סיקור מקיף

האם מיני אדם אחרים היו הקורבנות הראשונים של ההכחדה ההמונית השישית?

תשעה מינים אנושיים צעדו על כדור הארץ לפני 300,000 שנה. לפני כ-10,000 שנה, כולם נעלמו פרט למין האנושי המוכר לנו. האם הוא היה הגורם להכחדה של שאר המינים?

גולגולת של ניאנדרטל שנפגע בראשו. עדות לאלימות עתיקה. צילום: Smithsonian National Museum of Natural History
גולגולת של ניאנדרטל שנפגע בראשו. עדות לאלימות עתיקה. צילום: Smithsonian National Museum of Natural History

מאת: ניק לונגריך, מרצה בכיר, פליאונטולוגיה וביולוגיה אבולוציונית, אוניברסיטת באת'
המאמר פורסם באתר Theconversation

(הערה: המונח "ההכחדה ההמונית השישית" או ההכחדה האנתרופוגנית מתרחשת בימים אלה, כל הזמן נעלמים מינים רבים של בעלי חיים וצמחים, כתוצאה מפעילות האדם)

תשעה מינים אנושיים צעדו על כדור הארץ לפני 300,000 שנה. עכשיו יש רק אחד. הניאנדרטלים, הומו ניאנדרטלנסיס, היו ציידים שהותאמו לערבות הקרות של אירופה. הדניסובנים אכלסו באותו זמן את אסיה, בעוד שהומו ארקטוס הפרימיטיבי יותר חי באינדונזיה, והומו רודוסינסיס במרכז אפריקה.
כמה מינים קצרי חיים עם מוח קטן שרדו לצדם: הומו נאלדי בדרום אפריקה, הומו לוזנזנס בפיליפינים, הומו פלורנסיס ("הוביטים") באינדונזיה, ואנשי מערות הצבי האדום המסתוריים בסין. בהתחשב במהירות בה אנו מגלים מינים חדשים, סביר להניח שיותר מהם ימצאו.

לפני כ-10,000 שנה, כולם נעלמו. היעלמותם של מינים אחרים אלה דומה להכחדה המונית. אך לא נרשמה שום קטסטרופה סביבתית ברורה שהיתה עשויה לגרום לה כמו התפרצויות געש, שינויי אקלים או פגיעת אסטרואיד. במקום זאת, עיתוי ההכחדות מרמז שהם נגרמו על-ידי התפשטות של מין חדש, שהתפתח לפני 260,000-350,000 שנה בדרום אפריקה: הומו ספיינס.

התפשטותם של בני האדם המודרניים מחוץ לאפריקה גרמה להכחדה המונית שישית, אירוע שכבר נמשך למעלה מ-40,000 שנה מהיעלמותם של יונקים מתקופת הקרח ועד חורבן יערות הגשם על-ידי התרבות כיום. אך האם היו בני אדם אחרים הנפגעים הראשונים?

אנחנו מין מסוכן באופן ייחודי. צדנו ממותות צמרניות, עצלנים ובעלי חיים גדולים אחרים עד להכדתם. הרסנו מישורים ויערות כדי להשתמש בקרקע לחקלאות, ושינינו את פני למעלה ממחצית שטח היבשה של כדור הארץ. שינינו את האקלים של כדור הארץ. אבל היינו הכי מסוכנים לאוכלוסיות אנושיות אחרות, מכיוון שהתחרינו על משאבים ואדמות.

ההיסטוריה מלאה בדוגמאות למלחמות בין עמים על שטח. החל מחיסול קרתגו בידי רומא ועד לכיבוש אמריקני של המערב והקולוניזציה הבריטית של אוסטרליה. לאחרונה היו גם רצח עם וטיהור אתני בבוסניה, רואנדה, עירק, דארפור ומיאנמר. כמו שימוש בשפה או כלי, גם היכולת והנטייה לעסוק ברצח עם הם, מן הסתם, חלק מהותי, אינסטינקטיבי מהטבע האנושי. אין סיבה לחשוב שההומו ספיינס המוקדמים היו פחות טריטוריאליים, פחות אלימים, פחות סובלניים – פחות אנושיים.

חניתות אבן בנות 13 אלף שנה מקולורדו. צילום: Chip Clark, Smithsonian Institution
חניתות אבן בנות 13 אלף שנה מקולורדו. צילום: Chip Clark, Smithsonian Institution

האופטימיים תיארו את בני האדם הקדמונים כלקטים ציידים מוקדמים וכפראים שלווים ואצילים, וטענו כי התרבות שלנו, לא הטבע שלנו, היא הגורם לאלימות. אולם מחקרי שדה, תיאורים היסטוריים וממצאים ארכיאולוגיים מראים כולם כי המלחמה בתרבויות פרימיטיביות הייתה אינטנסיבית, חודרת וקטלנית. כלי נשק ניאוליתיים כמו אלות, חניתות, גרזנים וקשתות, בשילוב עם טקטיקות גרילה כמו פשיטות ומארבים, היו יעילים באופן הרסני. אלימות הייתה סיבת המוות המובילה בקרב גברים בחברות אלה, ובמלחמות היו שיעורי נפגעים גדולים יותר מאשר בשתי מלחמות העולם (ביחס לאוכלוסיה).

עצמות וחפצים באתרים ארכיאולוגיים מראים כי אלימות זו היא עתיקה. לאדם לקנוויק בן 9,000, מצפון אמריקה, יש פגיעת חנית מוטבעת באגן שלו. אתר נטארוק בן 10,000 שנה בקניה מתעד את הטבח האכזרי של לפחות 27 גברים, נשים וילדים.

לא סביר שהמינים האנושיים האחרים היו הרבה יותר שלווים. קיומה של אלימות שיתופית אצל שמיפנזים זכרים מרמז שהמלחמה קדמה להתפתחותם של בני האדם. השלדים הניאנדרטליים מראים דפוסי פגיעות התואמים ללוחמה. אולם ככל הנראה כלי נשק מתוחכמים העניקו להומו ספיינס יתרון צבאי. הארסנל המוקדם של הומו ספיינס כלל ככל הנראה כלי נשק כדוגמת כידונים וחניתות, מקלות ואלות.

כלים ותרבות מורכבים יכלו לסייע לנו להרוג בעלי חיים יותר ביעילות וכך גם לקצור צמחים, ואלו איפשרו להאכיל שבטים גדולים יותר ולהעניק למין שלנו יתרון אסטרטגי במספרים.

הנשק האולטימטיבי
אבל ציורי מערות, גילופים וכלי נשק רומזים על משהו מסוכן בהרבה: יכולת מתוחכמת למחשבה ותקשורת מופשטת. היכולת לשתף פעולה, לתכנן, לבנות אסטרטגיה, לתפעל ולהונות. יכולות אלו היו אולי הנשק האולטימטיבי שלנו.

חוסר השלמות של תיעוד המאובנים מקשה על בדיקת רעיונות אלה. אולם באירופה, המקום היחיד שבו קיים תיעוד ארכיאולוגי שלם יחסית, מאובנים מראים שתוך אלפי שנים בודדות מהגעתנו, הניאנדרטליים נעלמו. עקבות של DNA ניאנדרטלי אצל חלק מהאנשים האירואסתיים מוכיחות שהומו ספיאנס לא סתם החליפו אותם לאחר שנכחדו. נפגשנו, והתמזגנו.

במקום אחר, DNA מספר על מפגשים אחרים עם בני אדם ארכאיים. לקבוצות במזרח אסיה, בפולינזיה ובאוסטרליה יש DNA של דניסובנים. DNA ממין אחר אולי הומו ארקטוס, מופיע אצל אנשים רבים באסיה. גנום אפריקני מראה עקבות של DNA ממין ארכאי נוסף. העובדה שהתרבינו עם המינים האחרים הללו מוכיחה שהם נעלמו רק לאחר שנתקלו בנו.

עץ האבולוציה האנושית. איור: Nick Longrich
עץ האבולוציה האנושית. איור: Nick Longrich

רצח המוני

אך מדוע שאבות אבותינו יחסלו את קרוביהם ויגרמו להכחדה המונית – או, ליתר דיוק, לרצח עם המוני?

התשובה נעוצה בגידול האוכלוסייה. בני אדם מתרבים באופן אקספוננציאלי, כמו כל המינים כשמתאפשר להם. הכפלנו את אוכלוסייתינו שלנו באופן היסטורי כל 25 שנה. ברגע שבני האדם הפכו לציידים משתפים פעולה, לא היו לנו טורפים ששלטו במספרים שלנו, ותכנון משפחתי מועט ומיעוט פעולות הרג איפשרו לאוכלוסיות גדולות לנצל את המשאבים הזמינים.

צמיחה נוספת, או מחסור במזון הנגרם כתוצאה מבצורת, חורפים קשים או בצריכת משאבים יתר על המידה יביאו בהכרח שבטים לסכסוך על אוכל ושטחי מזון. הלוחמה הפכה לגורם המבקר את גידול האוכלוסייה, אולי הגורם החשוב ביותר.

חיסול המינים שלנו ככל הנראה לא היה מאמץ מתואם ומתוכנן, אלא מלחמת התשה. התוצאה הסופית, לעומת זאת, הייתה סופית לא פחות. פשיטה אחרי פשיטה, מארב אחרי מארב, עמק אחר עמק, בני אדם מודרניים השמידו את אויביהם ולקחו את אדמתם.

עם זאת, הכחדתם של הניאנדרטלים, לפחות, ארכה זמן רב – אלפי שנים. זה נבע בחלקו מכיוון שההומו ספיינס המוקדמים לא חסרו את היתרונות של כיבוש תרבויות מאוחרות: מספרים גדולים, הנתמכים על-ידי חקלאות, ומחלות מגיפה כמו אבעבועות שחורות, שפעת וחצבת שהרסו את מתנגדיהם. אך העובדה שהם הצליחו להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן מראה שהם בטח נלחמו וניצחו קרבות רבים נגדנו, מה שמעלה את ההשערה שהיתה להם רמה של אינטליגנציה קרובה לשלנו.

היום אנו מסתכלים על הכוכבים ותוהים אם אנו לבד ביקום. בפנטזיה ובמדע בדיוני, אנו תוהים איך יהיה לפגוש מינים אינטליגנטיים אחרים, כמונו. עצוב מאוד לחשוב שהמינים האינטליגנטיים נעלמו בגלל מעשינו.

לכתבה ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

11 תגובות

 1. בני האדם כן הכחידו את כול התתי מינים ועשו את זה בכוונה. זה קשר שתיקה בין ארכיאולוגים שלא לחשוף ממצאים וניתוחים אנליטיים המעידים על כך.

 2. אבל בגלל שאסור להגיד מילה רעה על גברים בעולמנו, פשוט קוראים לזה "המין האנושי".

  בכל מקרה, הפמיניסטיות תמיד צדקו. הפתרון הוא פמיניזם. פמיניזם = צדק והפחתת האוכלטסיה.

 3. בפסקה האחרונה, "זה נבע בחלקו מכיוון שההומו ספיינס המוקדמים לא חסרו את היתרונות של כיבוש תרבויות מאוחרות:" הכוונה לניאנדרטלים?

 4. אנושי-אנושיות, זו מילה טיפשית חסרת משמעות. הוכחה? הנה ציטוט מפה למעלה:

  //היכולת והנטייה לעסוק ברצח עם הם, מן הסתם, חלק מהותי, אינסטינקטיבי מהטבע האנושי. אין סיבה לחשוב שההומו ספיינס המוקדמים היו פחות טריטוריאליים, פחות אלימים, פחות סובלניים – פחות אנושיים.//

  אז למה המציאו מילה זו? איזה צורך היא באה להחליף? …

 5. רגע , לדעתי הכיבוש הבריטי באוקיאניה ניסו להכחיד את האבוריגינלים באוסטרליה, זה לא הצליח, היבשת ענקית והם יודעים למצוא מים במדבר, אבל.
  הבריטים כן הכחידו עמים אחרים באזור.
  היה עם של גמדים שהוכחד

 6. אני שם לב לתבנית שמתגבשת כאן…
  קודם כל משכנעים אותנו שהאקולוגיה בסכנה בגלל הפעילות האנושית (הומו ספיינס).
  לאחר מכן מספרים לנו שאנחנו משמידים מגוון רחב של זנים ומינים ביולוגיים.
  לאחר מכן גם מייחסים לנו את השמדת מינים וזנים בעבר.
  לאחר שיצרנו רגשי אשמה, ובושה במעשינו, הצעד הבא הוא יצירת דחיפות לטפל בבעיה, שאם לא תטופל זה יהיה מאוחר מדי וחייבים לפעול מייד.
  בהתחלה מטילים מסים על פעילות הרסנית (לאן הולך הכסף?), ולאחר מכן מחוקקים חוקים שמגבילים פעילויות הרסניות.
  והחוקים האלו מדברים על צמצום האוכלוסייה, צמצום הרווחה שכן יש פחות משאבים, צמצום שטחי המחיה, צמצום הפעילות הכלכלית, וצמצום חופש הבחירה.

  ייתכן שאנחנו אשמים וייתכן שלא, וייתכן חלקית… אבל אם אנחנו המין שנשאר, אולי כדי שנדאג לא להכחיד אותו גם ?
  חשוב לדאוג לסביבה, אבל האם זה באמת מה שהאגנדה מנסה לעשות,או שזה רק תירוץ לקבוע עוד ועוד חוקים דרקונים, מעין ספין?
  מדוע אני אומר זאת? תבדקו את האגנדה של האום ל2030 …

 7. על כך ראוי לחזור שוב ושוב ושוב
  כי כדי למנוע הכחדה עצמית,
  כדי למנוע מצב בו הומו-ספיינס
  יכחיד את סביבתו ואת עצמו,
  חשוב כי נגיע למצב בו
  במקום שהתהיה שליטה בסביבה
  למען האוכלוסיה האנושית,
  תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית
  למען הסביבה !

 8. כמה מגמתי….
  רוב המינים שנעלמו מעל פני כדור הארץ, נעלמו עוד טרם הפך האדם לגורם משמעותי (לאחר שהחל השימוש בכלים לציד ושליטה באש). למעשה נכחדו שלושה רבעים מהמינים והזנים ששרדו את הזעזוע שהשמיד את הדינוזאורים לפני63 מיליון שנה, בלי קשר למין האנושי.
  אלה תהליכים טבעיים והאדם אינו הגורם המשמעותי בשינוי המינים על פני כדור הארץ.
  כמו כן, הכחדת מיני אדם אחרים אינה בהכרח קשורה לתופעות אלימות, ולגבי הניאנדרטלים קיימות הוכחות לכך שאנו נושאים איתנו אחוז מסויים של שרידים ניאנדרטליים בעצמינו משום שהיה עירוב בין הגזעים. ברור שהיו מלחמות בין שבטים ובין גזעים על משאבים, אבל ייתכן ששינוי אקלימי חיסל את מקור המזון העיקרי של הניאנדרטלים ובגלל זה לא שרדו – לא מתיישב עם האג'נדה של כותב המאמר, אז למה לציין את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן