סיקור מקיף

גם כוכבים אוהבים לטוס בלהקות

חוקרים שסרקו את נתוני התצפית של החללית האירופית גאיה הצליחו לסווג ננסים אדומים הנעים באיזור שלנו בגלקסית שביל החלב לקבוצות או להקות של כוכבים בעלי גיל והרכב דומה שנעות ביחד בשמים. הדבר יסייע בהבנת האבולוציה של מערכות שמש

להקות כוכבים, מתוך סרטון הוידאו של מכון קרנגי - קרדיט Jonathan Gagné Jacqueline Faherty
להקות כוכבים, מתוך סרטון הוידאו של מכון קרנגי – קרדיט Jonathan Gagné Jacqueline Faherty

מחקר חדש של ג'ונתן גנגה  (Gagné ) ממכון  קרנגי וג'קלין פאהרטי  Faherty מהמוזיאון להסטוריה של הטבע בניו יורק זיהו קרוב לאלף חברים פוטנציאליים, ו-31 מאושרים בלהקות או נחילי כוכבים – כוכבים בעלי גיל והרכב דומה הנסחפים יחד בפינה שלנו בשביל החלב. המחקר שהתפרסם באסטרופיזיקל ג'ורנל יכול לסייע לאסטרונומים להבין את התפתחות הכוכבים, לצורך שימוש בחקר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.

 

"כמו להקת ציפורים שעפים ביחד בשמים, המהירות משותפת של כוכבים בקבוצה יכולה להעיד על הקשר ביניהם." הסביר גנגה. "הדבר מלמד אותנו משהו על הגיל וההרכב שלהם."

 

הודות לדמיון בין חברי הקבוצה וההבדל בינם לבין כוכבים מקבוצ8ות שונות, ובמיוחד הבדלי הגיל יכולים האסטרונומים להיעזר בלהקות הכוכבים כדי לאסוף מידע על ההיסטוריה של היווצרות הכוכבים בפינת שביל החלב שלנו. טווח הגילאים הוא עצום ישנן להקות של כוכבים צעירים בני כמה מיליוני שנה וישנם אפילו להקות של כוכבים בני מיליארד שנים ויותר.

החוקרים סרקו נתוני מיפוי בתלת ממד של החללית האירופית גאיה שפורסמו בתחילת השנה וגילו שם את מכרה הזהב הזה.

 

"המדגם שלנו מורכב בעיקר מננסים אדומים – כוכבים קטנים בהרבה מהשמש שלנו וקרים יחסית", אמר גנגה. "בגלל הגודל שלהם קשה לצפות בהם למרות שאנו יודעים כי הם נפוצים מאוד בגלקסיה, ולכן הנתונים של גאיה הם מציאה גדולה".

התובנות שהחוקרים הפיקו מחקר הכוכבים הללו יוכל לסייע בהבנת תהליכי היווצרותם של כוכבי לכת סביב לכוכבים החברים בלהקות אלה במשימות חלל עתידיות, כדוגמת TESS, שנועדו לגלות כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. המידע שאספנו לגבי הגילאים שלהם בהתבסס על חברותם באחת מהלהקות הללו,  יוכל ללמד אותנו הרבה על האבולוציה של מערכות פלנטריות בנקודות זמן שונות הוסיפה פאהרטי.

 

בנוסף לשפע הננסים האדומים בלהקות הכוכבים השכנות, גילו השניים 111 ננסים חומים המכונים גם כוכבי לכת כושלים או צדקי על. הם קטנים מכוכבים ולפיכך אינם מסוגלים לקיים את תהליך היתוך המימן אך מאסיבים יותר מכוכבי לכת ענקיים. ככאלה הם מספקים קישור טבעי בין האסטרונומיה ומהדעים הפלנטרים וגורמים לעניין רב בקרב המדענים.

להודעה של מכון קרנגי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן