סיקור מקיף

התפרצות הר הגעש באיסלנד מתחזקת. מומחים: אפר וולקני הוא כמו "גשם קשה" של חלקיקים בעלי מקדם שחיקה גבוה

ההשפעה הישירה על ישראל לא צפויה בעתיד הקרוב. אם ההר ימשיך לירוק אפר זמן רב, עשויה להיות לכך השלכה כמו להתפרצות בפינטובו – שגרמה לחורף גשום * סקירה מדעית של סוגית האפר הוולקני

התפרצות הר הגעש באיסלנד, 15 באפריל 2010, כפי שנקלטה במכשיר MODIS על הלווין TERRA של נאס"א. צילום נאס"א
התפרצות הר הגעש באיסלנד, 15 באפריל 2010, כפי שנקלטה במכשיר MODIS על הלווין TERRA של נאס"א. צילום נאס"א

גם היום (שבת) ממשיך הר הגעש Eyjafjallajökull באיסלנד להתפרץ בעוצמה שאף הלכה וגברה. מדענים מסרו היום כי בשל מיקומו של הר הגעש מתחת לקרחון עצום, המגמה מתקררת במהירות, דבר שגורם לפיצוצים אדירים להתגבשות החלקיקים ונזק פוטנציאלי גדול יותר למנועי מטוסים.

מומחי גיאולוגיה אומרים שכפי שנראה המצב כעת אין רואים את סופה של ההתפרצות. כפי שפורסם אתמול, ענן הסחופת התפשט מעל אירופה וגרם לביטולי טיסות כתוצאה מחשש זה.

(ראו גם: סוכנות החלל האירופית צילמה את ענן האפר הוולקני המכסה את אירופה)
בלילה שבין שישי לשבת דווח כי ההתפרצות המשיכה להתחזק וכמות עצומה של ענני אפר המשיכו לנוע לכיוון דרום ודרום מזרח. ב-YNET נמסר כי לאור ההתבהרות המקומית הנובעת מתזוזת האפר ברוח, שקלו המדענים המקומיים לטוס מעל הר הגעש כדי להעריך את כמות הפליטות הצפויה ממנו אולם בסופו של דבר הטיסה בוטלה.

אפר געשי מורכב מחלקיקים זעירים משוננים של סלע זכוכית טבעית המוטלים לאוויר בהתפרצות הר געש. האפר יכול לאיים על בריאותם של אנשים ובעלי חיים, מהווה סכנה למטוסי נוסעים, עלול לגרום נזק למערכות אלקטרוניות ולמכונות ולהפריע לייצור חשמל ולתקשורת. הרוח יכולה לשאת את האפר למרחק קילומטרים רבים, ולהשפיע על איזורים מרוחקים יותר ועל הרבה יותר בני אדם מאשר הנזקים הישירים של ההתפרצויות. גם לאחר שפליטת האפר מהר הגעש מסתיימת, הרוח ופעילות האדם יכולה לגרום לנפילת האפר במשך חודשים ואף שנים ולגרום לנזקים בריאותיים וכלכליים ארוכי טווח.

המקרה של סנט הלנס כדוגמה

בבוקר יום ה-18 במאי 1980, הבחינו תושבים רבים במזרח מדינת וושינגטון שמתחיל להחשיך ושעננים מאיימים מגיעים ממערב. רובם סברו שהעננים היו חלק ממערכת של סופות רעמים גדולות הנפוצות בשלהי האביב. עם זאת, מה שהם לא ידעו היה שבשעה 08:32 התפרץ הר הגעש סנט הלנס וירה סילון עצום של גז ואפר וולקני לגובה של למעלה מ-20,000 מטרים באוויר.

כשהענן נסחף מעליהם, החל ליפול מטר של אפר, שכיסה את האיזור בחשכה למשך כל היום. בתים, חוות ודרכים התכסו במהירות באבק בגובה של 10 סנטימטרים. החלקיקים הקטנים חדרו למכונות ולכל המבנים פרט לאלו האטומים במיוחד. עד סוף היום למעלה מ-500 מיליון טונות של אפר ירדו על חלקים של וושינגטון, איידהו ומונטנה. האפר מנע אפשרות לנסיעות בדרכים במזרח מדינת וושיגנטון עקב ראות לקויה, דרכים חלקלקות ופגיעת האבק במכוניות, פגיעה שהורגשה על ידי כעשרת אלפים בני אדם באיזורים מבודדים ובקהילות קטנות. לכלכה נגרם אובדן של למעלה ממיליארד דולר בשל התפרצות הר הגעש סנט הלנס ב-1980 – מרביתה בשל האפר. אילו היתה מתרחשת כיום התפרצות הר געש בארה"ב הנזק היה גדול בהרבה בשל הגידול באוכלוסיה ובפעילות הכללכית מאז שנות השמונים במערב ארה"ב. שימוש נרחב הרבה יותר במחשבים ובאלקטרוניקה וגידול חד בכמות הטיסות, במיוחד מעל צפון האוקיאנוס האטלנטי גרמו ליותר אנשים וליותר רכוש להיות פגיע להשפעת האפר הוולקני. ידיעת המאפיינים של האפר הוולקני והתכוננות אליו כאשר הר הגעש מראה סימני חוסר מנוחה יכולים להפחית את הנזק הכלכלי ואת ההשלכות הבריאותיות של האפר.

מהו אפר וולקני?

חלקיקים משוננים של סלעים, מינרלים וזכוכית וולקנית העשויה מחול וסחופת בקוטר של 2 מילימטר ופחות הנפלטים מהרי געש נקראים אפר וולקני. הקטנים שבחלקיקים אלה יכולים להיות ברוחב של 0.001 מילימטר). בניגוד לשבבים הנוצרים מחיתוך עץ, עלים או נייר, האפר הוולקני הוא קשה, אינו מתמוסס במים, הוא משונן וגורם לשחיקה וכן הוא משמש מוליך חשמלי טוב כאשר הוא רטוב.

התפרצויות הרי געש מתרחשות כאשר גזים נספגים בסלע מותך (מאגמה) וביחד הם נמלטים מהר הגעש אל האוויר, כאשר מדובר באיזור רטוב, המים גם הם מוסיפים לחגיגה והופכים לקיטור. כוחות ההימלטות גורמים לקריעת הסלעים, והתפרצות הלבה לאוויר שם היא מתקשה ומתגבשת לחלקיקים של סלעים וזכוכית וולקניים. עוצמת ההתפרצות היא כזו שחלקיקי האפר והגז יוצרים עמוד התפרצות עצום, לעיתים בגובה של למעלה מ-10 קילומטרים. רסיסים וסלעים גדולים יותר מ-5 סנטימטר נפלטים ונופלים בסביבה הקרובה, במרחק של קילומטרים ספורים מאתר ההתפרצות, ואולם החלקיקים הדקים יותר נישאים ברוח בצורה הנראית לעין כענן התפרצות. כאשר הענן נע עם הרוח מהר הגעש, נושר האפר הכבד יותר והענן מורכב משכבות אפר דקות יותר. ענן האפר יכול לנוע אלפי קילומטרים ואפילו להקיף את כדור הארץ.

כמה השלכות של האפר הוולקני

כאשר האפר הוולקני מצטבר על בניינים משקלו עלול לגרום לגגות לקרוס, ולהרוג או לפצוע את יושביהם. שכבה יבשה של אפר בעובי 10 סנטימטרים יכולה לשקול עד 100 קילו למ"ר, ואפר רטוב עלול לשקול אף כפול. עוצמת הנזק תלויה בצורת הגג – גגות שטוחים נוטים לקרוס במהירות גבוהה יותר מאשר גגות משופעים.

מכיוון שהאפר הוא מוליך חשמלי, הוא יכול קצר מעגלים ולהשבית רכיבים אלקטרוניים, במיוחד מעגלי מתח גבוה ושנאים. הפסקות חשמל הן דבר נפוץ באיזורים הסובלים מהאפר, ולפיכך מומלץ להתקין מערכות גיבוי חשמליות במתקנים רגישים כגון בתי חולים.

מסתבר שגם התקשורת – לרבות זו הסלולארית עלולות לסבול מפגיעות – כאשר האפר משפיע בכמה דרכים – החל מקצר ציוד קצה ואנטנות שידור, הברקים הנוצרים כתוצאה מפריקת מתח חשמלי פוגעים אף הם וגלי הרדיו מפוזרים או נבלעים בידי החלקיקים החמים והטעונים.

פגיעה במנועי מכוניות ומטוסים

אפר וולקני יכול גרום למנועי בעירה פנימית להתקלקל בגלל סתימת מסנני האוויר הגוררת נזק לחלקים נעים של מנועי כלי הרכב ומכונות, לרבות הממסרים וגלגלי השיניים. מנועי מטוסי סילון עלולים להפסיק לפעול לאחר טיסה בתוך הענן המכיל אפילו אפר דליל. דרכים, כבישים מהירים ומסלולי המראה של שדות תעופה יכולים להפוך למסוכנים ובלתי ניתנים לשימוש בשל החלקלקות שלהם והראות הקרובה לאפס. נהיגה במכונית במהירות של מעל 8 קמ"ש בדרכים באיזור מכוסה אפר משמעותה סכנה ממשית לתאונת דרכים.

האפר גם יכול לסתום מסננים מיזוג קירור למחשבים המבוססות על זרימת אוויר דבר שיגרום למחשבים להתחמם. גם החקלאות עלולה להיות מושפעת מנפילת אפר וולקני, הנזקים לתבועה משתנים בהתאם לעובי שכבת  האפר, סוג הצמחים וגילם, ועיתוי הגשם שבא לאחר מכן. חיות משק, במיוחד בעלי חיים הניזונים מעשב עלולים לסבול מנזקים לבריאות, לרבות התייבשות, רעב והרעלה.

כמו כל זרם חלקיקים הנובע ממקורות אחרים כגון רוח המביאה אבק מהמדבר (כמו שאירע אצלנו בשבוע שעבר), שריפות יער וזיהום אוויר, האפר הוולקני עלול גרום לבעיות בריאת במיוחד לילדים, קשישים ואנשים הסובלים ממחלות לב או ממחלות בדרכי הנשימה כגון אסטמה, ברונכיט כרונית ונפחת (emphysema). לפיכך מומלץ להקשיב לחזאים המעבירים מידע זה לציבור. מדע המטאורולוגיה מאפשר לקבל תחזית שעות ואף ימים לפני הגעת הענן וכך יכולים הנפגעים למזער את הנזקים. השירות הגיאולוגי האמריקני עוקב כל העת אחר למעלה מ-40 הרי געש פעילים בארה"ב.

חזאית ערוץ 10 נעמה אייזנברוך מסרה בראיון לאתר הידען כי עד כמה שהדבר נראה כעת, האפר לא עשוי להגיע לישראל. כל עוד נמצאים החלקיקים בזרם הסילון הוא יימצא הרחק צפונה לנו, וגשמים הצפויים בסקנדינביה יורידו את רובו אל הקרקע שם. ואולם נתונים אלה עלולים להשתנות בשל התמשכות פליטת האפר.
אגב, מכיוון שבאביב ישראל קשורה פחות למערכות מזג אוויר באירופה, ייתכן שגם כאשר האפר יירד לתחתית האטמוספירה הוא לא יגיע אלינו או יהיה דליל מאוד.
באשר לשאלה האם החורף הבא צפוי להיות גשום כמו אחרי התפרצות הר הגעש בפינטובו שבפיליפינים בשנת 1991, אמרה אייזנברוך כי הדבר תלוי בכמויות האפר שייפלטו מההר שכאמור ממשיך להיות פעיל.

עוד בנושא באתר הידען

18 תגובות

 1. תוצר-לוואי להתפרצות הר-הגעש הוא דישון הקרקע! האפר+העפר מכילים מינראלים רבים המשפרים

  פוריות הקרקע באזורים בהם שוקעים חלקיקי הענן הוולקני.

 2. וואו זה נראה באמת שהמצב רע מאוד… אני מקווה שהוא ישתפר בקרוב.. אולי נפסיק ללמוד על הנושא הזה בג"ג

 3. זה לא מה שהרג את הדינוזאורים אבל זה מה שגרם ככל הנראה להצטמצמות הגזע האנושי מכמיליון לכמה אלפים לפני כ 70000 שנה (סילחו לי אם אינני מדייק ב 100% בפרטים), והישארות שבט מצומצם באפריקה – כנראה בשל הגיוון הגנטי שבו שעולה על זה שבמקומות אחרים בעולם. בעת הכחדה לבודדים יש יתרון גנטי או טכנולוגי.

 4. ראשית, נחקה את מתנגדי תיאורת התחממות כדור הארץ " אין דבר כזה אין נתונים, מישהו פה מרוויח מזה מליונים" (למרות שהתתפרצות אכן יכולה לקרר את הכדור)
  שנית, קימת אפשרות לפרק את הקרחון אןלי לפצוץ או להמיס אותו כדי למנוע את הפיכת המגמה לאפר ולקני?
  האם התפרצות כזו לא יכול ליגרום לתקופת קרח

 5. אולי עכשיו תהיה בעיית התקררות כדור הארץ…
  נ.ב. אם גם לי היו נותנים שם כזה הייתי מתפרץ

 6. ידוע על איזושהיא דרך אפילו תאורטית לייצר מנועים למטוסים מחומר שדוחה או שמצופים בחומר שדוחה אפר וולקני כך שלא ישפיע על המנוע של המטוס? אם המצב הזה ימשך עוד הרבה זמן יזדקקו לאיזה פיתרון כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן