סיקור מקיף

חללית התיירים ספייסשיפ-2: אין הזדמנות שניה לנחיתה * ברנסון: הפרויקט יימשך

על האתגרים בהטסת ה-SpaceShipTwo,  רשימת ההמתנה וגורלה של תוכנית הריאליטי "המירוץ לחלל"

נחיתה (קודמת) של החללית ספייסשיפ-2. מתוך אתר וירג'ין גלקטיק
נחיתה (קודמת) של החללית ספייסשיפ-2. מתוך אתר וירג'ין גלקטיק

בעקבות התרסקות מטוס החלל של וירג'ין גלקטיק אתמול, פרסם אתר WIRED כתבה המתארת את מהלך הטיסה והנחיתה.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום, שבת בקליפורניה הכריז יו"ר קבוצת וירג'ין ריצ'ארד ברנסון כי ימשיך את יוזמת תיירות החלל למרות התאונה הקטלנית.
ברנסון אמר כי הוא מזועזע ועצוב אך ימשיך להתעקש. לוירג'ין היו תקוות להתחיל בשיגורים המסחריים בשנת 2015, כ-700 איש כבר שילמו הזמינו מקומות וברנסון עצמו אמר כי ימריא עם בני משפחתו בטיסה הראשונה. ברנסון גם הודיע כי ישתף פעולה עם רשויות החקירה.

טיסה ידנית
לפי המפרט שפרסמו יצרנית המטוס סקיילד קומפוזיט וחברת וירג'ין גלקטיק, במטוס לא מותקנים מחשבי בקרת טיסה ולא טייס אוטומטי. עם הכניסה חזרה לאטמוספירה מערכת ייצוב מביאה את המטוס לזווית המתאימה לגלישה אופקית אל מסלול הנחיתה, וזו נעשית ידנית בדאייה ללא מנועים, כמו שנחתה בעבר מעבורת החלל.

לטייסים יש רק הזדמנות אחת לנחות על המסלול בהצלחה, ואין אפשרות ללכת מסביב ולתקן. לכן, הטייסים שנבחרו ע"י וירג'ין גלקטיק הם טייסי ניסוי ותיקים של חיל האוויר ושל NASA, מנוסים בהטסת דגמי מטוסים רבים. הרוב המכריע של האימונים נעשה בסימולטור עקב המורכבות של טיסת אימון אמיתית, וחלקם במטוס הנושא את החללית (ה- WhiteKnightTwo) שמערכותיו והקוקפיט שלו דומים לאלו של מטוס החלל.

רשימת המתנה ארוכה

תצורת תא הנוסעים בחללית ספייסשיפ-2. מתוך אתר וירג'ין גלקטיק
תצורת תא הנוסעים בחללית ספייסשיפ-2. מתוך אתר וירג'ין גלקטיק

ואילו אתר PHYS.ORG מוסיף כי למעלה מ-500 בני אדם (באתר אחר דווח אפילו על 700) כבר הזמינו מושבים בטיסות העתידיות, ושילמו לחברה מקדמה על חשבון מחיר הכרטיס – 250 אלף דולר לטיסה תת מסלולית בת דקות אחדות על סיפון ספייסשיפ-2 המתוכננת לשאת שישה נוסעים.
בין הנרשמים סלבריטאים רבים ובהם השחקנים לאונרדו דיקפריו, אשטון קוצ'ר ודמי מור. במאי השנה ערך כוכב טיטאניק מכירה פומבית להזמנה להצטרף אליו למסע לחלל וגייס 700 אלף יורו.

עוד נמסר כי התרסקות החללית של וירג'ין גלקטיק מציבה בסימן שאלה את תוכנית הריאליטי "המירוץ לחלל". הסדרה שהעבודות עליה החלו בשנה שעברה מציבה מתחרים זה כנגד זה כשהפרס הוא טיסה בחללית של וירג'ין גלקטיק.

ריצ'ארד ברנסון, בעלי קבוצת וירג'ין רכש רשיון לטכנולוגיה ששימשה את SpaceShipOne, הדגם הראשון בסדרה שנבנה על ידי סקיילד קומפוזיט שבבעלות יזם התעופה ברט רוטאן. ברנסון החליט להמר על החלל לאחר שהחללית SpaceShipOne זכתה בפרס אנסארי אקס פרייז בסך 10 מיליון דולר. הפרס הוענק לה לאחר שהפכה לחללית הפרטית המאוישת הראשונה שטסה לחלל פעמים בתוך שבועיים.

https://www.youtube.com/watch?v=idXE0mNtWXA

בהכנת הכתבה השתתף גם אודי לם.

7 תגובות

  1. האמת שזה היה מאד מפתיע אם בעקבות התאונה היו מחליטים להפסיק את הפרויקט ולגנוז אותו, אם אחרי כל תאונה או כישלון היינו מפסיקים את המחקר והפיתוח הטכנולוגי היינו עדיין נוסעים בכירכרות עם סוסים ומגיעים מיבשת ליבשת על גבי אוניות בלבד.

  2. לא 1 זה ממש לא עניין של מזל, זה בדיוק התפקיד של טיסות הניסוי האלו לגלות ולסנן כשלים שעלולים לצוץ בזמן טיסות מסחריות, ולתקן אותם בזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן