סיקור מקיף

האם גולגולות הבדולח המפורסמות הן זיוף?

צוות חוקרים בינלאומי שניתח שתי גולגולות בדולח בכלים מדעיים מתקדמים הסיק כי הן לא נוצרו במקסיקו העתיקה

גולגולת בדולח ממקסיקו במוזיאון הבריטי. צילום: shutterstock
גולגולת בדולח ממקסיקו במוזיאון הבריטי. צילום: shutterstock

מחקר חדש קובע כי שתי גולגולות הבדולח המפורסמות שנמצאות האחת במוזיאון הבריטי והשנייה במכון הסמית'סוניאן שבארה"ב, לא הגיעו אחרי הכל ממקסיקו העתיקה. צוות של אקדמאים מבית-הספר להיסטוריה וארכאולוגיה של אוניברסיטת קרדיף, מהמוזיאון הבריטי, מהסמית'סוניאן ומאוניברסיטת קינגסטון הסיקו כי אף אחת משתי הגולגולות לא נוצרו במקסיקו העתיקה בתקופת פרה-קולומבוס.

הגולגולת הבריטית נרכשה על ידי המוזיאון הבריטי מחברת טיפני בניו-יורק בשנת 1897, המקור שלה לא ידוע אך נרמז כי מקורה ממקסיקו העתיקה. הגולגולת משכה עניין רב אך כבר בשנות ה-30 של המאה ה-20 החלו לפקפק באותנטיות שלה. הגולגולת השנייה נתרמה לסמית'סוניאן בשנת 1992.

הגולגולת במוזאון הבריטי, צילום: המוזאון.
הגולגולת במוזאון הבריטי, צילום: המוזאון.

לדברי החוקרים, הגולגולת הבריטית נוצרה באירופה המהלך המאה ה-19 ואילו הגולגולת בסמית'סוניאן נוצרה קצת לפני שהיא נרכשה במקסיקו-סיטי בשנת 1960.

הצוות השתמש בטכניקות המדעיות המתקדמות ביותר על מנת לבחון את הגולגולת הבריטית ואת אחותה הגדולה שעשויה מקוורץ לבן. ניתוח בעזרת מיקרוסקופ אלקטרוני חשף כי שתי הגולגולות הוכנו על ידי כלי מסתובב – טכנולוגיה שלא נמצאה בידי המקסיקנים העתיקים. יתרה מכך, אנליזה של הקוורץ המרכיב את הגולגולת הבריטית מצאה כי היא נחצבה בברזיל או במדגסקר – הרבה מעבר לנתיבי המסחר של מקסיקו העתיקה.

הצוות פרסם את ממצאי המחקר במגזין חדשות ארכאולוגיה היוקרתי וקבע כי למרות אכזבתם, חשוב לזהות חפצים אותנטיים וחפצים מזויפים על מנת להבין טוב יותר את העבר.

להודעה לעיתונות של אוניברסיטת קרדיף

מהן גולגולות הבדולח

גולגולת מיטשל הדג'ס, הגדולה והמושלמת מבין הגולגולות שהוכחה כזיוף.
גולגולת מיטשל הדג'ס, הגדולה והמושלמת מבין הגולגולות שהוכחה כזיוף.

גולגולות הן הסמל המובהק ביותר בתרבות האנושות לייצוג המוות. לא מן הנמנע שכאשר נמצאות 13 גולגולות עשויות קוורץ שקוף ממקור לא ידוע ייחסו להן כוחות מיסתוריים.

הגולגולות, כנראה ממקור עתיק, נמצאו במקסיקו, במרכז-אמריקה ובדרום-אמריקה. הגולגולות מהוות אחד מנושאי המחקר המעניינים ביותר בארכאולוגיה. הן נמצאו ליד הריסות של המאיה, האצטקים (ואפילו הציביליזציה העתיקה של פרו) והן תעלומות בדיוק כמו הפירמידות של מצרים, קווי נסקה בפרו וסטונהנג'. מאמינים כי חלק מהגולגולות בנות 5,000 שנה ואחרות בנות 36,000.

עמים ילידים סיפרו על כוחות מגיים ועל כוחות הריפוי המופלאים המיוחסים לגולגולות, אם כי הם לא היו בטוחים מה המקור שלהם ואם הכוחות באמת קיימים. חלק מאמינים כי אלו שרידים של התרבות האבודה של אטלנטיס, אחרים מאמינים כי אלו סתם זיופים.

היסטוריונים וארכאולוגים חברתיים שניסו לחקור לעומק אודות מקור הגולגולות נתקלו בשבט אינדיאנים שסיפר כי האגדות שלהם מדברות על 13 גולגולות השייכות לאלת המוות. לדבריהם הגולגולות הוחזקו בנפרד תחת שליטה קפדנית של כוהנים פגנים ולוחמים מיוחדים שהוכשרו לכך.

כאשר החיפוש אחר גולגולות נוספות החל, נמצאו גולגולות במוזאונים ובאוספים פרטיים. הגולגולות נמצאו לא רק באירופה ובארצות-הברית אלא גם במקסיקו, ברזיל, צרפת, מונגוליה וטיבט. כמובן שנמצאו יותר מ-13 גולגולות, חלק במצב יותר טוב וחלק פחות, חלק מהגולגולות אותנטיות וחלק זיופים. הגולגולת המושלמת ביותר הייתה גולגולת מיטשל הדג'ס, אך מאוחר יותר הוכח כי מדובר בזיוף שהוכן בשנים מאוחרות יותר במטרה לחקות את הגולגולות המקוריות.

המסתורין סביב הגולגולות שיחק כלי חשוב בתרבות האנושית. מעבר למחקר המדעי הגולגולות היו במרכזם של ספרי וסרטי הרפתקאות ובכל פעם הם שבו מחדש את הלב והמחשבה.

עוד בנושא באתר הידען:

21 תגובות

 1. להלן השאלה שנשאלה בנושא גולגלות הבדולח והתשובה של "תודעת על"

  שאלה: אני רוצה לשאול על גולגולות הבדולח שנמצאו במימד הארצי אצלנו, לפחות 5 או 6 ידוע שנמצאו ואומרים שיש 13. האם הם, באמת, מקבילים לנציגי המישורים? ואיזה סוד טמון בהם? איזה ערך מוסף יש שם?
  תשובה: ראשית אנו נאמר לך, שהדבר הזה הוא לא דבר חדש, מאחר וכאשר את מתייחסת לכל אותם דברים שמסרנו, אנו מסרנו שהמקום הזה כבר תקופה ארוכה נמצא בתהליך של שינוי. כדי שאותם שליחים של מישורים יוכלו לרדת לכאן ולא למצוא את עצמם יושבים בפינת רחוב ומגעגעים בלשונם לאף אחד, היו צריכים להוריד לכאן מערכות שיתחילו בצורה איטית לשנות את התדר במתנד של המקום הזה. כלומר, להכין את המקום הזה לירידה שלהם. היינו אומרים, שיש שמה מערכת שלמה שהורדה לכאן ברמות שונות, ולכן גם הגולגולות האלו שונות. מאחר וכל מישור שלח גולגולת שמצאה חן בעיניו מבחינת המתנדים שלו והם, למעשה, החלו להשפיע על כל העולם שלכם. ברגע שהגולגולות האלו יהיו ביחד, למעשה, העולם שלכם יהיה בנוי לחלוטין לירידה של אלו שבאים מהמישורים. אך מאחר והתהליכים הארציים שלכם יוצרים מצב, ש-והיה והם חתמו, שכל הגולגולות יתגלו, אלו מהמישורים יגדלו זקן ולמעשה, המקום הזה לא ישתנה. לכן, המערכת של אלו שנמצאו מתחילה את התהליך בשלב מסוים עם 7 ולאחר מכן ימצאו את כל היתר. האם הבנת?

  כן. זה נכון שבאמת מי שייצר אותן זה לא אנשים מכאן אלא חייזרים?
  תשובה: אנו נאמר לך. יש להבין, ששליחים של מישורים, שיכולים להגיע לכאן כשהם לא חתומים על רמה של נוכחות פיזית כאן, אותו דרכון שאתם נושאים, הם יכולים להסתובב בעולם הזה, כשאתם לא רואים אותם לחלוטין. אך מאחר והם נמצאים במצב, שהיכולת שלהם היא ברמת התיאוריה, הם למעשה, מסוגלים לקחת ולהשפיע על החומר לפני המתנד האחרון שלו דרך רמת המחשבה שלהם, מאחר והמישורים גדולים הרבה יותר ברמת האוויר במתנד הגבוה מאשר אתם כי האוויר אצלכם עבד רק על מתנדי המים והאדמה יחד עם האש. ולכן, הם היו מסוגלים לבצע דברים, שאתם לא מבינים כיצד ניתן לבצע אותם. מבחינת המערכת הזאת, שאתם יצרתם צורניות שלהם, זה מאחר והם יכולים ללבוש צורות, הולוגרמות כשם שאתם מכנים זאת, אך זה לא הם. האם הבנת זאת?

 2. זה חרטה רצינית בני זונות טלי שונא אותך מרינה את הזונה היחידה בישבילי

 3. ארכאולוג יקר ומטומטם אתה מבין שזה לא ברור מה אתה כותב נכון?!?!כי עם לא אתה לא באמת ארכאולוג אה!! ואני ראיתי את כל סרטי אינדינה ג'ונס חוץ מגולגולת הבדולח ואההה!….אוף….!ומגניב שבאמת יש גולגולת בדולח נכון….?!?! 

 4. הגולגולות, הם הן מקור למחקרים. הארכאולוגיה מאוד מתענינת בנושא הגולגולות בהקשר לתרבויות האינדיאנים. העובדה שהנושא מאוד מסתורי אינה גורעת מהערך המדעי שלו.
  חזי, לדעתי יש הרבה מידע שימושי בתוספת השנייה. הרבה מידע ארכאולוגיה, מידע על התקופה הקדומה, תיארוך הגולגולות, הקשרים חברתיים של החברה, הרבה היסטוריה מהתקופה ההיא, צורך המחקר של החוקרים לאורך ההיסטוריה ומידע מעניין נוסף.

 5. למתן
  אולי לא שמת לב עד כה, ברם אולם כל אתר "הידען" כולו ולא רק אתר זה אלא אף כל המדע כולו, בכבודו ובעצמו, אינו עוסק אלא בשנפשך חפצה, דהיינו : כל מיני תעלומות וחידות (חלקן, אם כי באתר זה רק במיעוטן, אף מתחום המתמטיקה) שעד כה פתרונן לא היה ידוע והנן מצויות בתהליך ארוך ומתמיד של גילו ופיענוח. ואכן, כפי שניסחת זאת, מהווה אתר זה, בזכות מפעלותיהם הטובות והברוכות של מפעיליו ובראשם אבי בליזובסקי – פורום של ידע. ובזכותי ובזכות חלק מעמיתי המגיבים – פורום של חוסר ידע בכל מיני תעלומות מעניינות.
  למזלנו הרב, מרבית הידיעות והכתבות באתר, הן בנושאי מדע והגות ורק חלקן המועט למזער הן מתחום המיסטיקה ואחיזת הדעת, כפי שהינו בכתבה זו הדנה בסוגיות קוורציות זכוכיות ומגולגלות, וטוב שכך.

 6. חזי בתגובה הראשונה כתב:
  כל הטקסט שמופיע מתחת לכותרת המשנה "מהן גולגולות הבדולח" נראה כאילו הם מאתר של מיסטיקנים. לא ממש מתאים לאתר "הידען".

  בפירוש לא נכון. בטקסט כתוב:

  "ייחסו להן כוחות מיסתוריים."
  "עמים ילידים סיפרו על כוחות מגיים"

  ובשום מקום לא כתוב משהו שממנו משתמע שבגולגלות אכן יש משהו על טבעי.

 7. אולי כדיי ליפתוח באתר מין גף או איך שתיקראו לזה על כל מיני תעלומות כמו הגולגלות ,הבשורה מפי יהודה,חידות במתמיתקה שלא ניפתרו…. ועוד כל מיני דברים שהיחשפות הציבור לחומר זה דלה וליצור מין פורם של ידע או אפשר להגיד חוסר ידע בכל מיני תעולומות מעניינות

 8. קיימת ספרות די ענפה בנושא הגולגלות והויכוח האם הן מזוייפות החל עוד ברגע שנמצאו.

  מאחר ומאד בעייתי לתארך קריסטל ומאחר ואירופה היתה מובילה בייצור חפצים מקריסטל עוד במאה ה- 19, הרי שטענות רהות הועלו שמדובר למעשה בזיופים ש"הושתלו" באתרים ארכיאולוגים. למעשה, כל סיפור מציאת הגולגלות מאד מפותל ובעייתי.

  להלן דוגמא לספר אחד שנמצא ברשותי:

  "The Mystery of the Crystal Skulls" מאת CHRIS MORTON ו- CERI LOUISE THOMAS. הספר ראה אור בהוצאת BEAR&CO בשנת 1998.

  כך או אחרת, מדובר בחפצים מדהימים ביופיים – לפחות הדבר נכון לגבי חלק מהגולגלות.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 9. נראה לי קראו לסרט "הפאנטום"
  זה איזה בחורצ'יק שלבש סגול ונלחם בפיראטים סיניים וכל מיני דברים כאלו

 10. בהקשר לנאמר בסוף הכתבה
  למישהו יש מושג או יכול לציין
  באיזה סרטים נוספים מלבד אינדיאנה ג'ונס הרביעי
  היה הזכר של הגולגלות הנ"ל?

 11. כל הטקסט שמופיע מתחת לכותרת המשנה "מהן גולגולות הבדולח" נראה כאילו הם מאתר של מיסטיקנים. לא ממש מתאים לאתר "הידען".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן