סיקור מקיף

ליקוי חמה חלקי ייראה בישראל בתאריך 4.1.2011

עבור צופה מישראל, הירח יכסה כ-46% משטח השמש. ליקוי חמה נוסף לא ייראה מישראל עד סוף שנת 2013. מדובר בליקוי הראשון מתוך ארבעה שיהיו השנה – כולם חלקיים

ליקוי חמה. צילום: נצח פאביאש. באדיבות אמיר ברנט, מרכז אילן רמון
ליקוי חמה. צילום: נצח פרביאש. באדיבות אמיר ברנט, מרכז אילן רמון

עדכון, השעה 17:00. הלילה בעדכון הבא של האתר נביא תמונות מהליקוי כפי שצולמו ממרכז אילן רמון בבאר שבע, אחד המקומות הבודדים בארץ שבו ניתן היה לצפות בליקוי בהעדר עננים.

עדכון, 4/1/2011 – תצפיות

עדכוני תצפיות: המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל-אביב יערוך תצפית בין השעות 09:30 ל-11:30 ברחבת בניין שנקר פיסיקה.

מצפה הכוכבים ברקת יעביר את הליקוי בשידור באתר האינטרנט שלו.

ליקוי חמה חלקי ייראה בישראל בתאריך 4.1.2011. עבור צופה מישראל, הירח יכסה כ-46% משטח השמש. ליקוי חמה נוסף לא ייראה מישראל עד סוף שנת 2013.

הליקוי לא יהיה מלא באף אחת מהנקודות שבו, שכן חרוט הצל של הירח יפספס מעט את הקוטב הצפוני של כדור הארץ ולא יפול על הקרקע. הליקוי החלקי ייראה מכל אירופה למעט החלקים המערביים של האיים הבריטיים, מחלקה הצפוני של אפריקה מערב אסיה ומהמזרח התיכון. שיא הליקוי ייראה בסקנדינביה שם גודל הליקוי המרבי שייראה הוא 85.72% בשעה10:54:34 שעון ישראל. הליקוי ייראה בעת הזריחה בחוף הצפון מערבי של אפריקה ויסתיים בעת השקיעה ממרכז רוסיה ומרכז אסיה.

האגודה הישראלית לאסטרונומיה תשדר אל הליקוי בשידור ישיר באתר האינטרנט.

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח מצוי בין השמש לכדור הארץ. בליקוי מלא, מרכז השמש, הירח וכדור הארץ נמצאים כמעט על מישור אחד אולם בליקוי חלקי הירח עובר מעל או מתחת למישור המילקה באופן שהוא אינו מכסה את כל דיסקת השמש. בליקוי הנוכחי הירח עובר צפונית למישור המילקה ולכן שיא הליקוי ייראה בחלקו הצפוני של כדור הארץ.

תצפית בליקוי חמה ככלל, אסור בתכלית האיסור להביט בשמש. כל שימוש באמצעי העזר המאולתרים כזכוכיות מפויחות וכדומה מסוכן לראיה.

זה ליקוי החמה הראשון מתוך ארבעה שיתקיים השנה, אלא שכולם יהיו חלקיים.

מועדי ליקוי החמה החלקי בישראל, 4 בינואר 2011. באדיבות האגודה הישראלית לאסטרונומיה
מועדי ליקוי החמה החלקי בישראל, 4 בינואר 2011. באדיבות האגודה הישראלית לאסטרונומיה

ליקוי החמה של ה4 בינואר 2011 – אמיר ברנט

ליקוי חמה נוצר כאשר השמש מוסתרת במלואה או בחלקה על ידי הירח. כדי שליקוי מסוג זה יווצר צריך שהירח יעבור בין כדור הארץ לשמש, וכן שמסלולו לא יעבור מעל או מתחת לקו שמחבר את כדור הארץ והשמש – מסיבה זו איננו רואים ליקוי מידי חודש. בעת ליקוי מלא שמי היום הכחולים מתחלפים למשך מספר דקות בשמיים שחורים וניתן אף לראות כוכבי לכת. בליקוי חלקי השמים נותרים כחולים ועדיין מסוכן להביט בשמש בעין לא מצוידת ממש כמו כל יום אחר.

צפייה בליקוי החמה מאפשרת לנו להרגיש בזמן אמת תנועה אסטרונומית של גופים שמימיים, דבר שבדרך כלל אינו מורגש עד כדי כך. ישנן דרכים רבות לצפות בליקוי אך חשוב ביותר שלא להביט באופן ישיר אל השמש שלא באמצעות מכשור מתאים. צפייה לא מוגנת בשמש עלולה לגרום לעיוורון חלקי וזמני או אפילו מלא וקבוע.

ישנן שתי דרכים קלות ונוחות לצפייה בטוחה בשמש, אחת היא בעזרת חסימת מרבית עוצמת השמש לדוגמא בעזרת משקפי ליקוי, והשנייה באמצעות הקרנת הליקוי לדוגמה דרך משקפת פשוטה. חשוב להדגיש כי אין להביט בשמש בעין לא מוגנת!

במרכז אילן רמון נעשה שימוש בשלושה סוגים שונים של מסננים לצפייה בשמש, משקפי ליקוי עשויות פולימר שחור שחוסמות 99.999% מהאור הנראה וחלק גדול עוד יותר של הקרינה התת-אדומה והעל-סגולה, מאותו חומר ישנם גם מסננים מיוחדים המתאימים לשימוש על גבי הטלסקופים הניידים מסוג ETX-125, טלסקופים ייחודיים לצפייה בשמש מסוג PST של Coronado בטלסקופ זה מותקן אינטרפרומטר, מכשיר שמאפשר מעבר של תחום תדרים צר מאד, כלומר רק תחום מאד קטן מכל קשת הצבעים מסוגל לעבור התחום העובר הינו של מימן מעורר דבר אשר מדגיש מאד את הפרטים שנראים על פני השמש.

דרך פשוטה מאד לצפות בליקוי בכל מקום היא בעזרת קמרה אובסקורה, חריר קטן מאפשר לאור לעבור אל מסך שעליו רואים את ההקרנה של השמש. באותו אופן אם יש לכם בבית תרבד (כף טיגון) עם חורים עגולים נסו להקרין דרכו את אור השמש, אם יש לידכם עץ שעליו מסתירים את רוב השמש אבל לא באופן מוחלט תוכלו לראות שלצלליות צורה מיוחדת בזמן זה.

אם תרצו לראות מעט יותר פרטים אבל בעזרת אמצעים שיש בכל בית אפשר ליצור קאמרה אובסקורה משודרגת, במקום חריר קטן שיעביר את האור אפשר לשים מכשיר אופטי שייצור הגדלה של הדמות – טלסקופ או משקפת. כמובן שאסור להביט אל השמש דרך מכשירים אלו, אבל ניתן להקרין את האור שלהם אל דף נייר (לדוגמה נייר אפיה) ולראות עליו את השמש הלוקה. כדאי לא להשתמש במשקפת היקרה ביותר שמצאתם, וגם לא בטלסקופ הכולל מראות מכוון שעוצמת השמש שתוקרן עליהם יכולה לפגוע במכלולים האופטיים הללו.

מתי כדאי לצפות בליקוי? תוכלו לבדוק בתוכנה כגון סטלריום מתי הליקוי אמור להתחיל, אם תכיילו את השעונים שלכם לזמן מדויק ותמתינו להתחלת הליקוי או לסופו תוכלו לבדוק עד כמה התוכנה הזו מדויקת, אני באופן אישי חושב שאלו גם הרגעים הכי מעניינים לצפות בליקוי ולא דווקא בזמן ה”שיא” בו מראה הירח על השמש סטטי למדי.

מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה נערך לקיים באותו יום מספר הפעלות לתלמידים ולקהל הרחב. נשמח אם תוכלו לפרסם מידע על הפעילויות שנקיים. תלמידים שמשתתפים בתוכנית למנהיגות מדעית יבצעו תצפיות ויסבירו על הליקוי בבית הספר שלהם, באוניברסיטת בן גוריון יוצב מתחם טלסקופים שבו יהיה ניתן לצפות בליקוי דרך טלסקופים מסוגים שונים ולקבל הסברים בנושא. במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקייה יתבצעו תצפיות במסגרת עבודות בגרות של תלמידי תיכון ויועלו תמונות מן הליקוי כמעט בזמן אמת. כל הפעילויות הללו מותנות בקיומו של מזג אוויר נאה.

*חשוב לזכור שייתכן שמזג האוויר לא יתחשב בנו ויגיעו עננים, נקווה לגשם בימים שלפני ואחרי, אבל לא בשלישי בבוקר.

לחומרים נוספים בנושא באתר קוסמוס המרכז למידע אסטרונומי

6 תגובות

  1. ליקוי החמה המלא הבא ייראה מהארץ (אם אני לא טועה) בשנת 2124. יש למה לחכות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן