סיקור מקיף

השמים בציור "הצעקה" של מונק אדומים בגלל התפרצות הר געש חצי עולם מאירופה

סיסמוגרף רגיש במיוחד * האם השמים האדומים כדם שעוררו אצל מונק את ההשראה לציורו "הצעקה" נראו כך בגלל התפרצות וולקנית?

הצעקה

על רקע שמים מטילי אימה, שעליהם פסים גליים באדום וצהוב, ניצבת דמות גרוטסקית, עיניה ופיה פעורים, ידיה מהודקות לאוזניה. הציור המוכר הזה, "הצעקה", הוא יצירתו המפורסמת ביותר של אדווארד מונק. במשך יותר מ-100 שנה לא ידעו מה היה האירוע שנתן למונק את ההשראה לציור הזה.

ביומנו מבהיר מונק כי "הצעקה" באה מחוויה שהיתה לו כאשר צעד ליד העיר כריסטיאניה (שנקראת כיום אוסלו) בשקיעה: "בבת אחת השמים נהפכו אדומים כדם… עננים כמו דם ולשונות אש היו תלויים מעל הפיורד הכחול-שחור ומעל העיר… ואני עמדתי, רועד מרוב מתח… חשתי בצעקה מפלחת ואין-סופית הבוקעת מהטבע".

מאז התפרסמה "הצעקה" ב-1893, ניסו היסטוריונים של האמנות לשער מה היה האירוע שמונק צייר, ומתי הוא התרחש. דונלד אולסון, אסטרונום מאוניברסיטת טקסס, ועמיתיו אומרים עכשיו שהמומחים התעלמו מעובדה מרעישת עולמות.
בגיליון "סקיי טלסקופ" מפברואר 2004 טוען אולסון כי "הצעקה" צוירה בעקבות רעידת אדמה שאירעה מרחק חצי עולם מנורווגיה: ההתפרצות הוולקנית באי האינדונזי קרקטואה.

אולסון אומר שההיסטוריונים של האמנות הוטעו מפני שהתייחסו אך ורק לתיאורי השמים שכה הפעימו את מונק, ולא למידע נוסף, ומפני שהוא התייחס לאירוע ביומנו ב-1892 הם הניחו שהאירוע התרחש באותה שנה. הנחה מקובלת נוספת היא שמה שראו עיניו של מונק באותו היום לא היה מראה בלתי שגרתי.

אבל הקבוצה של אולסון מתעקשת שהאירוע שהותיר על האמן רושם כה עמוק היה יוצא דופן. כאשר בדקו יומנים אחרים של מונק, גילו כי רבים מהציורים שיצר בשנות ה-90 המוקדמות צוירו בעקבות חוויות שלו משנים מוקדמות יותר. האם "הצעקה" הוא אחד הציורים האלה? "אני מיד חשבתי על קרקטואה", אומר אולסון.

הפיצוץ הוולקני העצום שאירע באי האינדונזי באוגוסט 1883 גרם למותם של 36 אלף בני אדם. בעקבותיו התפזרו באטמוספירה כמויות עצומות של אבק, שהתפזרו סביב כדור הארץ. החוקרים מצאו רשימות בעיתונות העולמית שהתייחסו לכך. ב"ניו יורק טיימס" נכתב ב-28 בנובמבר 1883: "קצת אחרי חמש בערב, האופק המערבי פתאום הוצת בלהבה אדומה שצבעה באדום את השמים והעננים. רבים חשבו שפרצה שריפה גדולה". לפי בירורים של החוקרים, דבר דומה קרה גם בנורווגיה.

"ניו יורק טיימס", הארץ. אתר הידען היה באותה תקופה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ.

הידען מוסיף: החורף של 1991-1992 היה ברוך גשמים ובו אף ירדו שלגים ברוב חלקי הארץ (אני אישית חוויתי שלג בטכניון). הסיבה לכך היתה התפרצות הר הגעש פינטובו בפיליפינים – חלק עצום מפסגת ההר התפרקה והאפר נזרק וחלקו נשאר באטמוספירה במשך חודשים.

לידיעה באתר הסי.אן.אן

9 תגובות

  1. אתם צריכים קצת עריכה:

    המשפט ""ניו יורק טיימס", הארץ. אתר הידען היה באותה תקופה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ" מגיע לאחר דיווח משנת 1883. האם באמת הפורטל היה מאותה תקופה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן