סיקור מקיף

SpaceX בתגובה ראשונה: פיצוץ הפלקון 9 ועמוס 6 אירע בשל אנומליה בכן השיגור, ולא בטיל עצמו

למרבה המזל, מכיוון שהאירוע התרחש סמוך למועד בדיקה מתוכננת של מנוע המשגר, הורחקו כל האנשים בסביבה ולפיכך לא היו נפגעים באירוע. טרם התקבלה תגובת חלל תקשורת * בתוך כך מסתבר שעוד חברה עלולה להיפגע מהאסון – פייסבוק שקנתה את כל קיבולת הפס הרחב של הלוויין עמוס 6 לצורך שירות  אינטרנט חינם לעולם השלישי

פיצוץ משגר פאלקון 9 של חברת ספייס אקס על כן השיגור בפלורידה ועליו הלוויין עמוס 6. צילום מסך מתוך RT
פיצוץ משגר פאלקון 9 של חברת ספייס אקס על כן השיגור בפלורידה ועליו הלוויין עמוס 6. צילום מסך מתוך RT

היום, 1 בספטמבר בשעה תשע בבוקר שעון פלורידה (16:00 שעון ישראל) אירע פיצוץ על כן השיגור של חברת SpaceX בעת ביצוע בדיקות טרום שיגור, לקראת השיגור שהיה מתוכנן לשבת, 3 בספטמבר. (ראו ידיעה קודמת)

בהתייחסות הראשונית של חברת SpaceX, הודיעה החברה: " SpaceX ביצעה ניסוי הנעה סטטי של משגר פאלקון 9. הבדיקה זו, הנערכת לפני כל שיגור של SpaceX, כוללת הפעלה של מנוע השלב הראשון של הטיל, בעוד המאיץ עצמו נשאר מחובר לכן השיגור.

בהודעה שנרשמה בחשבון הטוויטר של SpaceX מסרו אנשיה: " SpaceX יכולה לאשר כי במהלך ההכנות לבדיקה הסטטית של המנוע (כך נקראת הבדיקה) התרחשה אנומליה על כן השיגור שגרמה לאובדן המשגר והמטען שהיה עליו (הלוויין עמוס 6)." עוד נמסר כי מכיוון שמדובר בניסוי סטנדרטי הורחקו כל האנשים בסביבת המשגר ולכן לא היו כל נפגעים."

אובדן העסקה עם פייסבוק

טרם התקבלה תגובת חברת חלל תקשורת בעלת הלוויין עמוס 6. מוקדם יותר הערב אישר יו"ר סוכנות החלל הישראלית פרופ' יצחק בן ישראל בראיון לאתר הידען כי אכן הלוויין עמוס 6 הושמד בפיצוץ שנגרם כתוצאה מהתקלה.

אל ספייס אקס, חלל תקשורת והתעשייה האווירית הצטרפה מעורבת נוספת שכנראה תאלץ לחפש לוויין חלופי. לפני כשנה עלה הלוויין עמוס 6 לכותרות כאשר חברת פייסבוק קנתה את כל קיבולת רוחב הפס שלו לאינטרנט.  קיבולת זו היתה אמורה לשמש לאספקת שירותי אינטרנט בסיסיים בחינם ישירות לתושבי אפריקה. שווי העסקה לפי הדיווחים בתקשורת, 100 מיליון דולרים.

ההסכם שנחתם במסגרת יוזמת Internet.org שבה מסייעת הרשת החברתית לחבר מיליוני בני אדם במדינות מתפתחות לאינטרנט. השירות ששמו שונה ל-Free Basic יאפשר לתושבי 19 מדינות להיכנס בחינם ברוחב פס נמוך ל-60 שירותי אינטרנט בסיסיים לרבות חיפוש ומידע רפואי מהטלפונים הניידים שלהם. מדינות רבות ברחבי העולם השלישי, ובראשן הודו התנגדו לשירות משום שהוא פועל בניגוד לאופיה של האינטרנט, ומוגבל רק לשירותים של פייסבוק וכמה שותפים שלה. בגוגל למשל, המנויים במדינות המתפתחות לא יוכלו לגלוש בחינם.

https://www.hayadan.org.il/facebook-is-buying-its-own-satellite-bandwidth-from-amos-6-for-african-free-intrnet-0610156

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. לא היית צריך לענות לי. אבל באמת שלא היית צריך. 🙂
  חשבתי יתפתח כאן דיון מעניין עם ספקן אבל אתה הרסת הכל. עזוב

 2. ל- לא מבין:

  המילה "אנומליה" היא מילה פלצנית שהמובן שלה "תקלה".
  השאלה היא האם התקלה הייתה ברקטה או בכן השיגור.

  סרט מעניין (שהורדתי בזמנו ביוטיוב) בהקשר זה הוא הכשלון של שיגור המעבורת צ'לנג'ר. לא בטוח שניתן להוריד את הסרט היום כי זה סרט מסחרי ויוטיוב חוסמת צפיה בסרטים מסחריים פופולרים.

  אסון צ'לנג'ר נחקר על ידי וועדה חיצונית (בהשתתפות המדען ריצרד פיינמן), לא זוכר את שם הסרט (נידמה CHALANGER DISASTER). לפי הזכור לי הוועדה גילתה שתי תקלות ברקטה המשגרת:

  1. רטט לא נישלט שעשוי "לפרק או לסדוק את הרקטה".
  2. שימוש בשסתום דלק לא תקין שמאבד גמישותו בטמפרטורות מתחת לקיפאון.

  המסקנה היתה שהסיבה לאסון צלנגר הייתה 2 (שסתום פגום) אבל זה לא שהתקלה 1 לא חמורה. לא אתפלא אם תקלה מסוג 1 היא שגרמה לאסון XSPACE. לפי הצפיה בסרטוני השיגור הייתה דליפה כלשהיא של דלק/חמצן כדקה לפני הפיצוץ הסופי.

 3. העובדה שפייסבוק בתיק לקוחות של חברת חלל ישראל מעניינת מאוד. לא אסביר פרטים מכיוון שיתכן שאשתמש במידע זה ואין לי עניין לשתף אחרים.

  ——

  אגב, מכיוון שזה לא פורסם עדיין באתר הידען (זו חדשה מהימים האחרונים) אני מפרסם את המידע הבא:

  תצלומי לווין סביב מאדים גילו סוף סוף את הגשושית פילאה שהונחתה על מאדים מהחללית הראשית (נקראת רוזטה עד כמה שאני זוכר). הגשושית נימצאת בתוך נקיק סלעים מוטית על צידה ויתכן קבורה חלקית תחת ערימת חצץ. יתכן שידרשו צילומים נוספים כדי להבהיר את מצבה של הגשושית.

  מכל מקום הגילויים האחרונים מוכיחים שצדקתי בויכוח שהיה לי עם "פלצמבו" (שם מדוייק לא זכור לי), מדובר בפיזיקאי "מיתרים" שלא מבין התנהגות בני אדם וחושב שבני אדם (כולל מדענים) מתנהגים תמיד ביושר. אני אמרתי סמוך לאירוע שפילאה נחתה נחיתת ריסוק וניכשלה לחלוטין, וכן ניראה היה לי שהיא לא תחזור לתפקד. המדענים ששלחו את פילאה ניסו להסתיר את הכישלון וסיפרו לנו בדיות על הצלחה חלקית של פילאה (סיפרו לנו שהיא הספיקה לבדוק את הקרקע ושלחה נתונים לכדור הארץ, כמובן שעד היום לא התפרסמו מימצאים משמעותיים מאותם נתונים של חפירת קרקע ששלחה פילאה טרם השתתקותה הסופית).

 4. האם יש מקום לבדוק חבלה מכוונת או שאולי חוששים להרגיז קודקודים חשובים בצמרת הביטחונית של ארה"ב ?…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן