סיקור מקיף

הפלסטיק המיקרוסקופי: סכנה לחופים ולחיים בעיקר בים

כך מגדירים חוקרים את מציאות סיבי פלסטיק זעירים בסביבה בכלל ובסביבה החופית בפרט

פלסטיק מיקרוסקופי, צילום באמצעות מיקרוסקופ
פלסטיק מיקרוסקופי, צילום באמצעות מיקרוסקופ

בעבר כתבתי על זיהום הפלסטיק: "איי פלסטיק" בגודל עשרות קמ"ר שצפים באוקינוסים, חלקם מתפרקים לרסיסים זעירים שנכנסים למערכת המזון ומרעילים בע"ח וצמחים. מסתבר שיש מקור נוסף ל"הרעלת הפלסטיק".

חוקרים ממכון מחקר אמריקאי: National Center for Ecological Analysis and Synthesis, זיהו כי בחופי האוקינוסים יש כמויות גדלות והולכות של סיבי פלסטיק זעירים שמקורם בבגדים.

לדברי החוקרים שמפרסמים את הממצאים ב-journal Environmental Science and Technology, הסיבים הזעירים אותם הם מגדירים "פלסטיק מיקרוסקופי" (microplastic) מוזרמים למערכות הביוב ממכונות כביסה בהן מכובסים בגדים ואריגי פלסטיק. לדברי החוקרים בכל מחזור כביסה של בגד נושרים ממנו כ-1,900 סיבים זעירים.

מחקרים קודמים הראו כי חלקיקי פלסטיק קטנים מ-1 מ"מ נאכלים ע"י חיות וכך חודרים לשרשרת המזון. חלקיקי הפלסטיק המיקרוסקופי שנאכלים מצטברים בתאי החיות ועוברים הלאה. המצאות פלסטיק מיקרוסקופי בשרשרת המזון מסוכנת, שכן החלקיקים הזעירים רעילים ובנוסף על כך בגלל שטח פנים גדול מתקיימת ספיחת רעלנים, כלומר חלקיקי הפלסטיק מיקרוסקופי מרעילים את הסביבה.

המחקרים הראו כי כ-80% מהפלסטיק בסביבה הטבעית הם חלקיקים זעירים, ממצא שדחף את החוקרים לנסות ולזהות את מקורות הפלסטיק המיקרוסקופי. כדי לזהות את תפוצת הפלסטיק המיקרוסקופי נאספו דגימות מ-18 חופים סביב העולם, נמצא כי "לא היו דגימות שלא הכילו פלסטיק מיקרוסקופי". כמו כן, נמצא כי רוב הדגימות הכילו פלסטיק מיקרוסקופי סיבי. כאשר נבדקו המרכיבים (הפולימרים) נמצא כי פוליאסטר ופוליאמיד (נילון) סיביים היוו את המרכיבים העיקריים.

הנתונים הראו כי יש ריכוז גבוה יותר של פלסטיק מיקרוסקופי ליד ריכוזים עירוניים. כדי לבדוק את ההנחה על מקורו של הזיהום נבדקו כמויות הפלסטיק מיקרוסקופי במי קולחין) ונמצאו אותם יחסי פלסטיק מיקרוסקופי בשפכים, ממצא שהביא את החוקרים למסקנה כי חשדם מוצדק וכי מקורות הפלסטיק המיקרוסקופי בשפכים שמקורם בין היתר במי מכונות כביסה.

אמנם 1,900 סיבי פלסטיק מיקרוסקופי מבגד שמכובס אינה כמות גדולה, אבל כשמכפילים זאת במיליוני כביסות כפול מיליוני בגדים ואריגי פלסטיק, מצטברת כמות פלסטיק מיקרוסקופי שמסכנת את הסביבה.

מאחר שמסתבר כי כמות משמעותית של פלסטיק מיקרוסקופי נשפכת לסביבה כביוב בדרך כלל אחרי רמה מסוימת של טיהור, נשאלת השאלה האם ניתן להוציא את הפלסטיק המיקרוסקופי ממי הביוב? שכן יותר ויותר מסתבר כי על אף הטיהור אנחנו ממשיכים לשפוך לסביבה רעלים.

מאמר בנושא

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

15 תגובות

 1. הדרך היחידה שאפשר להילחם במכחישי שואה, אבולוציה, התחממות גלובלית, החמצת הימים, הצטברות רעלים במעלה שרשרת המזון וכיוצ"ב היא פשוט להצביע ולצחוק.

  אמנם באנגלית, אבל זו האמת: (תתחילו לקרוא מתחת לכותרת "the limits of reason")
  http://www.rifters.com/crawl/?p=2803

  All the data in the world will not change the mind of a true climate-change denier[4]. You cannot reason with these people. You can not take them seriously. It is a waste of energy to even try.

  All you can really do is mock them. All you can do is subject them to scathing and intense ridicule, publicly if possible. So the next time you see some idiot waving a picture of a fetus in front of an abortion clinic, or pass some bible-thumper screeching that God Hates Fags — don’t engage them, but don’t ignore them, either. Toss them a peanut and make monkey sounds. Take their picture and laugh. Speak amongst yourselves in loud stage whispers, use them to illustrate to your children what inbreeding looks like, mention that you hadn’t realized that research into human-animal hybrids had progressed nearly this far. You will never win them over; but at least you can have some fun at their expense.

 2. מה שמעניין זה האם המיקרופלסטיק הזה מגיע גם לצומח.
  התחושה האינטואיטיבית שלי הא שהתשובה שלילית.
  הרי במוקדם או במאוחר ייאלץ העולם לעבור לתזונה צמחונית כיוון שלא יוכל להמשיך לבזבז את משאבי כדור הארץ.
  חשוב, לכן, לדעת, אם תזונה צמחונית פטורה מצרה זו.

 3. עם כל הכבוד לכל היוזמות הירוקות החשובות, לדעתי הדבר החשוב ביותר הוא – צמצום משמעותי של הילודה.
  כ 7 מיליארד כיום, צפי של כ 10 מיליארד ב 2050. יש לשער שעד 2050 כמות המשאבים הנצרכים\נפלטים ע"י תושב כדור הארץ תגדל (מזון, מים, שטח, אנרגיה, פסולת, זיהום סביבתי) תגדל במקביל לביעור העוני.

  כמו שאמר הסוכן סמית בסרט מטריקס "בני האדם הם הווירוס של כדור הארץ".

 4. אבנר,

  ה"אי" הזה הוא עובדה קיימת. כל המילים היפות שתנסה לשים על זה הם התפלספות ודמגוגיה זה לא משנה את הדבר האמיתי – כמויות פלסטיק עצומות שמרעילות את כל שרשרת המזון ומרוקנות את האוקיינוסים.

  צעקת הקוזק הנגזל שלך לא עושה שום רושם על אי הפלסטיק הוא ממשיך לצוף לו שם באוקיינוס ושום אתאיזם ירוק שמכחיש את זה לא יעזור.

 5. לאבי,
  מה זאת אומרת "הגדר אי", מה אתה לא יודע מה זה אי?
  זאת הבעיה עם גוזמנות על סף הפנטזיה המשיחית.
  אדם רציני מתכוון למה שהוא כותב ואם נכתב כאן "אי פלסטיק בגודל עשרות קילומטרים" אז הקורא מבין שמדובר על אי שאפשר ממש לעמוד עליו בגודל עשרות קילומטרים.
  אם הדבר אינו בא עם הבהרה לגבי טיבו האמיתי של מה שנקרא בטעות (או שלא) אי, אזי מדובר בהטעיה מכוונת של הקוראים.

  ולאסף, אף אחד לא אמר זלזהם זה טוב, או שאסופות הפלסטיק הצפות באוקיינוס זה בסדר.
  הבעיה היא הפרופורציה הלא מוצדקת, בדיוק כמו עם הדתות הקלאסיות. אין בעיה שבן אדם יאמין, השאלה מה הפרופורציה שהוא נותן לדת בחייו.

 6. לאבנר ( שאינו משתייך ל"דת"),
  אבי לא "יתן לך תמונה…….."
  שכן בתגובה קודמת אבי הפנה את הקוראים לאתר ובו
  קישורים , תמונות, מאמרים , סקרים ומחקרים.
  אחרי שתיכנס לאתר שאבי "הביא",
  אחרי שתראה את עשרות סרטי הווידאו שצולמו ע'י "מאמיני הדת" ,
  אחרי שתקרא את התאורים על מה שמוגדר בפי אקולוגים כ"וורטקס הפלסטיק" באוקינוסים,
  אחרי כל זאת אתה מוזמן :
  – להמשיך לרכוש מים מינרלים בבקבוקים שתחילה מרעילים את המים שבתוכם , ואחר כך מרעילים את הסביבה כולה,
  – להמשיך לשאת את קניותיך בשקיות שאחר-כך מתפזרות בשטח "ומקשטות"
  גינות ועצים ,נבלעות ע'י :צבים, יעלים, דולפינים ותחשים, חונקות זוחלים וחרקים
  ומוסיפות לרמת ריכוז הרעלים במצבורי אשפה,
  ואם לא די בכך (יש עוד הרבה)
  המשך להיתעלם מהגיון ומעובדות מדעיות שמבוססות על סקרים ,
  נתונים ומחקרים שמתמשכים לעורך עשרות שנים,
  המשך להגדיר את כל מה שאינך מכיר ואינך מבין בהגדרות שמבוססות על….
  בורות גרידא ,
  המשך ב"דת הצריכה" החמסנית שפוגעת והורסת את הסביבה הטבעית,
  "דת הצריכה" שפוגעת בסיכויי הדורות הבאים להתקיים
  בעולם שאינו רווי רעלים וטינופת .
  הללויה !

 7. הגדר אי, בקבוק פלסטיק בממוצע כל מטר מרובע זה לא מספיק אי בשבילך? אולי לא רואים את זה מהחלל אבל כשמגיעים לשם רואים ערימות פסולת. אף אחד לא טוענן שזה אי מבוסס עם עומק עד מרכז כדור הארץ, אלא מדברים בעיקר על שטח שאליו מתנקזת פסולת הפלסטיק (למעשה כל הפסולת אבל הפלסטיק צף).
  כפי שהוסבר, הפלסטיק מתפרק באמצעות אור, אבל גם החלקיקים המיקרוסקופיים מסכנים את כל החי על כדור הארץ. אותי זה מספיק מטריד כדי לעבור להשתמש בסלים רב פעמיים, ומצידי ששקית תעלה 100 שקל (היא לא תעלה ככה כי אז אנשים ייצרו שקיות וימכרו אותם לאנשים בשקל….) ואז כולם יעברו לרב פעמי.

 8. אבי, אתה יכול לתת תמונה של אי בגודל עשרות קילומטרים נעשוי פלסטיק.

  אני מתערב איתך שלא תמצא ואז תבוא בהגדרות חדשות למה זה אי בדיוק ושהתכוונת לכה ולא ככה..

  אבל הכי זול זה להגזים מבלי לתת סימוכין

 9. הדת החדשה המתהווה נגד עניינו, אפשר לקרוא לה "אקולוגיסטן" או "חמחמיזם" (מלשון התחמומת גלובלית).

  בכל אופן הדת הזו מושכת המוני מאמינים חדשים, מאמינים אלו, פורשים את בשורת ה"אקולוגיסטן" באיצטלה מדעית. דבר אשר הופך מטיפים אלו לגרועים יותר ממטיפי הדתות הקלאסיות הישנות הואיל והם מתיימרים להיות אנשי מדע.

  אדם רציני לעולם לא היה כותב את צירוף המילים הבא:
  "….איי פלסטיק בגודל עשרות ק"מ…"

  אלא אם כן נביא החמיזם ניגלה לעיניו ואמור אמר לו – שטוף את מוחת הצעירים לא הבאת כל עדות מדעית. עשה שימו בגוזמנות ללא גבולות.
  כי כה אמר אלוהי האקולוגיסטן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן