סיקור מקיף

טלסקופ החלל שפיצר הצליח "לראות" ו"להריח" כוכבי לכת מרוחקים

מסתבר שאותם כוכבי לכת מהסוג המכונה "צדקים חמים" הם קרים ויבשים ממה שנהוג היה לחשוב

הדמיית אמן של HD 189733b. מקור: נאסא
הדמיית אמן של HD 189733b. מקור: נאסא

טלסקופ החלל שפיצר של נאס"א הצליח ללכוד לראשונה מספיק אור מכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, כדי לזהות את חתימת המולקולות באטמוספירה שלהם. פריצת הדרך היא צעד משמעותי לקראת היכולת לאתר חיים על כוכבי לכת סלעיים והיא מגיעה שנים רבות לפני שהאסטרונומים ציפו לכך.

אסטרונומים הצליחו למדוד את הקרינה האינפרה אדומה של שני כוכבי לכת המקיפים כוכבים הדומים לשמש שלנו. HD 189733b, הנראה כאן בהדמיית אמן חסר מולקולות נפוצות כגון מים ומתאן. האסטרונומים משערים כי מולקולות אלה נוכחות אך מתחבאות מתחת לשכבה עמוקה של עננים המכילים צורן.

"זו הפתעה מדהימה" אמר מייקל וורנר (Werner), מדען בפרויקט שפיצר במעבדה להנע סילוני של נאס"א בפסדינה, קליפורניה. "לא היה לנו כל מושג כאשר תכנננו את שפיצר שהוא יוכל לבצע שלב כל כך דרמטי באיפיון כוכבי לכת מחוץ לכדור הארץ.

שפיצר הצליח לתעד את הספקטרום של שני כוכבי לכת גזיים. HD 189733b שנמצא במרחק 62.9 שנות אור מאיתנו בכיוון קבוצת הכוכבים Vulpecula (הנמצאת במשולש של הקיץ), ו-HD 209458b הנמצא במרחק 150 שנות אור מאיתנו בכיוון קבוצת פגסוס.

שני כוכבי הלכת הללו מכונים "צדקים חמים" משום שהם ענקי גזים מסוגו של צדק אך מקיפים את השמש שלהם במרחק קרוב. הנתונים מעידים על כך שכוכבי לכת אלו קרים ויבשים מהצפוי. התיאוריה גרסה כי צדקים חמים יכילו הרבה מים באטמוספירה שלהם, אך למרבה ההפתעה לא נמצאו מים כלל באף אחד מהם. בנוסף, ב-HD 209458b אפילו נמצאו שרידים להמצאם של גרגרי חול קטנים – סיליקטים באטמוספירה. עדיין יתכן כי המים נמצאים באטמוספירה של כוכב הלכת אך הם מתחבאים תחת ענני אבק, מהסוג שאינו מוכר לנו במערכת השמש.

פרופ' ג'רמי ריצ'ארדסון ממרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א במרילנד אמר כי "מים בצורת אדים אינם יכולים להימלט מכוכב לכת כה גדול ולפיכך הם חייבים היו להתחבא, יתכן שהם נמצאים מתחת לענני האבק שגילינו במדידות הספקטרום" אמר. ריצ'ארדסון הוא החוקר המוביל במאמר המופיע היום (22 בפברואר 2007) של כתב העת נייצ'ר המתאר את הממצאים מהתצפית על כוכב הלכת HD 209458b. צוות נוסף בראשותו של מארק סוויין (Swain) מ-JPL התמקד אף הוא באותו כוכב לכת והגיע לתוצאות דומות שהוגשו לפרסום באסטרופיסיקל ג'ורנל לטרס.

צוות אחר, שהובל על ידי קארל גרילמאייר Grillmair מהמרכז המדעי של טלסקופ החלל שפיצר במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדינה, לכד את הספקטרום של HD 189733b. מחקר זה יפורסם בקרוב באסטרופיסיקל ג'ורנל לטרס.

"בעזרת תצפיות אלה אנו יכולים לעדן את הכלים שיום אחד נדרש להם כדי לאתר חיים, אם הם קיימים במקום אחר" אמר סוויין. "זו בעצם מעין חזרה כללית". הוסיף.

התצפית של שפיצר בוצעה בשיטה המכונה "ליקוי משני", שיטה לפי הטלסקופ מנטר את כוכב הלכת כשהוא עובר מאחורי הכוכב שלו ונעלם משדה הראיה באורח זמני. באמצעות מדידת האור האינפרה אדום מכוכב הלכת כאשר הוא נעלם, הצליח הספקטרוגרף של שפיצר להשיג את המידע של כוכב הלכת לבדו. הטכניקה הזו עובדת רק בתחום האינפרה אדום שבהם כוכב הלכת בהיר יותר מאשר באור הנראה ואף מתחרה בזוהר הבוהק של הכוכב שלו.

בתצפיות קודמות של HD 209458b הצליח טלסקופ החלל האבל למדוד שינויים באור המגיע מהכוכב – לא מכוכב הלכת – כאשר כוכב הלכת חלף מלפניו. תצפיות אלה הצליחו להראות קיומם של מספר יסודות כגון נתרן, פחמן, חמצן ומימן המרחפים ממש בקצה האטמוספירה של כוכב הלכת.

לדף של כוכב הלכת HD 209458b בויקיפדיה

לדף של כוכב הלכת HD 189733b בויקיפדיה

לידיעה באתר נאס"א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן