סיקור מקיף

האם יש חיים בכוכב הלכת הקרוב ביותר, פרוקסימה קנטאורי b ?

כיום לא ניתן לקבוע, האם יתכנו חיים בכוכב הלכת החדש, בין השאר כיון שהוא סובב כוכב מסוג ננס אדום, דבר העלול להציב קשיים בפני התפתחות חיים. מצד שני, במאמר שפורסם לאחרונה מראים יוסף גיל ועמרי ונדל מהאוניברסיטה העברית כי הקשיים הנ”ל אינם מהווים בהכרח מכשול להתפתחות חיים

תיאור אמן של כוכב לכת בעל אטמוספירה המקיף ננס אדום.
תיאור אמן של כוכב לכת בעל אטמוספירה המקיף ננס אדום.

מזה שבועות מתרוצצות שמועות על גילוי עולם עם פוטנציאל לחיים המקיף את הכוכב הקרוב ביותר לשמש שלנו, פרוקסימה קנטאורי. זוהי בעצם שמש קטנה ואדומה (ננס אדום ) הנמצאת במרחק של כ 4 שנות אור מאיתנו. אתמול (24.8) פורסם בכתב העת היוקרתי נייצ’ר המאמר הרשמי המדווח על התגלית המרתקת. ראה גם הידען 25.8: “התגלה כוכב לכת ארצי סביב פרוקסימה קנטאורי, הכוכב הקרוב ביותר למערכת שמש“.

תגלית זו אינה בגדר הפתעה לאסטרונומים החוקרים כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, המכירים את גילויי כוכבי הלכת של השנים האחרונות, בעיקר על ידי טלסקופ החלל “קפלר”. לפני שנתיים פרסם עמרי ונדל מהאוניברסיטה העברית מחקר המבוסס על תצפיות קפלר, המעריך שכוכב הלכת הקרוב אלינו  עשוי להמצא במרחק של כ-10 שנות אור.

התגלית הנוכחית מבוססת על תצפיות שנעשו השנה במשך 54 לילות בעזרת הטלסקופ בקוטר 3.6 מ ומערכת HARPS של סוכנות החלל האירופית בצ’ילה ותצפיות נוספות מהשנים 2000-2014. תצפיות אלה אישרו את קיומו של כוכב לכת בעל מסה של פי 1-3 ממסת כדור הארץ, המקיף את פרוקסימה קנטאורי במחזוריות של 11.2 ימים. מכך נובע כי כוכב הלכת החדש, הנקרא פרוקסימה קנטאורי b, מרוחק כ-7.5 מליוני ק”מ מן השמש שלו, דבר הממקם אותו בתוך “איזור החיים” או האיזור הישיב (Habitable Zone) המאפשר קיום מים נוזלים על פניו (חשוב לציין שקיום מים נוזלים תלוי לא רק במרחק מהשמש אלא גם באטמוספירה של כוכב הלכת).
מטבע הדברים הגילוי גרם לגל של שמועות ודיונים ביחס לאפשרות לקיום חיים על פני כוכב הלכת החדש.  “כוכב לכת ישיב, סלעי סביב פרוקסימה קנטאורי יהיה המיקום הטבעי ביותר למקום חליפי עבור הציביליזציה שלנו לאחר שהשמש תמות, בעוד כחמשה מיליארדי שנים”, אומר אבי לייב ממרכז הארווארד סמיתסוניאן לאסטרופיסיקה ויועץ פרויקט פריצת הדרך Starshot, שהוכרז באפריל השנה ומציע לשלוח חלליות זעירות שינועו בכחמישית ממהירות האור למערכת אלפא קנטאורי.

ראו גם ראיון מלא עם פרופ’ לייב המתפרסם במקביל לכתבה זו: “המסע לפרוקסימה קנטאורי של האסטרופיזיקאי הישראלי
אולם מהם הסיכויים שבכוכב הלכת השכן אכן קיימים חיים?

מרגש ככל שיהיה, הגילוי החדש אינו מאפשר לאסטרונומים לדעת האם פרוקסימה קנטאורי b הוא מארח טוב לחיים כפי שאנו מכירים. לעת עתה, מדענים אינם יודעים מספיק על כוכב הלכת כדי להעריך את התנאים על פניו. כאמור תנאים אלה תלויים בין השאר בסוג האטמוספרה שלו. אבל אפילו על סמך הנתונים הידועים כיום, לא סביר שמדובר בתאום לכדור הארץ. הסיבה העיקרית לכך היא השמש של כוכב הלכת החדש – כוכב מסוג ננס אדום, שתכונותיו שונות מאוד מתכונות השמש שלנו.
“כוכב הלכת עצמו נמצא באיזור החיים, אבל זה לא אומר שהוא ישיב, שיש עליו תנאי חיים כפי שאנו מכירים בכדור הארץ”, אומר ”Anglada-Escudé המחבר הראשי של מאמר התגלית . “שאלה זו מחייבת עבודה רבה”.
כאמור פרוקסימה קנטאורי הוא ננס אדום. משמעות הדבר שהוא עמום בהרבה מהשמש ופולט את רוב אורו בתחום האינפרה האדום. מסתו בערך 12 אחוזים מהמסה של השמש, ויש לו שדה מגנטי חזק פי 600 מן השמש. בנוסף הוא פולט קרינת רנטגן, בערך באותה כמות כמו השמש, אולם בשל קירבתו לשמש שלו פרוקסימה קנטאורי b סופג שטף קרינת רנטגן גבוה פי 400 מזה של כדור הארץ. כמו כן, בתחילת חייהם יש לננסים אדומים התפרצויות קרינת UV חזקות. במילים אחרות, כוכבי לכת של ננסים אדומים, הקרובים מספיק כדי להיות באזור החיים, זאת אומרת בעלי טמפרטורה המאפשרת מים נוזליים, עלולים להיות חשופים לעוצמות גבוהות של קרינה אנרגטית המסוכנת לחיים.

את הבעיות האלה מונה האסטרונום הגרמני ארטי האצס במאמר שפורסם אף הוא בכתב העת נייצ’ר. ההתפרצויות וקרינת הרנטגן עלולות לשחוק או לשנות את הרכב האטמוספירה, ולהשאיר את פני השטח חסרי מגן בפני קרינה קטלנית, אולם אין בכך כדי לשלול קיום חיים. “אם האטמוספירה דלילה, יותר קרינת UV תפגע בקרקע,” אומרת ליסה Kaltenegger מאוניברסיטת קורנל. “החיים על פני כוכב הלכת יאלצו לתפוס מחסה מתחת לפני הקרקע או מתחת למים, או להסתמך על מנגנון אחר כדי להגן על עצמם מפני הקרינה.”
בעיה פוטנציאלית נוספת לקיום חיים היא שכוכבי לכת הקרובים מאוד לשמש שלהם כמו פרוקסימה קנטאורי b נוטים להיות “נעולים (tidally locked) , זאת אומרת, מפנים תמיד את אותו הצד לשמש. הצד הפונה לשמש יהיה חם מאוד והצד השני – קר מאוד.

“לחיים בפרוקסימה קנטאורי b , אם הם אכן קיימים, היתה ככל הנראה התחלה קשה יותר מאשר לחיים על פני כדור הארץ,” אמרה Kaltenegger. “אבל זה בדיוק הסיבה שזה כל כך מרגש לחקור את העולמות האחרים האלה. הם פשוט קצת שונים, ולכן עשויים לחשוף במגוון מדהים של צורות חיים שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין”.

במאמר שהתפרסם לפני מספר חודשים בכתב העת International Journal of Astrobiology (ראה גם ב”הידען” ) הראו יוסף גיל ועמרי ונדל מהאוניברסיטה העברית בירושלים, כי אין מניעה להתפתחות חיים הדומים לאלה שהתפתחו בכדור הארץ על כוכבי לכת הסובבים ננסים אדומים, בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב עד לפני מספר שנים. בפרט מראים גיל וונדל כי בכוכבי לכת כאלה יש תנאים מתאימים לפוטוסינתזה, הנחשבת לחיונית לקיום רוב צורות החיים על פני כדור הארץ.
לסיכום, למרות היותו של פרוקסימה קנטאורי b עולם שונה מאוד מכדור הארץ, ייתכן שהתפתחו על פניו חיים, ואולי אף חיים שאינם שונים מאוד מאלו שבכדור הארץ.

 

השותף הישראלי לתגלית – ד”ר אביב אופיר ממכון ויצמן

הערת העורך – הפסקה הבאה מבוססת על הודעה לעיתונות של מכון ויצמן:

בצוות המחקר הבין-לאומי שותף ד”ר אביב אופיר, מקבוצת המחקר של פרופ’ עודד אהרונסון במחלקה למדעי כדור-הארץ וכוכבי-הלכת במכון ויצמן למדע.

פרוקסימה קנטאורי הוא כוכב מסוג “ננס אדום”. קוטרו כשביעית מקוטר השמש, ובהירותו קטנה בהרבה מבהירותה (אור השמש חזק כמעט פי 600 מאורו). מדידות שביצעו המדענים הראו, כי סביב פרוקסימה קנטאורי סובב כוכב-לכת קטן, שמאסתו לפחות פי 1.3 ממאסת כדור-הארץ, והוא מקיף את השמש שלו מדי כ-11.2 ימים. כוכב-לכת זה קיבל את השם פרוקסימה קנטאורי b.

כוכב-הלכת שהתגלה נע במסלול קרוב מאוד לשמש שלו (כ-5% בלבד מהמרחק שבין כדור-הארץ לשמש), אך היות שהשמש שלו כל כך חיוורת, הטמפרטורה על-פני פרוקסימה קנטאורי b מאפשרת, ככל הנראה, את קיומם של מים נוזלים על-פניו. ד”ר אופיר אומר, שעל אף האפשרות הזאת, אין לנו בשלב זה יכולת לקבוע אם התנאים על-פני כוכב-הלכת מתאימים לחיים כפי שאנו מכירים אותם.

כוכב-הלכת התגלה באמצעות שיטה הקרויה “מהירות רדיאלית” (Radial velocity), שבה מודדים (באמצעות תופעת דופלר) את מהירות השמש בדיוק רב – כמטר אחד בשנייה (כ-4 קמ”ש). למעשה, הביטוי “כוכב-לכת הנע מסביב לשמש שלו” אינו מדויק, שכן למעשה, כוכב-הלכת והשמש נעים שניהם סביב מרכז הכובד המשותף של שניהם (שמִטֶבַע הדברים קרוב למרכז השמש). כאשר המדענים מבחינים בכך שהשמש (הכוכב) מאיצה את תנועתה כלפינו, באופן מחזורי, הם מסיקים שיש במערכת גוף נוסף המושך את השמש הלוך וחזור. במקרה של פרוקסימה קנטאורי b, מתברר שגוף נוסף זה הוא כוכב-לכת בעל מאסה קטנה.
גילוי כוכב-הלכת אשר נע סביב פרוקסימה קנטאורי (שלא התגלה במחקרים רבים שבוצעו ב-100 השנים הקודמות) התאפשר מכיוון שהתצפיות החדשות תוכננו במיוחד כך שיהיו רגישות ביותר לכוכב-לכת מסוג זה, שמדידות קודמות העלו רמזים לקיומו.

ד”ר אופיר, שהשתתף בהקמת צוות המחקר, ובמחקרים נוספים שנועדו לזיהוי ודאי של כוכב-הלכת הנע סביב פרוקסימה קנטאורי, מוסיף שלמעשה אין אפשרות לראות את פרוקסימה קנטאורי מישראל, שכן זהו כוכב דרומי מאוד, המצוי מתחת לקו האופק של ישראל כל ימות השנה.

11 תגובות

 1. פרוקסימה b כוכב הלכת החדש שהתגלה – ת י ר ג ע ו ! לפי סטיבן הוקינג ; יש לנו כאלף שנים חיים עד שגזי החממה יגמרו עלינו. ולמחקריו אין אלוהים שיעזור. ובכדור הארץ המדינות עסוקות במלחמות אחים ובחיה היום ומחר נמות. וחומינאי ( קנאי דת פרסי ששולט ובור שכלית ) מאיים להשמיד את ישראל בפצצות אטום, וישראל תשיב אש ,,,,,והכל יתלקח למלחמת עולם ! כך שאנו נתגעגע עוד לגזי החממה שבדרך ולאלף השנים שנותרו.

 2. בעניין תנאים לקיום חיים.
  נשאלת השאלה האם להתבסס על מימצאים או על היתכנויות לוגיות.
  אם נתבסס על מימצאים, נוכל להתייחס רק לחיים הדומים לשלנו. הם מבוססי כמיה של תרכובות הפחמן, וזקוקים למים ולהפרשי אנרגיה בסביבת קיומם. לכן נוכל לומר שכל סביבה שיש בה פחמן, מיים נוזלים והפרשי אנרגיה – יכולים להתקיים בה חיים. (והפרשי אנרגיה יש בכל מקום).
  אם נתבסס על התכנויות לוגיות – כאן כבר אפשר להתפרע. נתחיל בצמצום הדרישות. למה רק מים ולא כל אמצעי הובלה אחר כגון נוזלים או פלסמה? למה רק פחמן ולא סיליקון ואחרים? לקיום חיים די לנו בהפרשי אנרגיה כלשהם.
  אז בשעתו עלה בדעתי רעיון שנראה בתחילה פרוע. למה שלא יהיו חיים בשמש ובכוכבים אחרים ?! הפרשי אנרגיה – יש. אמצעי הובלה -יש. אז אלו יהיו חיים המבוססים על ריאקציות גרעיניות. ייתכן והם חושבים כה מהר שהם לעולם לא יוכלו לתקשר איתנו. או להיפך: כה לאט שגם אז לא יוכלו לתקשר איתנו.
  אם המטרה שלנו (המין האנושי) היא להחליף מידע עם ציביליזציות אחרות – נחפש חיים לפי גישה ב. ואם מטרתנו להתנחל, נאמץ את גישה א.

 3. חיים ש.,
  אתה מציג תיאוריה שנקראת Rare earth theory, שלמעשה הכשלון שלה לדעתי היא שהיא משתמשת במקרה היחיד שאנו מכירים של התפתחות חיים וטוענת למעשה כי זו הדרך היחידה שבה חיים מורכבים יכולים להתקיים.
  בפועל, באזור החיים של מערכת השמש, נמצאים 7 כוכבי לכת וירחים. מתוכם, רק על 1 מהם התפתחו חיים (לפי מה שאנחנו מבינים). זו סטטיסטיקה לא ראה בכלל. למעשה אנחנו עדיין לא יודעים אם במאדים אין חיים או לא היו חיים – לפי מחקר שפרסמה נאס”א במרץ השנה פליטות המתן במאדים הן לא סדירות וקשה להסבירן על-ידי מקור גיאולוגי. אולי מדובר בבקטריות – אולי בשרידים של בקטריות. מה שאומר שיכול מאוד להיות שכדור הארץ הוא לא כוכב הלכת היחיד במערכת השמש עליו יש חיים.
  בנוסף לזה, האובייקט הכי מתאים לחיים – כנראה – אחרי כדור הארץ, הוא בכלל לא כוכב לכת ובכלל לא נמצא באזור החיים של השמש שלנו – מדובר כמובן באירופה. אני משוכנע שאם קיים שם אוקיינוס בטמפ’ נוחה לכימיה אורגנית (כלומר, מעל 0 מעלות צלזיוס ומתחת ל-60 מעלות), אז קיימים שם חיים.
  בכל אופן, לדעתי גם על נגה היו אמורים להיות חיים – הוא פשוט כוכב לכת מוזר מידי – לא מסתובב כמעט, לא מכיל שדה מגנטי – לדעתי הייתי מתמקד הרבה יותר בחקר נגה כדי להבין איך קורה שכוכב לכת כל-כך דומה לכדור הארץ (הרבה יותר ממאדים) שנמצא באזור החיים של מערכת השמש, כל-כך שונה.

  בכל אופן אני לא חושב שעל פרוקסימה B קיימת ציוויליזציה טכנולוגית אינטילינגטית, מכיוון שכבר היינו מוצאים לכך סימנים כאלו ואחרים. מה גם שאנחנו עוד לא יודעים בכלל עד כמה נדירים חיים – בטח שעד כמה נדירים חיים אינטליגנטיים.

 4. חיים פ.
  אני מסכים איתך. הייתי מקצין עוד יותר, וטוען שגם מים הם לא הכרח. אין סיבה לפסול נוזלים אחרים. או אפילו גז שישמש כבסיס להמסת כימיקלים שונים.

 5. לחיים ש.
  הגזמת בדרישותיך.
  מה הדרישה לקיום חיים? מדענים נוטים להשיב: מים. נקודה. סוף. (המים גם מגדירים טווח טמפרוטורות. נוכחותם גם מעידה על סביב כימית מתאימה)
  יש חיים בקרקעית האוקיינוס בכדור הארץ. הללו אינם זקוקים לשמש, ליירח או לעונות שנה. ייתכן והם אלה ששימרו את החיים בכדור הארץ בתקופות הקרח. הם מתקיימים מהחום הפנימי של כד”א !
  אני דוחה למעשה את כל הדרישות א-ו שהצגת.

 6. אני חושב שהמדענים האלה או השתגעו או מחפשים כותרות. הסיכוי שיתקימו שם חיים לא שואף ל-0- אלא בדיוק -0-. זה ננס אדום קטן שהוא למעשה דמוי שמש שלנו בערוב ימיה, בעל שדה מגנטי גדול. סביבו מסתוב כדור מיסכן גדול מעט מכדור הארץ, העורך סיבוב במשך כ-12 יום. אין עונות שנה אין ירח המייצב את הסיבוב וכנראה אין לו גם שדה מגנטי. הטמפ’ שלו כנראה בתחום שיכולים להיות עליו מים. לא יותר. המורכבות הביולגית כה גדולה, עד שהסיכוי הסטטיסטי כי בקוסמוס יש אי אילו חיים דמוי ארץ, דבר שחושב בעבר לא מגיע 3 אפשריות ואני אומר לגבי הקוסמוס כולו ולא לגלקסיה שלנו שבה הסיכוי הסטטיסטי לקיום חיים עדיין -0-.
  לכן, לא סתם לא נמצא כל סממן ביולוגי לא על המאדים ולא על כל כוכב בסביבה הקרובה. גם הסיכוי למצוא ישות ביולוגית בגלקסיה שלנו הוא עדיין -0-. הסיבה פשוטה. המורכבות של יישות ביולוגת כה גדולה שכוללת: א. התפוצצות סופר נובה. ב. התכנסות של מסה בדמות שמש ומסביבה כוכבים עם הרכב מדוייק של יחס חומרים של חמצן, חנקן, פחמן, כלור, נתרן, מים, וכל השאר. ג. כדור מאסה שיפגע בכדור הארץ ויזיזו בכ-37 מעלות, על מנת ליצור עונות השנה. ד. שיהיה לו ירח לייצוב זוית הסיבוב. ה. שיסתובב במהירות הנכונה. ו. שיהיה ממוקם בקצה הגלקסיה כדי שלא יופרע ע”י פגיעה ממאסות המתרוצצות בסביבה. ועוד מליון סיבות.
  בבקשה תפסיקו להתלהב. זאת תגלית מדעית מענינת ותו לא.

 7. אם הפרוקסימה קנטאורי b נעול גרביטציונית על השמש שלו, אזי על הצד החם שלו, זה הפונה לשמש, יחיו גמלים, ואילו על הצד הקר שלו, זה המוסתר מהשמש, יחיו דובי קוטב.

 8. צריך פרופורציה , גם מאדים וגם נוגה הם כוכבי לכת שתאורטית מאפשרים חיים , וזה הרבה יותר ברור לנו כי הם לא רק נקודה חוסמת קצת אור על שמש מרוחקת במרחק 4 שנות אור. אלא ממש קרוב אלינו .
  אז מה בדיוק גילינו שם עד עכשיו .
  תרגעו הגזמתם עם הפרסומים התקשורת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן