סיקור מקיף

פייסבוק קנתה את כל קיבולת משדרי האינטרנט של הלוויין עמוס 6 תמורת 100 מ' ד' לאספקת אינטרנט חינם לתושבי אפריקה

בנוסף, ישראל תהיה אחת משלוש מדינות בהם יותקן שרת גישה שדרכו ייכנסו משתמשי העולם השלישי ל-60 שירותי אינטרנט בסיסיים, במסגרת קונסורציום internet.org

דגם של הלוויין עמוס 6. איור: התעשייה האווירית
דגם של הלוויין עמוס 6. איור: התעשייה האווירית

פייסבוק רוכשת ביחד עם מפעילת הלוויינים האירופית יוטלסאט (Eutelsat) את כל קיבולת רוחב הפס של הלוויין עמוס 6 מחברת חלל תקשורת הישראלית. הלוויין עמוס 6 נמצא כעת בבנייה בתעשייה האווירית ואמור להיות משוגר ולהתחיל לפעול בשנה הבאה והיא תשתמש בו כדי לספק שירותי אינטרנט בסיסיים בחינם ישירות לתושבי אפריקה. שווי העסקה לפי הדיווחים בתקשורת, 100 מיליון דולרים.

ההסכם שנחתם במסגרת יוזמת Internet.org שבה מסייעת הרשת החברתית לחבר מיליוני בני אדם במדינות מתפתחות לאינטרנט. השירות ששמו שונה ל-Free Basic יאפשר לתושבי 19 מדינות להיכנס בחינם ברוחב פס נמוך ל-60 שירותי אינטרנט בסיסיים לרבות חיפוש ומידע רפואי מהטלפונים הניידים שלהם.

עמוס 6 מיועד להרחיב את שירותיה של חברת חלל תקשורת בנקודה בה נמצאים הלוויינים שלה מעל קו האורך 4 מעלות מערב (מעט מערבית לחוף המערבי בחלק הצר של אפריקה). עמוס 6 יחליף את הלוויין עמוס 2 שאמור לסיים את חייו הפעילים.

כדי לספק גישה מהירה לאינטרנט למדינות שאין להן גישה לשדרת הסיבים האופטיים יקשרו פייסבוק ויוטלסאט מסופים באפריקה לנתבי אינטרנט ייעודיים לכך בצרפת איטליה וישראל. המסופים יהיו מחוברים לאנטנות צלחת בקוטר של כ-75 סנטימטרים.

"החברות יחלקו במשדרי ה-KA של עמוס 6 וישתמשו בהם כדי לכוון אלומה המכסה את מזרח, מערב ודרום יבשת אפריקה. הלוויין הגיאוסטציונרי יכיל 36 מדרי KA, שמתוכם ניתן להשתמש ב-24 בו זמנית, אף כי פייסבוק ויוטלסאט מתכוונות להשתמש רק ב-18 מהם כדי לשפר בצועים."

"מטעד התקשורת בתחום ה KA של הלווין עמוס 6 ישמש את יוטלסאט ופייסבוק לפריסת רשת תקשורת לחיבור לאינטרנט של המוני משתמשים שאין להם כיום נגישות כתוצאה מהעדר תשתיות קרקעיות וסלולריות מספקות. לרשתות תקשורת לוויניות יתרון מהבחינה הכלכלית במיוחד במקומות בהם צפיפות האוכלוסין אינה גבוהה. התכנון האופטימלי לשירותי פס-רחב של אלומות התקשורת של עמוס 6 תורם למקסום היעילות לאספקת שירותי תקשורת אלו."

"מכלול אלומות התקשורת בתחום ה KA של הלווין עמוס 6 מורכב מ 36 אלומות ממוקדות בעלות יכולת לשדר תקשורת בפס-רחב ובקצב נתונים גבוה (HTS – High Throughput Satellite). אלומות אלו מכסות את ריכוזי האוכלוסיה במערב אפריקה, במזרח אפריקה ובדרום היבשת. בתכנון מטעד התקשורת החדשני של עמוס 6, המיועד לפס-רחב, נעשה שימוש בטכנולוגיות המתקדמות בתחום ונעשתה אופטימיזציה שתאפשר קליטה ושידור ישירות ע"י המשתמש הבייתי והמשרדי תוך התבססות על מוצרי מדף נגישים של ציוד הקצה. הלוויין עמוס 6 מיוצר ע"י התעשייה האווירית ומתוכנן לשיגור במחצית הראשונה של 2016 באמצעות משגר של חברת ספייס-X מבסיס השיגור שבפלורידה ארה"ב."

מחברת יוטלסאט נמסר כי יש מדינות מתפתחות שבכל זאת יש להן תקשורת אינטרנט טובה עם העולם כמו אינדונזיה והפיליפינים ואולם הגישה פחות טובה במדינות רבות באפריקה שאין להן מוצא לים ולפיכך הן רחוקות מכבלי הסיבים האופטיים המקשרים את מרבית ערי החוף לאינטנרט הגלובלית.

בפוסט בדף הפייסבוק שלו, כותב מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג: "במהלך השנה האחרונה בחנה פייסבוק דרכים להשתמש במטוסים ובלוויינים (וגם ברחפנים א.ב.) כדי לאפשר גישה לאינטרנט מהשמים לקהילות. כדי לחבר אנשים המתגוררים באיזורים מרוחקים, תשתית הקישור המסורתית נתקלת בקשיים וחוסר יעילות, כך שאנו נדרשים לפתח טכנולוגיות חדשות."

"כחלק משיתוף הפעולה שלנו עם יוטלסאט, לוויין חדש בשם עמוס 6 עומד לספק כיסוי אינטרנט לחלקים נרחבים של תת הסהרה באפריקה. הלוויין עמוס 6 נמצא בבניה (הוא לא ציין היכן א.ב.) והוא ישוגר ב-2016 למסלול גיאוסטציונרי שיכסה חלקים נרחבים במערב, במזרח ובדרום יבשת אפריקה. אנחנו נעבוד ביחד עם שותפים מקומיים באיזורים הללו כדי לסייע בחיבור קהילות אלה לשירותי האינטרנט שיסופקו באמצעות הלוויין."

בהתייחסו להסכם אמר דוד פולק, מנכ"ל חברת חלל-תקשורת, "העובדה שהחברות המובילות בתחומן בשוק העולמי, יוטלסאט ופייסבוק, בחרו בלווין עמוס 6 עבור המיזם האסטרטגי החדש, היא הוכחה נוספת לאיכות הגבוהה של תכנון הלווין עמוס 6 והתאמתו לזירת הפעילות החדשה ומהווה הבעת בטחון בחלל תקשורת ובלווייניה. בכך חלל-תקשורת ולווייני עמוס מצטרפים לשורה הראשונה של ספקי תקשורת לוויינית חדשנית העונה לצרכים המתפתחים באזורי צמיחה בעולם. אנו מאד גאים בהזדמנות שניתנה לנו להשתתף במיזם חשוב זה".

עוד בנושא באתר הידען:

10 תגובות

 1. "בנקודה בה נמצאים הלוויינים שלה מעל קו הרוחב 4 מעלות מערב"
  הלויינים הגאוצנטרים נמצאים מעל קו המשווה, קו רוחב 0. עמוס "ישב" בקו אורך 4 מעלות מערב

 2. טל – מתקינים רשת סלולר רגילה כולל אנטנות סלולר רגילות שהמשתמשים ומכשיריהם מרגישים כמו בתל אביב. הלוויין מחבר רשת זו לשאר העולם. זה לא שמכשיר בודד מקושר ישירות דרך הלוויין.

 3. טל – ממש לא.
  המטרה היא לחסוך פריסת סיבים ותשתיות לאורך המדינה, אבל מכשירי קצה לא יכולים באופן ישיר לשדר ללוויין מסוג זה. תהיה אנטנה לא כל כך קטנה (יותר גדולה משל יס, ) עם ציוד קליטה ושידור לא זולים, וכל אנטנה כזו תצטרך להתחבר לתשתית מקומית מסביבה בצורה כלשהיא (סלולר, סיבים/כבלים מסביבה). חוסכים את הכבלים הגדולים שחוצים את המדינה, אבל אי אפשר להמנע מקיום תשתית.
  זה אומנם זול יותר מפיזור תשתית לאורך מדינות עצומות, אבל זה לא עניין זול (גם בהנחה שרוחב הפס על הלווין הוא "חינם")

 4. כל הכבוד על ההצלחה. עכשיו נשאלת השאלה, האם זה לא הזמן להזמין לווין נוסף מהדגם – עמוס 6B, ולא לחכות לפיתוחו של ה-7?

  ולטל: מכיוון שצויין שהבעיה של מדינות אפריקה היא בהעדר מוצא לים וחיבור לשדרת האינטרנט העולמית, מסתמן כי הסמארטפונים יתחברו כרגיל דרך קישור סלולרי או וואיפי לספקי השירות (של פייסבוק), ואלו יתחברו לאינטרנט העולמי באמצעות הלווין במקום לסיב אופטי חוצה אפריקה + טראנס אוקייני. ובנינו: אתה צופה בסרט ביוטיוב: האם יש לך מושג האם הנתונים הגיעו אליך באמצעות לווין או כבל תת ימי?

 5. לא מוסבר כיצד מכשירי הסמארטפון הזמינים באפריקה יתחברו לשידורי הלווין? זה משדר על אותו תדר כמו WI-FI כך שהגישה היא דרך ממשק ההתחברות לWI-FI? או שזה משדר בתדרים של הרשתות הסלולריות ומשתלב בשידורים שלהם כחברת סלולר מן המניין? אשמח להסבר על העניין הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן