סיקור מקיף

חוקרת באוניברסיטת תל אביב פיתחה "מקל הליכה" וירטואלי שיאפשר לעוורים לנווט בעולמות וירטואליים

ד"ר אורלי להב מביה"ס לחינוך וביה"ס פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב פיתחה בשיתוף עם חוקרים מ-MIT, מערכת תוכנה שתאפשר לעיוורים לסייר בסביבה וירטואלית המדמה את הסביבה הממשית לפני שהם מגיעים לסביבה האמיתית

המתקן שהעיוורים ישתמשו בו לצורך התמצאות במרחב הוירטואלי
המתקן שהעיוורים ישתמשו בו לצורך התמצאות במרחב הוירטואלי

עיוורים ולקויי ראיה מסתמכים על עזרה של אחרים כדי לקבל מידע המסייע להם לנווט בסביבתם, במיוחד אם הם מגיעים אליה בפעם הראשונה.

ד"ר אורלי להב מביה"ס לחינוך וביה"ס פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב פיתחה בשיתוף עם חוקרים מ-MIT, מערכת תוכנה שתאפשר לעיוורים לסייר בסביבה וירטואלית המדמה את הסביבה הממשית לפני שהם מגיעים לסביבה האמיתית, ולחוש באמצעות ג'ויסטיק וכלי מישוש תלת ממדי המהווה ממשק עם המשתמש באמצעות חוש המגע.

אנשים יכולים לחוש במתח מתחת לקצות האצבעות שלהם כתחושה פיזית דרך ג'וסיטיק כשהם מנוותים בסביבה וירטואלית שאינם יכולים לראות אלא רק לחוש. הג'ויסטיק מתקשה כאשר המשתמש פוגש בקיר או במכשול וירטואליים. ניתן לתכנת את המערכת כך שתפלוט קולות כגון הפעלה של מכונת קפוצ'ינו בבית קפה וירטואלי, או טלפונים המצלצלים כאשר המשוטט חולף ליד דלפק קבלה.

המערכת לסיור תלת ממדי מבוססת על מפות של סביבות מהעולם האמיתי. העיוורים יכולים לחוש רחובות, מדרכות וכבישים מהירים עם הג'ויסטיק כשהם מניעים את הסמן כמו מקל הליכה על מסך מחשב שהם אינם יכולים לראות. לפני שהם יוצאים לבדם לסביבה האמיתית הפתרון החדש מספק להם שליטה, בטחון ויכולת לסייר ברחובות חדשים, ולהפוך מרחבים לא ידועים למוכרים ולבנות מפה מנטלית בראשם.

בראיון לאתר הידען מסבירה ד"ר להב: "כמו שאנחנו לפני שאנחנו משוטטים בסביבה אמיתית אנחנו מסתכלים על מפה ומאתרים מידע מרחבי על אותו מקום (למשל במהלך תכנון טיול לחו"ל, א.ב.), כך גם העוורים יוכלו לקבל מידע מוקדם, לקבוע מה הדרך שהם רוצים ללכת, ולהסתדר בסביבה באמצעות מקל הנחיה או כלב הנחיה שהם נעזרים בו בחיי היום יום. לצורך המחקר מיפינו חלקים מהקמפוס ב-MIT ואת מרכז השיקום לעיוורים ניוטון סנטר במסצ'וסטס ובארץ מיפינו חלקים בתוך מבנים באוניברסיטת תל אביב ומחוצה להם. "

האם יש מערכת אוטומטית שתאפשר למשל להכין עולם וירטואלי לעיוורים של נאמר כיכר רבין בת"א, בהתבסס על תצלום לוויין?

ד"ר להב: "כדי לבקר בכיכר רבין יצטרכו לבנות את הסביבה באמצעות תוכנת ביניים בין תוכנת ה-GIS ובין התוכנה שלנו ולהשקיע מספר שעות בעבודה ידנית." לדבריה לא מדובר עדיין במוצר שייצא בקרוב לשוק אלא באב טיפוס נסיוני, ויידרשו עוד כמה שנים עד שמערכת כזו תוכל להיות מיושמת בידי לקויי הראיה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. פיתוח מיותר לחלוטין.

    יותר זול ויותר יעיל לאמן עיוורים בשטח האמיתי ולא בעולם וירטואלי.

    עוד פיתוח שאין לו שום משמעות חוץ מאשר אולי כגימיק למשחקי מחשב, אבל לא לעולם האמיתי.

    חנן סבט
    http://WWW.EURA.ORG.IL

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן