעית. אולם עדיין נותרת השאלה לכמה זמן התחסנות זו פעילה. נגיפים אחרים ממשפחת הקורונה, כדוגמת סארס ומארס, אכן יוצרים תגובה חיסונית המגנה על האדם לפחות למשך זמן קצר. ניתן להעריך כי הדבר נכון גם עבור הזן החדש (SARS-CoV-2), אולם עדיין לא נערך מחקר שהוליד תוצאות נחרצות.

מדוע הוכרזו רשמית כה מעט חולים שהחלימו מהמחלה בארה"ב?

זהו נגיף מסוכן מאוד, ועל כן 'המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן' (CDC) מאוד זהירים כאשר הם מכריעים מהי הכוונה בהגדרה "התרפאות מנגיף הקורונה". יש לעמוד באמות מידה רפואיות ואבחוניות לפני שמכריזים באופן רשמי על אדם כמי שהחלים מהמחלה. מבחינה רפואית, אדם חייב להיות ללא חום גבוה (מבלי ליטול תרופות להורדת חום) למשך שלושה ימים רצופים. הם חייבים להציג שיפור בשאר התסמינים שלהם, לרבות שיעול וקוצר נשימה מופחתים. וכל התנאים הללו חייבים להתקיים לפחות שבעה ימים מלאים מרגע תחילת הופעת התסמינים. בנוסף לדרישות אלו, ההנחיות של 'המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן' קובעות כי החולה חייב להוליד שתי תוצאות שליליות למבדקי נוכחות הנגיף כאשר שתי הבדיקות הללו נעשו בהפרש של לפחות עשרים וארבע שעות אחת מהשנייה. רק אז, כאשר גם מצב התסמינים וגם תנאי המבדקים עומדים בדרישות, אדם נחשב באופן רשמי כמי שהחלים מהמחלה, לפי 'המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן'.

התנאי לבדיקה שנייה שתוצאותיה שליליות הוא ככל הנראה הסיבה לכך שנקבע מספר מקרים נמוך של מחלימים רשמיים ממחלת הקורונה בארה"ב עד לשלהי חודש מרץ. בתחילת המשבר היה חוסר משמעותי בערכות בדיקה בארה"ב. כך שבעוד שהיו אנשים רבים שבוודאות החלימו במשך מספר השבועות האחרונים, לא ניתן היה לאמת רשמית את מספרם. במהלך השבועות הקרובים, כאשר המדינה (ארה"ב) נכנסת לשיא המגיפה, ההתמקדות עדיין תהיה על בדיקת אלו שמפגינים תסמינים, ולא על אלו שכנראה הבריאו כבר. אנשים רבים יותר נבדקים עכשיו לאור העובדה כי מדינות ותאגידים פרטיים התחילו לייצר ולהפיץ ערכות בדיקה. ככל שמספר ערכות הבדיקה הזמינות יעלה, ככל שיבצעו יותר בדיקות לגילוי המחלה, והמגפה תשכך בסופו של דבר, כך תהיינה יותר ערכות בדיקה זמינות עבור אותם אנשים שנראה כי החלימו מהמחלה. בעקבות הבדיקה של אנשים שהחלימו מהמחלה ההופעה של כל זיהום חדש תסייע לחוקרים ללמוד ולהעריך מהי תקופת ההתחסנות הפעילה לנגיף זה.

מרגע שהאדם החלים מקורונה, מה הוא יכול לעשות?

הידיעה באם האדם מחוסן או לא כנגד נגיף הקורונה לאחר החלמתו תיקבע מה אנשים, קהילות והחברה בכללותה יוכלו לעשות לאחר מכן. אם מדענים יוכלו להוכיח כי חולים שהחלימו מחוסנים בפני נגיף הקורונה, הרי שאדם כזה יוכל, באופן תיאורטי, לסייע למערכת הרפואה בכך שיוכל להחליף בתפקידם את אלו שחולים כרגע. מרגע שקהילות יעברו את שיא המגפה, מספר הנדבקים החדשים ילך וירד, כך מספר המחלימים ילך ויגדל. ככל שמגמות אלו תימשכנה, הסיכוי להדבקה ילך וירד. מרגע שהסיכוי להדבקה ירד לרמה מספיק נמוכה, ההוראות לבידוד ולריחוק החברתי של האנשים, ברמת הקהילה, יתחילו להיות מקילות יותר, ואז בתי העסקים יתחילו להיפתח מחדש. על סמך ההתרחשויות במדינות אחרות, בארה"ב יעברו חודשים עד למצב שבו הסיכוי להידבקות יהיה נמוך מספיק. אולם, לפני שהדברים הללו יתרחשו, ארה"ב וכל מדינות העולם תצטרכנה לעבור את שיא המגפה. ריחוק חברתי פועל היטב בצמצום ההתפשטות של מחלות מידבקות, והוא אכן עושה כן גם במקרה של נגיף הקורונה. אנשים רבים יצטרכו סיוע רפואי על מנת להחלים, וריחוק חברתי אמור להאט את קצב התפשטותו של הנגיף ולתת לחולים הללו את הסיכוי הטוב ביותר להחלים.

למאמר ב- The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. מצטרף לתגובתו של עמית.
  או שתסירו תגובות כאלה או שתחליפו את שם האתר מ"הידען" ל"ההזוי".

 2. זה אתר הידען!
  למה התגובות היחידות שפה הן של שרלטנים שמנסים לדחוף רפואה אלטרנטיבית בתגובות עילגות ונבערות?
  התבצרות במפרקים? מלחי אבץ? מים מלאכותיים עם pH 11.5?!
  למה אתר שכזה נידון לתגובות עם טעויות של חטיבת ביניים? נגמר המקום בוואלה וישראל היום?

 3. הבעיה של COVID-19 מתחילה במים המותפלים שעוברים הגבהת PH,
  כידוע גופינו אורגני ומקבל מים מלאכותיים מותפלים מוגבהי PH,במונך הגיוני
  "רעל".
  אפילו יוסי שריד סירב לשתות בזמנו ולעיני העיתונות מים מותפלים עם מכשיר אלקליין מלאכותי.
  גופינו בדרג PH7.4.
  ומגביהה PH מלאכותי מגביהה לרמות PH11.5 ממש רצח.
  לא פלא שרק כמות קיצונית של ויטמין C עלולה לעזור,מפני ש COVID-19 רצחני לגוף ששותה מים מוגבהי PH,שעוד לא הומצא פילטר נגדם.
  בבדיקה הבתיתי לא ניתן לגלות בגלל עירבוב מינוני דסטיל(מותפל) ואלקליין מלאכותי ממוחשב שלא יעיל כלל והרסני.
  ע"פ מחקר מ"סMM33 שערכתי.
  תודה

 4. בכלל, מומלץ לא לחכות לרגע האחרון. אם מרגישים דקירות וכאב בריאות (בייחוד כשמשתעלים) – לא להמתין עם הטיפול. במצב זה המחלה מתקדמת מהר – וצריך לפעול במהירות כדי לעצור אותה. מי שהווירוס החל להתנפל לו על הריאות – שישקול (להתייעץ עם רופא) לקחת וויטמין סי במינון יתר. כמו כן, כדאי שייקח קוקטייל של פלקוויניל עם טבליות מציצה של מלחי אבץ (שיטת דר זלנקו). כאבי הראש וכאבי המפרקים הם הבעיה הקטנה – הבעיה הגדולה מתרחשת בריאות. לפעמים לא כדאי להמתין לתוצאות הבדיקה של מד"א שיכולה לקחת שבוע – הנזק שעלול להגרם לראות במשך שבוע הוא גדול.

 5. גם לאחר מיגור הווירוס מהריאות, הוא ממשיך להתבצר במפרקים.ומשם הוא עלול לצאת לגיחה חוזרת. על מנת לוודא שהווירוס לא חוזר – יש להפסיק את הטיפול למשך יום או יומיים ולראות אם יש חזרה כלשהי של תסמיני המחלה. במידה וכן – יש לחזור שוב לטיפול לפחות לעוד שבוע. תהליך זה יכול לחזור על עצמו פעם או פעמיים. רק לאחר שלא חוזרים התסמינים – ניתן לומר שהייתה החלמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן