סיקור מקיף

פרס נובל לרפואה למגלי האיידס ולמגלה הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם

ועדת פרס נובל החליטה להעניק את הפרס לרפואה לשנת 2008 למגלי שני וירוסים הגורמים למחלות קשות בבני אדם, ואשר הלכו נגד הזרם המקובל כדי לשכנע את הקהיליה המדעית בתגליותיהם

וירוס האיידס HIV. איור מתוך אתר פרס נובל
וירוס האיידס HIV. איור מתוך אתר פרס נובל

היום החלה בשטוהקולם שבשבדיה הכרזת זוכי פרסי נובל לשנת 2008. הפרס הראשון עליו הוכרז הוא פרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה. השנה החליטה ועדת הפרס לחלק פרס משותף לשני מגלים של וירוסים העושים שמות בקרב בני האדם.

חצי מסכום הפרס יוענק לגרמני הארלד צור האוזן מהמרכז לחקר הסרטן בהיידלברג, גרמניה , על תגליותיו שהביאו להבנת הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם והחצי השני יתחלק בין שני מדענים צרפתיים: פרנסואה בר-סינוסי מהחטיבה לפיקוח על זיהומים רטרווויראילים במחלקה לוירולוגיה במכון פסטר בפריס ולוק מונטנג'ר, מהקרן העולמית לחקר ומניעת איידס בפריס מצרפת שגילו את נגיף האיידס.

הארלד פון האוזר הלך נגד הדוגמה שהיתה נהוגה בתקופתו (שנות השבעים) שלא סברה שיש קשר כלשהו בין וירוס לסרטן. הוא התעקש על כך שוירוס הפפילומה (HPV) גורם לסרטן צוואר הרחם, סוג הסרטן השני בתפוצתו בקרב נשים. הוא הבין כי ה-DNA של ה-HPV עשוי להתקיים במצב לא פעיל בגידול, ועשוי להתגלות באמצעות חיפוש ספציפי אחר DNA ויראלי. הוא גילה כי ה-HPV הוא למעשה משפחה הטרוגנית של וירוסים ורק חלקם גורמים לסרטן. התגלית שלו הובילה לאפיון ההסטוריה של הזיהום ב-HPV, הבנה של המנגנון שבעזרתו ה-HPV משמש זרז להיווצרות סרטן ולפיתוח חיסון מונע כנגד הדבקות ב-HPV.

פרנסואז בר-סינוסי ולוק מונטג'ייר גילו את וירוס הכשל החיסוני האנושי (HIV). ייצור הוירוס זוהה בתאי הלימפה של חולים בעלי קשר לימפה מוגדל בשלבים הראשונים של המחלה, ובדמם של חולים בשלב מאוחר יותר של המחלה. הם אפינו את הרטרוירוס באמצעות התבססות על תכונותיו המורפולוגיות, הביוכימיות והאימנולוגיות. HIV מחליש את מערכת החיסון בשל יכולת השכפול העצומה שלו והנזק שהוא גורם לתאי הלימפוציטים. התגלית היתה תנאי מקדים להבנת הביולוגיה של מחלות אלה ושל הטיפולים האנטי רטרו-ויראליים.

גילוי הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם

כנגד העמדה הרווחת במהלך שנות השבעים, התווה צור האוזן את הדרך להבנת תפקידו של וירוס הפפילומה האנושי בהתפתחות סרטן צוואר הרחם. הוא שיער כי תאי הגידול, אם הם מכילים וירוס אונקוגני, צריכים לשמר בתוכם DNA ויראלי בתוך הגנום. במקרה כזה ניתן יהיה לגלות את התאים המכילים את גנום ה-HPV באמצאות חיפוש ה-DNA הויראלי. צור האוזן קידם את הרעיון במשך עשר שנים באמצעות מחקר טיפוסים שונים של HPV, מחקר שהתברר כדי קשה בשל העבודה שרק חלק אחד מה-DNA הויראלי שולב בגנום המארח. הוא מצא רצפים חדשים של ה-HPV בדגימות ביופסיה של חולות סרטן צוואר הרחם וכך גילה בין היתר את הוירוס המסרטן HPV סוג 16. בשנים 1983-4 הוא שיבט את הוירוס מסוגים 16 ו-18 מחולות סרטן צואור הרחם. מסתבר ששני סוגים אלה נמצאו באורח עקבי בכ-70% מהביופסיות של לוקות בסרטן צוואר הרחם מכל רחבי העולם.

חשיבות גילוי ה-HPV

סרטן צוואר הרחם הנגרם בידי וירוס הפפילומה מהווה מעל 5% מכלל התחלואה בסרטן בכלל האוכלוסיה. הדבקה בוירוס הפפילומה האנושית היא המחלה המועברת בדרך מינית הנפוצה ביותר, המשפיעה על 50-80% מהאוכלוסיה. מתוך למעלה מסוגי ה-HPV המוכרים, כ-40% משאירים חותם גנטי ו-15 מתוכם מציבות את הנושאות אותן לסיכון גבוה לחלות בסרטן צוואר הרחם. בנוסף, נמצאו רצפי HPV גם בסרטן הפות, הפין (אצל זכרים), סרטן הפה וסוגי סרטן נוספים. וירוס הפפילומה האנושי עשוי להתגלות אצל 99.7% מהנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם, הפוגע בכחצי מיליון נשים בשנה.

האראלד צור האוזן הדגים תכונות חדשניות של ה-HPV שהובילו אותו להבנת המנגנון של הגברת התחלואה בסרטן ופקטורים של רגישות לכושר ההתמדה של הוירוס ושל תהליך השינוי שעובר התא. הוא הפך את –HPV 16 ו-18 זמינים לקהיליה המדעית. עד כה פותחו חיסונים המספקים למעלה מ-95% הגנה מפני הידבקות בטיפוסי הוירוס המסוכנים הללו. החיסונים גם מפחיתים את הצורך בניתוחים ואת הסבל הנגרם כתוצאה מסרטן צוואר הרחם.

19 תגובות

 1. בשום מקום בתנך לא רשום לרצוח מחללי שבת.
  תמצות התורה זה עשרת הדברות , שם רשום בפרוש לא לרצוח.
  הבעיה עם דתות הן שיש זרמים רבים על פי פרשנויות שונות של משיחים או סתם "גדולים בתורה".
  אפילו יש בתי תפילה שונים לפי עדות.
  האדם בוחר להפריד את עצמו מהשאר על פי הגדרה שטחית במקום לחפש אחדות.
  זרמים קיצונים שהתחושה הדתית מקנה להם תחושה של עליונות או שהם מבצעים את "רצון האל" הם בהחלט בעיתים והיה עדיף לעולם בלעדיהם (אך מי אני שאחליט..)

 2. שחר:
  אדם לא נולד רוצח אבל אם הוא מחונך על פי הדת הוא לומד שיש לרצוח הומוסקסואלים ומחללי שבת.
  זה מה שהתורה מצווה אותו לעשות.

 3. אכן מזעזע
  אך מה שיותר מכך הוא שחברים בקבוצה זאת הרבה ממנהיגי העולם "החופשי" –
  אליטות כלכליות, מנהיגי מדינות, אנשי "דת"

 4. הידען, מה אני אגיד לך? "תועבות הגויים וגילוליהם". אנשים מופרעים מאוד בנפשם ואין לי אלא לברך שלא ייעשה כן במקומותינו. תן לי ללמוד דף גמרא בכל עת ולא לשרוף פסלי ענק של ינשופים ולהתרוצץ בלילות לבוש כמו איש הקו קלוקס קלאן. מזעזע ותודה על הלינק הזה.

 5. אני מדבר בדיוק על זה!
  אקסטזה של פןלחן לפסלים, לבובות נייר, לכוכבים ומזלות ולשאר מיני טירוף הדעת.

  הומוסקסואליות קיימת גם בותיקן אצל הכמרים הפדופילים אך אני מדבר עם עבודת אלילים ופולחן:
  http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Wicca%20&%20Witchcraft/bohemian_grove_exposed.htm

 6. הידען –
  ובכן, שמעתי גם על ה"הירוס גאמוס" ודברים מסוג זה. אינני יודע עד כמה התופעה נפוצה באמת ועד כמה היא באמת קשורה לעבודת אלילים בימינו, להבדיל מסתם תאוות בשרים משולחת רסן. רק אחדד ואומר, ככל שזה ענין מיני, הרי זו התנהגות מכוערת ובלתי מוסרית – אבל איננה שקולה כלל למידת החומרה של אקט מיני, בין הטרוסקסואלי ובין אחר, שנועד לצורך אקסטזה של פןלחן לפסלים, לבובות נייר, לכוכבים ומזלות ולשאר מיני טירוף הדעת.

 7. ציטוט" 2. הומוסקסואליות לשם פולחן של עבודת אלילים (אורגיות) – מעשה שאיננו קיים בימינו ואולם היה נפוץ ביותר בעת העתיקה .

  טעות!!

  קיימת קבוצת אליטיסטים המקיימים פולחנים דומים גם היום.
  רוב נשיאי ארה"ב שייכים אליה עד עצם היום הזה.
  BOHEMIAN GROVE
  "הבוהמיים"

 8. לרצוח זאת בחירה אישית.
  הומוסקסואליות זו תכונה מולדת ותופעה רחבת היקפים שאין להתווכח על קיומה.

  אדם לא נולד רוצח אבל קיים סיכוי שיוולד הומו.
  כיום יש גם אנשים א-מיניים שהעיסוק במין לא ממש מעניין אותם
  (אני מניח שיש כאלו גם במערכת הידען…)

 9. ובכן, הומוסקסואליות היא נושא שקטונתי מלנתח אותו מבחינה הלכתית, אך אני יכול להציג שני כיווני מחשבה הילכתיים לגביה – 1. הומוסקסואליות הנובעת מן הגנטיקה של האדם – אנשים כאלה "אנוסים מידי שמים" ואינם יכולים להימנע מהעדפתם שהיא בטבעם ועמה נולדו. 2. הומוסקסואליות לשם פולחן של עבודת אלילים (אורגיות) – מעשה שאיננו קיים בימינו ואולם היה נפוץ ביותר בעת העתיקה – מבחינה הלכתית זהו מעשה נתעב ומבחיל (כמו כל עבודת אלילים). 3. אינני חושב שבורא עולם "רצה" (ממילא אין לייחס לו "רצון" במובן אנושי) לעודד ניאוף או יחסים מסוג זה או אחר. עובדה היא שהעולם שברא הוא עולם שמאפשר לנו חופש בחירה וגם עולם שבו אנו נושאים באחריות לתוצאות הבחירות שלנו. נכון שזה יכול להישמע כמו סתירה עם טענתי בדבר היות הומוסקסואלים "אנוסים בידי שמים" אולם מבחינת הבחירה הם אינם אנוסים יותר מאשר הטרוסקסואלים. רק שהבחירה שלהם, מוכתבת על ידי טבעם, לבני מינם.

 10. שחר:
  אז מה? הוא מעודד אנשים לנאוף או לקיים יחסים הומוסקסואליםואחר כך מצווה על אחרים לרצוח אותם בשל כך?
  וואלה – איזה אלוהים חרא!

 11. אינני יודע מי זה בורא עולם, אך לדעתי, אם התופעה קיימת, סימן שהוא רוצה בה.
  אולי יחסים הומו-סקסואלים נועדו בכדי לצמצם את ההתרבות באוכלוסיה? מעין מנגנון דילול הולדה?

 12. אינני יודע אם זה נכון אבל אם כן – האם אין פירוש הדבר שבורא עולם רצה לעודד ניאוף ויחסים הומוסקסואלים?

 13. ביום האיידס הבינלאומי החל היום, נזכיר את הקשר המסתמן, במחקרים על אלפי נבדקים, בין ברית מילה לבין הקטנה משמעותית של הסיכוי להידבק באיידס –

  http://www.medscape.com/viewarticle/575819

  כמובן, ספקנים יכולים להכחיש כאוות נפשם את הענין הזה או את הקשר לתבונתו האינסופית של בורא עולם. מאמינים יכולים פשוט לחייך לעצמם בשקט.

 14. יש כבוד
  מבין ענפי מדע חשובים יותר וחשובים פחות הענף הזה תורם לרווחת המין האנושים באופן הכי בולט לדעתי. מחיאות כפיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן