סיקור מקיף

חוקרים בשווייץ ביצעו טלפורטציה, אבל רק של נתונים אלקטרוניים

פיזיקאים מהמכון הטכנולוגי של ציריך עדיין לא יכולים “להעביר” עצמים או בני אדם דרך החלל – אותו המנגנון שלעיתים מתואר בסרטי מדע בדיוני. יחד עם זאת, הם כן הצליחו להעביר מידע מנקודה אחת לנקודה שנייה – לראשונה אי-פעם בתוך מעגל אלקטרוני, בדומה לשבב מחשב.

השבב הגדול עליו בוצע ניסוי הטלפורטציה. צילום: מכון ETH בשווייץ.
השבב הגדול עליו בוצע ניסוי הטלפורטציה. צילום: מכון ETH בשווייץ.

פיזיקאים מהמכון הטכנולוגי של ציריך עדיין לא יכולים “להעביר” עצמים או בני אדם דרך החלל – אותו המנגנון שלעיתים מתואר בסרטי מדע בדיוני. יחד עם זאת, הם כן הצליחו להעביר מידע מנקודה אחת לנקודה שנייה – לראשונה אי-פעם בתוך מעגל אלקטרוני, בדומה לשבב מחשב.

פיזיקאים מהמכון הטכנולוגי של ציריך ((ETH הצליחו, לראשונה אי-פעם, להעביר מידע במערכת של מצב מוצק. החוקרים עשו זאת באמצעות שימוש בהתקן הדומה לשבב מחשב רגיל. ההבדל המהותי בין התקן זה לבין שבב מחשב הוא טמון בעובדה כי המידע אינו מאוחסן ומעובד על בסיס חוקי הפיזיקה הקלאסיים, אלא על בסיס חוקי הפיזיקה הקוונטית. במסגרת המחקר, שממצאיו פורסמו זה מכבר בכתב-העת המדעי היוקרתי Nature, החוקרים הצליחו להעביר מידע למרחק של כשישה מילימטרים מהפינה האחת של שבב לפינה הנגדית שלו. החוקרים הדגימו כי ניתן לעשות זאת מבלי להזיז את העצם הפיזי עצמו, זה האוצר בתוכו את המידע, מהפינה המשדרת לפינה הקולטת.

“בהתקני טלקומוניקציה, בדרך כלל, המידע מועבר באמצעות פעימות אלקטרומגנטיות; תקשורת ניידת, לדוגמה, עושה שימוש בפעימות של גלי-מיקרו, בעוד שבתקשורת של סיבים אופטיים אלו הן פעימות אופטיות,” מסביר Andreas Wallraff, פרופסור במחלקה לפיזיקה במכון והחוקר הראשי. בניגוד לכך, העברה קוונטית אינה מעבירה את נושא המידע עצמו, אלא את המידע בלבד. מנגנון זה אפשרי בזכות התכונות של המערכת המבוססת על מכאניקה קוונטית, ובפרט על האפקט המכונה שזירה קוונטית (Quantum Entanglement) בין השולח לבין המקבל. עבור אנשים שאינם פיזיקאים, שזירה זו מהווה סוג של קשר “קסום” בין שני צדדים המנצלים את החוקים של הפיזיקה הקוונטית.

התנאי המקדים להעברה קוונטית הוא קיומו של מצב שזירה בין השולח לבין המקבל כאשר שני הצדדים יכולים להימצא בנקודות שונות במרחב בעודם משמרים את מצב השזירה המשותף ביניהם. בניסוי הנוכחי, הפיזיקאים הכניסו סיבית של מידע קוונטי לתוך ההתקן שלהם. מאחר ושני הצדדים שזורים ביניהם, מידע זה ניתן לקריאה בצד המקבל. “טלפורטציה קוונטית היא שוות ערך למה שראינו בסדרת הסרטים “מסע בין כוכבים” כאשר אנשי הצוות והמטענים של הספינה הועברו מנקודה אחת לנקודה אחרת בחלל דרך אלומת אנרגיה,” מציין החוקר הראשי. “המידע אינו נע מנקודה א’ לנקודה ב’. במקום זאת, הוא מגיח בנקודה ב’ תוך היעלמותו מנקודה א'”.

המרחק של שישה מילימטרים שאותו השיגו החוקרים בניסוי זה נראה על פניו קצר בהשוואה לניסויי טלפורטציה אחרים. לפני שנה, לדוגמה, חוקרים אוסטרים הצליחו להעביר מידע למרחק של יותר ממאה קילומטרים. יחד עם זאת, ניסוי זה, וניסויים דומים לו, שונים משמעותית מזה שנערך במכון הגרמני, מאחר והם השתמשו באור נראה בתוך מערכת אופטית לשם ההעברה. החוקרים הגרמנים, לעומת זאת, הצליחו להעביר מידע, לראשונה אי-פעם, במערכת המורכבת ממעגלים אלקטרוניים מוליכים-למחצה. “מנגנון זה מרתק מאחר ומעגלים אלו מהווים רכיבים חשובים בפיתוח של מחשבים קוונטיים עתידיים,” מסביר החוקר הראשי. יתרון נוסף של המערכת החדשה הוא שהיא מהירה מאוד ומהירה הרבה יותר ממערכות הטלפורטציה שפותחו עד כה – ניתן להעביר בעזרתה 10,000 סיביות קוונטיות מדי שנייה.

בשלב הבא, החוקרים מתכננים להגדיל את המרחק בין נקודת השליחה לנקודת הקליטה, אפילו משבב אחד לשבב שני המרוחק ממנו. ובטווח הארוך, היעד הוא לבחון אם ניתן ליישם את העברת התקשורת הקוונטית למרחקים ארוכים יותר בעזרת מעגלים אלקטרוניים שיהיו יעילים יותר ממערכות אופטיות קיימות.

הידיעה על המחקר

25 תגובות

 1. ואם אתה רוצה איזה עדות קשורה , היה עכשיו מסמך שהתפרסם בחדשות אבל בגלל האיסור פירסום לא אזכיר את שמו שבו , ואני לא יש צבא , התפרסמו דברים שקשורים להחזרות ומשפיעים על חיי אדם ( אולי תקשר כיזה בחדשות )

 2. עם כל הכבוד יצא לי כבר לראות , אנשים קמים לתחיה , שזה שווה לאנשים מסויימים יותר

 3. סיגמה אפס אפשר , כי דברים זזים שמה גם אחורה , וגם אחורה אפשר אבל שוב , סטטיסטית

 4. אולי יש לך בעיה בהבנת הנקרא או בהבנת הנקרה או שאולי אתה בכלל לא מחובר למציאות, אבל במהירות אפס לא ניתן להעביר שום דבר.

 5. סליחה אבל , כן ניתן ,בטלפורטציה להעביר מידע במהירות אפס ואפילו מהר מזה , אתם יוצאים מקישקושים על היחסות ומסבירים את הפיסיקה לפי הקשקושים שלכם , אולי המידע הוא סטטיסטי אבל ניתן

 6. לא ניתן להעביר אינפורמציה במהירות גבוהה ממהירות האור ולא ניתן לשכפל מצב
  קוונטי. טלפורטציה קוונטית רוקדת בין הטיפות. היא מעבירה מצב קיים בין שתי
  נקודת כאשר המצב המקורי נהרס אבל כדי לקבל את האינפורמציה הקוונטית יש
  צורך בהעברת מידע בערוץ קלאסי,כך שבסך הכל המצב לא ממש משוכפל והאינפורמציה
  לא ממש עוברת מהר ממהירות האור.

  אסף,
  בעצם כבר ענית על השאלה ששאלת בעצמך. טלפורטציה קוונטית מבוצעת
  למרחק קילומטרים באור. החידוש בניסוי הוא הביצוע שלו באלקטרונים וכמו
  שאנחנו יודעים האנושות עושה שימוש רב ברכיבים אלקטרוניים כך שהפוטנציאל
  לפיתוח התקן שימושי היא גדולה יותר באלקטרונים.

 7. כמו בכל הניסויים של טלפורטציה קוונטית המידע לא עובר מהר יותר ממהירות האור. המידע “נמדד” בזמן אפס אבל אפשר לקרוא אותו רק בדיעבד לאחר שהמידע המשלים על השזירה מגיעה במהירות רגילה.
  מה שלא הבנתי זה מה גדולתו של הניסוי הרי כבר יש מכשירים שמבצעים טלפורטציה קוונטית לקילומטרים. מה היתרון בהעברה ברכיב אלקטרוני?

 8. אורי:
  להפך! כשזה עובר באופן מיידי – המהירות היא אינסוף!
  אני מזכיר לך שמהירות זה מרחק חלקי זמן.

 9. נראה שאם יוכח שהמידע עבר, אין סתירה לגבי מגבלות מהירות האור, מכיוון שבמצב של שזירה אין מימד של זמן ולכן המהירות היא -0.

 10. מתעניין:
  אני מקווה שהבנת שגם הציטוט שהבאתי מהמאמר פותר את הבעיה כי למעשה – המידע לא עבר כל עוד לא הושלם התיאום הנדון

 11. מיכאל:
  תודה רבה, אני מחכה לתשובה ממך או מאנשים אחרים.
  ועד כמה שאני יודע על שזירה קוונטית, אני חושב שהם מתכוונים שהמידע עבר מעל מהירות האור, אבל אני פשוט רוצה לוודא.

 12. מתעניין:
  זה גם מה שידוע לי והוטרדתי מאותה שאלה כיוון שאם אפשר להעביר מידע במהירות העולה על מהירות האור זה נמצא בסתירה לתורת היחסות.
  יכול להיות שפתרון השאלה טמון במשפט הבא מתוך המאמר המקורי:
  The device created by the ETH researchers can deal with this problem. After the information has been teleported from the sender to the receiver, the two parties exchange data about their shared entangled state. In this way the correct information can always be read out in all four possible cases.

  זאת מכיוון שהתיאום הנ”ל מתבצע באמצעים רגילים.
  בכל מקרה, כיוון שלא הייתי בטוח בעניין, הפניתי שאלה לשני אנשים שקרובים לנושא:
  האחד הוא פבל רדזיבילובסקי שהוא ממאמני נבחרות הפיזיקה הישראליות לאולימפיאדות הפיזיקה,
  השני הוא לב ויידמן.
  ביום ג אני טס לטיול אופניים בן 8 ימים בחו”ל ואני מניח שאוכל לקרוא את תשובתם (אם תתקבל) רק כשאחזור.

 13. שאלה: כשאתם אומרים טלפורטציה, אתם מתכוונים שהעברת המידע הייתה מעל מהירות האור, נכון?
  אם לא, מה מבדיל בין מה שקרה כאן לבין העברת מידע רגילה?

 14. הטרול אבריימלה מלמד

  אבריימלה מלמד הוא טרול שמחליף ניקים ללא הרף מפני שהוא חושש שתתגלה זהותו.

  הוא עוקב אחרי באופן *אובססיבי* ומבלבל את המוח לגבי מה שאני כותב.

  אין צורך לשים לב לטרול , מקסימום לרחם על ההפרעה הנפשית שיש לו.

  אשר להבנה שלו באיזשהוא נושא מדעי, אני מטיל ספק. שהרי אדם שיש לו הבנה בנושאים כאילו לא יבזבז את זמנו על התבזותו כטרול.

 15. יאיר

  כנראה מדובר בהעברת מידע שלא באמצעים של פיסיקה רגילה, כגון זרמים ושדות אלקטרו מגנטיים. להעברה בעזרת אמצעים של פיסיקה רגילה יש מגבלות: כגון התחממות יתר של רכיבים או צורך בחיווט זעיר שקשה לייצר אותו. המידע עליו מדובר הוא באמצעות מדידת מצבים קוונטיים בנקודת המען שאיליו נשלח המידע. אם אתה מודאג מכך שאינך יודע מה זה “מצב קוונטי” תוכל להרגע, כמעט אף אחד חוץ ממומחים גדולים לא יודע מה זה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן