סיקור מקיף

פריצת דרך: טיפול בסרטן ללא תופעות לוואי נוסה בינתיים בעכברים אך מבטיח טובות לבני אדם

חוקרים מאוניברסיטת מיזורי הצליחו לגרום לאטומי בור להתפרק בתוך תאים סרטניים ולשחרר ליתיום והליום שהורסים את התא מפנים מבלי לפגוע בתאים הבריאים בסביבה

גידול סרטן העור (מלנומה). מתוך ויקיפדיה
גידול סרטן העור (מלנומה). מתוך ויקיפדיה

סרטן הוא גורם מוות לעשרות מיליוני בני אדם ברחבי העולם. מסע הצלב המדעי כנגד הסרטן השיג לאחרונה נצחון בידי חוקרים מאוניברסיטת מיזורי בראשותו של פרדריק הוטורן.

חברי הצוות פיתחו שיטה חדשה של טיפול בקרינה שהצליח להפיג גידולים סרטניים בעכברים. הטיפול לא יצר תופעות לוואי מזיקות כמו הטיפול הכימותרפי וטיפולי הקרינה הקונבנציונליים, טוענים החוקרים. הותורן מבטיח לבצע ניסויים קליניים ברגע שיושג המימון המתאים.

“מאז שנות השלושים של המאה ה-20, המדענים הצליחו להתגבר על הסרטן באמצעות טיפולים בנויטרונים לכודים של בור boron neutron capture therapy (BNCT)” אומר הותורן, שזכה לאחרונה במדליה הלאומית למדע מידי הנשיא אובמה בבית הלבן. “הצוות שלנו במכון הבינלאומי לרפואה ננומטרית ומולוקולרית באוניברסיטת מיזורי מצאו דרך לאפשר לטיפול ה-BNCT לעבוד תוך ניצול הביולוגיה של תאי הסרטן ביחד עם ננוכימיה.”

“תאי סרטן גדלים מהר יו8תר מתאים רגילים ובתהליך זה הם סופגים יותר חומרים מאשר תאים נורמליים. הצוות של הותרון ניצל עובדה זו בכך שגרם לתאים לאחסן תרכובת בור שתוכננה על ידו. כאשר תאים אלה שהוזרקה להם התרכובת נחשפו לניטורונים – חלקיקים תת אטומיים – אטומי הבור התפרקו וקרעו איתם באופן סלקטיבי את התאים הסרטניים, ולא פגעו בתאים השכנים הבריאים.

התכונות הפיסיקליות של הבור איפשרו את הטכניקה החדשה. צורה מסויימת של בורון מתפצלת כאשר היא לוכדת ניוטרון ומשחררת ליתיום, הליום ואנרגיה. כמו כדורי ביליארד הנוטים סביב שולחן הביליארד, אטומי ההליום והליתיום חודרים לתאי הסרטן והורסים אותם מבפנים בלי לפגוע ברקמות הסובבות אותם.

“באמצעות טכנולוגית ה-BNCT שלנו ניתן לתקוף מגוון רחב של תאי סרטן” אומר הות’ורן. “הטכניקה עובדת היטב בעכברים. עכשיו אנו עוברים לניסויים בבעלי חיים גדולים יותר ולאחר מכן בבי אדם. ואולם לפני שנוכל לטפל בבני אדם נידרש לבנות ציוד ומבנים מתאימים. כאשר הם ייבנו באוניברסיטת מיזורי יהיה המתקן הראשון בעולם לריפוי בקרינה מסוג זה בעולם”.

להודעה של החוקרים

למאמר המדעי ב-PNAS

 

10 תגובות

 1. איתי

  שיטות הטיפול באמצעות נייטרונים הוצעו לפני יותר מ 70 שנה. תסתכל בויקיפדיה. הן ניפסלו על הסף בשל המסוכנות שלהן ובגלל שהנזקים שהן עלולות לגרום הם בסבירות גבוהה. אין שום סיכוי ריאלי שחברה לייצור מיכשור רפואי תיצור מיכשור לריפוי באמצעות נייטרונים בשל מסוכנות הטיפול. לכן התסריט שציינת לעולם לא יצא לפועל.

  אשר לנזקים שיגרמו, לאחר טיפול, הם לא יגרמו לאחר 15 שנה אלא לאחר נאמר 5 חודשים כאשר יתפתחו גרורות של הסרטן המקורי. פיתוח טיפול כירורגי שיאריך חיים במספר חודשים בלבד, לא מקובל ברפואה ולכן כנראה לא ימומש. מפתחים רק מיכשור יקר שיאריך חיים במספר שנים.

  תיקרא על כירורגיה של סרטן ותבין שהסיבוך הגדול ביותר של ניתוח כושל הוא שתאי סרטן מהגידול המקורי חומקים מהסרת הגידול . זו בדיוק הבעיה של ניתוח על ידי נייטרונים שהוא כלי טיפולי גס מאוד שיפספס חלק ניכר מתאי הסרטן ויותיר אותם חיים.

  כדי שהחוקרים ישקיעו בפיתוח מיכשור צריך שיבצעו קודם מחקרים ממושכים שיוכיחו את יעילות הטיפול לאורך זמן. ההתפעלות מהעדר סימפטומים מראה שהם מפספסים את הבעיה העיקרית והיא סיבוכים שאינם מיידיים. אם הם לא עושים מחקרים על העדר נזקים בטווח לא מיידי
  — הם מבזבזים את זמנם ואת הכסף שיוקצב למיכשור יקר.

 2. בוא נראה עם הבנתי את תגובתך, רופא פונה למטופל ואומר לו, כן ניתן לרפא את המחלה שמיסרת אותך ואף תקטול אותך תוך חודשים אולם לא נעשה זאת כי המחקרים הוכיחו שאנחנו מעלים את הסיכוי שלך לחלות בסרטן אחר מסיכוי של אחד ל1000 לסיכוי של 1 לשלוש מאותך תוך כ15 שנים. והמטופל ידיד, תודה רבה דוקטור שהצלת אותי מהטיפול שהיה מציל אותי ממוות ודאי ומנעת ממניח סיכוי קלוש וערטלאי כלשהי לתופעת לוואי אישם לתוך העתיד הלא מוגדר.

 3. ניסים

  כרגיל, איני נוהג להגיב לדבריך, כי בעיני לווכחנות הטרחנית שלך אין ערך, במקרה הנוכחי, סילפת דברי ואתה מתווכח עם הסילוף שיצרת בעצמך, זה מה שניקרא בווכחנות-לשם-ווכחנות בשם “שיטת איש קש”.

  כל שאמרתי הוא שלא צריך להתלהב יותר מדי מהעובדה שאין תופעות לוואי, כי יתכנו נזקים מצטברים ללא תופעות לוואי בולטות. זה לא אומר שאין צורך להוסיף ולחקור, רק לא להתלהב יותר מדי.

  לא אגיב יותר לדבריך בנושא זה.

 4. safkan
  אז אתה מציע לא להמשיך בבדיקות?
  מה שאתה כותב נכון תמיד, לכל טיפול – יש סכנה של תופעות לוואי…..

  לדעתי, המאמר מעודד ואני שמח שיש אנשים שחושבים אחרת ממך.

 5. הטענה שהפצצת הגוף בנויטרונים לא גורמת נזק גופני מוזרה בעיני ולא משכנעת.

  יש הקרנות רבות, כגון הקרנות רדיו אקטיביות או הקרנות רנטגן שלא גורמות לתופעות לוואי מידיות אבל באופן מצטבר גורמת לנזקים רבים ובעיקר ליצירת גידולים סרטניים. מה יעזור לנו אם נרפא מישהו מגידול סרטן אחד וניצור אצלו גידולי סרטן מסוגים אחרים ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן