סיקור מקיף

לוויתנים מול דת”פ

אוכלוסיה גדולה ובריאה של לוויתנים תעזור למניעת ההתחממות העולמית

לוויתני אורקה - אם וגור
לוויתני אורקה - אם וגור
אחרי עונה לא מוצלחת לציידי הלוויתנים בעיקר בגלל הפרעות של אנשי “רועה הים” Sea Shepherd Conservation Society שמנעו מספינות צייד יפניות למלא משימתן, מתכנסת וועדה בין לאומית לדיון בהשלכות הצייד ובדרכים למתנו ולהגבילו.

ה”וועדה” מציעה פשרה שעל-פיה : תוך עשר שנים יקזזו הציידים את פעילותם ב… שלושה-רבעים. ראוי לזכור כי ב-1982 חתמו כ-90 מדינות על אמנה למניעת צייד לוויתנים. למרות האמנה המשיכו יפן איסלנד ונורווגיה בצייד, כל שנה ניצודו כ-2000 ענקים, כלומר, מאז החתימה על האמנה ניצודו יותר מ 50,000 לוויתנים. במידה והסכם הפשרה יאושרר יינצלו אלפי לוויתנים מהרג ואוכלוסית “ענקי-הימים” תוכל להבריא ולגדול לממדים טבעיים … נקווה להצלחה.

פעילות אחרת באוקינוסים היא הנסיונות “לדשנם” בברזל כדי לעודד התפתחות אצות ופיטופלנקטון שיקלטו דת”פ (גאז-חממה) מהאטמוספירה, עכשו מתברר קשר הדוק בין הלוויתנים לבין ריכוזי הברזל באוקנוסים.

מסתבר כי הפרשות הלוויתנים מהוות חמרי דישון טבעיים שעוזרים למתן את ההתחממות העולמית ע”י קליטת דת”פ. מחקר חדש של “המחלקה האוסטרלית לאנטארקטיקה” Australian Antarctic Division מראה כי הלוויתנים מדשנים את שכבת המים העליונה בהפרשות עשירות בברזל, דישון בהפרשות שמתגבר את המערכת הסביבתית. האצות והפיטופלנקטון שגדלים ומתרבים בסביבה המדושנת קולטים דת”פ מהאטמוספירה, דת”פ שחלק רב ממנו יוצא מהמערכת ע”י שקיעה למעמקים.

הפרשת הלוויתנים נראית כשובל “תחליבי” שובל שמזין מרחב גדול של מיני צמחים. את הצמחים אוכלים פלנקטון סרטניות ומיני דגים רבים אחרים, את ריכוזי הסרטניות (קריל) אוכלים לוויתנים וכך מעלים את ריכוז הברזל במאות אחוזים.

ברזל מהווה מרכיב חשוב במזון באוקינוסים, האצות והפיטופלנקטון קולטים את הברזל מהמים ובעזרתו קולטים דת”פ מהאוויר. בנסיונות לדשן את האוקינוס בברזל בצורה מלאכותית נוצרו כיתמי “פריחה” שהכילו גם אצות רעילות ולכן בשלב זה הופסקו הנסיונות. מסתבר כי יש חשיבות רבה לריכוז הברזל, ריכוז גבוה מידי מהווה גורם שלילי, הלוויתנים הם טורפי העל באוקינוס ככאלה הם מהווים את “קצה” שרשרת המזון, מסתבר כי בגלל היותם בראש המערכת מכילות הפרשותיהם חמרי דישון רבים כולל ברזל בריכוז גבוה פי מליון מריכוזו במי האוקינוס.

כלומר, כאשר יש איזון בין אוכלוסית הלוויתנים לבין המערכת הסביבתית, מתקיימת ספיגה תמידית של דת”פ השקעת חלק נכבד ממנו למעמקים וסילוקו מהמחזור הסביבתי.

מה שמקשר אותנו לראש הרשימה, אוכלוסיה גדולה ובריאה של לוויתנים תעזור למניעת ההתחממות העולמית !

7 תגובות

 1. לד”ר אסף רוזנטל.
  אני מחבב ומוקיר ומעריך את הליוויתנים מאוד מאוד. כמה מידידי הטובים ביותר הם …
  יחד עם זאת לא ממש ברור לי כיצד “מדשנים” הלוויתנים את מי הימים בברזל, כפי שנכתב בכתבה.
  הם הרי ניזונים מיצורים ימיים, לרוב מפלנגטון, אשר ממנו הם קולטים את הברזל לגופם.
  האם הברזל המופרש בהפרשותיהם הוא זמין יותר לתזונת הפלנגטון מאשר הברזל בפלנגטונס המתים ?

 2. היפנים האלה..
  הנאצים הוכחדו לזמן מה. אבל היפנים תמיד נשארו אותו דבר..ולא ממש אכפת לאפאחד.

 3. הלוייתנים הם אוצר של כדור הארץ ושלנו – עלינו לשמור עליהם.

  לעומת זאת
  “בעיית” הפד”ח היא קשקוש – חדל מכך כבר.

  ד”ר ווילי סון מהארווארד סמיסוניאן אינסטיטוט מדבר על הפד”ח
  6 דקות של עובדות נטו

  http://www.youtube.com/watch?v=9rEXe4y1d8Q

 4. בקיצור, כמה שנתערב פחות בסביבה הטבעית זה יותר טוב לנו. אם לא נפגע בטבע הטבע לא יפגע בנו. צריכים לשים לב באיזה פעולות אנחנו מנצלים את הטבע לטובתנו (כמו גידול של מזון כמו חיטה,פרות וירקות) ובאיזה פעולות אנחנו מזיקים לו (כמו דיג ליוויתנים או זיהום אוויר)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן