סיקור מקיף

ב-LHC התגלו ככל הנראה למעלה מעשרה קווארקים עליונים

זו תהיה הפעם הראשונה שחלקיקים אלה התגלו מחוץ למאיץ הטבטרון בפרמילאב שבארה"ב. המדענים מקווים שהקווארקים העליונים שלפי התיאוריה קשורים לבוזון היגס יסייעו למצוא גם אותו

מתוך התערוכה "יקום של חלקיקים" שנפתחה ב-CERN ב-1 ביולי 2010
מתוך התערוכה "יקום של חלקיקים" שנפתחה ב-CERN ב-1 ביולי 2010

פיסיקאים במאיץ ההדרונים הגדול (LHC) בסרן שבשווייץ גילו כמה מועמדים לתואר החלקיק התת אטומי הכבד ביותר שהתגלה עד כה. כך נמסר בועידה ה-35 של האגודה הבינלאומית לפיסיקה של אנרגיות גבוהות (ICHEP) המתקיים בימים אלה בפריס. המאיץ פועל מזה 14 חודשים באורח חלק לאחר עיכובים רבים שנבעו מתקלות שונות ומשונות, אם כי עדיין הוא פועל במחצית מהעוצמה המרבית אליה ניתן יהיה להגיע לאחר שהמהנדסים יהיו בטוחים שלא תיגרם תקלה כתוצאה מהגברת העוצמה.

מספר גילויים אפשריים של הקווארק העליון נרשמו במתקן אטלס (שבו נוכחות ישראלית גדולה) ובניסוי ה-CMS (Compact Muon Solenoid). באטלס נצפו תשעה אירועים התואמים לזה של הקווארק העליון, ואילו CMS צפה ב-3-4 אירועים כאלה. בכל אופן, הפיסיקאים נדרשים לנתונים נוספים שיתמכו במסקנה שאכן במאיץ נוצרו חלקיקי קווארק עליון. אם נכון שהתגלה חלקיק הקווארק העליון (the top quark) הרי זו הפעם הראשונה שחלקיק זה מתגלה במעבדה מחוץ לארה"ב. הפיסיקה של הקווארק העליון אינה מוסברת לחלוטין ולכן מחקר החלקיקים הללו יתן הזדמנות להפיק מדע טוב מהמאיץ בפעם הראשונה.

המדענים אומרים כי התגלית עשויה לסייע לפיסיקאים במרדף אחר בוזון היגס החמקמק המכונה גם חלקיק האלוהים משום שהמדענים חושדים שיש קשר מיוחד בין שני החלקיקים. עד כה נכשלו המדענים לגלות את בוזון היגס. מדובר במרכיב חיוני בתיאוריה המנסה להסביר את האינטראקציות בין החלקיקים הבסיסים הידועה בשם הכולל – המודל הסטנדרטי. איתורו הוא אחת המטרות המוצהרות של הפיסיקאים ב-CERN, כפי שעלו למשל במספר לא מבוטל של כתבות שהתפרסמו באתר הידען.

חלקיק הקווארק העליון התגלה לראשונה בשנת 1995 במאיץ טבטרון Tevatron המופעל במעבדות פרמילאב באילינוי, ומאז התגלו שם קווארקים עליונים בשפע אך הם מעולם לא התגלו מחוץ לפרמילאב. בינתיים, לאור הגילויים החדשים והתחרות שנוצרה בין המאיצים, הודיע הממשל האמריקני על נכונות להארכת תפעולו של טבטרון בשלוש שנים נוספות – עד 2014.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

34 תגובות

 1. משמיצים זה כאלה שמצביעים על שטויות שיהודה כותב ואין לו מה לענות להם.

 2. לגבי המאיץ הגדול יותר שנמצא בשלבי תכנון.
  הכוונה ככל הנראה למאיצים הקוויים CLIC ו ILC (אני רק יכול לשער), אשר נבנים בתצורה שונה מה LHC, יתפקדו בצורה שונה (בהתנגשויות פוזיטרונים ואלקטרונים, ולא התנגשויות אלומות פרוטונים), וישמשו למטרה שונה, אבל אצל יהודה, כך נראה, כל המחקר הפיסיקלי של ימינו מתנקז למסה אפילה (שק החבטות האהוב עליו) ובוזון היגס.
  "LHC עדין עובד ב 50% תפוקה וזה לא מפריע לאחרים לעלות רעיון כזה" (בציטוט שיניתי את שם הארגון סרן לשם של המאיץ. הארגון סרן על מדעניו, פועל בתפוקה מלאה. כמו כן, שמתי לב שאתה אוהב לתקן שגיאות דקדוק, אז להעלות ולעלות זה שני דברים שונים). המשפט שקול ל:
  "עדיין חם באוגוסט וזה לא מפריע לאנשים לקנות דירה".

 3. בהמשך לחרטוטי יהודה:

  אי גילוי בוזון היגס כשלעצמו איננה הישג. אבל אי גילוי בוזון היגס ב LHC הינו הישג, ואני אסביר לך למה, ידידי-מחוסר-הידע-הנדרש-לדון-בנושאים-בהם-אתה-דן-באופן-קבוע.
  המודל הסטנדרטי נותן ניבוי (להבדיל מה"תיאוריות" שלך) לאנרגיה של בוזון היגס – 1.4 טרה אלקטרון וולט. זה אומר שכאשר ה LHC ירוץ במלוא עוצמתו, והבוזון לא יתגלה, בכך תתקבל הוכחה ניסויית ראשונה (מכיוון שזהו המאיץ הראשון שעובר בוודאות אנרגיה זו) שבוזון היגס לא קיים.
  הוכחה לאי קיומו של בוזון היגס תהיה הישג חשוב ביותר, מכיוון שהיא תפסול את התיאוריה של המודל הסטנדרטי (משהו שאתה דאגת ברוב חוכמתך "לבטח" את ה"תיאוריה" שלך כנגדו 🙂 ) ותדרוש פיתוח תיארויה חדשה או שינויים והתאמות משמעותיים בתיאוריה הקיימת.
  עכשיו זה יותר ברור?

 4. יהודה, היום היה יום חם במיוחד והשרת התעייף. סתם, מה שקרה הוא שהאתר עבר לשרת חדש, ובין המעברים יתכנו שיבושים בבסיס הנתונים. היו גם תגובות שהלכו לאיבוד בכלל. אבל התמורה, אני מקווה לפחות, תהיה מהירות תגובה טובה יותר של השרת.

 5. אבי היקר
  תשים את תגובה 28 של עדי אחרי תגובה 24
  כך זה צריך לזרום! לא מבין למה התבלבלו התגובות
  קודם יהודה מספר על ההרצאה אחר כך עדי מספר על הפלפליה בטכניון ואחר כך אבי אומר שליהודה מותר לדבר על ההרצאה ובסוף יהודה עונה
  כך זה צריך להיות
  אם קשה לך אז תחלק ספר הוראות עם מפת סימני דרך איך לנוע בין התגובות!
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 6. שתי הערות לתגובה 24:

  1. אבי – האם אזור התגובות לכתבות באתר הידען פתוח לספאמרים?
  האם נצפה לראות בקרוב הודעות על "הפלאפליה המשובחת שנפתחה בכניסה המזרחית של הטכניון, מנה פלאפל רק 11 ש"ח"?

  2. אי גילוי של בוזון היגס יהיה הישג לא פחות חשוב מגילויו כך שהייתי נמנע מלספור מיליארדים (של אחרים) ולהמציא משחקי מלים אינפנטיליים תוך חיכוך ידיים בהנאה. לפחות לעת עתה.

 7. אי גילוי בוזון היגס אין לו שום משמעות . כבר עשרות שנים לא מגלים אותו ולא רואים בזה הישג. זה אפילו ניראה לי כישלון. זה דבר שאומר דרשני.
  אני דווקא חושב ש"ביזבוזון איכס" הוא משחק מילים ששווה מיליארדי דולרים.
  ודרך אגב שמעתם על הביזבוזון החמוד החדש . מאיץ גדול יותר ב13 מיליארד דולר(וזאת לא בדיחה!). כבר בשלבי תיכנון. סרן עדין עובד ב50 אחוז תפוקה וזה לא מפריע לאחרים לעלות רעיון כזה.
  יש רבים שיש להם במידה זו או רחרת ספקות בנושא המסה האפלה , וכמו שאבי אומר מי שרוצה יבוא, מי שלו שלא יבוא.
  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 8. לא כל פלפליה בטכניון, אבל הרצאה במצפה הכוכבים מטעם האגודה זה דבר שמתאים. איזו הרצאה זו שאלה אחרת – מי שרוצה יבוא, מי שלא רוצה שלא יבוא.

 9. להזכירכם, ביום חמישי 29 לשביעי בשעה 21:30אני עומד להרצות את הרצאתי האחרונה במצפה הכוכבים בגבעתיים על אפשרות אלטרנטיבית להסבר בעית המסה האפלה .
  דעה פרטית. כל הרוצים מוזמנים להוכיח לי בברכה שאני טועה.
  ובהצלחה לעובדים בסרן העובדים על משמרתם, ושימצאו את 25 אחוז הנותרים של החלקיק הידוע כי בינתיים הבוזון היגס הוא רק ביזבוזון איכס של עשרה מיליארד דולר.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 10. נקודה

  סליחה על הטעות.
  הקווארק העליון הוא הכבד מבין הקווארקים, הקוארק למעלה- הוא הנפוץ.

 11. נקודה

  הקווארק העליון הוא הנפוץ מבין הקווארקים.

 12. מצתרף לשאלתו של ירון, מישהו יכול לתת דוגמאות לשימושים מעשיים מכל הידע הזה? מה יצא לנו מזה פרט לידע תאורתי? מה תאכלס?

 13. ירון:
  אם תשים בין 2 הקרניים פנג'ן, תוכל לעשות קפה. שחור אם אחד סוכר.
  נשאר רק לקוות שלא יגלוש ויקלקל את ה LHC השבירירי גם ככה.

 14. מה שיצא מהניסוי והמחקר האלו הם ידע מקיף יותר על היקום שבפן המעשי יוכל לעזור לנו כבני אנוש כמעט בכל תחום. ובפן התיאורטי זה יתן כמה נושאי מחקר חדשים לפיזקאים.

 15. מישהו יכול להגיד לי מה הישומים המעשיים שצפויים לנו מכל הגילויים האלה? שלא יובן מהשאלה שאני מזלזל חלילה במחקר החשוב הזה, אבל בכל זאת, מה יצא לנו מזה מעבר לידע תאורתי?

  אשמח מאד לתשובות,

  תודה!

 16. ר.ח

  לא נכון מה שרונן כתב, הנה יש לי משהו יותר טוב: המדענים יוצרים חור שחור כל 14 מיליארד שנים.

  קדימה, תשבח אותי על התגובה.
  אגב,
  אתה חושב עלי הרבה? כי שמתי לב שאתה מזכיר אותי בתגובות גם כשאני לא כותב שום דבר.
  לילה ביי.

 17. נקווה באמת שהמאיץ בשיא עוצמתו יפיק תועלת שתספק קפיצת מדרגה משמעותית בכל התחום של אנרגיות גבוהות, יש עוד בערך שנה עד שיגיע ל-14 ג'יגה אלקטרון-וולט (משני קרניים), עיבוד המידע גם אמור לקחת זמן מה על כל ניסוי, אין ספק שיהייה מעניין.

 18. אכן תגובה 5 היא סוג של פנינה, פיוטית משהו, קצת יותר קצר וזה הייה אפילו הייקו.

 19. תגובה קצת יותר רצינית לתגובה הצינית (של רונן):
  יש עוד סיבה לכך שהמאיץ לא ייצור חור שחור – הקרינה הקוסמית שמפציצה את כדה"א מדי יום, מגיעה לפעמים לאותן רמות אנרגיה של התנגשות בין חלקיקים. ובכל זאת – עדיין לא נבלענו על-ידי חור שחור.

 20. צבי,
  לדעתי הודעה 5 היא אחת התגובות המעולות שהיו אי פעם באתר הידען, קצר ומדוייק . ב-5 שורות הוא אמר את מה שאחרים כגון חזי ורפ*אי*ים ניסו לאמר בהודעות אינסופיות.

  הוא יוצא מנקודת ההנחה הברורה והלא ניתנת לויכוח ש"אין חייזרים תבוניים". מה שנותר זה רק להסביר למה. אולם אל דאגה, הוא מספק הסבר חדש ומקורי ללא שום ספקות. ואז הפואנטה, הוא מבטל ללא היסוס וניד עפעף את קרינת בקנשטיין-הוקינג שבאיזו שהיא צורה עלומה מפריעה לתאוריה המהוללת, אכן מבריק.

 21. ראו מה תחרות עושה, בגלל האירופאים יאריכו את אורך החיים את המאיץ האמריקאי. לדעתי צריך לבנות עוד מאיץ!!

 22. רונן,

  מעניין שאדם המכריז על קרינת בקנשטיין הוקינג כתיאוריה יפה בלבד שכלל לא ניתן לאמתה, כתב רק שתי שורות קודם אמירה מבוססת להפליא (בלא לסייג אותה כלל כמובן) ולפיה: "הסיבה שאין חייזרים תבוניים היא שכל תרבות מתפתחת עד לדרגה שבו היא יוצרת מאיץ חלקיקים שיצור חור שחור".

  אכן, יושר אינטלקוטאלי לדוגמא

 23. הסיבה שאין חייזרים תבוניים היא שכל תרבות מתפתחת עד לדרגה שבו היא יוצרת מאיץ חלקיקים שיוצר חור שחור.
  ולכל הפיזיקאים שקופצים עכשיו:
  אין שום הוכחה שחור מיקרוסקופי מתנדף מיידית בקרינת הוקינג. אין שום הוכחה שקרינת הוקינג בכלל קיימת זאת היא רק תיאוריה יפה והגיונית שלא ניתנת לבדיקה ומדידה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן