סיקור מקיף

כל הנחלים זורמים לים?

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה קובע כי הסיבה למצבם העגום של הנחלים בישראל בכלל ושל נחל הירקון בפרט היא שאין מערכת שלטונית מתאימה שתוביל ותטפל בכל הסוגיות הנדרשות לניהול אגני נחלים מתוך ראייה כוללנית

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה קובע כי הסיבה למצבם העגום של הנחלים בישראל בכלל ושל נחל הירקון בפרט היא שאין מערכת שלטונית מתאימה שתוביל ותטפל בכל הסוגיות הנדרשות לניהול אגני נחלים מתוך ראייה כוללנית.

המחקר של ד"ר דוד פרגמנט שהתמקד בנחל הירקון מצא שסלילת כבישים, התקנת מתקני חשמל ובנייה לאורך תוואי הנחל נעשתה בלי שום התחשבות באפיק הנחל וזרימתו. התוצאה: התושבים סובלים, הנחל הופך למטרד ואוצר טבע שהיה יכול להיות בסיס לפארק ירוק יורד לטמיון.

מטרת המחקר הייתה לבדוק האם ישנה מדיניות סדורה למדינה בכל הנוגע לטיפול באגן נחל הירקון. לשם כך בדק ד"ר פרגמנט את המסמכים והד"וחות שתיעדו את העשייה בתוואי הנחל וראיין בעלי תפקידים ובעלי מקצוע בתחומים הרלוונטיים.

לדבריו, יותר מיליון וחצי תושבים גרים באגן ההיקוות של הירקון וקרוב לשני מיליון תושבים חיים במרחק של חצי שעת נסיעה מהנחל. המשמעות היא שמערכת הניקוז הטבעית שזורה בתוך האזורים שבהם יש פעילות מסיבית של בני אדם ולכן יש צורך להבין את יחסי הגומלין בין צורכי האדם וצורכי הנחל, כדי שהנחל יוכל לספק שירותים שונים כגון נופש או חקלאות.

הממצא העיקרי של המחקר הוא שאין מדיניות מוגדרת לניהול אגן הירקון ופעולות שנעשו במשך שנים נעשו ללא ראייה כוללת או משולבת. מדיניות שכזו, טוען החוקר, יכולה להתקיים רק בתנאי שהמדינה תחליט להקים גוף מתאים למשימה. בהעדרו של גוף שכזה, משרדי ממשלה רבים פועלים בתחום אחריות זה: משרד החקלאות, המשרד לתשתיות לאומיות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד הפנים, רשות הטבע והגנים הלאומיים, הקרן הקיימת לישראל ומערכת השלטון המקומי.

"בהעדר מבנה ארגוני מתאים, טבעי הוא שהפעולות שבוצעו באפיק הנחל בוצעו ללא התיאום הנדרש והונעו על יד מספר מגזרים, כל אחד בהתאם לעניין שלו", ציין ד"ר פרגמנט.

להלן מספר דוגמאות שנותן החוקר לחוסר ההתחשבות של גורמים שונים בעת פעולות שתוואי הנחל: התוואי של נתיבי איילון עובר מעל לחיבור של נחל איילון ונחל הירקון וגורם להפרעה לזרימה של מי שיטפון ולמפגעי רעש ואסתטיקה בלב פארק גני יהושוע. גם התוואי של כביש 5 לא התייחס לאפיק הירקון, ואם הוא היה מוזז 100 מ' דרומה, לא היו צריך היה לבצע שינויים באפיק הנחל או לבצע הגנות מיוחדות על סוללות הכביש. גם מתקני חשמל, כמו תחנת המיתוג בפתח תקווה, שממוקמת בחיבור הנחלים ירקון ושילה, תחנת המשנה ברמת גן, שממוקמת על גדת הנחל ותחנת הכוח רידינג הוקמו ללא התחשבות באפיק וגרמו לפגיעה באזור מיוחד.

"מערכת הירקון נהרסה כליל בגלל פעולות יזומות של גורמים ברמה הלאומית. חוסר ההתייחסות של משרדי הממשלה, של הרשויות השונות ושל גורמי התכנון גרמו לתוצאה בלתי נמנעת של הפיכת מערכת הנחלים למטרדים של ריחות, צחנה, יתושים ואזורים עם סכנת הצפות. במחקר הוכח מעל לכל ספק כי אין ניהול כוללני באף תחום הנדרש לניהול אגן הירקון וגם אין עדיין החלטה לעבור לניהול שכזה", סיכם ד"ר פרגמנט.

2 תגובות

  1. ממתי ישראל הייתה מקום קסום כל שני וחמישי מלחמה , הרצח משתולל ברחובות ,הממשלה משתוללת זו מדינה תאמין לי אוהד זו מנידת עולם שלישי

  2. מה שהיה פעם מקום קסום ומרהיב הפך לתעלת ביוב פתוחה. הנה לכם מדינת היהודים ומה שהם עושים למדינה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן