סיקור מקיף

האיחוד האירופי הוציא את מוצרי הפלסטיק החד פעמיים מחוץ לחוק

חלקיקי פלסטיק נמצאו בבני אדם ועלולים לגרום לסרטן. למרות זאת, בישראל השר להגנת הסביבה החליט לא להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקי שתייה גדולים. אדם טבע ודין הגיש עתירה לבג"צ בנושא וממתינה לתשובת השר להגנת הסביבה

פסולת פלסטיק עתידה להשתמר די זמן כדי להפוך לחלק תמידי מקרום כדור הארץ. מקור: Dying Regime.
פסולת פלסטיק עתידה להשתמר די זמן כדי להפוך לחלק תמידי מקרום כדור הארץ. מקור: Dying Regime.

לאחרונה החליט האיחוד האירופי על שורת צעדים חסרי תקדים לאיסור השימוש בפלסטיק. כך למשל אסר האיחוד על שימוש בכלים חד פעמיים, קשים, מקלות ערבוב וכו'. כמו כן, הטיל האיחוד יעד איסוף בקבוקי פלסטיק של 90%. ואילו בישראל, הודיע השר להגנת הסביבה זאב אלקין כי הוא לא מרחיב את חוק הפיקדון על בקבוקי המשקה הגדולים.

החלטת האיחוד האירופי מגיעה בסמוך ליום הבריאות העולמי, אשר יחול בשבוע הבא, ובעקבות מחקרים אשר מראים כי הפלסטיק שמגיע לסביבה מהווה איום ממשי על בריאות הציבור. הפלסטיק אשר מתפרק לחלקיקי מיקרו פלסטיק נמצא כבר בצואת אדם ועלול לגרום לסרטן. בישראל, צריכת הפלסטיק החד פעמי נחשבת גבוהה יחסית למדינות העולם אולם מנגנוני המחזור נמצאים בפיגור מה שמציב את ישראל בנקודה בעייתית לאור הסיכונים שבחשיפה לפלסטיק. כך למשל, רק לפני שבועיים החליט השר להגנת הסביבה זאב אלקין שלא להחיל את חוק הפיקדון על הבקבוקים הגדולים. בכך מגיעים לסביבה כ-200 מיליון בקבוקים בשנה אשר מתפרקים לחלקיקי מיקרו פלסטיק ובסופו של דבר למי השתייה והמזון שמגיע לצלחות. דוגמה נוספת היא חוק השקיות הישראלי אשר חל רק על מחצית מן השוק.

בחלקיקי המיקרו-פלסטיק יש חומרים כימיים שעלולים לזלוג החוצה ולפגוע בבריאות האדם. אותם חומרים, כוללים בין השאר פתלטים וביספנול A, אשר עלולים לגרום להפרעות הורמונליות, התפתחותיות ואף לסרטן. התכונות הכימיות של מיקרו-פלסטיק גורמות לו לספוח מהמים חומרים מזהמים, כגון מתכות, ומזהמים אורגניים. המזהמים חודרים לגופם של בעלי חיים ומרעילים אותם. בהמשך, בעלי חיים אחרים ניזונים מיצורים קטנים שנחשפו לחומרים המזהמים, וכך הזיהום עובר במעלה שרשרת המזון.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: " הפלסטיק הוא לא רק סכנה לסביבה, אלא עלול להיות סכנה גם לבריאות הציבור והמחיר שאנחנו נשלם יהיה כבד. המחקרים שיצאו וההחלטה של האיחוד האירופי מוכיחים כי יש לבצע צעדים משמעותיים לצמצום השימוש בפלסטיק. מדהים לראות איך בזמן שהאיחוד האירופי נוקט בצעדים חסרי תקדים כדי לצמצם את השימוש בפלסטיק, השר להגנת הסביבה זאב אלקין מחליט לא להחיל את חוק הפיקדון על הבקבוקים הגדולים. ישראל היא המדינה היחידה שבה יש הבדל בחוקי המחזור בין בקבוקים גדולים לקטנים והמשמעות היא שכ-200 מיליון בקבוקים שאינם ממוחזרים יגיעו לאוכל ולמי השתייה שלנו. עתרנו לבג"צ בנושא על מנת שיסייע לציבור לשמור על בריאות הציבור ועל מרחב ציבורי נקי מבקבוקי פלסטיק".

בין האיסורים שאושרו ע"י האיחוד האירופי:

 • איסור על מוצרי פלסטיק חד-פעמי ספציפיים, אשר יש להם חלופות עד שנת 2021: כלים חד פעמיים (צלחות, סכו"ם), קשים, מקלות ערבוב, מקלות לבלונים ועוד.
 • הטלת אחריות יצרן על מוצרים חדשים כגון ציוד דיג, פילטרים של סיגריות
 • חובה על יצרנים למנוע התנתקות הפקק מן המוצר במקרים מסוימים
 • הטלת יעד איסוף של 90% להפרדה במקור של מכלי משקה (המשמעות היא שבכל אירופה ייאלצו לחוקק חוק פיקדון לבקבוקים) עד שנת 2029 ו77% עד שנת 2025. בישראל היעד הוא כזכור 77% לבקבוקים קטנים ו-55% לגדולים.
 • מכלי משקה יכילו לכל הפחות 30% פלסטיק ממוחזר עד שנת 2030.
 • איסור על מוצרי oxo-plastic: מוצרים שמוצגים לעיתים לציבור כ"מתכלים" וסביבתיים, אך בפועל מתפרקים ומזיקים (שקיות של סנו חוגלה ועוד).

עוד בנושא באתר הידען:

7 תגובות

 1. פלסטיק יש להוציא מחוץ לחוק חד וחלק!
  הדרך היחידה להפטר מהפלסטיק היא לשלוח את הכל למיזבלה בירח כי אחרת כדור הארץ ימצא בלופ אינסופי של מחלות ומוות כתוצאה מזיההום ופגיע של הפלסטיק בשרשרת המזון, האוויר, השתיה וכו …

 2. באירופה כבר מוציאים את הדיזל והפלסטיק אל מחוץ לחוק ואנחנו עדיין מתלבטים אם להעלות את מחירי השקיות למעל 10 אגורות (מחיר שאגב אין לו שום השפעה על החלטת הלקוח בסופר). נקווה לטוב.

 3. שלום,

  אני מבקשת להוסיף דבר מה בנושא אחסון מזון.

  לדעתי יש לנקוט במשנה זהירות כאשר מאחסנים מזון.

  להבנתי, כאשר מאחסנים מזון מבושל חם או מזון מבושל שלא התקרר לגמרי, בקופסאות פלסטיק, עלולים חמרים מקופסאות הפלסטיק להשתחרר ולחדור למזון עצמו.

  להבנתי, כדאי להשתמש בכלי זכוכית בגדלים שונים למרות שהם כבדים יותר.

 4. לNH, זה מעלה את מחיר הבקבוקים כי הפקדון מתווסף למחיר הסופי.
  ממה שאני מכיר ההתנגדות הגיע עד היום בעיקר מהמפלגות החרדיות שנגד העלאת מחירים.

 5. האם כל זה חל גם על מיכלי פלסטיק וקופסאות פלסטיק לאחסון מזון?
  זורקים אותם רק כעבור זמן ניכר, בעיקר אם נוצר בהם קרע או חור.
  לא נוח לחזור לכלי זכוכית, שנשברים בקלות.

 6. יותר ויותר מדינות ברחבי העולם
  עושות להפחתת השימוש הנרחב בפלסטיק
  ואילו אצלנו :
  ״תרבות״ הצריכה שמועתקת מארה׳ב
  בשילוב עם לחץ של יצרנים חסרי מצפון
  מעמידה את הציבור בישראל בשורה אחת
  עם מדינות מפגרות .
  ״מדיניות״ השר ה״מכובד״ מוכתבת ע׳י:
  הלחץ הקואליציוני של מפלגות מסוימות ,
  כאשר לחץ זה משולב בבורות ,
  כאשר בעלי תפקידים נבחרים בגלל כושר ״ליקוק״
  התוצאה היא פגיעה בסביבה לאדם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן