סיקור מקיף

ברוכים הבאים לכלכלת החלטורה: השלכות האינטליגנציה המלאכותית

פורבס: שוק העבודה המערבי, אך לא רק הוא, עתיד להשתנות מן הקצה אל הקצה בעשורים הקרובים. כניסתם של רובוטים למקומות שעד היום אוישו על ידי מרבית האוכלוסיה העובדת, תאלץ את רובנו להפוך ליזמים. ולמי שלא יצליחו: ברוכים הבאים לכלכלת החלטורה

עידן הרובוטים. איור: shutterstock
עידן הרובוטים. איור: shutterstock

מאת: גונקלו דה וסקונסלוס, פורבס

הנוף של כוח העבודה בעולם עתיד להשתנות בעשור הקרוב מקצה לקצה. רובוטיקה ובינה מלאכותית יבצעו עבורנו כל עבודה משעממת, מלוכלכת או מסוכנת. נהיגה, אחת מהעבודות הפופולאריות ביותר בארצות הברית למשל, אפילו לא תוסיף להתקיים כמקצוע מרגע שהרכבים האוטונומיים יזדחלו לחיינו. הדרכים תהיינה בטוחות יותר, התחבורה תהיה יעילה יותר – ומיליוני בני אדם שכרגע יש להם עבודה ימצאו את עצמם מובטלים. בעוד כעשר שנים כולו נאלץ להיות "יזמים", וזה בוודאי שלא יהיה דבר טוב. ברוכים הבאים לכלכלת החלטורה.

דמיינו שאתם תאגיד גדול ושאתם כבר לא זקוקים לנהגים שישנעו את הסחורות שלכם, אין לכם יותר צורך באנשים שימלאו במחסנים אחר הוראותיכם ושהמפעלים שלכם יהיו מצוחצחים למשעי, ממש כשם שיהיו ריקים מאדם. בתור חברה זה תרחיש אטרקטיבי למדי – אנשים הם יצורים מורכבים, בעוד שרובוטים לא מתעייפים, לא מבקשים העלאה בשכר, לא שובתים ומייצרים תפוקה הרבה יותר אפשרית לחיזוי. מרגע שמכונות מחליפות את בני האדם, החברה שלכם מיד תהפוך לתחרותית יותר, היא תעביר סחורות מהר יותר ותהיה זולה יותר לתפעול. יחד עם זאת, ישנו גם צד אפל וברור למדי במשוואה הזו: דמיינו כעת שאתם חלק מהעובדים הללו – לפתע הפכתם למיותרים ואין לכם יותר עבודה. היעילות לא נשמעת פתאום טובה במיוחד. כמחצית מכוח העבודה בעולם עתיד להיות מוחלף על ידי רובוטים בתוך כ-20 שנה. ישנם גם מי שמפליגים בהערכותיהם וחוזים שכ-80% מהמקצועות שישנם כיום ייעלמו כליל במהלך 10 השנים הקרובות. שינוי קיצוני זה בשוק התעסוקה כבר החל לקרות, והוא מהווה איום ממשי ליציבותה של החברה האנושית.

זו אינה הפעם הראשונה שהעולם ניצב מול משבר מסוג זה. בתקופת המהפכה התעשייתית רבים חזו שהאבטלה תרקיע שחקים לאחר שהמכונות יחליפו את פועלי המפעלים. על אף שהדבר אכן קרה במידה מסוימת, רבים מהמכונות הראשונות הצריכו לפחות שחלק מהפועלים יישארו במפעל ויפקחו על הכלים החדשים, ובהמשך, כשהכלכלה התרחבה, גם נוצרו עקב כך עבודות נוספות. איכרים שעברו לערים הוכשרו בתחילה כעובדי מפעל, בהמשך רבים מהם עברו הכשרה מחדש והיו לנהגי משלוחים או לבעלי מקצועות אחרים, ככל שהצורך עלה. כעת, כשרכבים אוטונומיים הולכים והופכים אט אט למציאות, נהגי משאיות ומוניות יצטרכו לעבור הכשרה מחדש גם הם ולרכוש לעצמם כישורים חדשים.

הרכבים האוטונומיים קרובים למציאות הרבה יותר ממה שרוב האנשים חושבים. לאחרונה פגשתי איירה אהרנפרייס (חבר דירקטוריון בטסלה וב-SpaceX) שהגיע לפגישה תוך שהוהא פשוט יושב בתוך מכוניתו. הוא אפילו לא היה צריך להגיד למכונית לאן לנסוע, משום שהיא מקושרת לטלפון שלו, ויודעת לאן לנסוע באמצעות היומן שלו. המכונית שלו (מבית היוצר של טסלה, כמובן) מכוניתו הסיעה אותו לפגישה שלנו דרך רחובותיה של סן פרנסיסקו ועמק הסיליקון, ולבסוף השלימה אץ המשימה בכך שגם החנתה את עצמה. זה אמיתי, זה קורה ברחובותיה של קליפורניה כבר היום.

ובמה יעסקו הנהגים המקצועיים שבינינו? כשהניידות תלך ותגבר ועלויותיה ילכו ויפחתו, עולם חדש לחלוטין של דרישות ימלא את חיי היום יום שלנו, ועמו תיווצרנה גם עבודות חדשות. קחו לדוגמא את תחום הבידור: תחבורה זולה ונטולת מאמץ תגביר את הצורך בבידור, ככל שיהפוך להיות קל יותר לנוע בדרכים. אולי ייווצרו ענפי ספורט חדשים.

רובוטים, בכל צורה שהם לא באים בה, ישתלטו בקרוב מאוד על העבודות המשעממות, המסוכנות והמלוכלכות ביותר. נהיגה, מילוי מחסנים, משלוחים ואפילו קטיפת תפוחים, בדיוק כשהפרי בשל – הכל ייעשה על ידי רובוטים. בינה מלאכותית תלך אפילו צעד אחד קדימה בכך שההיא תסייע במילוי משימות מורכבות, כמו ביקורות כספים, כתיבת נאומים לפוליטיקאים ומנהיגים אחרים במטרה להשפיע בצורה חיובית על מספר המצביעים הגדול ביותר האפשרי או כדי לשמר את מחיר המנייה של חברה בורסאית. אפילו קידוד מחדש של הטכנולוגיה יתבצע על ידי אינטליגנציה מלאכותית, שתאפשר לקוד לרפא את עצמו ולתקן שגיאות.

 

בדיוק כמו בתקופה המהפכה התעשייתית, עבודות מסוימות ייעלמו ואחרות תיווצרנה . ברוכים הבאים לכלכלת החלטורה, שבה כולנו נהיה יזמים לעת מצוא, אך רק מעטים גם יקימו חברות שבאמת יעסיקו אנשים.

או שאולי לא נצטרך לעבוד בכלל, אל רק לשבת עם הרגליים למעלה ולהירגע, כשהמזון שלנו, וכל צרכינו הבסיסיים האחרים, יטופלו על ידי רובוטים.

הכותב הינו מנכ"ל של חברת SyndicateRoom, יצרנית מובילה של פלטפורמות לגיוס הון מהמונים.

הכתבה התפרסמה באתר פוברס ישראל

עוד בנושא באתר הידען:

23 תגובות

 1. ההיסטוריה מראה שכל פעם שהתרחשה מהפכה טכנולוגית היא רק יצרה עוד מקומות עבודה לעוד אנשים.
  עברנו מהפכה תעשייתית ומהפכת מיחשובית ואנרגטית ועוד ועוד…
  ובכל זאת אני לא מכיר אנשים מחוסרי עבודה בגלל שאיזו מכונה תפסה את מקום עבודתם.
  תמיד היו נביאי זעם שניבאו המוני מובטלים בעקבות החלפתם במכונות ובכל זאת מה שקרה בפועל זה שהמהפכות האלה יצרו מקצועות חדשים שלא היו קודם עבור בני אדם, יותר מקומות עבודה, והעלו את רווחת החיים של כלל האנושות.
  אז בעתיד אולי לא יהיו נהגים אבל יהיו מקצועות שאין היום כמו מתכנת רובוטים, מתחזק רובוטים, משווק רובוטים , ומכייל רובוטים, ממחזר רובוטים, ומפרק רובוטים, וכן הלאה.

 2. יש דברים שיכולים להאט את כניסת הרובוטים
  וזה לא רק יכולת טכנולוגית אלה המחיר של רובוט כזה.
  יד רובוטית כמו זאת שאנו רואים במפעלים עם כמה גששים עולה בערך בין 50000 ל 150000 וזה עוד בלי מחיר הכנת סביבת העבודה ליד הזאת. עכשיו ברור שרובוט הומונויד שאמור לחקות לפחות חלקית את היכולות של האדם יהיה מורכב ביותר מלא גששים
  מסוגים שונים מכף הרגל ועד הראש כולל ראיה שמיעה
  אולח אנחנו מדברים על מליון דולר מינימום .אם מוזילים אז
  פחות גששים פחות יעילות פחות דינאמיות
  לעומת זאת מורכבות גדולה יותר שמבטיחה לך יותר דינאמיות המחיר שלה הוא במורכבות ומחיר גדול יותר
  כולל אחזקה מורכבת יותר בעיות קשות לתיקון ברובוט
  עכשיו אף בעל מפעל לא בא לתרום מכספו לרובוטים
  או לאנשים הוא יחפש את האמצעי הזול ביותר כדי ליצר
  אם זה יהיה רובוט אז הוא יקח את הרובוטים
  אבל אם הרובוט עולה מעל מליון דולר ו 3 משמרות עולות כ 300000 שקל שזה פחות ממאה אלף דולר
  ההחזר ההשקעה יהיה יותר מ 10 שנים שזה מעבר לאופק האירועים עבור רוב המפעלים ש 5 שנים זה נצח נצחים עבורם. צריך לזכור שאם אין עבודה יהיו הרבה אנשים רעבים שיעבדו עבור סכום הרבה יותר קטן זה כלכלת שוק. עם לא ישולם להם דמי אבטלה אנשים יעבדו עבור סכומים מגוכחים כמו בעולם השלישי
  קשה לראות איך רובוט משוכלל יוכל להתחרות במחירים נמוכים כאלו. גם כיום הרבה מפעלים לא הולכים לפתרון אוטומטי כאשר הפתרון עף לכיווני המאות אלפי דולרים ומעלה כתוספת לאיזה קו יצור
  הם תוקעים כמה הומונידים שמבצעים את האריזה הסופית אם הפתרון הוא יקר מידי. צריך לזכור שהרובוט ההומוניד חיב להיות קרוב לשלמות כדי להחליף אדם
  95 אחוז זה לא מספיק כי נצטרך להוסיף למחיר גם אדם נוסף. גם בחקלאות ניתן לראות בצורה וודאית שעבודה זולה עוצרת הכנסת מערכות אוטומציה במיוחד כאלו שצריכות הרבה שנות פיתוח .לסיכום הענין הכלכלי בהחלט יכול להאיט את כניסת הרובוטים למפעלים.

 3. אמנם קוראים לי שמואל אבל לא צריך להיות נביא בשביל לנבא או לחזות שעתיד המין האנושי מחוץ לכדור הארץ,
  ודווקא המאמר ותגובותיכם המלומדות יותר ופחות ,עניין של השקפה .. מחזקות את דעתי הלא אמפירית אבל הסבירה..ימים יגידו.

 4. הכל נכון, אבל טווחי הזמן מוטים לפי משאלת לב של אוהדי הטכנולוגיה.
  אתן דוגמא אחת : נכון שמשאיות יכולות לנסוע באופן אוטונומי על הכבישים. בעוד שנים ספורות זה בהחלט לא יהיה סיפור גדול.
  עכשיו תדמיינו משאית עם משטחי קרמיקה איטלקית, שיש לפרוק בתוך רחוב צר בחולון, אל בניין שנמצא בבנייה והפריקה צריכה להתבצע בקומה החמישית.
  או ששוב תזעיקו את הנהג המיומן שיודע גם לנהוג וגם להפעיל מנוף, גם לריב עם השכנים שלא יכולים להכנס לחניה שלהם, וגם לשכנע את הפקח שהוא כבר מסיים, או שהמשאית תפרוק בעצמה לנקודה קבועה בשטח מרוחק מהמבנה (ראיתם פעם אתר בנייה ישראלי ? כן, בטח….) ואז מערכת כל שהיא תעביר את המשטחים הכבדים אל הקומה החמישית,
  זו רק דוגמא פשוטה לכך שהדברים יארכו קצת יותר ואולי החלום הזה של עולם רובוטי בו בני האדם רק משתזפים בשמש, יתממש בעוד 100 שנים.

 5. אני לא יודע בדיוק מה יקרה למי שהרובוטים הפכו אותו למובטל, אבל אני משוכנע שבאופן כללי יקרה לו משהו שלילי, באופן פרטני תמיד יש יוצאים מן הכלל, אבל בגדול למובטלי רובוטים צפוי עתיד עגום.

 6. מה שהיה הוא שיהיה ואין חדש…

  לפני זמן מועט מאוד בהיסטוריה האנושית 70 אחוזים עסקו בייצור מזון. לאחר המהפכה התעשייתית אותם 70 התחלקו בין פועלי ייצור לחקלאות. אנשי אותה תקופה לא יכלו לשער מקצועות כמו אימון אישי, עיצוב אתרי אינטרנט, ודיילי אוויר. אפשר להמשיך אבל הרעיון ברור. ברמה העקרונית עברנו ממקצועות הייצור למקצועות השירותים ונמשיך במצועות נשירותים אבל שירותים ברמה גבוהה יותר.

  כמה אבחנות נוספות.
  כבר לא יהיו אותן חברות יצרניות גדולות מרכזיות כמו היום. מדפסות תלת ממד מורכבות ייצרו מוצרים מותאמים אישית על פי ביקוש באיזור המגורים שלכם. לכן לא יהיה מלאי ולא נדרש לשנע כמעט בכלל.

  מקצועות העיצוב והסגנון חיים יידרשו כוח אדם רב. תחשבו שתוכלו לעצב לכם חולצה, רכב ובית באופן מאוד חופשי, מה תבחרו ?

  תקופת ההכשרה תתארך ואם היום בוגר תואר ראשון יוצא לשוק העבודה באמצע גילאי העשרים אז המשך זמן הזה ייתארך לאחרי גיל שלושים. מקצוע ההדרכה יישאב הרבה מאוד כוח אדם פנוי. מאמן אישי ומורה פרטי לכל ילד לא נשמע לי מוגזם.
  אוכלוסיה סופר מבוגרת. בערים מסויימות ביפן ארבעים אחוז מהאוכלוסיה חצו את השישים. בקרוב בשאר העולם. מה זה יעשה לשוק העבודה?
  אנרגיה חינם. ההתפתחות של אנרגיה סולארית היא אקספוננציאלית. ייקח זמן אבל בהמשך עלות האנרגיה תשאף לאפס. כיום במחיר כל מוצר מגולם כשלושים אחוז עלות אנרגיה. מה תעשו עם אנרגיה כמעט בלתי מוגבלת ?
  לסיום לחם ושעשועים. זה מה שעשו תושבי רומא השבעה שצבא עבדים עבד בפרך לאפשר להם זאת. אנחנו פשוט חוזרים לתקופה ההיא כשהרובוטים משמשים לנו כמשרתים.
  אפשר קצת פחות לפחוד מהעתיד לבוא ומהשינויים שבדרך. אנחנו גם יודעים להסתגל מהר מאוד בזכות הטכנולוגיה והעברת הידע המהריה. כל פתרון ישוכפל במהירות על פני הגלובוס

 7. הממשלות שלא ישכילו לטפל באבטלה יפלו,הפתרון הוא
  לגדל דור שילמד יותר טכנולוגיה ויהיה יצירתי רוב העולם המערבי צריך להפוך למשכיל יותר ולהתרכז במחקר ,המדינה צרכה לדאוג לאלה שאין להם עבודה בצורה של תשלום עבור התנדבות והשכלה …ואולי פעם אנשים ישלמו כדי לקבל שרות מאנשים ולא מרובוטים ….

 8. משה,

  התבלבלת אני מהעתיד 🙂

  תקשיב, חברות מייצרות מוצרים קודם כל משום שיש להם ביקוש, אנשים צריכים את המוצרים האלו כדי לחיות – מכוניות, מטוסים, מזון, מברשות שיניים, מכשירים סלולרים, נעליים וכו׳.

  עכשיו תפעיל קצת את הדימיון ושים את עצמך בנעליו של מנהל מפעל בעוד 35 שנים מהיום:

  1. יש לך אפשרות להעסיק 200 עובדים שיעשו בשבילך את העבודה אבל תצטרך לשלם להם משכורת חודשית, ולדאוג להם למזון, ולרווחה וביטוח בריאות…

  2. יש לך אפשרות במקום זאת, לקנות 20 רובוטים שיעשו עבורך בדיוק את אותה עבודה, אבל עם הרבה פחות טעויות ופישולים, והאחזקה שלהם תעלה לך רבע ממה שתשלם ל 200 עובדים אנושיים.

  באיזו אפשרות תבחר?

  כאשר יהיה כל כך זול לייצר מוצרים, האזרחים יוכלו פשוט לרכוש אותם באמצעות קיצבאות חודשיות שהם יקבלו מהממשלה. לא יהיה לממשלה שום אינטרס לשלוח בני אדם לעבוד, זה יהיה ביזבוז מבחינה כלכלית, זה לא יהיה משתלם.

 9. מצחיק אותי התגובות של האנשים.. אשכרה האדם הקדמון.

  חברות מייצרות כדי למכור, אם לאנשים לא יהיה עבודה, לא יהיה לאנשים כסף לצרוך, אם האנשים לא יצרכו, אין לחברות סיבות לייצר, קאפיש?

  מה שיקרה זה
  א. המחירים יהיו כאלה זולים שכדי לחיות כמו היום יהיה ממש זול, ומי שירצה לחיות ברמת חיים כמו היום יוכל לעבוד בחצי משרה.

  רק שזה לא יקרה כי טבע האדם לרצות עוד ולשפר את איכות החיים, אז הוא ירצה בידור שכיום עדיין לא קיים,
  הוא ירצה טיסה לחלל כי אירופה כבר נמאס, ומי שירצה אירופה יסע כבר במחלקת עסקים (כלומר מחלקת נוסעים תהיה ברמה של מחלקת עסקים) במקביל לחסכנים טיסה תעלה כמה דולרים אם תיסע במחלקה צפופה.

  בקיצור תסתכלו על כל מה שעשירים קונים היום, זה מה שיהיה למעמד הביניים עוד כמה שנים, וככה הלאה כל כמה דורות.

 10. במקום אנשים מחלבונים יהיו אנשים מפולימרים, חצאי מוליכים ומתכות קלות.
  במקום דם בעורקים יזרמו בתוך המעגלים המודפסים שלהם מטענים חשמליים
  ובמקום להתרבות רבייה מינית, הם יתרבו ויתחדשו בבתי מלאכה שם יעבדו רובוטים פועלים.
  מסעדות כבר לא יתקיימו אלא רק תחנות הטענה חשמליות.
  מה בכל זאת ישאר ?
  כנראה שבעיקר תחרויות ספורט, בין רובוטים כמובן.
  אוניברסיטאות מחקר ללא סטודנטים, והעיקר….
  מפעלים לייצור מזגנים

 11. לא רחוק היום שבו המשפט "הבית חכם. זה הדייר – טיפש" יהיה אקטואלי…

  למי שלא מבין באקונומיקה: שיעור מספר 1 – הכלכלה לא מבוססת על מדע. הכלכלה, ברובה, מבוססת על פסיכולוגיה אנושית.

 12. אני חושש שההתלהבות הנוכחית ממהפכת הרובוטיקה והבינה המלאכותית הן קצת מוקדמות, והיו לא מעט תקופות של התלהבות מוקדמת כזו. תמיד חושבים שהבעיות פתירות ברמה של 10 שנים קדימה, ואז מגלים שלא, והעניינים "קצת" יותר מסובכים.

  בקשר לרובוטיקה ביתית, יש סיבה מצויינת לחלוטין שהרובוטים הביתיים נראים כמו פיצה על גלגלים ולא כמו העוזרת המיתולוגית עם חצאית הפלדה. הסיבה היא מספר החלקים האדיר הדרוש לכל רובוט כזה. אם יפתרו את הבעיה הזו אפשר להיות די בטוחים שלא נצטרך גם טכנאים ממילא, ממש כפי שאף אחד לא לוקח את מקלדת המחשב שלו לטכנאי.

  https://www.xkcd.com/1425/

 13. א׳,

  הכוונה היא עוצמת חישוב ביחס למחיר, כלומר הטענה היא שבכל שנתיים תוכל לקנות באותו סכום של כסף מחשב שהוא פי 2 יותר חזק מהמחשב שהיה לך לפני שנתיים, כלומר גם אם עוצמת החישוב לא תעלה בכלל, אבל אותו מחשב יעלה לך אחרי שנתיים חצי מחיר, אז זה עדיין מקיים את החוק הזה.

  שמע, אני כל הזמן שומע על פריצות דרך טכנולוגיות בתחום המיחשוב, עוד מעט נעבור לשבבים תלת מימדיים שיהיו כנראה הרבה יותר עוצמתיים, וחברות גדולות ובראשן גוגל עובדות כבר על מחשבים קוונטים שבכלל יקפיצו אותנו לליגה אחרת… אז יש עוד לאן לשאוף.

  ובכלל, אל תשכח שיש לנו דוגמה עובדת והיא המוח האנושי, אז אנחנו יודעים שלפחות לרמה הזו ניתן להגיע. ומה לגבי האפשרות (שנכון יש איתה הרבה בעיות מוסריות) שניקח חתיכת DNA של אדם שיוצרת מוח, ופשוט נגדל ממנה ״מוח בצינצנת״? ואולי באמצעות שינויים גנטיים נגדיל את המוח הזה פי 2 או פי 3 ? כיצד זה ישפיע על עוצמת החשיבה? ואולי נשלב את אותו מוח עם שבבים דיגיטליים שיאפשרו לו לבצע במהירות חישובים מתמטיים מסובכים? השמיים הם הגבול כאן.

 14. יריב
  הערה קטנה.
  דווקא עוצמת החישוב מתקשה בשנים האחרונות. ובטח בזמן הקרוב לא תוכל לגדול באופן אקספוננציאלי.

 15. ישנם ארבעה תחומים מרכזיים שמשתלבים היטב יחד ומתפתחים בקצב מהיר מאד בשנים האחרונות (יש אומרים אפילו אקספוננציאלי) והם: עוצמת המיחשוב, רובוטיקה, בינה מלאכותית וחקר המוח. לדעתי (עד כמה שאני מצליח להתרשם מקריאה וצפייה בנושא) תוך כמה עשורים בודדים רובוטים כבר ידעו לעשות הכל ובצורה הרבה יותר יעילה ומהירה מבני אדם, אפילו לתחזק את עצמם וכמובן רובוטים אחרים.

  לא תהיה שום הצדקה כלכלית או אחרת, אפילו מבחינת הרובוטים עצמם, שבני האדם יבצעו עבודה כלשהי כשחבריהם כאמור יבצעו את אותה עבודה בצורה הרבה יותר יעילה.

  אז מה אנחנו נעשה בתקופה הזו? עד שנשתלב לגמרי עם הטכנולוגיה ונהפוך בעצמנו למעיין רובוטים דיגיטלים – כנראה ננוח, נטייל, נתעסק עם התחביבים שלנו, ונקבל בטח איזו קיצבה חודשית מהמדינה שתאפשר לנו לחיות טוב.

  כן, נשמע כמו אוטופיה אבל זה לדעתי הכיוון בגדול.

 16. הכלכלה הולכת להיות משעשעת מאוד: יהיה המון כוח ייצור שיתחרה ויהיה מסוגל לספק את הדרישות של רוב האנושות באמצעות ייצור רובוטי. רוב האנושות, מצד שני, תהייה מובטלת ולא תהייה מסוגלת לממן את רוב הצרכים הבסיסיים. היא תביט בחלון הראווה הנוצץ, אבל לא תיכנס פנימה. מכאן שכוח היצור יהיה עודף וישאר מובטל. הדבר יובלי להתמוטטות כלכלית ארוכה וממושכת שתיפטר רק באחת משתי דרכים: 1. שינוי כלכלי דממטי שיגרום לחלוקה שונה של העושר, אמצעי הייצור וכו'. 2. מלחמה עולמית. כולם נגד כולם. יהיה ביקוש עצום לייצור כלי נשר ולחיילים (עד שיחליפו גם אותם רובוטים).

  זה כבר קרה פעם אחת (לפחות), והתחיל לפני 87 שנה. מנקודת מבט אחרת זה כבר החל ומתרחש כעת בעיקר במדינות ערב.

 17. יווצרו עבודות חדשות בכל תחומי בניה, שיפוץ ושדרוג רובוטים. אם לכל אחד יש כמה רובוטים בבית (ניקיון, בישול, כביסה-ייבוש-הורדה-קיפול, בית חכם, רכב חכם, גינון ועוד) יש צורך בטכנאים רבים שיתקנו ויטפלו בהם.
  חברות אחזקת מבנים תהינה גדולות יותר, מורכבות יותר ושירותיות יותר.
  לנכים יהיה קל יותר בעולם כזה. הכסא יביא אותו לכל חדר או מבנה דרך דרכי הגישה הטובות ביותר. המוסכים יהיו מורכבים יותר.
  כל התחום הצבאי יפרח בצורה רבה. קרבות אוויר, יבשה וים יופעלו מהקרקע. תחום הסייבר יגדל משמעותית. חישבו בגדול אנשים..

 18. עם כל הכבוד לכל המיליונרים למיניהם, רוב הצריכה העולמית עדיין נצרכת על ידי מיליארדי בני האדם שמפוזרים על כל פני הגלובוס.
  המפעלים בסין רובם קטנים מבוססי כוח אדם , אם רובם לא יעבדו לא יהיה כסף לצריכה שקיימת ומתבססת על הישרדות יומית .

 19. חשיבה שמאלנית קומוניסטית טיפוסית "או שאולי לא נצטרך לעבוד בכלל, אל רק לשבת עם הרגליים למעלה ולהירגע, כשהמזון שלנו, וכל צרכינו הבסיסיים האחרים, יטופלו על ידי רובוטים". לא קומרדס, אין כזה דבר כסף יש מאין, מישהו (בן אדם) חייב לעבוד בעבודה יצרנית אמיתית בשבילו ואם מישהו יושב בבית ומקבל כסף זה תמיד! על חשבון מישהו אחר. גם מיליארד רובוטים לא ישנו את זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן